Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 #7#

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Neata!
Nici a mea desi e mai mare nu are nici un gand de intoarcere. De prins jucariile le prinde si le jumuleste. Ii place dar la capitolul achizitii e tare puturoasa. Cum o pun asa ramane.
Nicoleta cam asa e si a mea. Daca nu o baga nimeni in seama se culca cu placere daca e frati-su in zona si se joaca se uita la el pana adoarme. De vreo 2 zile insa parca s-a marit perioada in care sta treaza. Azi s-a trezit la 7, am mufato, am schimbato si apoi a dormit cu taica-su pana la 9,30. De atunci insa e treaza. Acum cateva zile dormea in timpul asta. Acum nu da semne...a mancat iar dar sta in patut si da cu mainile in jucariile alea agatate pe patut.
Si eu mananc dulciuri la greu...si mancare...tot ce prind zici ca vine razboiul si eu fac provizii in stomac dar nu ma pot abtine deloc!
In loc sa slabesc eu m-am ingrasat. E o prostie povestea aia cu daca alaptezi slabesti! Daca ti regim slabesti daca nu ramai grasa!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IPopica spune:

Asaaaaa, sa continuam

Contrar opiniei conform careia dupa botez, bebeii se linistesc, a mea este la cote maxime cu miorlaiala din timpul zilei. In prima saptamana dupa botez a ramas socrela la noi si mi-a fost mai usor cu miscatul prin casa, saptamana asta m-a epuizat complet, mai ales ca nu inteleg de ce se vaicareste. Tzitzi nu vrea, joaca o amuza vreo 10 minute, pana si plimbatul in brate nu mai tine decat maxim 15 minute. Nu mai stiu ce sa verific; de chircit nu se chirceste sa pot suspecta dureri de burta, scutecele si hainele i le verific f des si nu am gasit nimic in neregula, nici o cuta, nici o rosatura, nu-si roade pumnii cu suficienta ardoare incat sa cred ca-s dintii ..... ce mai, mi-a dat sah mat.

Dana, noi o sa mergem la 2 Mai de anul asta. Pana acum stateam o saptamana pe vara si prin Vama Veche, sau macar cateva week-end-uri. De-acum nu prea mai merge cu pitica dupa noi, asa ca ne oprim in 2 Mai. Bulgari, turci si alte natii nu o sa servim prea curand, doar in 2 eventual; cu Mara taras nu prea-mi vine sa parasesc tara pana cand nu face vreo 5 ani.
Pentru gusturi mai cizelate, sunt cateva resorturi si la noi, concepute pe sistemul bulgaresc; unele prin mamaia nord/navodari, unele prin zona neptun parca. Au fost niste amici si erau super incantati; nu am retinut detaliile ca nu ma pasionau.

De alaptat in public nci nu se pune problema, doar in caz de maxima urgenta. Cine vrea sa-mi vada continutul sutienului, sa plateasca. Nici plaja topless nu am putut face vreodata.

Am mai intrat si eu cu Mara in supermarket, pt cumparaturi rapide si marunte (apa, paine); dar in mall nu as baga-o asa curand. Bine, noi nici nu obisnuim sa frecventam mall-ul pe post de promenada. Ajungem acolo strict cand avem de cumparat ceva.

Angiuta, pana acum nu m-a lovit niciunul. La inceputul sarcinii am avut un astfel de "amic" dar de atunci nimic. Habar nu aveam ca exista o stransa legatura intre consumul de cruditati si hemi.

Cellena, si demoazela mea se impinge in coate si mai face si o fata scremuta. Dupa 2-3 incercari se pune pe tipat

Mena, foarte tare flacaul tau! (l-am vazut aseara)

Onutz, a mea-i fix pe dos; la botez a facut poze cu toti invitatii si s-a si plimbat pe la multi prin brate si n-a zis nici pas. Ii studia cu real interes si unora le mai arunca si cate un zambet sugubat. Si cine mai vine pe la noi are parte tot de tratament dragalas. Si in parc daca o tin ridicata e mega incantata sa caste ochii la tot ce misca; durerea intervine cand o pun la loc in landou. Clar e mult mai sociabila ca noi, numai ca suntem nesuferiti si o tinem la distanta de lumea mare si rea

Aschiutza, da, si Mara are preferinte. Primele intoarceri de pe spate pe burta numai peste mana stanga le facea. A durat cam o luna pana sa descopere ca mai exista inca o directie.

