Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 #7#

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Yuhuuuu, azi s-a intors Lili de pe spate pe o burta! Dar numai pe partea dreapta, de partea stinga nici nu vrea sa auda. Au si ai vostri preferinta doar pt o parte?

Noi nu prea iesim la cumparaturi pt ca deocamdata mi-e greu cu doi copii. Azi am fost toti 4 la un nou mall si Florian a luat-o din loc de mai multe ori de linga noi, s-a tavalit pe jos , a alergat cu un balon de colo-colo. Inclusiv in parcare . Sta cuinte pe buggyboard ce sta si pe urma vrea sa mearga el singur (mers e insa mult zis ca se intinde pe burta, se aseaza in genuchi sau pe spate, intra prin curtile oamenilor si o ia la goana pe trotuar .


Vai ce bine de voi ca puteti sa tineti regim si sa nu mincati dulciuri / tocaturi/ mezeluri. Eu cind sunt stresata maninc. Si sunt stresata in ultimul timp .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bubulina42 spune:

Va pup, fetele mele

hai ca de bine ce ma bucuram ca am o crema sa ii dau pentru eczemuta aia, tocmai ce i-au aparut in zonele alea (si un pic pe langa) o gramada de bubite, cand pui mana zici ca e zgrunturos, nisipos, e clar ca a facut o reactie alergica la un ingredient din ea... Stop, am zis, o sa iti dea mami cu crema de galbenele de-a noastra,ca aia macar e naturala, adusa din Ro, am stoc.Intotdeauna am folosit-o si nu a fost niciodata rosu la fundulet sau ceva, mie imi e tare draga crema asta de galbenele, ca multe chestii vindeca..


Si noi am fost in toate Mall-urile si supermarketurile posibile cu Nicholas de cand avea aproape o luna, fiindca unde altundeva sa te duci aici cu bebe, la -30 de grade?? plus ca si asa, in vizita, sa il mut din casa in alta casa nu am avut chef, macar in Mall sunt fantani arteziene, culori, lumini, carti colorate, copaci,muzica, alte chestii ..in magazinele de jucarii se uita la jucarii de zici ca le alege si chiuie fericit, in supwermarket e totul spatios si colorat, deci ii place.

Cellena, si la noi Nicholas se chinuie sa se ridice in fundulet cand e pe spate, asa ca eu il tin cate 5 minute in fundulet, asa, in cate 2-3 reprize, ca ne-a zis dr ca e bine pentru el, ca de acum e ok, insa il tin cat sa nu oboseasca.El vrea putin in fundulet dar cel mai mult sa fie sustinut si sa faca el 4 pasi:) de urias, e un scump!

Camys, si noua ne spusese primul dr ca nu are nimic,ca ce daca vomita (ce daca vomita o data sau de doua ori, dar nu "ce daca vomita de 8-10 ori!!), asa ca imediat ce am ajuns la celalat medic si i-am explicat, inclusiv ca sughite, ca uneori tuseste, ca uneori respira greu desi nasul e curat, ne-a spus ca toate astea sunt "atasate" refluxului si ne-a dat tratament..
Si eu spun la fel, ca abia astept sa incep diversificarea si sa stea el in fundulet singurel si sper sincer ca atunci ca fie totul altfel!

Popi, sa stii ca faza cu datul bibe e cu dus-intors, ca nu toti copiii stau si suuug din bibe pana il termina,au felul lor de a papa, asa ca la mine numai tati lui ii da ca lumea, cand eram in vizita socrela a vrut sa ii dea ea bibe si cand el vroia sa il scoata sa se mai hlizeasca la cine stie ce pe pereti, ea i-l indesa cu forta in gura, la fel si pe suzi, i-o tinea lipita, desi el are ore in sir cand nu o vrea deloc sau clipe in care o cere ca sa o tina asa, lipita de buza de jos, insa nu in gura:)..

