Atentie soferi.. si pietoni!

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ramiris spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Pensionarii nu au de unde....da` jmecherii da.



Daca n-au de unde atunci, stiind ca exista riscul real al amenzii, o sa se gandeasca de doua ori inainte sa traverseze pe oriunde le tuna sau indifernt de culoare semaforului.
Pensionar sau "jmecher" daca-ti sare in fata masinii si il omori risti sa intri la puscarie nevinovat. Chiar si fara puscarie, cati ar mai dormi linistiti stiind ca au curmat viata cuiva, chiar si fara sa fie (100%) vinovati?

Asa ca pentru cel de la volan n-are nici o relevanta daca cel care traverseaza aiurea are sau nu bani de platit amenda.

Pentru unii totul se reduce la bani. Pentru altii totul se reduce la...viata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Nu sunt fireste de acord cu orice traversare aiurea, insa mai domoliti putin, va rog, criticile cu batranii care se grabesc la paine. Cateva sute ne metri in plus pana la/de la o trecere de pietoni este, uneori, o incercare grea pentru un batran, cand tinta lui e fix peste drum. Sigur, se expune si pe el si pe sofer, insa nu-i totul alb-negru.
Cu siguranta o sa cunoastem si noi sentimentul.
Si nu intra nici un sofer la puscarie daca omoara un pieton in culpa. Din contra, poate cere reparatia masinii si alte daune. Si le primeste (daca are de unde, normal).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns izabela88 spune:

poate ar fi bune niste treceri in diagonala si prin bucuresti,ca tot incearca oficialii nostri sa tina pasul cu ultimul "ragnet" in toate domeniile(uneori nu prea le iasa)sensurile giratorii s-au implementat cu succes,dar taxa de centru/autostrada nu cred ca are sanse

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramiris spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Nu sunt fireste de acord cu orice traversare aiurea, insa mai domoliti putin, va rog, criticile cu batranii care se grabesc la paine. Cateva sute ne metri in plus pana la/de la o trecere de pietoni este, uneori, o incercare grea pentru un batran, cand tinta lui e fix peste drum. Sigur, se expune si pe el si pe sofer, insa nu-i totul alb-negru.
Cu siguranta o sa cunoastem si noi sentimentul.
Si nu intra nici un sofer la puscarie daca omoara un pieton in culpa. Din contra, poate cere reparatia masinii si alte daune. Si le primeste (daca are de unde, normal).



"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde


Rufus, nu e vorba de lipsa de empatie, dimpotriva as zice.
O fi o provocare distanta pana la trecerea de pieni, dar, mai ales pentru cineva care nu mai e in forma, traversatul aiurea e o maaareee loterie.
Cu dosar penal sau fara, eu cred ca as lua-o razna sa stiu ca am omorat pe cineva. Indiferent de circumstante.

Si mai cred ceva si anume ca nici macar varsta nu poate scuza incalcarea legii. Daca varsta inaintata ar veni cu "scutire" ar fi mentionata exceptia in lege, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu stiu ce sa zic iarasi pun sare pe rana. Pacat ca nu am avut camera video pe bord - as fi avut ocazia sa pun o secventa surprinsa astazi in care, 3 randuri de cate 10-15 masini din trei directii diferite intr-o intersectie au ignorat total culoarea verde timp de 5-10 minute pentru a permite unui singur pieton batran ce abia se misca pe trecerea de pietoni sa traverseze soseaua. In acele 5-10 minute toate dar absolut toate autovehiculele au inghetat pe locurile lor de parca ar fi fost lipite de sosea fara sa claxoneze fara sa se miste un metru. Nimic. Toti au vazut toti au stat pe loc pana cand acea persoana a ajuns de pe o parte pe cealalta. Am fost foarte mandru de toti. Am un oras minunat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Eu nu stiu de ce exista atata uimire fata de cei ce lasa masina in afara Bucurestiului.

Pai daca nu cunosc orasul...de unde sa stie pe unde sa o ia? Sa zicem ca au de ajuns in Drumul Taberei...pai sa fim sanatosi, si eu as lasa masina in afara bucurestiului si as lua un taxi, pentru ce atata stres? Nu tu indicatoare, nu tu trafic civilizat...