Bubule si eu tot pe crema de galbenele ma bazez. Facuse mandra in spatele urechilor niste cojite tare ciudatele, a doua zi dupa cremuiala zdravana cu galbenele deja nu se mai vedeau, doar se simtea un pic pielea mai aspra. Asa ca ..... galbenica rules!
Biberonul a fost testat de 5 persoane: eu, ta-su, mama, soacra-mea, tata. Culmea este ca mai mancase in prima luna cu bibe de la mama si de la soacra-mea. Acum doar baga nitel tetina in gura, o scoate cu limba, trage palme sticlei si intr-un final, dupa ce ia o inghititura se pune pe urlat. Nu i-a bagat nimeni bibe pe gat si nici nu am fortat-o. Ba chiar ii puneam lapte din bibe in lingurita si i-l dadeam, lua 2-3 lingurite si apoi iar urlete. Si daca nici laptele proaspat muls nu l-a vrut inseamna ca nu avea legatura nici cu gustul nici cu temperatura ci cu "furnizorul". Asa ca asta e, m-am resemnat.
Si nu, n-am bagat-o in cada inca. Jumatatoiul meu gaseste tot felul de "probleme": cu ce dezinfectam cada fara sa fie toxic pentru ea, dar sa si dezinfecteze, nu putem intra cu ea, chiar daca ne facem dus, nu suntem suficient de curati sa stam in aceeasi apa cu ea, nu este suficient loc langa cada sa stam amandoi, deasupra cazii este geam si intra aer rece pe acolo si tot asa.
Si asa-mi face la orice chestie care o priveste pe fie-sa, desi in 4 luni el i-a schimbat fix 2 pampersi. Sintagma lui preferata este: sa fim precauti. Va spuneam eu mai demult ca-mi vine sa-mi iau copilul si sa fug de el ca ma capiaza; inca mai am astfel de ganduri. Pe de alta parte in stupizenia mea ma gandesc ca nu o face din rautate ci pt ca pur si simplu asa a fost el educat de ma-sa. Cand e si soacra-mea la noi, eu sunt praf - nimic nu fac cum trebuie, si copilului ii e rau din cauza mea.
Exemplu: saptamana trecuta va ziceam ca a ramas socrela la noi. Am invitat-o la toate plimbarile cu fi-mea, dar ne-a insotit doar la una singura. Combinezonul Marei are gluga mai mare si nu-i sta fix pe langa frunte, lucru care pe mine nu m-a deranjat, ca nu intentionam sa lesine de cald. Dupa ce a adormit fi-mea cu chiu cu vai, ma opreste socrela brusc si incepe sa-i aranjeze ea mai bine caciula si sa stranga gluga pe langa fatuca. Asta s-a trezit si s-a pus pe marait, fermoarul de la geaca a sfarsit infipt in barba ei, dar soacra-mea era incantata ca a sigilat-o bine. Iar in una din zile, am dat o fuga pana la birou si cand m-am intors acasa, fi-mea dormea transpirata fleasca la ea in brate, infasurata intr-o patura (in casa fiind 25 de grade).







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Popi, mama i-a pus elasic la gluga de la combinezon. Dar strans nene, sa nu scape vreo adiere pe acolo. Ii facea dungi pe fata. Ti-e clar ca primul pas a fost sa i-l scot, nu? :))

Mami de strumf Ema (14.12.12)
www.facebook.com/VandaDesigns" target="_blank">Creatiile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angiuta spune:

Popi consumul de fibre ajuta la prevenirea aparitiei hemoroizilor. Lipsa consumului poate duce la constipatie si implicit aparitia "amicilor".
Eu nu stiu cum rezisti tu cu soacra...eu cand am fost cu V in Ro prima data avea 2 luni si am fost pe punctul de a face depresie tocmai din cauza sfaturilor ei bine-voitoare.
Acum ca am mai imbatranit si zic eu ca am mai multa minte nu mi-as mai bate capul cu ea sau nu m-as pune pe bocit ci i-as replica simplu ca in ziua de azi nu se mai cresc copii ca acum 30-40 de ani.
Zic eu asa ar sa vedem cum o fi ca in mai mergem in Ro...din fericire doar 8 zile
Trebuie sa zic ca la primul copil si noi am fost la fel de stresati...acum suntem mult mai relaxati si ne bucuram intr-adevar de ea.