de adormit pot sa ma laud ca adoarme singurel, intotdeauna,nu ii fac nimicutza, nu leganat, nu plimbat, nu cantat, ni-mic, decat ma asez langa el si il mangai un pic pe frunte si pe o spranceana,cand vad ca da semne de oboseala si somnoreala si ii spun ssshh ssshhh:)si asta e tot; insa mereu are muzica si ii place la nebunie:)

La noi numai cand a avut problemele cu voma continua s-a intamplat sa nu umple scutecul peste noapte, altfel el chiar daca doarme foarte bine noaptea, adica se culca pe la 19.00-19.30 si doarme pana la 6.30 am, cu 3 sau 4 treziri de papa, in care nici nu deschide ochii; mananca, scoate aerul si zbang, intr-o clipa e avion, cu bratele intinse la maximum si dormind adanc de parca dormea de ore in sir..
E un copil foarte foarte cuminte, multumesc lui Dumnezeu, nici noua nu ne vine sa credem ca e atat de linistit,desi e super plin de energie si chiuie si se joaca si isi papa degetele si jucariile si ma ia de nas si de obraji si dansam si ne jucam, insa nu plange, el nu plange..

Continuam sa ii facem baie in cada si acum se joaca si cu jucariile din apa, da din fundulet si din picioruse ca ratusca si chiuie,se uita in oglizi si rade.. Popi, voi ati reusit sa o bagati pe Mara in cada?

Dana poate vorbesti cu Camys si mergeti in vacanta impreuna!
Sper ca nu am incurcat postarile, dar asa am retinut:), ca voi va planuiti vacanta la mare.. Daca am incurcat, sorry, dar ideea ramane valabila:)sa va vorbiti si sa va sfatuiti si sa plecati together..

Azi am fost sa depunem actele pentru pasaportul puiului
Nici nu imi vine sa cred ca mai e asa de putin si plecam in Ro, abia astept, ca bunica de acolo numai in poze l-a vazut...si nu numai ea, dar toaaata lumea e neradatoare!

Va multumesc, fetelor,m-ati linistit cu vizita la medic, deci totul e ok, clar, pot merge fara probleme! Va

Maine facem vaccinul de doua luni, ma tem un pic de vaccinul asta, sper sa fie ok ca si la cel de 2 luni si sa nu aiba nici o reactie urata dupa..

Onutz, pupici multi pentru Luci de la Nicholas:)
Sa aveti o zi buna, mamicute dragi!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelique_19 spune:

Iulia esti o draguta ca de obicei,as vrea sa ajung la Baby expo insa acum cu puiul racit slabe sanse sa ajung in Bucuresti.Super idea cu ceapa,am vrv sa o incerc dar dr mi-i spus sa ii cumpar crema fito balm sa il dau pe spate un pic si a dormit bine toata noaptea fara sa se mai infunde in naruc.

Mena tare dragalas delfinasul cum se balaceste el.Acum ma bate si pe mine gandul sa ii cumpar colac ca tare mult ii place la baita.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelique_19 spune:

Pya mucilagiu de orez nu are ce sa ii faca noua la spital ne dadea la fiecare masa ba mucilagiu ba supa de morcov cu toate ca facea cat de cat legat nu a avut niciodata diaree.Si ne-a zis ca putem sa ii dam si acasa daca face mai moale.Le dadea si la copii de doua luni.Eu zic ca rau nu are ce sa ii faca si nici probioticul de aceea ti le a recomandat prin telefon.Ramane la alegerea ta daca ii dai sau nu.Linisteste te un pic poate dai de pediatra.

Aschiuta felicitari

Bubu sper sa treceti prin perioada asta cat mai repede.

Iulia David cum mai este?

Noi am fost la pediatra,nu are rosu in gat ne a dat nurofen si eurespal si crema minune cu care l am dat si a respirat bine toata noaptea.Eurespal nu i am dat nu se recomanda copiilor sub doi ani plus ca la reactii adverse sunt tulburari gastro intestinale si eu ma chinui deja sa il reglez la burtica.Avem 6,600 gr.Mi a zis pediatra sa nu mai ies cand bate vantul cu el afara ca aduna multi microbi..


