Atentie soferi.. si pietoni!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Asta fiind teoria mea, il rog pe Marius sa ne spuna cate reguli a incalcat Rufus cu el in masina?



Nu multe
L-am oripilat din prima, cum s-a urcat, am intors masina si cica era linie continua, eu nu stiam de ea. Apoi am fost cuminte, sa nu se dea jos. Dar i-a vazut pe altii...
Si lady, ai dreptate, incalcarea regulilor incepe sa devina ceva normal, ceea ce nu-i ok. Dar si aici, daca exista bun simt, se poate coexista in pace. Problema este cu cei care incalca regulile fara sa le pese de ceilalti, de aceea e mai bine sa se aplice legea la toata lumea la fel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius




Traduc eu zambetul asta :
"Nu pot sa ii stric reputatia lui Rufus, dar m-am temut pentru viata mea. Desigur, eu eram de vina, ca sunt ardelean "

Absenta lui Rufus confirma traducerea mea

PS. Va rog sa remarcati in ce situatie il pun pe Marius. Daca imi contesta vorbele il acuza pe Rufus, deci isi tradeaza prietenul. Daca mi le aproba, inseamna ca recunoaste si el o data ca" e de vina" ceea ce doare ...il doare pe el dar sa vedeti ce ma doare pe mine dupa postul asta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Damn it ! Pana sa postez eu, a raspuns Rufus si mi-a stricat bunatate de teorie ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

buflea,


Atat.
Edit: Ne vedem noi pe ghetar...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Eu iar nu ma pot abtine..
Imi inchipui scena...
"Marius:..ioi,da` de ce se grabeste ala pe langa coloana?
Rufus:..ei na sa prinda stopul
"Marius: ioi,da` de ce calca ala dubla continua?
"Rufus:da` ce la voi nu se conduce asa?
"Marius:tulai,no,ca nu-i graba...da` ala de ce are o bota?
"Rufus"pai s-a suparat la semafor pe altu`..."
"Marius"ioi,da` atunci eu merg pe jos,no,ca nu-i bai".


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Se vede ca esti din afara Ardealului. Eu nu ma exprim nici macar pe aproape cu ioi tulai etc Citesti prea multe glume cu ardeleni.

Insa Rufus a spus corect. Era obligatoriu inainte, a intors pe linie continua prin mijlocul bulevardului si am remarcat si altele nu doar la el pentru ca la noi in Oradea sincer nu se "practica" asa ceva. Am mai vazut depasiri pe linia contina dar atat de rar incat retin faptul ca doar am vazut insa nu stiu cand anume. Acuma ce sa spun? Mie mi se pare normal sa conduci corect - si la noi asa se conduce si nu mi se pare nimic nefiresc de aceea probabil am reactionat in Bucuresti pentru ca nu sunt obisnuit cu asa ceva si imi sare in ochi, ce sa fac? I-am zis si lui Rufus sa vina in Oradea sa vada cum e pe aici. Nu stiu mie asa mi se pare firesc. Dar nu sunt deloc o exceptie.
Ahhh mi-am adus aminte. La noi se lasa masinile din fata care semnalizeaza din mers stanga sau dreapta pe directia de mers sa se incadreze de catre cel din spate. Adica fie franeaza fie lasa frana de motor si ii face loc sa intre in fata. In Bucuresti am vazut ca nici poveste de asa ceva ba mai mult fiecare se baga unde apuca si cum apuca fara nici o regula doar sa intre. Asa ceva nu exista la noi. Am remarcat ca se claxoneaza pentru orice. La noi se aud foarte rar claxoane, extrem de rar in general lumea asteapta sa treaca cel aflat in dificultate si apoi pleaca si el mai departe.
In intersectii daca ai verde dar mai sunt 3-5 secunde si deja presimti ca daca intri vei bloca intresectia - la noi se opreste inainte de intersectie la semafor chiar daca mai sunt 3-5 secunde soferii apreciaza ca nu are rost sa incurce traficul si se opresc pana la noul verde. Asa ceva nu am vazut in Bucuresti dar traversari pe rosu da. Asa ceva la noi nu exista sau eu nu am vazut. Sunt diferente majore nu pot sa nu o recunosc. Si ca sa pun sare pe rana in Oradea de foarte multe ori chiar daca ai prioritate de trecere deseori masinile opresc sau incetinesc ca sa lase sa treaca masinile care nu au prioritate si care din acest motiv ar sta mult si bine pana sa iasa din intersectie. Multi fac asa ceva - stiu ca m-a intrebat cineva de ce l-am lasat sa treaca si altii la fel si raspunsul meu este "din politete" adica si eu pot sa fiu maine in locul aceluia si as aprecia daca si altii ar tine cont de mine deci si eu sunt politicos la randul meu. Nimeni nu se supara pe aici. Astea sunt chestiuni nescrise dar exista.
Acuma sigur ca exista si exceptii mai vad cate unul dar extrem de rar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus
cica era linie continua, eu nu stiam de ea.







Asta e super simpatica!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Si lady, ai dreptate, incalcarea regulilor incepe sa devina ceva normal, ceea ce nu-i ok. Dar si aici, daca exista bun simt, se poate coexista in pace. Problema este cu cei care incalca regulile fara sa le pese de ceilalti, de aceea e mai bine sa se aplice legea la toata lumea la fel.



"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde


Evident, sunt absolut de acord.
Cred ca toti am incalcat cel putin o regula, dar a escaladat situatia, devine un mod clar de a conduce si nu e ok.

Am fost anul trecut in Oradea. E tare linistit traficul, curge frumos si lumea pare sa nu se grabeasca deloc.
Si da, nu am vazut manevre bucurestene, riscante si smucite.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Glumeam.Zau era o gluma....
Hei unde se intampla ce povestesti tu?Ca pare de domeniul fantasticului...zici ca la voi toata lumea e zen?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Marius,stai sa vezi cand sunt eu la volan.....

Eu vreau sa fie sanctionati pietonii care sar ca berbecii pe strada pe unde apuca....din pacate astia s-au apucat de treaba doar in capitala...

Mad


Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."



si asta tot o gluma e , nu-i asa?

Mergi la inceput