Strugurasi de Septembrie-Octombrie 2011 *11*

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns michella78 spune:

marryan si mie mi se pare ciudat sa fie febra atatea zile de la dinti, mai degraba anunta vreo boala eruptiva, cum spune si camady.
may da, vin si eu, unde stabiliti voi ca oricum vin din centru, ma invoiesc de la munca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_i spune:

marryan: Nici noi nu am intrat in contact direct cu vreun copil bolnav si Dani mi-a facut Rotavirus. Dar l-a facut fix dupa o vizita la medic. Deci daca ai fost cu fetita la doctor, putea sa ia si de-acolo ceva. Daca nu are alte simptome in afara de febra, eu zic ca e semn bun. Totusi medicul a verificat si sa nu fie vreo otita? Sau infectie urinara? Mie de astea mi-e teama rau ca nu stiu daca mi-as da seama daca ar avea Dani. Sper ca da.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_toma spune:

buna fetelor!!!
scuzati absenta, dar am fost in concediu sapt trecuta si chiar nu m-am simtit in apele mele.Acum ca sunt la munca mi-am mai revenit sunt anormala stiu.
Nu am avut timp sa citesc di urma dar poate recuerez azi ,sper.Oricum e o vreme suparba afara si nu poti sa fii prost dispus azi, decat ca daca nu poti iesi sa te plimbi.

Deci noi suntem bine ,Iancu se lupta cu caninii si noi cu trezirile lui nocturne plus ciufuteala de peste zi, deci nimic nou sub soare.Inca nu ne-a iesit nici unul deci lupta va fi de durata, parca sunt 4 nu ?

De mancat mancam tot blenduit asta din comoditatea mea recunosc, si la fel din considerentul ca mananca mult mai bine asa decat bucatele. Chiar daca el mesteca bine , de fff mult timp, se plictiseste fff repede si nu are rabdare sa manance.
Am tot incercat sa ii fac macar micul dejun de baietel mare , dar sincer nu stiu ce sa putea sa ii dau. Ou mananca dar nu pto sa ii dau zilnic, mezeluri nu i-am dat deloc si nici noi nu prea mancam deci ma depasesc, paine cu unt sau cu crema de branzica nu mananca, masline mananca una maxim. Chiar nu stiu ce as putea sa ii dau la micul dejun.Am zis sa incep cu o masa si apoi sa continui cu restul dar vad ca nici cu asta nu ma descurc .

Despre decalotat, nici Iancu nu e decalotat complet dar eu stiam ca daca nu are probleme la urinat, nu e inflamata zona sau alte chestii de genu nu e o problema.Daca intrebati mamele sau soacrele noastre majoritatea nici nu stiau de asa ceva, si iacata cati baieti falnici avem.

Despre urcat scari pot sa zic ca Iancu dintotdeauna a urcat alternativ scarile, niciodata nu punea ambele picioare pe o trepta , si clar nu se poate tine pe el , deci cred ca e mit asta cu scarile si sfincterele.

Noi nu avem probleme cu wc-ul deloc nu il atrage, dar asta pt ca avem bideu i baie si ala i se pare mult mai interesant ca isi da singur drumul la apa si se spala pe maini cu sapun .

Trotineta i-am luat si eu saptamana trecuta , e fff incantat , nu stiu sa va zic ce firma e dar poate reusesc sa pun poze cu ea pe facebook azi. E ok si am dat 240.Dar e tare voluminoasa daca nu ai breck nu iti intra in portbagaj . Nu ajunge fff bine la pedale dar e incantat sa tina piciaorele pe ele cand se invart.Are si parasolar dar bineinteles ca l-am dat jos ca acum il consider inutil si sincer cu ala clar nu intra in nici o masina.
Noi nu renuntam la carut clar, la cumparaturi oricum mi se pare cel mai util cu trotineta iesim in parc sau la joaca, dar daca e de mers undeva la cumparaturi sau la o terasa clar primeaza carutul.

De vb. am ajuns si noi sa imitam ce auzim , dar nu cred ca stie sa zica daca este intrebat. De inteles intelege tot dar face doar cand vrea el ceva , altfel poti sa te pui si in cap si tot nu face.
Ii place la nebunie sa construiasca cu cuburi, sa faca puzzle , si mai nou i-am luat o masina cu telecomanda de care e ffff fascinat (saracele dulapuri de care o tot tranteste).
Dar cel mai mult ii place afara la locul de joaca: acolo e teritoriul lui clar, se da singur in totpogane , invartitoare. Urca singur scarile la topoganul mic, la restul e mai usor ca sunt rampe.Oricum acum ca a venit cat de cat caldura poate sta si el mai mult afara, numai sa poata tine bona ritnul cu el.

De gradi as vrea si eu sa ma duc sa ma ineresez ca as vrea sa il dau din primavara viitoare si sa vad daca e posibil sa il dau inainte de 3 ani.Sunt curioasa daca la gradi de stat au vacante ca la scoala caci daca e asa nu stiu ce fac, in mod garantat trebuie sa suplimentez salariul bonei ca si bona si gradi particulara nu pot sa acoper.Si clar sa il trimit la Piatra pt 3 luni iese total din discutie si o saptamana mi se pare enorm dar atata timp.

Gata se vede ca sunt nevorbita.

May clar ne vedem pe 29 aprilie , am trecut in calendar deja , nu ratez intalnirea asta, e naspa ca e luni si fetele lucreaza, dar cum eu am 10000 de zile de concediu care trebuie sa le iau, pt mine nu e o problema.

