Strugurasi de Septembrie-Octombrie 2011 *11*

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ooka spune:

salu

Nanna, pune si tu link cu trici de 1200 ron ca ma roade curiozitatea si o caut pe net de dimineata si nu gasesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooka spune:

legat de concediu, noi mergem ca si anul trecut in formatie completa plus una bucata bunica, in Grecia. Anul trecut am fost in Aeghina, anul asta mergem in Corfu.

Anul trecut Zoica a rezistat la un drum cu avionul, dupa avion am luat pentru o ora un autobuz, dupa care 35 min cu un ferry mic (flying dolphin). Ca eu am venit praf si pulbere si mi-a luat 2 sapt sa imi revin, alta poveste. Dar a fost din cauza alaptatului ca cea mica a supt tot timpul, fiind si cald, a tinut si de apa si de mancare si de tot.

Acum, am schimbat, luam un charter si probabil o masina pana la pensiune. Sper sa fie bine si frumos ca anul trecut, fara incidente si alte alea.

Oricum, pentru cele la primul bebe, noi am fost cu Sofia in fiecare an, incepand cu un an si 5 luni in concediu afara din tara si am vizitat spitalele din Elvetia si din Grecia. Deci daca e ceva, alegeti totusi o locatie cu spital, ca in rest, se rezolva, in Grecia am intilnit chiar un pediatru grec care facuse medicina la noi si vorbea romaneste, asta pe insula Chios.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camady spune:

Marryan sigur nu e alergie mai ales daca a avut febra 3 zile si apoi eruptie.Vremea asta, vantul e purtatoare de boli nu trebuia sa intri musai in contact cu vreun copil bolnav.Stai linistita, mai devreme sau mai tarziu toti copiii vor face bolile astea.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_t spune:

Nanna, multumesc pentru cafea. Eu ii dau inca lapte praf Kinder, 210 ml apa, seara dupa baie si inainte de somn si dimineata pe la 6-7.
Da, este foarte vorbaret Andrei si pe noi ne uimeste.

Marryan, cred ca este vorba de o boala a copilariei, daca eruptia a venit dupa 3 zile de febra, nu te speria, incearca sa iei partea buna a acestei intamplari si anume faptul ca a facut acum cat e inca micuta, mai tarziu e mai dificil.

Sa va povestesc cum luni dimineata a iesit Andrei in parc cu socrela, la noi in cartier si s-a intalnit cu o fetita care e mai mica decat ea cu 2 zile. O cheama Marutza (de la Mara). Cei 2 copii se inteleg foarte bine si se cunosc de pe la 3-4 luni. Cum stateau ei prin parc, la un moment dat, Andrei a inceput s-o alerge pe Marutza si sa strige:"mana, mana", asa ca s-au luat de manute si s-au plimbat ceva timp impreuna. Dupa cum mi-a povestit mamica Marutzei a fost un moment tare emotionant, dar eu l-am pierdut .

Mi-e dor de mor de puiul meu, simt ca e atat de goala casa, parca viata nu are sens. Sara este si ea trista, merge in camera lui, miroase jucariile, se pune cu botul pe un covoras cu un iepuras si dupa ceva timp se urca la noi in pat si se aseaza cu botul pe labe, exact in locul in care doarme Andrei.
Ne-a facut din nou figura socrela, a venit duminica seara la noi si marti a vrut sa plece la ea acasa ca cica nu are cine sa-i ia pensia, asa ca l-a luat si pe Andrei cu ea si ramane pana joi sau vineri acolo.

O zi cu frumoasa cu soare sa aveti! pupici


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

marryan daca se confirma ca-i varicela, stiu un spray excelent pt mancarime si bubite: Cytelium, de la casa A-Derma.Lui Dani cand a avut varicela i s-a prescris si Polaramine siropel. Sanatate

nanna noi de la 1 an am trecut la lapte junior, nu-i praf, vine gata preparat, dar scrie pe el ca-i de la 12 luni in sus. Insa de la 16 luni am trecut-o pe lapte de vaca normal...bea ce bem si noi, cateodata degrasat, cateodata imbogatit cu extra de calciu, cateodata cu omega3, depinde ce cumpar, aia bea si ea. nu cred ca are a face laptele cu constitutia ei finuta

ooka ce bine suna vacantele voastre

lena eu credeam ca te-ai suparat. Spor la crosetat


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

wow ce vorbaret e Andrei!!

alayna ce mai face Nourashu?
sei, jade zubi, kora, iris_k ....poftiti si dati raportul...si cele care n-a0ti mai scris cu anii l fel...acusi merg copiii la facultate si voi n-ai zis nimic...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camady spune:

Nanna si eu ii dau LP - Topfer .Am zis c-o sa-i dau cel putin pana la 2 ani.N-am pe nimeni de incredere ptr lapte de vaca iar din comert cu tot ce mai aud pe la TV ma face sa-i dau cred ca pana la 3 ani LP.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michella78 spune:

buna si de la mine!
sunt un mare car de nervi. tocmai ce m-a sunat sotul ca e posibil sa nu mai fie liber in week-end-ul cu muntele . a primit o misiune de care au aflat abia ieri. si el impreuna cu alti 5 sunt marii castigatori.
nici nu va imaginati ce simt. m-am rastit la el in telefon desi stiu ca nu are nici o vina. zicea ca incearca poate gaseste pe cineva sa il inlocuiasca. stiu insa ca sunt sanse minime. singurul in care se putea baza e si el desemnat, restul nu stiu daca si-ar sacrifica liberele.
sunt intr-o stare din aia, de fierb toata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_toma spune:

neata fetelor!!!
o zi superba sa aveti!!!