Eu de multe ori iau taxiul tocmai pentru ca nu exista loc de parcare acolo unde am de ajuns (si nu, eu nu parchez aiurea!). Sau pentru ca nu stiu exact sa ajung acolo. Ce mare scofala? Nu te doare capul, te duce direct, te lasa acolo...ce grija sa mai am, ca mai considera unul-altul ca sunt sofer de duminica? ...cand conduc de mai bine de 20 de ani nu mai am orgolii d'astea.

Sora-mea mi-a zis clar ca ea nu conduce in Bucuresti, oricat de multe zeci de mii (sau poate peste suta) de kilometri are la activ prin Europa. Si o inteleg perfect! Nici nu trebuie sa conduca, lasa ca o sa conduc eu cand vine ea pe-aici. Sau o sa ia taxiul, ca si asa costa 2 lei comparativ cu pretul taxiului in orasul unde locuieste.

La fel si in strainatate. Pai ce sens are sa imi verific skills urile si sa conduc in Uk, Irlanda, Malta etc - pe partea cealalta? Nu mai bine profit de transportul in comun?

De fapt nici in alte tari din EU nu mi se pare prea funny condusul, cata vreme nu stii orasul. Pana gasesti loc de parcare, pana il platesti, pana te asiguri ce si cum...hai, ca rezolvi de o mie de ori mai usor cu alte variante.

O sa spuneti ca acum, cu GPS, nu mai sunt probleme. Ok ok.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Nu stiu ce sa zic iarasi pun sare pe rana. Pacat ca nu am avut camera video pe bord - as fi avut ocazia sa pun o secventa surprinsa astazi in care, 3 randuri de cate 10-15 masini din trei directii diferite intr-o intersectie au ignorat total culoarea verde timp de 5-10 minute pentru a permite unui singur pieton batran ce abia se misca pe trecerea de pietoni sa traverseze soseaua. In acele 5-10 minute toate dar absolut toate autovehiculele au inghetat pe locurile lor de parca ar fi fost lipite de sosea fara sa claxoneze fara sa se miste un metru. Nimic. Toti au vazut toti au stat pe loc pana cand acea persoana a ajuns de pe o parte pe cealalta. Am fost foarte mandru de toti. Am un oras minunat!


Intr-adevar, din pacate lucrul asta nu ai sa-l prea vezi in Bucuresti.
Hai, sa spunem ca unul-doi nu claxoneaza si se opresc, insa cei din spate care habar nu au ce se intampla...vai si-amar...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ
[accidentele de care pomenesti se produc in mare parte din cauza lui X de pe banda dreapta care considera ca Y de pe banda din stanga, care poate avea o viteza foarte mare in zonele fara restrictii, trebuie sa franeze si sa il lase sa intre. Adica ii taie pur si simplu calea.
Nu se asigura suficient si te trezesti cu el in fata. Uneori nu mai ai cand frana. [/size=1]



La polul opus sunt situatiile cand semnalizezi ca fraierul vreo 300m ca vrei sa te bagi pe banda cealalta si nu te lasa nimeni sa te bagi.

Parerea mea este ca ambele situatii ar trebui aspru penalizate, pana cand se invata tot omu' sa conduca civilizat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui A_Iulia

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ
[accidentele de care pomenesti se produc in mare parte din cauza lui X de pe banda dreapta care considera ca Y de pe banda din stanga, care poate avea o viteza foarte mare in zonele fara restrictii, trebuie sa franeze si sa il lase sa intre. Adica ii taie pur si simplu calea.
Nu se asigura suficient si te trezesti cu el in fata. Uneori nu mai ai cand frana. [/size=1]



La polul opus sunt situatiile cand semnalizezi ca fraierul vreo 300m ca vrei sa te bagi pe banda cealalta si nu te lasa nimeni sa te bagi.

Parerea mea este ca ambele situatii ar trebui aspru penalizate, pana cand se invata tot omu' sa conduca civilizat.


Eu vorbeam de autostrazile din Germania , in special pe portiunile fara limita de viteza.



Mergi la inceput