Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 #7#

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Bubulina42 spune:

exact cum zice si Aschiuta-si eu am citit ca in cazul in care alegem sa dam cereale la (care oricum vor trebui date la un moment dat, mai devreme sau mai tarziu), e de dorit sa dam ovaz si mei, nu orez..
Despre orez spuneau ca nu aduce un aport caloric esential, avand in vedere ca orezul e deja decorticat maximus..

Angelique, cum mai sunteti, puilor?
Multa multa sanatate voua si tuturor puilor bolnaviori..
















Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lacramioara2 spune:

Buna dimineata, mamici! Nu am mai scris de doua saptamani de cand ma duc zilnic la Institutul National de recuperare, medicina fizica si baleoclimatogie unde fac proceduri ca sa imi repar spatele. Va spuneam ca sunt distrusa la spate de dureri si acum, dupa 2 saptamani imi este simtitor mai bine. E adevarat insa ca pierdeam cam jumatate de zi acolo ca dureaza infinit sa faci tot ce recomanda doctorul.
Am profitat de faptul ca mi-am amanat intoarcerea la birou pentru aprilie ca sa pot finaliza procedurile.
Am citit cu tristete despre problemele de sanatate ale puilor, doamne ajuta sa isi revina toti si sa fie veseli si sanatosi.
Achim e bine, multumesc Domnului, atata doar ca e marait si cere atentie non stop, dar asta nu e nimic neobisnuit. In rest nu se rostogoleste pe nicio parte inca, doar ridica din cap ca sa se ridice si prins de manute sta in fundulet cateva secunde.
Pe burtica sta 5 minute, dupa aceea oboseste si plange. Salteluta de activitati il frustreaza maxim.
Cat despre adormit singur, asta nu i s-a intamplat decat timp de 3 saptamani la somnul de dimineata. El se culca pe la 20.30, papa la 00.00 si doarme pana la 7.30. Obisnuia sa se joace singur pana la 9 ( cand scotea niste chiuituti si galgaieli de numa numa) si dupa aceea adormea singurel. Insa de o saptamana nu mai sta dimineata singur, e cam marait si nici nu mai chiuie. Cumva e mai bosumflat asa, posibil sa ii dea dintii cine stie.

Si eu i-am luat colac si ne distram la baie cu el, e simpatic foc.
Am fost si la baby expo dar nu am venit cu mati achizitii. Mai mult m-am uitat la bebelusii care erau acolo cu parintii, tare draguti mai sunt!
Va pup si de acuma voi intra mai des.
Ce o mai face Geani?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IPopica spune:

Neata!

Angiuta, imi tolerez socrela pentru ca am si nevoie de ea din cand in cand. Mama inca mai lucreaza si mi-e greu s-o pun sa-si ia concediu de cate ori vreau eu sa ma mai eliberez de anumite sarcini mamesti; cum ea e la pensie, are mai multa libertate de miscare. Asa ca ..... imi menajez cumva interesele.
Huggies ai incercat? Am luat eu ieri un pachet no 3 de la targ. Sunt mai grosi decat pampers premium care, dar macar nu mai au mirosul ala petrochimic. I-a testat fi-mea cu ambele "nevoi"; in afara de formarea unor guguloaie neuniforme in interiorul stratului absorbant altceva nasol nu am de raportat.

Hmm, io nu m-am emotionat la vaccinul Marei. Urmeaza joi si cel de 4 luni; va anunt daca raman la fel de insensibila (o fi ceva in neregula cu mine?).

Dana, din capitolul jucarii: inelele de dentitie (sunt cele mai usor manevrabile), cartile colorate cu poezele stupide (ne lungim amandoua in patul mare, ii tin cartea deasupra si ii citesc - se agita maxim, loveste cartea sau isi scartaie mana pe pagini, chiuie si din cand in cand se uita serioasa la mine cand citesc), papitoii atarnati de bara de la salteua cu activitati (bara pe care am fixat-o de tarc, sa fie non stop acolo, la indemana) plus o oglinda. Si mai are niste mutunache care zornaie, niste jucarici mai dure (pe care doar eu i le fatai, ca mi-e sa nu-si scoata ochii cu ele), niste oratanii cantatoare, marea majoritate primite, eu o lasam doar cu inelele si cartile . Caruselul si proiectorul sunt asa .... de folosit in caz de maxima plictiseala, ca nu prea o tenteaza.

Pya, da, eu si acum mai iau femibion 2. Ginecologul meu mi-a spus sa le iau cat timp alaptez si eu ma conformez. Rau nu-mi fac .

