Atentie soferi.. si pietoni!

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iulia_b spune:

Michelle, multa lume ar zice chiar invers, slava Domnului ca scapa cu viata din America, cine stie cine se mai supara si arunca in aer cartierul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

Marius - te cred tot ce povestesti tu acolo, si cu toate astea singura mea busitura cu masina a fost in Oradea (nu conduceam eu) si am circulat si in Buc. ocazional. dar probabil asta e exceptia care intareste regula

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Pai nu am spus ca este raiul pe pamant ci doar ca exista diferente foarte foarte mari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

E si nu e....nu fac chiar prostii dar dublatul coloanei la semafor(iesit din coloana si mers pe banda din drapta ca sa trec de toti,depasit/intors pe continua si dubla continua(nu se vede bine marcajul)precum si fara centura,vorbind la telefon ,trecut pe galben....se intampla nu des la mine, dar se mai intampla....

Madalina



Hai sa zicem ca speram ca nu e chiar asa, ca exagerezi, ca s-a oripilat iar forumul. Deci exagerezi, da?

- dublatul coloanei la semafor si bagatul in fata - se practica peste tot, nu doar in Bucuresti, in Toronto si in Hanovra, in Sevilia si Praga ... am vazut peste tot. Dar tot nesimtire se cheama. Se poate insa intimpla sa ai situatii extreme, de genul "naste nevasta in masina, lasa-ma sa trec!" in care ar fi ok.

- depasit si sau intors pe continua sau dublu continua ... depinde de situatii, se poate intimpla chiar sa fie ok. Sa zicem ca ai o caruta in fata care se misca in ritm adormit, ori o masina care arunca sare iarna (numai in spatele ei sa nu fii) si nu e decit o banda si linie continua. Si trafic pauza pe partea cealalta. Nu ati trece? Si mai am un exemplu. In drumul meu zilnic e o iesire de pe autostrada unde se iese pe doua benzi, adica se poate iesi de pe doua benzi, nu doar una. Doar ca multi nu stiu asta si se incoloneaza cu 5 km inainte pe banda din dreapta. Si se face un trafic de iti vine sa iti dai palme. Cei care stiu si cunosc se baga pe stinga, trec gratios pe linga toata coloana si ies pe aceeasi iesire de pe banda stinga. Evident ca iti vine sa ii omori dupa ce ai stat o ora in trafic, dar ...

- trecut pe galben? Ce e rau in asta? E voie sa treci pe galben daca nu mai poti opri in conditii de siguranta. Pe rosu nu e voie, pe galben da. Daca pui o frina de-aia de iesi prin parbriz si ala din spatele tau nu o face, accidentul gata. E mult mai safe sa treci fara sa opresti. Eu am picat prima data carnetul in canada din cauza asta, ca am oprit speriata de bombe la galben de eram sa il scot pe politist prin parbriz si mi-a tinut o teorie dupa de o tin minte si azi.

- condus fara centura. Ehe ... mai tineti minte pe vremuri, ce se mai conducea fara centura? amintiri din copilarie. in fine, eu aproape intotdeauna plec de pe loc si pun centura din mers. deci se intimpla, asta nu inseamna ca merg pina in centru fara. poate si mada la fel.

- vorbit la telefon la volan. nu e ok, e periculos, dar o face cam toata lumea. aici am mai vazut cite unii dind sms la volan, ba chiar unii care citeau ziarul sau faceau integrame in trafic. cel mai nasol mi se pare vorbitul la celular pe autobahn cu 180 km/h. Pe astia imi vine sa ii raportez la politie. Deci Mada, ia-ti un handsfree si vorbeste, ca nu te tine nimeni, mai trece timpul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MACARIE spune:

