Atentie soferi.. si pietoni!

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Un preot si un sofer de autobus ajung la portile raiului. Sfantul Petru se uita in condica si ii da preotului un loc mai la capatul raiului.
Se uita iar in condica, si ii da soferului un loc drept in mijlocul gradinii minunate.
Preotul, uimit, zice:
-Sfinte, dar eu am fost preot, am slujit in biserica toata viata, m-am dedicat credintei, cum se poate ca un sofer care a injurat si a uitat de cele sfinte sa primesca un loc mai bun decat mine?
Sfatul Petru ii raspunde:
-Cand tu te rugai in biserica, nu te asculta nimeni. Cand soferul conducea, toata lumea se ruga.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

sa se dea amenzi garla! chiar merita toti soferii si pietonii care incalca toate regulile de circulatie si bun simt!
eu sunt un sofer de duminica sunt capabila sa merg cu 30 la ora in spatele unei carute (am si facut asta), decat sa depasesc pe dunga continua...
in cluj imi era frica sa conduc, e legea junglei pe strazi...am fost si in bucuresti de cateva ori, e horror...
prima chestie care m-a impresionat intr-un mod placut in spania si in belgia este cum opresc toate masinile cand un pieton s-a apropiat de trecerea de pietoni. asa ceva nu am vazut in romania, decat extrem de rar (eu sunt una din soferii care acorda mereu prioritate pietonilor pe trecere - dar in cluj daca esti pieton nu ai sanse sa traversezi decat cu frica in san si alergand risti sa fii calcat si pe trecerile semaforizate, culoarea verde nu iti da nici o asigurare ca nu apare vreun "jmecher de jmecher" care te face una cu pamantul) iar a doua este lipsa claxonatului. se claxoneaza extrem de rar, in 5 luni de cand sunt in belgia pot numara pe degetele de la o mana de cate ori am auzit un claxon(casa noastra este pe un drum destul de circulat).
mai avem mult pana sa ajungem la acest nivel...din lipsa de drumuri, din lipsa de bun simt etc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Ei,ei,cand sunt cu fata conduc ca un pensionar...rar depasesc 70 in afara localitatii,stau la toate cozile....Dar cand sunt fara copil in masina mai calc si eu stramb,daca nu e politia prin zona si daca estimez ca am timp sa trec.

Nimic rau,si nu am avut niciodata nici o masina nici macar atinsa,nu am profitat de asugurari niciodata,eu le platesc degeaba ,nici un bec spart nu am avut.Sunt de acord sa se mareasca amenzile dar sa le plateasca si smecherii care merg pe contrasesns.

Si pietonii care traverseaza aiurea,si aia care sar in fata masinii fara sa se asigure...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Citat:
Ma mir in fiecare zi cand vad in bucuresti masini de la 40.000 euro in sus si in ele conducatori auto care stau cu telefonul la ureche, imi vine sa las geamul jos sa-i intreb daca n-au mai avut 30 lei sa-si ia o casca bluetooth.


In uk e interzis prin lege sa vorbesti la telefon (hand held) in timp ce conduci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunnyday07 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Letitia1

Citat:
Ma mir in fiecare zi cand vad in bucuresti masini de la 40.000 euro in sus si in ele conducatori auto care stau cu telefonul la ureche, imi vine sa las geamul jos sa-i intreb daca n-au mai avut 30 lei sa-si ia o casca bluetooth.


In uk e interzis prin lege sa vorbesti la telefon (hand held) in timp ce conduci.


Si-n RO

Legi avem , mai trebuie cineva sa ne sileasca putin sa le si respectam.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramiris spune:

Citat:
citat din mesajul lui sunnyday07

Citat:
citat din mesajul lui Letitia1

Citat:
Ma mir in fiecare zi cand vad in bucuresti masini de la 40.000 euro in sus si in ele conducatori auto care stau cu telefonul la ureche, imi vine sa las geamul jos sa-i intreb daca n-au mai avut 30 lei sa-si ia o casca bluetooth.


In uk e interzis prin lege sa vorbesti la telefon (hand held) in timp ce conduci.