Iulia nu iti face probleme cu intorsul, fiecare copil are ritmul lui...V de exemplu nici la 6 luni nu se intorcea de pe spate de burta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelique_19 spune:

Iulia al meu are aproape 4 luni si nu se intoarce de pe spate pe burta si invers.Eu nu ma stresez,fiecare copil are ritmul lui.Al meu de ex nu apuca deloc jucarii,nu e interesat de ele,in schimb ma apuca de nas,apuca scutecul si il duce la gura,diverse lucruri mai usoare pe care le are in preajma le apuca.De salteaua de activitati nu e interesat,eu il pun acolo si el se uita dupa mine.La carusel mai sta dar nu prea mult,cel mai bine e la mami in brate cu pumnisorii in gura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bioana spune:

am lipsit cateva zile si m-am necajit cand am ajuns cu cititul la zi...cati copii raciti, cu intoleranta...scaun cu probleme,colici....am inceput sa ii studiez cu mai mult interes scutecul cand face kk.imi e si rusine sa ma laud....ma bucur insa ca nu avem nici un fel de probleme.e cuminte ca si pana acum.doarme singura.o pun in pat pe o parte, cu o jucarie langa ea(aceeasi)si se joaca cu mana pe cearceaf,il zgarie cu unghiile,pana adoarme. uneori aceepta suzeta.doarme 2 ore dimineata,intre 10 si 12 aproximativ si apoi dupa 4,cam la fel.seara intre 8 si 8.30 vine mos ene. nu protesteaza deloc. e foarte sociabila si nu trebuie sa fie cineva langa ea in permanenta.o lasi pe paturica sau in scaun si rade singura incercand sa prinda jucariile.tot ce prinde baga in gura. baleste la greu si isi indeasa toate degetele in gura.nu s-a iritat inca pe barbie de la atata baluta.a inceput sa ii curga ochiul stg si il curat si de 10 ori pe zi.azi s-a trezit cu el lipit si i-am curatat chestia aia galbena...nu ma ingrijorez ca am mai patit asa de vreo luna si dupa 2 zile de spalat de foarte multe ori cu ser a fost bine.
nu umplem scutecul in fiecare noapte.de iesit cu ea in malluri am iesit inca de mica,mergeam cu ea peste tot.de obicei doarme cadn e in carucior. vitamina D nu uit sa i-o dau pentru ca am o masuta, in bucatarie,numai a ei, unde am toate biberoanele, recipientele pentru apa si lapte praf si acolo am pus si vit d.asa o vad decate ori pregatesc un biberon.cand iesim iau apa cald in termos,o sticla cu apa, pentru cazul in care apa din termos e prea calda si lapte prafgata masurat in recipiente mici.asa ca numai le amestec ci gata bibi.suntem tot cu Nidina si ii merge bine. face kk ca si pana acum,o data pe zi. foarte rar se intampla sa faca de 2 ori. in cocncediu mergem in tara 2 saptamani si daca reusim un ala mare. acum depinde...de luni incep munca..sa vedem cum ne sincronizam.
TNICOLETA ai reusit sa albesti hainutele¿
IULIA un pentru Sara si David.
ONUTZ pe Luci.
BUBU prin cate a trecut Nicholas e foarte cuminte. sa treaca cu bine si de vaccinul de 4 luni.
MENA sa va traisca micul crestin.
DANA pe Sebi.ati rezolvat treaba cu concediul¿
ANGIUTA sa ne mai spui ce afli noi la curs.
PYA ce face Victor¿
MAMI felicitari petru Ivan. ce grasun ai tu acolo.

ASCHIUTZA felicitari la Lili pentru performanta.irina nu are preferinta.cand pe stanga, cand pè dreapta.
CELLENA .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mami_de2 spune:

Salutare girls;

- fiecare copil are propriul lui ritm clar..nu imi mai fac griji... al meu la fel: m-ar contempla pe mine si pe ta-su zilnic..ne-ar mangaia, ne-ar apuca de ochi si de nas dar daca ii bag o jucarie colorata in fata nu e interesat absolut deloc sa o atinga..se uita la ea si atat pt 5 secunde!!! de intors se intoarce dar nu isi scoate mana de sub el si ramane asa blocat pe burta cu o mana sub el :)) insa cat il tin pe burta(5 minute atat ca apoi se plictiseste si oboseste si baleste canapeaua) atunci e ok: sta tzantos si se uite in jurul lui si da putin din picioruse. Asadar ma identific cat de cat la ritm cu al Angeliquei si al Onutzei:))

va pun un clip filmat alaltaseara in cada cu Ivan:

http://www.youtube.com/watch?v=nNtb1qdfVjI



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angiuta spune:

Pe mine chiar ma enerveaza scutecele Pamper new baby..tocmai am schimbat-o si s-a murdarit pe spate pana la gat...la propriu. Tocmai azi vorbeam cu o mamica care o fetita cu o saptamana mai mica ca Nadia ca ea a trecut la pampers baby dry marimea 3 tocmai pt ca new baby o enervau ca iesea kk pe la spate si la baby dry ii iese prin laterale...nici nu stiu ce altceva sa folosesc, crle de la DM sau rossmann nu-mi plac sa sunt prea groase sau rigide...sugestii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Angiuta, vezi Huggies. Zice-se ca din alea nu mai scapa. Noi am trecut la active baby si mai iese cateodata prin lateral.

