Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 #7#

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Am venit cu vesti. Am fost la ctrl la pedi si la neurolog. Avem 5 kg si 60 cm. suntem mai mici decat voi, uriasilor!!! Evolutia buna. Copil cuminte. La neurolog mi-a zis ca intradevar incearca sa se rasuceasca. Parte nu f buna e ca nu isi tine bine capul si incepem kinetoterapia de miercuri. Partea buna e ca neuroloaga mi-a recomantat inotul in fiecare zi. Suntem constipati dar ne tratam . Trebuie sa facem si analize de sange pt anemie si daca tot iese anemic(si o sa iasa ca se vede anemia) trecem pe cereale de orez fortifiate cu fier. Personal mi se pare ok pt ca oricum noi suntem in urma cu greutatea si cerealele mi se par mai ok decat fierul de la care face diaree. Urmeaza sa luam o decizie. Maine merg la eco transfontanelara... Uf, ce emotii! A!!!! Am dormit amandoi dusi azi noapte 8 ore. Am intrebat-o pe dr daca il trezesc sa il hranesc si a zis nu deci nani bun. De vreo 2 sapt doarme 5-6 ore pe noapte dar azi dimineata chiar m-am speriat cand am vazut cat de mult a dormit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Ovaz nu am gasit inca simplu. Stiti cumva vreo marca?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Mena la magazinele Real din Germania exista Köllnflocken http://www.koelln.de/produkte/1/29/index.html , 100% ovaz integral. Poate se gasesc si in tara? Din astea maninca flacaul meu cu lapte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angiuta spune:

Mena si Alnatura (marca ce se gaseste la DM) au. Sunt bio, ii dadeam lui V cand era bebelus. Nu stiu daca si in Ro se gaseste...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IPopica spune:

Neata!

Fi-mea a fost matinala rau azi. La 6 isi cerea drepturile .
Daaaaar aseara a mancat cu biberonul fara sa mai faca nazuri . Si culmea, cu un biberon ieftin si minuscul, de plastic, de la baby nova - l-am ochit ieri in sensiblu si-am zis sa-l iau sa incerc si cu asta, poate daca i-l dau in joaca rezolvam dilema. Se uita ea cam nedumerita asa la mine cand sugea din el (ta-su nu a avut rabdare sa i-l dea el) si a durat juma de ora sa termine 60 ml dar nu a mai vociferat ca in alte dati, si cand s-a pus pe el, a supt constant. O fi contat si faptul ca fiind atat de mic si usor am lasat-o sa-l manevreze si singura (nu nimerea tetina in gura, dar lingea sticluta). Tetina seamana cu cele de la biberoanele primii pasi pe care le-a respins cu vehementa. Mai incercam si azi cu acelasi biberon, si maine incerc cu cele de la nuk.

Angelique, uof. Nu pot sa-ti spun decat calm si putere sa le gestionezi pe toate.

Mami, eu ma dopez cu femibionul pana mi-o iesi pe nas. Oricum am si zile in care uit sa-l iau.
Da, si pletele mele parasesc scalpul intr-o veselie; nici nu e suficient de lung sa-l pot tine strans si una-doua mai gasesc cate un fir pe fi-mea sau prin tarcul/patul ei. Sper sa nu-i ajunga niciunul prin gura sau sa-i ramana prin gat. Tatonez ideea unui batic, dar nu prea am suportat chestii pe scafarlica.

Mena, uriasi sunteti voi. Fi-mea are 59 cm (la 4luni jumate, da?)
Si 5,925 kg. Si la 3 luni avea tot 5 kg. Asa ca nu vad de ce spui ca sunteti in urma cu greutatea. In urma fata de ce?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Angiuta si aschiutza, multumesc, o sa le caut. Ipopica, greutatea minima la baietei este de 5,5 conform graficelor, la 3 luni. Noi suntem vioi si lunguti asa dar putin sub greutate(nu ma mir, eu slaba, tatsu slabanog, la ce ma puteam astepta?). Nu imi e de cele 500 de grame ci de faptul ca a inceput sa fie agitat si ia mai putin in greutate si imi e teama ca va ramane mai mult in urma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ary_v spune:

Sofi e iar racita, De dimineata umblu pe la dr,, mai mult am pierdut tp, in final am ajuns la spital si am primit aerosoli cu dexa si ceva de febra. Sunt iar obosita, nervoasa si frustrata, initial cand a ascultat-o la plamani o tineam in brate si mi-a zis ca e sigur cazul de internare ca se aude f urat, apoi am lasat-o jos si a ascultat-o iar si a zis ca din nas se aude, dar ca sa ma internez ca pana diseara sigur face bronsiolita. Am refuzat internarea, i-am facut aerosoli cu dexa si astept sa vedem cum evolueaza. acum ma intreb daca nu a auzit aiurea si prima data ca tot in brate o tineam sa o asculte...Angiuta esti o norocoasa ca ai un medic atat de ok, e o responsabilitate enorma pentru tine ca mama sa decizi tu daca si ce medicamente sa ii dai copilului.