Ary, sunt diferente intre fete si baieti. Fetele prefera sa studieze chipuri, baietii sa urmareasca chestii miscatoare - am citit undeva (era o carte despre creierul femeii si cel al barbatilor, cum sunt programate inca din uter)

Bubule, joi ajung la pediatra pentru vaccinul de 4 luni (si 3 saptamani) si o sa-mi dea schema de diversificare. Cum o am in brate cum o postez aici. Si eu sper sa sar cerealele chit ca miss nu a mai luat in greutate ca la carte (dar e falcoasa si are niste butoiase de picioare); din ce am mai vazut eu pe net, pediatrii de la medlife merg pe suc de morcovi ca prima "alta" chestie. Si am mai cerut de la niste cunostinte schemele lor de diversificare, cand primesc ceva afisez. Mai combinam idei, pareri

Pya, si Mara e la fel; zici ca are mancarici tot timpul. Si suptul e in reprize: 5 minute sta lipita cu ochii pe jumatate inchisi si apoi incepe joaca; trage de san zici ca e cauciuc, il framanta, se intoarce si se uita in tavan, mai ranjeste apoi se zbate. Ma mai plimb cu ea prin casa 2-3 minute, apoi mai suge iarasi zdravan un minut si tot asa pana cand maraie numai cand vede ca trag perna de alaptat si-atunci o declar satula. I-am mai facut proba cantarului in zile de-astea si arata o medie de 110 ml la o masa, ceea ce e ok zic eu.

Voi in ce-ati gatit/veti gati pentru piticoti? Aveti vase speciale? Ce materiale: inox, ceramica?
Vreo recomandare pentru storcator de fructe? Si pentru castroanele lor?

La capitolul carucioare sport usoare (maxim 6 kg) ce-ati testat pana acum? As vrea sa schimb landoul, ca deja nu ma mai inteleg cu ea; poate daca sta intr-un carut sport vede si ea lumea cu alti ochi si nu mai maraie.
Frecventeaza vreuna din voi parcul national (23 august / stadionul national)? Poate facem o intalnire



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IuliaCospy spune:

Neata doamnelor! Azi va servim cu tort si suculet caci ieri am implinit si noi 3 lunite si cred ca suntem in puseu, caci puiul meu e mai haplea ca niciodata! E drept, ca ieri a si dat mult afara, dar am crescut cantitatea de supliment si vad ca si dupa ce il termina tot mai trage cu pofta din el.

Dana000 imi pare rau ca n-am reusit sa raspund la timp cu targul. Nimic spectaculos daca nu ai ajuns, si mai putini expozanti decat ulimele dati. Eu am luat niste body-uri cu maneca scurta, scutece huggies si niste pulovere pt amanoi.
Legat de adormit, incearca si asa: culcati-va amandoi pe o parte, unul cu fata la celaltat si mangaiel cu miscari circulare pe spate, inti in zona omoplatilor si apoi cu miscari din ce in ce mai largi pana acoperi tot spatele. David adoarme singur, dar la Sara si noi am avut experiente grele cu adormitul si varianta asta a functionat. Eu le mai pun palma pe frunte, foarte aproape de sprancene in asa fel incat sa ii oblig sa stea cu ochii inchisi si ii mangai usor.

Angiuta, total de acord cu tine cu medicatia. Din pacate teama medicilor de a nu se ajunge la complicatii sau la acuze de mal praxix este uriasa. Noi am patit-o o data, cand Sara avea 1 an si ceva si tot facea febra, i-am dat antitermice si a cedat si pediatrul nu ne-a dat antibiotic, iar a doua zi eram la ORL cu otita purulenta, aproape sa-i perforeze timpanul. Dupa 2 saptamani din nou febra, toata lumea zicea (vreo 3 medici diferiti) ca are otita, desi ORL-ista ne-a asigurat ca sunt sunt doar sechele de la cea veche. Finalul: pneumonie interstitiala tratata cu flixotide si inca ceva pt dilatarea bronhiilor. Finalul: am schimbat pediatrul, iar cand e vorba de antibiotic imi folosesc instinctul matern ca sa stiu daca e cazul sau nu. E o chestie asumata pt care ma cert invariabil cu mama (asistenta medicala) pt ca sunt inconstienta, dar e sungura varianta care functioneaza. Nu stiu daca e vorba doar de teama medicilor sau lipsa de profesionalism, sau ...

