MONTIGNAC (185)...STIL DE VIATA NU DIETA

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns claudia_a spune:

Caress LA MULTI ANI LUNGI SI SANATOSI!
Puisorule si stevia mea are maltodextrina si extract de stevia 2% - ce bataie de joc, unde mai pui ca e interzis diabeticilor, si eu exact pentru asta am luat-o... e la gunoi acum!. Noroc ca imi comandasem pe net Real stevia, tablete si are continut de stevia 98% (asa arata):
http://liv-natur.de/real-stevia/
Am facut aseara ceva dulce: branza degresata Lacteea 0.2%, o cana de zeama portocala cu 3 pastile stevia, 1 lingura de tarate de psyllium - mixate bine, si aranjate in castronele, jumate crema simpla si jumate cu o lingurita de cacao! Nu va zic ce deliciu a iesit. Taratele sunt super, se umfla frumos, si fac crema ca o spuma (nu ca o gelatina), nu au gust anume si intareste foarte bine! Asta e dulcele pe care o sa il fac de acum inainte. Si cred ca e si foarte conform...
Azi:
dim: 2 piftele, putina branza si o rosie
pranz: ca dimineata (nu am altceva)
seara: spanac cu un ou ochi peste.
O zi fumoasaaa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Somleac spune:

Caress la multi ani santosi si fericiti!!!!

Eu conforma cam 80%, nu am mai scris meniul ca nu-mi mai amintesc ce am mancat cu o zi inainte

Pfuuiii ce v-ati lansat in discutii despre dulciuri. Ma depasesc cu totul.

Dar siropul de agave nu e bun? sau ce-i cu el. Eu am primit niste pliculete si ca gust e ok.

Ninha pe unde esti.

Din cauza ca nu mai am cantar sunt in deriva. Mie mi s-a parut ca am mai pus pe mine, chiar ma gandeam aseara ca iau bani imprumut si ma duc azi sa-mi cumpar cantar. Azi cu ocazia venirii iernii mi-am luat o pereche de pantaloni grosi care abia ii inchideam ( cu emotiile de rigoare, de fapt de vreo doua ori am vrut sa renunt) si surpriza se inchid lejer, stau bine pe mine nu ca un caltabos in mat. Aman cumpararea cantarului pana la salar

A trebuit sa editez ca numai prostii am scris.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Eu sunt de vina pentru discutiile despre dulciuri, promit ca nu mai fac...Multumesc pentru urari, fetelor, ma uit pe geam si imi vine in cap melodia aia ,, Astazi e ziua ta, zi frumoasa ca tine''...

Tocmai ma chinui sa imi indes pe gat un iaurt mic cu 2 ligurite de tarate de ovaz,va dati seama cam ce foame poate sa imi fie daca la 12 noaptea mancam biscuiti cu migdale...Pentru pranz mi-am facut o omleta,si diseara om vedea ce incropim, cred ca o salata festiva

Cum e cu surimi, sunt permisi? Ca la cat sunt de dulci, tare mi-e ca au cine stie ce adaosuri...

Cat despre cantar, mai bine deloc decat sa ai 4 disponibile, ca mine...care habar nu am ce greutate am de fapt, ci doar ca pe toate diferenta e cam la fel, 2.5 kg in fix o saptamana ( ma rog, era inainte de ,,biscuitii de la miezul noptii'', azi vom vedea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

neata neata
Caress, la multi ani!! ia zi cum ai facut biscuitii? adica blatul. ca suna chiar frumos! surimi au numa carne NU . acu i-ai mancat, zi ca ai facut abatere, si gata.
Puisoaro, da, azi vreau sa le fac, ca ieri am avut sedinta la copchilu al mare, am ajuns la 7 acasa. am facut ciulama de ciuperci ca imi facuserati poftaaa!
si vreau sa fac si saratele conforme, sa nu mai dau iama in ale iepurilor.
Liviu, spor la slabit in continuare.
Somleac, ce surpriza placuta cu pantalonii... brava!
sa aveti o zi buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninha spune:

Morning! Poftiti de cafeliti

Caress, La Multi Ani fericiti si frumosi, cu bucurii multe si kilograme putine!!!

Somleac, aici sunt, citesc printre picaturi, da' n-am timp de scris.