voi ati vazut politisti in masina de politie vb la tel in timp ce conduc? eu da si am facut si o poza si sa suparat tare rau politistul , a trecut din lateral in spatele meu , a bagat sirena si ma tras pe dreapta , nu am intintionat sa fac rau , eu am trait printre politisti ani de zile , chiar am fost pe cale sa ma marit cu unul , nu le-as face nimic rau intetionat , dar frate.......nenea asta a fost......sa repezit la mine sa nu ma misc din masina sa pun mainile pe volan si apoi....am vazut cum se uita in jur prin masina dupa telefon , saracu, mi sa facut mile de el si am sters poza in fata lui cu conditia sa ramanem prieteni .....
pana nu se dau niste amenzi din alea rele rau adica sa facem imprumut la banca sa le platim , nici un sofer din Bucuresti nu va sofa ca la carte
strazile sunt o jungla , efectiv care este mai tare ala ajunge la munca dimineata fara sa intarzie , nu se poate altfel , degeaba respecti tu tot cand vezi ca stai ca prostu la coada la semafor (cu un bebe de 3 luni care urla si un copil de 5 ani care tipa ca bebe urla in masina) si stai, si stai si il vezi pe .......ca intra fix in fata ta dupa ce a depasit toata coloana pe linia de tranvai dar nu intra si in statie , daca este asa de smecher sa taie si statia in doua .....hai ca m-am enervat
si politia este imediat dupa semafor dar face semne sa treaca mai repede ......
cum spuneam 2-3 pagini mai in spate , la palatul copiilor este strada cu sens unic , spre rusinea mea nu am stiu pana nu mia spus Rufus acum cateva luni bune , eu macar am avut o scuza , dar se intra ca si cum este ok , nu este sens unic, parinti sunt incredibili



----------------------------------------------------------------

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Asa spunea in sinea lui si Huidu: iesit din coloana si mers pe banda din dreapta ca sa trec de toti, depasit/intors pe continua si dubla continua (nu se vede bine marcajul) precum si fara centura, vorbind la telefon, trecut pe galben .... se intampla nu des la mine, dar se mai intampla ....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AkaManah spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

La moda:

GPS catre sofer:

"- Peste 50 de metri opriti pe dreapta pentru ca vreau sa cobor, conduceti ingrozitor"


Marius esti diplomat. Bancul era cu un sofer femeie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AkaManah spune:

E clar ca aplicarea legii ne forteaza sa fim ceva mai civilizati in trafic. La noi e chiar o problema in ceea ce priveste siguranta circulatiei. Imi pare rau, insa, ca amenzile ii privesc cel mai mult pe participantii la trafic si nu si pe administratorii drumurilor. Era sa fiu amendat ca am ocolit o groapa imensa si am incalcat linia continua. Dupa un scandal monstru (dupa standardele din Ardeal- adica vorbit calm, argumente, vocea la 62 de decibeli ) m-a lasat in pace si a plecat cu recomandari precise vizavi de masurile ce se impun!

Am vazut ca s-a propus o normativa prin care cei care nu isi platesc amenzile in termen de trei luni sa li se suspende permisul- ar merge la soferi dar, la pietoni nu prea! Ii intreb pe cei cu studii in drept daca o asemenea propunere este in conformitate cu legile actuale si drepturile omului!

De asemenea am vazut ca femeile nu sunt deloc amabile in trafic! Niciodata nu mi-a fost cedata prioritatea, asa cum fac eu foarte des, de catre o femeie. Cer explicatii!!!!

O scuza,nescuzabila, la incalcarea de catre soferii romani a unor reguli de circulatie si bun simt ar fi timpul enorm petrecut la volan pentru a parcurge o oarecare distanta. In conditiile in care viteza medie la noi e de ~50km\h toti profita de orice ferestra pentru a avansa cat de cat. Si eu am depasit pe linie continua cand am putut, am depasit coloane tinute in loc de vesnicele tractoare sau carute. Niciodata, insa, nu am dublat la semafor sau la depasiri. Nu e pentru mine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

da, ma', oricum numai femeile pot avea asa GPS speriat de bombe, alea folosite de barbati sunt calite in trafic. Chiar vrei sa ducem discutia in directia asta??? Are vreo importanta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Citat:
citat din mesajul lui AkaManah
Si eu am depasit pe linie continua cand am putut, am depasit coloane tinute in loc de vesnicele tractoare sau carute. Niciodata, insa, nu am dublat la semafor sau la depasiri. Nu e pentru mine.




Adica cum ai depasit coloana cand ai putut dar nu ai dublat la semafor sau la depasiri?

Mergi la inceput