Mena, ai un delfinas superb! Ne-ai facut pofta cu colacelul. Cat despre enterovirus, din nou, pasiunea medicilor nostri sa dea antibiotic preventiv. Asta si pt ca analizele dureaza un car de ani. Bine ca puiul e mai bine acum.

Angelique, pt febra sotete cu otet (eu le ud cu apa fierbinte si apoi cu otet ca sa fac dilutie si sa nu il arda pe piciorus - si oicum folosesc otet de mere de casa care e mult mai slab) si functioneaza mereu. In extremis inpachetari in prosop ud, dar doar la febra f mare. Pt nasuc picaturi de tea tree pe o batista langa el. Pupam puiul mic!

Ary si noi cred ca vom incepe diversificarea cu fructe. Sarei i-am dat suc de morcov si imediat suc de mar, si n-a avut niciodata probleme cu feluri de mancare pe care sa nu le accepte. Carnita abia pe la 7-8 luni i-am dat.
Cereale si noi tot de la milupa am folosit - sunt unele bio, fara lapte si alte cele, si am fost fmultumita. Ii dadeam doar cu laptele de seara ca sa doarma bine. In rest, noi evitam paine - e pe masa si daca vrea isi ia, dar nu e o regula. Mancam in schimb orez cat mai natural, cartofi, fasole, paste. Si n-a fost niciodata pufoasa.

Si eu stiu ca e de preferat supozitorul, pt ca irita mai putin stomacul. Mie insa mi se par odioase si le evit cu indarjire din acest unic rationament. Cand n-am de ales n-am si gata.

Si legat tot de diversificare, eu stiu ca sucul de morcov, crud, ajuta la digestie si e bun pt constipatie, in timp ce supa de morcov/ morcovul fiert e bun pt puiuti cu probleme la burtica. Marul copt si banana de asemenea sunt bune pt deranjamente la burtica. Pt supita, la inceput nu se pune deloc ceapa, apoi doar se fierbe si frunzele se arunca. Se evita cartofii noi - mai ales ca noi vom gasi cu precadere din aceia la momentul la care incepem diversificare, pt ca au nu stiu ce toxine in ei. La fel, cand incepem cu carnita - intai doar carnea fiarta fara zeama, si doar pe urma si supa. Cu ousorul, parerile sunt f impartite - unii zic ca da alergii f mari si e bine de evitat pana spre 1 an. Noi am inceput cu juma de galbenus fiert tare. Branzica de vaci, mai ales cea calcica constipa. Cu sucul de portocale mare atentie pt ca eu stiu 2 cazuri de alergii la el. La fel atentie la fructele paroase, inclusiv capsuni - pot da alergii. Eu la niciunul din ei in sarcina nu am putut manca capsuri, iar Sara nici acum nu e mare fan.

Fug ca s-a trezit micul dinozaur! Dimineata s-a trezit cu o foame si un plans - el care de regula nu plange, mai ales dimineata - de-am zis ca ne mananca pe toti 3.

O zi minunata sa aveti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angiuta spune:

Ei Aschiutza la V au apus de mult timpurile cand manca müsli Alnatura...ii dadeam din alea macinte, Kindermüsli parca le zicea...o sa incerc si la Nadia dar ma gndesc ca avand exemplu in fracsu nu or sa aiba succes...

Atentie si la gluten...pericolul de intoleranta la gluten e mare. Eu una nu i-as pune coltul de paine in mana pana la 8 luni. Mai sunt si cereale care contin gluten...cititi cu atentie ingredientele.

Popi am cautat vineri Huggies dar n-am gasit. Se pare ca se gasesc doar la un supermarket (Edeka) care la mine in cartier e pe cale de disparitie. I-am zis lui sotulica daca-i iese un Edeka in cale sa intre neaparat...pana una ala am luat de la DM babylove ökowindeln dar nu prea imi plac. Totusi n-a iesit nimic din ei. Si nu miros a chimicale precum Pampers.
La V am fost foarte multumita de Pampers, nu am avut incidente. Acum sunt dezamagita de ei.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelique_19 spune:

Onutz multumim,sanatate tuturor puilor!

Iulia lml lui David,multumim de sfatul cu ciorapei inmuiati in otet.

