MONTIGNAC (185)...STIL DE VIATA NU DIETA

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Da, o sa fac crochetele la cuptor.

Si mai am in plan si reteta asta:
http://www.coupdepouce.com/recettes-cuisine/plats-principaux/viande/boeuf-bourguignon-classique/r/4679

Nu stiu cum ii zice la mancarea asta in romaneste.

Si cam atat:)

Pe curand,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Am facut cheese cake ul, si iata ce a iesit:
http://i185.photobucket.com/albums/x90/nicollecc/iphone009_zps6a3c7369.jpg
Delicios datorita mix ului de zmeura, dupa gustul meu aia nu era crema de branza, nu avea nici urma de gust de branza..,data viitoare fac cu branza de vaci si smantana lichida.De legat s-a legat, a mers taiata, toata lumea a devorat-o.Eu am mancat o bucatica mica mica si mai mult topping de zmeura, care a iesit absolut bestial.Am pus foarte putina gelatina( un plic la un kg de fructe congelate, ca nu am avut mai multa) si foarte putina fructoza(2 linguri rase) si a iesit gros dar curgator, si acrisor si parfumat.Bun tare, mai am o gramada, cred ca mi-l pun dimineata in iaurt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Cred ca v-am mai intrebat o data, dar vreau sa fiu sigura ca nu fac iar vreo nefacuta.Turtitele de tarate-fara faina integrala-, daca sunt facute cu ou si cu seminte de floarea soarelui si susan, se pot manca la mesele l1pidice,nu?Adica una, nu 10, evident...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Caress, turtitele alea le poti manca la mese lipidice, sigur.

Cristina, banuiesc ca e boeuf bourgoignon . Si mie imi place reteta lui Julia Child dar nu stiu cu ce sa inlocuiesc cepele alea micute. Oare merge cu arpagic? Astept sa o faci tu prima si sa ne spui impresii.

Eu azi gatesc supa cu galuste din gris integral si ceva cu creveti dar inca nu stiu ce. Am mai facut panna cotta cu sos de fructe de padure. Pt cina fac paste cu branza sarata. Pt Stefi si sot am paste integrale iar pt mine voi incerca sa fac tagliatele conforme cu faina integrala, tarate de grau si tarate de ovaz.

Pe maine fac somon la cuptor cu garnitura de conopida si broccoli.

Saptamana viitoare pt pachet mai am lipii la congelator pe care le voi umple cu hummus, ridichi si spanac. Am in plan si o mancarica cu piept de curcan, ciuperci, gogosari, rosii si naut, spaghete integrale cu sos de rosii si dovlecel, crochetele de vinete ale lui Cristina si mai vad eu ce mai nascocesc. As vrea sa fac ceva cu taiteii de fasole mung dar nu stiu ce.

Un weekend linistit sa aveti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_Marieta spune:

Salutare grupului,

eu iar la servici, copii la mama( acum Elena e cea racita ), iar sotul e acasa racit... de vis ce mai..

Aseara am facut: varza acra cu granule de soia, mancare de fasole verde cu pulpe de gaina, ciorba de gaina, drob( ficat, inima porc, ciuperci, verdeata).. in rest iaurt cu fuilgi ovaz( dimineata) seara cate un fruct, multa apa si munca... un stil de viata ok..
De abia astept sa ma linistesc.. si sa ia copii vacanta sa mai fac si ceva miscare..

Puisor si eu ma gandeam la arpagic.. si vazusem saptamana trecuta unul asa de frumos..
Mi-am luat "fulgi de drojdie inactiva" cum ii pot folosi?? cu ce sa-i combin??





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_a spune:

Eu azi si maine: spanac si praz cu masline; diseara gratar pui cu salata verde; desert spuma de brz. 0% cu iart 0%, vanilie, o ceasca de suc de portocale, stevia si o lingura de tarate de psyllium (mixate si la rece o ora)... a iesit ceva super cremos si bunnnn.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Pana la urma am decorticat crevetii, i-am pus la marinat cu usturoi, patrunjel, zeama de lamaie si ulei de masline apoi i-am prajit rapid. I-am servit langa taitei de fasole mung cu ceapa verde, ardei, si ceva legume mexicane A fost cea mai gustoasa masa de saptamana asta

Mai stau un pic si ma apuc de tagliatele.

Noi suntem consemnati la domiciliu ca Stefi e tot cu febra Asta explica logoreea de pe forum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Puisor, sanatate lui Stefi !!
E racita ? Si voua, multa rabdare pe lg. ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Da, e racita rau Din pacate a trebuit sa ii dau si antibiotic pt ca nu mai ceda febra la antitermice. Cred ca e a treia oara cand ii dau antibiotic pt ca de obicei o tratez cu naturiste si aerosoli. Cred ca de maine o chem si pe mama ca nu pot sa o duc la gradi luni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

Va pupppppp

Puisorule multa sanatate printesei , offff, acuma e perioada celor mai urate raceli

Am fabricat azi saratelele cu faina integrala si branza(dar nu am pus asa mult unt si nici asa multa branza) , crakersii cu susan si faina de migdale ...... absolut deliciosi ......... sunt retetele pe care mi le-a dat puisorul vineri multumesccccccc
Am facut ceva biscuiti cu ou, nuca cocos si mere or fi 100% conformi ? ?..... cred ca nu e tocami ok cocosul nu ? Dar nu mai aveam nuca sau migdale

Maine am programat peste pe sare am cumparat crap


Mergi la inceput