Ma intorc la munca , ca o sa zica astia ca ma comport de parca as fi in concediu.

anca_toma mamica fericita a lui Iancu Matei (13.09.2011) + 24+ http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=anca&year=2013&month=7&day=8&babycount=1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_toma spune:

marryan noi am facut otita dar a fost asociata si cu muci, deci posibil sa nu fie asta.Din cate am inteles eruptiile dentare scad imunitatea copilului de asta in perioadele astea ajung sa aibe febra si alte boli , asta e doar o info prinsa in zbor,dar na ce e drept noi racelile le-am avut in perioada dintilor .

Acum chiar ma duc la munca.

anca_toma mamica fericita a lui Iancu Matei (13.09.2011) + 24+ http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=anca&year=2013&month=7&day=8&babycount=1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marryan spune:

fetelor multumesc mult, otita nu are ca a verificat-o, dar ea plingea asa de tare ca nustiu cit de corect a ft verificata, de asta am decis sa merg inca odata azi..

Noua ne iese masalute sus si jos, caninii parca nu se vad aproape, dar totusi gingiile sunt uflate, ca ea musca cu ciuda parca tot ce gasesc in cale

stiam si eu ca atunci cind erup dintii scade emunitatea la copil..dar totusi atitea zile de febra sa faca.

Mihaiela si mie mii oarecum frica de infectiile urincare..o sa dau analiza de singe azi si vedem cu urina cind o dau, mai probabil miine ca sa fie concludenta.
sunt atit de stresata pina voi ajunge la medic, am numai prostii in cap...nu am avut ce face, aseara am citit despre febra la copii cauze, boli etc...nu am mai reusit sa dorm

Multumesc mult inca odata pentru incurajare, o sa revin cu detalii mai tirziu dupa verificare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooka spune:

salu

Marryan, si Zoe a facut febra aiurea in tramvai de la dinti, adica a facut la canini, nu la ceilalti dinti. Pe de alta parte, fina mea a facut 8 zile febra mare, neitrupta de la dinti. Spun de la dinti, pentru ca atunci era la Madrid si a cautat-o maica-sa peste tot si nimic, concluzia de la dinti. Acum e la Paris si fratele finei la fel e cu febra, astia mai destepti zic ca e de la miscarea dintilor, ca momentan copilul nu are nicun dinte

Deci stai linistita, e bine sa faca febra, ca lupta, virusii sunt mai ciudati, o sa se faca bine repejor. Sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marryan spune:

Citat:
citat din mesajul lui ooka

salu

Marryan, si Zoe a facut febra aiurea in tramvai de la dinti, adica a facut la canini, nu la ceilalti dinti. Pe de alta parte, fina mea a facut 8 zile febra mare, neitrupta de la dinti. Spun de la dinti, pentru ca atunci era la Madrid si a cautat-o maica-sa peste tot si nimic, concluzia de la dinti. Acum e la Paris si fratele finei la fel e cu febra, astia mai destepti zic ca e de la miscarea dintilor, ca momentan copilul nu are nicun dinte

Deci stai linistita, e bine sa faca febra, ca lupta, virusii sunt mai ciudati, o sa se faca bine repejor. Sanatate!

mami de Sofia 08.08.08 si de Zoe 20.10.11
Doamne ai grija de noi!



oaka sincer ma linisteste un pik mesajul tau, o pregatesc pu plecare, revin cu detalii, sa dea Dumnezeu sa fie cauza dintilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racheel spune:

Buna fetelor

Pinki, da....la gradi nu o primeste ca are 2 ni.Mie imi conveneaca am gradinita langa blocul meu.De pe fereastra dormitorului ma uit in curtea gradinitei.bine ...nici cresa nu este departe.


Jade, felicitari lui T.


Anca, felicitari pentru Ilinc


Marryan,poate face febra de la rosiu in gat.Anastasia are o verisoara cu 2 ani mai mare si cum face roru in gat cum are si febra.

Anca, din acelasi motiv eu i-am luat cea mai mica tricicleta.Am dat pe ea 140 lei, pentru un an cat va merge pe ea....

Acum 2 ani i-am luat la o fetita cadou o tricicleta.Fetita era grasuna si inalta Si m-am gandit sa-i iau o tricicleta mare si asa am facut...numai ca nu avea loc in portbagaj.De aceea la Anastasia m-am gandit sa-i iau una mica.Ce-i drept este si cam subrada



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abmariana spune:

Salutare!

Nu am mai dat nici un semn de mult dar va citesc si eu din umbra!

Trebuia neaparat sa intervin ca sa o linistesc pe Maryam.

Anto a avut 4 zile de febra 39,5 saptamana trecuta si a fost clar de la dinti ( ii dau 8 deodata, 5 au reusit sa treca de gingie, 3 asteapta albiciosi dedesubt).
Atunci cand sunt eruptii multiple copilul poate face febra mare.
E drept ca poate fi si o boala eruptiva, dar atata vreme cat musca lucruri, baga degetele in gura si plange eu zic ca dinti-s vinovati.

Asteptam cu nerabdare intalnirea din aprilie!
Nanna eu o sa-ti dau banii atunci, multumim de rezervare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alayna spune:

Marryam , Noura a avut in decembrie febra 3 zile non stop ,nu a scazut de 39.8 . Am fost la 3 medici si aveau acelasi diagnostic :eruptie dentara . Nu credeam , nu ii scadea cu nimic ,nici macar cu Nurofen sau supozitoare si au avut dreptate bietii doctori ,a 4 zi am aparut 2 maselute ,a disparut febra si starea de discomfort .
I-as iesit maselutele?




Mamica fericita de bebe NOURA (09.10.11)



Mergi la inceput