Ieri am bulit-o un pic, ca am mancat creier pane, cu crusta cu tot si legume pe gratar. in rest am fost conforma, MD: briose a la Puisorul (sa-ti dea Dzeu sanatate, Puishorule, m-ai salvat, nu mai poftesc la paine de cand am briose) cu iaurt, seara tot briose cu vreo 3-4 miezuri de nuca.

De acord cu Brindusik in ceea ce priveste dulciurile: cel mai bine fara. niciun indulcitor nu e bun, cu atat mai putin cele sintetizate.

Mama, Doamne, e o iarna afara de-ti ingheata sufletu'! Brrrrrrr...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Mda, tocmai i-am gasit, IG 50!!!Am mai dat si ma altii, macar nu i-am mancat singura...

Biscuitii i-am facut cum a spus Andanii, 2 oua,o lingura de fructoza, migdale cat cuprinde ca sa iasa o coca moale, de pus cu lingura.Atentie ca se coc foarte repede, lasa focul mii ca se ard usor la baza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

Va pupacesc

caress LA multi Ani !!!!!!! multa sanatate, noroc, fericire, bucurii si tot ce doresti sa se-mplineasca
nu-i asa ca-s buni biscuitii ??? ... sa stii ca eu am pus la 3 oua, o lingurita de zahar brun ... ai tai in care ai pus 1 lingura fructoza sunt sigur multttt mai dulci
Eu am mai facut si cu nuca, nuca de cocos si cu mere rase .... sunt innebuniti baietii mei dupa acesti biscuiti
Sigur e bun chees ul facut
Stai linistita, aici vorbim orice ... doar trebuie lamurite anumite aspecte cum ar fi cel al dulciurilor = cat de des ?

ninha eu am facut creier pane in cuptor dat prin ou si branza rasa .... e foarte , foarte bun si nu e nici un pericol sa mancam si crusta de pe el

Despre indulcitori nu stiu ce sa spun ca nu ma pricep foarte bine ... in afara de fructoza si zaharina nu am incercat altceva ... zaharina nu-mi place deloc si fructoza am folosit rar in toata perioada cat am slabit cele 30 kg, in ultima vreme parca prefer sa pun zahar brun din cauza controverselor aduse fructozei

brandusik te pup si te inteleg ... si eu am momente d'astea , in decursul timpului ai sesizat ca toate avem

liviu felicitari pentru scadere si spor la treburi

roxanaz ceva saratele ... uite eu ceva de genul asta am facut , da ies cam tari, tari bine ... din pacate cantitati nu stiu sa-ti spun
faina integrala, tarate de grau, albus de ou , sare .... ies ceva de genul finn crisp
si inca una : tarate de ovaz, fulgi de ovaz, faina de ovaz (tarate rasnite) sare, seminte in, susan, floarea soarelui ... ies tot niste chestii ffff tari da bune , crocante ....

meniul meu de ieri suna cam asa :
md. tarate de ovaz, iaurt , seminte
g. salata din jumate de mar, 2 cm banana verde, o lingurita fulgi migdale
pr. conopida gratinata + pulpa fiarta in lapte cu usturoi + castravete murat
g. -
ci. salata din castravete, ardei, rosie, ridiche , patrunjel frunze si cateva fasii de cryspy din piept de pui (fasii de piept de pui date prin ou si branza rasa pe hartie la cuptor)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Andanii, eu pun branza in compozitia saratelelor, si ceva praf de copt sau amoniac, si nu ies tari deloc! sunt bune bune. faina: integrala+tarate, sau si ceva faina de naut. mie imi place mult faina de naut in aluaturile sarate, o pun si la aluatul de tarta - iese fantastic de crocant si bun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

Roxanaz adica pui faina integrala si tarate in cantitati egale si adaugi branza ??? branza sarata ? sau dulce ?? si faina de naut cata ???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Nina, ma bucr ca iti plac briosele. Eu am facut mai multe saptamana trecuta si jumatate le-am pus la congelator. Azi mananc ultima portie si sunt la fel de bune si decongelate.

Reteta mea preferata de saratele e asta http://www.culinar.ro/forum/continut/Dieta-Montignac/20161/Retete-Montignac-Saratele/ . Si biscuitii astia sunt bestiali desi au o gramada de calorii http://www.culinar.ro/forum/continut/Dieta-Montignac/22642/Retete-Montignac-Crackersi-cu-susan/ . Iar pt astia ma bat cu familionul http://www.culinar.ro/forum/continut/Retete-in-imagini/24923/Biscuiti-din-branza-Cheddar-cu-chimen/

Mergi la inceput