Iulia, nici eu nu am avut probleme la diversificare din cauza ca am inceput cu fructele, dar am auzit si cazuri unde au fost probleme si apoi, cum spune Bubu, daca e un copil sensibil la burtica, trebuie cantarit bine inainte. Eu prefer fructele pentru ca au multe vitamine si mai ridica un pic imunitatea slabita de la atatea vaccinuri unul dupa altul. Si lugume separat nu am de gand sa ii fac, vreau sa o diversific cum se facea cand eram noi mici, o pun la masa cu mine si ii dau cate un pic din ce se poate, noi oricum mancam mai mult supe, ciorbe, steamer facem cel putin de 2 ori pe sapt.

Tot Milupa Bio am folosit si noi la cereale, la inceput orez ca mi-a fost frica de gluten si apoi cu 7 cereale, daca or mai fi pe piata tot de alea o sa ii iau si ei.

Nu stiam ca ovazul nu are gluten..stiam doar de orez si porumb, parca...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ary_v spune:

Am gugalit un pic si imi aminteam bine, cerealele fara gluten sunt orez, porumb si tapioca. Acum imi aduc aminte ca dupa orez am folosit Milupa BIO 3 cereale, inainte sa trecem la 7 cereale.

Deci atentie la gluten, e adevarat ce spunea cineva ca predispozitia la alergii e transmisa pe linie genetica, cum e cazul si la noi, dar eu nu m-as risca sa dau gluten pana pe la 9 luni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Probabil de asta insista dr lui sa mergem pe orez. Trebuie sa caut o varianta cu fier.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pyaoliang spune:

Angelique, cat de incercati sunteti...Sper sa rezolvati o data pentru totdeauna problemele cu burtica ale lui Stefanut...Stiu cat de neputincioasa te simti, insa TREBUIE sa fii tare pt. el. A luat insa ft binegreutate, ceea ce e semn bun!
Ary, sanatate papusicii, sa treaca raceala!
Ovazul are gluten, nici eu nu o sa-i dau prea devreme cereale cu gluten...la cate am citit in ultimele zile de alergii, m-am ingrozit cat de multi copilasi si mamici chinuiti sunt. E adevarat ca alergiile se mostenesc, dar mai bine sa fim precaute...e mai bine sa previ decat sa tratezi, asa ca e o sa fiu ft. precauta, cu atat mai mult cu cat cu intoleranta la gluten nu-i de joaca.
Mena, eu zic ca Gabi a luat super bine in greutate...3 kg in 3 luni! E si lungan...iar daca zici ca si voi sunteti subtirei, cu atat mai mult. Insa da, dupa ce devine mai agitat, ia mai putin in greutate, am experimentat-o si noi...Asta ii e insa felul, eu mi-am propus sa nu ma mai stresez. M-am saturat de grafice si de statistici...Victor nu-si va dubla greutatea de la nastere pana la 4 luni, cum scrie la carte.
Popico, am urmat sfatul cu pusul la san dupa o plimbarica mica...a functionat, macar sunt eu mai impacata ca sta mai multicel la san.
M-as bucura daca v-ati face un obicei sa va intalniti intr-un parc bucurestean acum ca tot vine primavara..nu de alta, dar venim si noi acasa si stam cateva zile la Bucuresti si tare m-as bucura sa va cunosc
Si mie imi cade parul ft ft mult, Victor a inceput sa ma si traga de par, ramane cu vreo 10 fire in mana, il curat rapid...Naparlim amandoi ceva de speriat

Despre noi ce sa zic, puiul meu mic ia tratamentul, mai putin siropul cu zinc, pt. diaree, pe care il scuipa, chiar daca e dulce. Probioticul ii place, antibioticul e praf si i-l pun intr-o picatura de apa si-l ia cu lingurita. Nu mai are mucus deloc, azi a avut doar 2 scaune si e aproape ora 18, ceea ce e o realizare la noi, mananca mai mult, ca timp, trage cu putere, e activ, zambaret, kk mai inchegat, eu zic ca suntem pe drumul cel bun, Doamne ajuta! Incearca sa-si duca piciorusele la gura, e mortal.



Mergi la inceput