Am facut si noi in sfarsit vaccinul de 2 luni. A fost dramatic, cel putin pentru mine pentru ca am simtit ca am tradat-o. Ea era vesela si bine dispusa, zambea, gangurea la dr., la asistenta si la mine... Eu ii imobilizasem mainile si tocmai cand era cu gura pana la urechi si se uita fix in ochii mei, i-a bagat acul. A plans pana s-a invinetit si a tacut cand am luat-o in brate, dar ofta cu atata jale... O sa ziceti ca sunt tuta, dar am plans si eu. Cred ca la urmatorul vaccin ma fofilez si o trimit cu taica-su.

Mami de strumf Ema (14.12.12)
www.facebook.com/VandaDesigns" target="_blank">Creatiile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana0000 spune:

Bioana pfiu ca ai venit sa ne saluti,ma gandeam ca si voi aveti ceva dupa toate povestile astea cu minunile noastre bolnavioare. Cu marea nu stiu cum fac, deocamdata am alte ganduri cu serviciul care il incep, nu stiu cand pot sa imi iau concediu si asa mai departe.
Cellena un hug mare pt Ema,si eu am plans cand a facut vaccin si plang des cand se intampla ceva si el se invineteste.
Ma cam ingrijorati,mai ales tu Bubu ca si Sebi vomita dupa fiecare masa mai putin noaptea cand nu se agita si nici nu-l ragai. Il alaptez culcata si adorm inaintea lui. Eu i-am facut eco abdominala pe la 2luni si nici gand de refluz la momentul ala. Se poate schimba ceva intre timp?
Ela sunt total de accord cu tine,nu tii regim nu slabesti…si eu ma ingras ca pap dulciuri,chiar azi am dat prin starbucks sa imi iau un cheesecake. Mai ma si plang ca sunt grasa…
Am fost la casa de pensii,mi-a dat intr-un minut stagiul de cotizare so lucky me
Am deschis cont si la o banca din cele agreate de stat sa vina indemnizatia pe card,alocatia e la posta ca l-am trimis pe jumatatoi sa depuna actele. Si am vrut sa iau si alocatia,era o coada de m-am lasat pagubasa.
Cu intorsul/ridicatul nici gand,e puturos ca mama lui nu incearca sa se ridice dar in schimb pentru ca apuca jucarii nu-l mai pot pune in patura de activitati,e ofticat ca le prinde in mana si nu le poate duce la gura (ele fiind atarnate fix cat sa le atinga si traga si atat) si plange de zici ca i-am taiat o mana. Nu mai imi ramane decat caruselul de la patut ca e departe si nu e tentat sa il apuce.
Cu somnul la noi e circ,cere sa fie adormit,urla mai exact si il plimb in brate sa se linisteasca si apoi leganat cu cantecel. Unul din multele compromisuri facute de cand sunt mama.
Eu stau cu mami meu,e o situatie aparte,ea m-a crescut singura si nu imi imaginez cum ar fi sa o abandonez acum asa ca evident e foarte implicata in cresterea piticului. Nu iese din cuvantul meu in ceea ce il priveste pe copil ,a inteles treaba cu caciula,ca nu ii pun in casa no matter what dar tocmai acum am deschis geamul sa ia si el aer ca e prea urat sa il scot afara si cand l-a vazut cu caciulita radia de fericire…”uite mama ce bine ii sta si tu nu vrei deloc sa ii pui”…mda ii rapesc sansa copilului de a purta caciula. Soacra-mea m-a vizitat 1sg data cand Sebi avea 1 sapt si ne luptam cu alaptatul,a comentat ca nu am sfarc si de atunci nu am mai invitat-o. A trecut pe aici la botez ca orice invitat si atat.
Iulia eu am intrebat pediatra si a zis ca pe la 5 luni e normal sa faca rolling so don't worry,fiecare are ritmul lui.
Voi ce jucarii mai aveti,cu ce va distrati? Jucaria lor preferata e mami stiu,dar altceva mai le place?
Va pup ca maraie in patut


Mergi la inceput