MONTIGNAC (185)...STIL DE VIATA NU DIETA

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns claudia_a spune:

Sa zicem ca voi fi satisfacuta daca dau jos 30 kg...
Sincera sa fiu daca le-as putea da intr-o noapte, nu m-as supara; insa tocmai din lipsa de vointa si sub sclavia poftelor am ajuns pana aici! Eu zic ca nu e rau 5-6 kg intr-o luna...e chiar bine...evident dai asa mult cand ai de unde da... una e sa ai de dat jos 30 kg si alta sa ai de dat vreo 4 kg!
Se stie ca mereu la inceput se pierd cele mai multe kg si ca pe parcurs numarul scade, corpul se obisnuieste cu noul meniu si isi ajusteaza asimilarea. Problema mea de-a lungul anilor a fost cu fainoasele si dulciurile; cartofi, morcovi, fasole si carneturi (doar pestele) nu prea am agreat niciodata. In schimb mancarea gatita trebuie sa fie sigur pe lista. Imi face placere sa gatesc! (sevede de altfel).
Succes si tie!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Somonul cu sos de kiwi e conform?Stiu ca e fruct, dar e calit in putin ulei si cred ca intra deja la alta categorie,sau nu?
Dezastrul de aseara nu a lasat urme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

Claudia bine ai venit alaturi de noi ... ai luat decizia corecta in momentul cand ni te-ai alaturat
AI slabit foarte bine ... ca la carte cum se spune , ideal este 4 kg pe luna adica 1 kg pe saptamana , cel putin la inceput cand schimbi modul de alimentatie
Parerea mea este ca micul dejun e prea micut ... micul dejun reprezinta masa principala a zilei , trebuie sa fie mai consistenta ca-ti furnizeaza energie pe intreaga zi

E foarte bine ca iti place sa gatesti ... eu m-am ingrasat negatind si mancand numai prostii cumparate

roxanaz hai ca nu poate fi chiar asa rau

puisorule din cand in cand avem nevoie de o refulare , de rasfat cum se zice "oameni suntem" si eu am momente in care uit ca vreau sa slabesc si mananc fara sa gandesc prea mult ... dupa imi pare rau , dar nah, raul e facut ... pun punct si o iau de la capat
Am auzit si varianta ca zaharul brun e cel mai bun ... nu neaparat monti cat sanatos

liviu pai normal ca ai slabit fffff mult mancand in stilul tau nemonti o perioada de timp , nu mai mentionez acele cuvinte ce nu-mi plac

brandusik am vazut ca intrebai de budinca de branza
branza dulce, oua batute si putina fructoza ... si la cuptor ... eu mananc cu scortisoara sau gem fara zahar


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

Caress chiar daca e calit tot fruct este ....
Sunt fructe persmise a le combina , zmeura, capsuna in tarte, spume si alt fruct permis incalzit, copt este marul in combinatie cu nuci, alune .... restul fructelor stiu ca nu avam voie sa le combinam
Nu o fi mai bun somonul ala cu o muratura ???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Claudia, bine ai venit si spor la topit kg

Dana, da, si zaharul brun e sanatos doar ca am auzit ca e si contrafacut. Asa ca nu stiu niciodata daca cumpar zahar brun adevarat, sau e colorat doar.

Am cumparat azi stevia pudra din Cora la 16 lei, mai ieftina ca in DM. Si mai sunt redusi taiteii de fasole, la 4 lei si un pic.

Meniu azi:
MD: doua bucatele de cioco neagra( in rest nu am putut manca nimic dupa dezmatul de aseara )
P: salata cu ton, salata verde, ceapa verde si ridichi
C: musaca de vinete si zuchini cu carne tocata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

Puisorule pai de la sanovita am luat zahar brut ... eu cred ca sanovita e o firma serioasa, si preturile sunt mai mari decat la alte firme ... oare nu o fi bun ??? .... si la lidl este, sau era , acuma nu stiu exact ceva nemtesc , crezi ca se joaca aia cu coloranti ??? hmmmm

Noi nu avem Cora in Timisoara ... doar la Arad este ... oare de ce nu e si la noi ??? offff

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebe03 spune:

De o luna de cind tin regim, fortata de ceva probleme de sanatate datorate kg. multeeee, va citesc si bantui pe la alte subiecte . Am citit si regimul asta si mi+am insusit principiile desi unele nu prea le inteleg,
Eu am slabit 5 kg intr+o luna de cind tin regim, adica am renuntat la dulciuri, fainoase, cartofi, paste orez,
maninc zilnic branza de vaci, carne slaba sau peste cu legume si salate, ciorbe de toate felurile goale si fara grasimi si oua fierte sau omleta chiar si 4 -5 pe saptamina
primele doua saptamini am mincat zilnic si cite un fruct, mere sau portocale in ultimele doua am renuntat, dar am suplinit cu salate,
maninc trei mese pe zi, gustarile sunt ceaiuri cu lamaie
am incercat sa calcules si caloriile, cred cu aproximatie ca sunt cam 1300 pe zi
as vrea sa tin si eu monti, numai ca am nevoie sa ma corecteye careva daca gresesc

ex meniu de azi

dimineata branza de vaci 150 de grame si ceai
la pranz 2 oua fierte cu o rosie
pe seara, la 18 cel pirziu, ciorba de pui, puipt la gratar cu salata verde cu ceapa si ridichi
e monti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

claudia spor la slabit..vaz ca suntem colocatare de oras.
e adevarat ca indicat si sanatos e sa dai 4kg/luna..dar dupa cum bine ai spus daca se duc mai multe nu e nici o supararea ca doar nu o sa le rogi sa stea acolo..cel putin la inceput e normal cred ca sa dai asa pentru ca ti-ai schimbat stilul de a manca

cum bine a spus andani trebe s alucri la mic dejun ...chiar daca nu inseamna sa manancai cat pentru prinz si cina..e f indicat sa nu fie numai un fresh de ceva..trebuie sa-i dai organismului tau energia necesara cel putin pana la prinz, ca daca te infometezi (eu asa m-as simti la o jumate de ora dupa un suc la micu dejun)...nu faci decat sa ingreunezi procesul de slabire si chiar o sa observi stagnari sau depuneri...corpul facand provizii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Puisorule, asa si eu, dupa ce ma "Dezmatez" seara nu pot inghiti nimic dimineata.

Claudia, Bebe, bine ati venit.

Bebe, e monti, doar ca monti ti-ar zice ca e prea usurel pranzul. adica prea putina mancare. ar fi fost ok o salata cu frunze, cu oua, cu ceva dressing (smantana cu ansoa si cu lamaie de exemplu) si rosii. spor!

Andanii, stii de ce-s suparata pe mine? ca iar ma prostesc si nu ma tin cum trebuei de treaba. si dupa aia zic ca stagnez. pai normal ca stagnez.. dau jos 700 de g - 1 kg, il pun la loc.... deci imi fur singura caciula. de abia ce ajunsesem la vreo -4 kg (de la cat incepusem in ianuarie) si acu... nici nu vad ca-s 3. pai na. mi-e si rusine de mine. tu de ce crezi ca cer asa abitir biciu' ala??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

bebe daca ai mai pune ceva cantitate ar fi extra monti si nu un hipocaloric...nu face greseala sa mananci putin desi conform..si dupa sa treci la o dieta normala si sa observi ca te-ai ingrasat..ca nu e de vina monti ci e de vina canttatea foarte mica de mancare

Mergi la inceput