Si-n RO

Legi avem , mai trebuie cineva sa ne sileasca putin sa le si respectam.



Exact. Pana cand nu constientizam ca sunt unele legi care sunt facute sa ne protejeze ideal ar fi sa se aplice contraventiile.
Cand a aparut legea cu vorbitul la tel la volan s-au dat amenzi in draci, acum vad ca trec soferii fara nici o apasare cu telefonul la ureche pe langa patrula de politie.
Si nu, nu zic ca politia e de vina, doar ca au si ei o contribuitie la starea generala de "lasa ca merge si-asa".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunnyday07 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ramiris

Citat:
citat din mesajul lui sunnyday07

Citat:
citat din mesajul lui Letitia1

Citat:
Ma mir in fiecare zi cand vad in bucuresti masini de la 40.000 euro in sus si in ele conducatori auto care stau cu telefonul la ureche, imi vine sa las geamul jos sa-i intreb daca n-au mai avut 30 lei sa-si ia o casca bluetooth.


In uk e interzis prin lege sa vorbesti la telefon (hand held) in timp ce conduci.

Si-n RO

Legi avem , mai trebuie cineva sa ne sileasca putin sa le si respectam.




Exact. Pana cand nu constientizam ca sunt unele legi care sunt facute sa ne protejeze ideal ar fi sa se aplice contraventiile.
Cand a aparut legea cu vorbitul la tel la volan s-au dat amenzi in draci, acum vad ca trec soferii fara nici o apasare cu telefonul la ureche pe langa patrula de politie.
Si nu, nu zic ca politia e de vina, doar ca au si ei o contribuitie la starea generala de "lasa ca merge si-asa".




Politia are partea ei de vina (99% )... Daca nu politia atunci cine sa ne faca sa respectam regulile de circulatie? Dar cand masina politiei trece pe langa tine si soferul nu are centura si vorbeste la mobil tinandu-l intre umar si ureche ce pretentii sa mai ai de la ceilalti soferi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

http://mashable.com/2012/12/12/crime-social-media/

http://technology.inquirer.net/6073/driver-caught-after-posting-joyride-video-on-youtube

asta e pentru cei ce se lauda cu un intreg menu de infractiuni rutiere

http://www.dailymail.co.uk/news/article-2262360/Diamond-thief-caught-posting-holiday-pictures-Facebook-run.html


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui iulia_b

Michelle, multa lume ar zice chiar invers, slava Domnului ca scapa cu viata din America, cine stie cine se mai supara si arunca in aer cartierul.


ba eu cred ai mai multe sanse sa te faca una cu pamantul un jjjmecher din bucuresti decat sa fi aruncat in aer...de suparaciosii din america.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Ei,ei,cand sunt cu fata conduc ca un pensionar...rar depasesc 70 in afara localitatii,stau la toate cozile....Dar cand sunt fara copil in masina mai calc si eu stramb,daca nu e politia prin zona si daca estimez ca am timp sa trec.

Nimic rau,si nu am avut niciodata nici o masina nici macar atinsa,nu am profitat de asugurari niciodata,eu le platesc degeaba ,nici un bec spart nu am avut.Sunt de acord sa se mareasca amenzile dar sa le plateasca si smecherii care merg pe contrasesns.

Si pietonii care traverseaza aiurea,si aia care sar in fata masinii fara sa se asigure...

Madalina


Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."


mada, nu am nimic cu tine...si mesajul meu e pt toti care fac asa, ca tine. Doamne fereste, dar si cand esti singura te-ai gindit cumva ca, calcind asa strimb cu intentie (nu vorbim de urgentze, de exceptii)... poti sa nu te mai intorci acasa...sa ajungi ori la 2 m sub...,ori dupa gratii?

lasa ce fac pietonii, sau ce fac politatii, sau alti smecheri...tu gindeste-te la tine, fereste-te si fereste-i si pe ceilalti...daca tii la viata ta si a femiliei tale.

iti dau sfatul asta din inima si experienta, conduc de 20 de ani...


Mergi la inceput