Atentie soferi.. si pietoni!

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Mada si eu am o masina si puternica si solida (e Cadillac) si ai dreptate ca si eu am mai multa sigurantza, dar crede-ma ca asta nu ma face sa nu fiu precauta...sau sa abuzez.

merg, uitindu-ma frecvent la kilometraj pt ca e silentzioasa si strazile sunt bune, incit nu se simte viteza mare.,...dar cu viteza tot nu vreau sa merg...desi pot.

conduc intr-o zona linistita unde lumea se respecta mult si in trafic...si tot sunt prevazatoare...si tot respect regulile.

tu esti tinara si nu realizezi ca cele 5 minute in care te-ai grabit...pot sa te coste mult, f. mult...asa ca se merita?

mereu imi spun cand sunt in graba, ca mai bine sa intirzii, dar sa ajung in viata...decat sa ma grabesc si sa nu mai ajung de loc.

la fel cu centurile de sigurantza, in urma cu citiva ani am vazut un caz la tv. in care o mamica se ducea cu masina pana la coltul strazii sa cumpere lapte si nu a mai pus copilului centura...ei, la acel colt a avut un accident in urma caruia copilasul si-a pierdut viatza.








Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Lasatul masinii la intrarea in bucuresti acum multi ani mi se pare ceva de tot rasul. Apai aia sunt soferi care stiu a merge doar in linie dreapta pe un drum lat si fara colegi de trafic. In plus, nici acum nu mi se pare un trafic ca in jungla in bucuresti. Nu stiu in elvetia dar am condus si prin alte orase din tara unde zice-se nu e balamucul din bucuresti, dar zau ca nu m-am simtit singura pe drum!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marcia03 spune:

Rudele mele erau din Ardeal si le era pur si simplu frica sa intre in Bucuresti cu masina.

Si in Bucuresti se circula ca in jungla, traficul mi se pare infernal (eu sunt din Bucuresti de loc). Asta este parerea mea. Am inchiriat masina anul trecut cand am fost pt un weekend in Bucuresti. De la Otopeni la Parcul Tineretului am facut aproape 2 ore, asta pt ca era ft aglomerat si am si condus cu precautie, ca sa nu fac vreun accident, nefiind masina mea.

Daca vei ajunge vreodata in Elvetia, vei simti diferenta

Fiica-mea primul lucru pe care il face cand se urca in masina, isi pune centura (asta fara sa-i spun eu, e ca un automatism); cand merge cu bicicleta isi pune casca (asta desi nu e obligatorie la copii, dar totusi 80% din ei poarta casca).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Michelle am spus eu ceva de centura copilului?
Am zs ce fac cand sunt singura...nu-mi zi acu` ca o sa se intample mai stiu eu ce ca nu pun centura copilului.....copilul meu merge in scaun de masina de cand s-a nascut.Daca cumva nu i-am incheiat toate cele trei centuri tipa pana i le inchei pe toate.
Ma deranjeaza ca exptrapolezi fara sa fii in cunostinta de cauza.De unde si pana unde s-a ajuns lka o mamica careia i-a murit copilul,nu inteleg.

Am zis si repet,cand sunt singura mai merg si ca "jmecherii"..daca e cazul ,daca nu(politie) stau blanda...micile incalcari se petrec peste tot la noi.
Dar de aici pana la a incepe cu faze dde genul...nu pui centura la copil moare...zau..de unde stii tu cum merge fiica-mea in masina?

Hai sa ramanem la nivel de incalcari de reguli nu vrei?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Eu zic totusi ca un sofer bun se adapteaza la conditii, e drept ca sofatul zilnic in bucuresti are avantajele lui. Dar intre exercitiu si a lasa masina la intrarea in oras de frica mi se pare o discrepanta uraisa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Mai, pot spune ca in urma discutiei de aici am inceput sa casc ochii mai bine cum conduc. Nu-i de joaca.
Azi am plecat de dimineata. Din start am constatat ca mi-am uitat actele acasa. Mi-am propus sa fiu atent, sa nu ma opreasca vreun politist, sa-mi iau amenda pentru acte. A fost fara evenimente (cativa pietoni, poate, au fost nemultumiti pe trecere, dar nu i-am agresat). Am constatat ca am mai vorbit la telefon, dar cand m-am prins ce fac, am tras pe dreapta. Corect, da? Acum dupaamiaza, mergand cu Ana la sala de atletism, am virat la stanga, din bulevard, pe o strada (Maior Coravu). Ocazie cu care am constatat ca am trecut peste linia continua. Eu nu stiu cum a aparut aia acolo, merg de doua ori pe saptamana, de ani de zile, pe drumul asta. In plus, in bucuresti anul asta nu s-a facut (refacut) nici un marcaj (cica s-au blocat niste licitatii cu drumarii), da' linia asta a aparut, va jur ca nu stiu de unde. Si nici n-ai cum sa o virezi prin alta parte, pentru ca urmeaza o statie, apoi un pasaj subteran.
A fost o zi simpla.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Nu mai intra din maior coravu, ci din vatra luminoasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Michelle am spus eu ceva de centura copilului?
Am zs ce fac cand sunt singura...nu-mi zi acu` ca o sa se intample mai stiu eu ce ca nu pun centura copilului.....copilul meu merge in scaun de masina de cand s-a nascut.Daca cumva nu i-am incheiat toate cele trei centuri tipa pana i le inchei pe toate.
Ma deranjeaza ca exptrapolezi fara sa fii in cunostinta de cauza.De unde si pana unde s-a ajuns lka o mamica careia i-a murit copilul,nu inteleg.

Am zis si repet,cand sunt singura mai merg si ca "jmecherii"..daca e cazul ,daca nu(politie) stau blanda...micile incalcari se petrec peste tot la noi.
Dar de aici pana la a incepe cu faze dde genul...nu pui centura la copil moare...zau..de unde stii tu cum merge fiica-mea in masina?

Hai sa ramanem la nivel de incalcari de reguli nu vrei?

Madalina


Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."


scuza-ma, ca am scris in fuga mesajul si acum recitindu-l se intelege ca m-am referit la tine in legatura cu centura de sigurantza.
vorbeam in general, de cei care nu o pun...din diverse motive. un caz recent fiind fratele meu-taximetrist, care zilele trecute a luat amenda ca nu si-a pus centura. bine i-a facut!

eu am vrut sa-ti dau dreptate ca ca o masina solida iti da un sentiment mai mare de sigurantza si un sfat sa nu te mai grabesti.






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Da, asa o sa fac, merg pe Vatra si la dus si la intors. Dar na...era mai simplu, fac trei minute de acasa.
Ideea era ca nu mi se pare normal ca pe Mihai Bravu, de la Vatra luminoasa pana la Pasaj sa nu ai posibilitatea sa o faci si tu la stanga ca omu'.
Dar daca asa e treaba, ne conformam.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marcia03 spune:

Chestia cu lasatul masinii era acum 20 si ceva de ani. Iar rudele respective foloseau masina doar la ei in sat si pt a merge la Sibiu din cand in cand. Cu circulatia din Bucuresti nu s-ar fi descurcat.

Si eu circul zilnic cu masina, o mare parte din drum e in Zurich. Daca as merge cu mijloacele de transport in comun as face mai mult decat fac cu masina (ar tb sa iau un autobuz si 2 trenuri). Si in Zurich este trafic la orele de varf, dar se circula civilizat. Pe cand in Bucuresti...

O seara buna !

Mihaela

Mergi la inceput