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angiuta spune:

Aschiutza felicitari pentru intors! Nadia s-a intors pana acum doar de pe burta pe spate. Preferinte pentru partea pe care se intoarce n-are. Oricum sunt multumita, V s-a intors mult mai tarziu.
V e racit de duminica si din pacate a luat si Nadia putin...tuseste un pic si are si nasucul infundat. Deocamdata nu cred ca e cazul sa mergem la pediatru.

Ce nazdravan e Flo! Asta e unul din motivele pentru care nu mi-am mai dorit copii pana a implinit V 4 ani. Nici acum la aproape 6 ani nu asculta in totalitate, fuge si el prin mall, intra prin magazine singur....anul trecut l-am pierdut in real. L-au strigat prin microfon, eu il cautam innebunita....pana la urma l-am gasit la raionul de jucarii, se juca cu masinute Cars atat de absorbit incat nici nu si-a auzit numele...

onutz chiar daca trimiterea pe youtube se face doar prin link, linkul era postat aici, putea fi vizualizat de oricine...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

nici al meu nu intentioneaza sa se ridice (probabil pt ca il tin mai mereu ridicat, in brate?) dar se intoarce de pe burta pe spate si i-a reusit si intorsul de pe spate pe burta de vreo 2 ori si atat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelique_19 spune:

Noi ieri cand am fost la pediatra ne a spus ca se pregatesc dintisorii de jos sa iasa,eu observasem deja dar m am gandit ca e inca devreme.De aia balea el la greu si isi rodea pumnisorii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tnicoleta spune:

Felicitari copilasilor pentru noile performante.

Eu stau sa ma gandesc daca a mea e in grafic. Inca doarme mult. Dimineata se trezeste pe 7-8 manaca o schimb se mai joaca putin la adoarme la loc pana la 12. Mananca si daca iesim afara doarme in carut sau daca nu trag de ea pana pe la 3 cand ii dau alta masa si apoi doarme iar pana la 6. Apoi iar trag de ea pana la 9 ca sa fie mai obosita si sa doarma peste noapte. Noaptea de trezeste pe la 4 si apoi la 6 pentru papa.
Deci, o fi bine ca doarme atat?

Ca noi activitati inceara sa prinda jucariile cu manuta. Nu reuseste mereu. De intors nici vorba. Cum o pun asa sta. Si pe burta si pe spate.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ary_v spune:

Angelique, la noi cel mare avea dintisori la 4 luni. eu sper ca Sofi sa nu fie asa precoce, mi-e teama sa nu ma muste cand alaptez,

Cellena, la fel si noi, daca am apucat sa o ridic o data de manute, apoi nu ma mai inteleg cu ea, se incordeaza, se inroseste, tipa pana obtine ce vrea si bineinteles ca se calmeaza numai in brate. Mai nou si cand o alaptez, pentru ca o pun putin ridicata pe perna, incearca sa se ridice asa pe o parte, se impinge in cot, scapa sanul, se enerveaza si tot asa. Nici eu nu o pun inca in fundulet, ea se tine tare batoasa de spate, capusorul ii mai vine in piept, dar apoi il ridica si e mandra de ea de nu mai poate.

Aschiutza
, felicitari lui Lili pentru noua achizitie.noi inca nu ne intoarcem, dar nu cred sa mai fie mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IuliaCospy spune:

Fetelor eu incep sa ma ingrijorez. David face luni 3 lunite si nici gand sa se intoarca. Nu ii place sa stea prea mult pe burtica, dar cand sta e tot batos si cu capul sus. Oare ar trebui sa ii fac mai mult masaj sau sa il stimulez cumva ca sa se intoarca si el?
Altfel el e tare zambaret, dar de ras in hohote a avut doar vreo 2 tentative pana acum, dar fara un rezultat cert. In shimb sporovaie destul de multicel si isi mananca pumnii cu pofta. Saptamana viitoare mergem si noi la control si o sa intreb pediatra ce si cum.

O zi frumoasa sa aveti

Mergi la inceput