Eu am o durere de cap groaznica de 3 zile , am crezut ca trece de la sine dar aseara a fost crunt , asa ca azi ma duc la doctor, ca ginecologul mi-a zis ca daca persista sa ma duc la un neurolog ca nu e dragut .In fine vad azi ce fac.

Despre concediu pot sa zic ca anul asta o sa ne ducem la Felix(ca mosii) asta prin septembrie sa aibe si Ilincul macar doua luni . Anul trecut am fost la Bulgari si a fost super, daca nu ar fi sa fie bebe atat de mic clar as face concediul tot inafara tarii.Bine eu nu prea sunt prapastioasa si nu ma gandesc numai la rau, si ma gandesc ca in concediu nu m-oi duce in Africa sa nu gasesc nici un spital daca o fi nevoi, mi se pare mai riscant la noi din punctul asta de vedere .

Felicitari vorbaretului de Andrei Iancu nu zice nici 10 % dar in rest gurita nu ii tace deloc ..

Nanna eu ii dau lui Iancu Hummana lp, dar mi-e fff comod ca fac comanda odata la 2 luni aproape si mi-l aduc acasa si nu mai am stresul zilnic sa iau lapte. Nici eu nu stiu cat ii mai dau lp, chiar daca ziua la masa Iancu bea si lv .

va pup ma intorc la munca

anca_toma mamica fericita a lui Iancu Matei (13.09.2011) + 24+ http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=anca&year=2013&month=7&day=8&babycount=1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

salutare

nanna nuu , nu de aia vreau , aia de 1200 probabil ti o da cu tot cu copil , in nici un caz n as fi asa nebuna sa dau atatia bani pe ea
vreau una simpluta , sunt de la 300 si ceva pana la 500 si ceva ron
sunt tot in sunplaza , langa mag unde are smart trixi
uite aici cate modele sunt http://www.happybaby.ro/Puky.htm
nu este asa smechera ca trixi , si nu are nici parasolar , acum ca ati vb de el , mi am dat si eu seama ca ar fi super sa aiba... dar este micuta si finuta si sigur incape in portbagaj
referitor la carut , noi inca il folosim intens si cu succes
despre LP , T inca consuma si ii voi da sigur pana la 2 ani
felicitari finei tale , e o curajoasa :) (nu ca mine :P)

michella poti sa pui te rog mult , o poza cu trici din Auchan ?

merci pt raspsunsurile ref la vacanta
si noi vrem sa mergem cu siguranta la mare , numai ca nu stiu daca in Romania sau in Turcia , de aia v am intrebat si pe voi

multumim si pt laudele adresate lui T
mihaela , camady eu nu am nici un merit , singur a ales asta , nu mai vroia sub nici o forma piureurile , imi dadea peste mana , plangea , facea ca toate alea numai cand ma vedea cu lingurita
asa ca am inceput sa i dau mancare de adult , acum sa nu va ganditi ca mesteca ca un om mare , inca ii pisez cu furculita , dar mananca fara probleme
dar sigur ca , mananca mai putin cantitativ ca inainte , dar asta e
preferatele sunt ciorbele , supele si mancarurile cu sos
ciorbe ii dau de toate felurile , spanac cu ou , tocanite , chiftelute marinate , fripturica la cuptor cu sos
dar repet , mananca putin
eu ma bucur mult , pt ca el facea exact ca Daniel , voma instant cum simtea in gura ceva care nu era fin
dar inca o data mi a demonstrat ca el face totul doar cand este pregatit si atunci cand vrea el , nu cand vreau eu !
asa ca fetelor , aveti rabdare , vor manca cand vor fi pregatiti

may si T are din cand in cand perioade de regresie
a avut o perioada in care zicea intr una si la toata lumea 'mami'
acum e cu 'iote' si 'i-a uiteee' , numai asta zice
si el zice 'da' la tot cel intrebi , uneori mai baga si cate un 'noo' asa ca ardelenii
el nu imita ce zicem noi , nu stiu , il simt ca nu are curaj , pt ca se uita in ochii tai , parca incearca sa zica dar nu are curaj
mai spune mama/mami , tata/tati f rar , baba , pa , cacu (cal) , aa (alo)
si lui ii plac ff mult cartile , in special cele cu animale
el a mers tarziu si uite na , ca nici nu vorbeste

andreea wow , cat de avansat este Andrei la vorbit
auzi la el , sa se dea noaptea jos din pat sa se joace , cat de tare :))))

ooka am pus eu link mai sus cu trici

anca v ati gandit la nume pt Ilinc ?
app , am luat si eu prosop rombaby , e super , imi place

marryan , e normal sa fii ingrijorata , cu timpul o sa te obisnuiesti si cu astea :)
tin minte si eu , la prima febra a lui T , avea un an , cand i am pus termometrul si am vazut 39.5 , instantaneu au inceput sa mi tremure picioarele
la al doilea episod de febra mare , chiar am avut curaj sa plecam la munte :D
bine ca nu are nimic grav






Mergi la inceput