Bubu nu stiu ce sa mai spun,nici nu stiu cum suntem la noi vine una dupa alta,ne luptam cu mucisorii si cu tusea,bu diareea si mai nou iar a avut firisoare de sange in kk si ieri si azi.Nici nu stiu daca e de la panadolul ala,daca la iritat el la burtica.Oricum am cedat ieri,nu reuseam sa mai imi gasesc echilibrul,am simtit o greutate pe umerii mei care efectiv m a doborat si nu reuream sa imi revin din plans.Nu mai stiu unde sa merg cu acest copilas,deocamdata astept sa vad cum mai face daca suntem ca la inceput ma programez iar la medicul ala sa vedem ce facem.Se reglase copilul la burtica,eram fericiti ca am s#259;pat din pacate cred ca panadolul ala ne a dat peste cap iar.Cateodata am senzatia ca nu mai pot apoi ma gandesc la pui si imi adun fortele si o iau de la capat.Asa #351; a intamplat si aseara,acum astept sa faca iar kk.Doamne ajuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mami_de2 spune:

Salutare girls

Danaa vreau si eu steamrul ala de la avent
mi-l doresc extrem de tare :)))de muult
asta e nu?:
http://www.all4baby.ro/produse/2037-avent-aparat-de-gatit-blender-steamer.aspx

l-am gasit la magazinul Emag cu 455 de lei..e cam multisor..
zi si mie cum comand si eu pe ebay la licitatii, ca nu stiu de spre ce evb? nu am comandat niciodata.

Iulia..eu nu stiu ce sa zic ee faza cu alergiile..cred ca tine de genetica..in general daca tu esti alergica s-ar putea si puiul sa ie..eu toata sarcina am mancat zmeura pe care o ador.. in fiecare zi, incepand cu trimestrul 2 pana sa nasc nu exagerez..am prins si perioada si sper ca Ivan al meu sa fie la fel de receptiv ca mine la fructele de acest gen.

Ipopica eu am luat femibion inca din preconceptie si pana luna trecuta am avut fix 12 luni de cand luam continuu fara intrerupere zilnic femibion..asadar le-am oprit..si imi cade si mie parul ff tare.Faza e : daca ma hotaarasc sa le iau din nou, cat sa le mai iau?? oare nu e prea mult?? daca vreau sa alaptez 2 ani, ce fac? le mai iau inca 2 ani?:)) Am intrebat si medicii si par superficiali in raspuns: cica sa fac ce vreau...unii iaaa altii., Nuu ca e destul..deci eu ce sa fac? Oare nu se obisnuieste organismul cu atatea suplimente...?

Angelique.. te cred ca e naspa situatia si te simti depasita.. eu sper sa iti regasesti linistea.. nu stiu daca esti sau nu ortodoxa..insa eu iti recomand sa citesti Paraclisul Maicii Domnului, eu il citeam in sarcina ff des pt ca aveam tot fdelul d epanici si de frici si de fiecare data ma linisteam dupa ce il citeam..amveam impresia ca imi da o putere faptul ca il citeam si plangeam, am descarcam.. incearca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelique_19 spune:

Mami ii citesc puiului in fiecare dimineata Acatistul Bunei Vestirii,am fost cu el mereu la biserica si l am impartasit.Nu ma ajuta nici faptul ca sunt shngura peste zi,afara nu mai pot iesi sa imi aerisesc creierii un pic.Mai devreme a facut kk,pana i am desfacut scutecul am tremurat din toate incheieturile.Bineinteles ca mai erau ceva firisoare pe acolo mici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Angelique, nu stiu daca ai fost cu bebe la spital de stat sau si la clinica particulara, dar daca ai fost doar la stat si iti permiti sa-l duci la o clinica, iti recomand cu caldura. Nu pentru ca ar fi mai buni medicii, dar pentru ca nu-si permit sa dea prea multe dude. E concurenta mare si nu le trebuie reclama negativa, asa ca isi dau mai mult interesul. Aici ma refer la clinicile mari: Medicover, Regina Maria, etc.

Eu femibion am luat doar in al doilea trimestru de sarcina. In al treilea am luat fier, pt ca eram cam la limita si de cand am nascut n-am mai luat nimic.
Parul a inceput sa-mi cada si mie, dar eu ma bucur. Inseamna ca mi s-au reglat cumva hormonii in mine

Mami de strumf Ema (14.12.12)
www.facebook.com/VandaDesigns" target="_blank">Creatiile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

PS: nici eu n-o sa-i dau cereale. Inca nu m-am lamurit cu ce incepem, dar mai am destul timp sa ma informez

Mami de strumf Ema (14.12.12)
www.facebook.com/VandaDesigns" target="_blank">Creatiile mele

Mergi la inceput