MONTIGNAC (185)...STIL DE VIATA NU DIETA

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Pai aia e, ca m-am cantarit pe cantare diferite si sunt diferente foarte mari intre valori, si ba eram imbracata gros, ba eram doar in trening, ba era seara, ba dimineata...Oricum, pe cantarul de la cabinet, care imi e cel mai la indemana, miercuri aveam 64 KG, imbracata si incaltata cu cizme care doar ele au un kg,in blugi,o bluza si un pulover grosut.Azi, imbracata la fel(bine, alte haine, dar cam acelasi lucru), am 61,8.Mi se pare incredibil, mai ales ca am mancat , nu gluma! Am 1.70 si as vrea 58 de kg, e greutatea la care ma simt bine si o mentin de ani de zile fara efort.Iarna asta insa am facut multe excese, nu m-am ingrasat imediat, dar in final am luat 4-5 kg si am dobandit si o pofta de mancare pe care nu o mai aveam de mult.

Eu am decis ca cel putin in prima faza, cand inca am multe neclaritati, sa nu combin glucidele, fie ele bune si cu IG MIC,cu nimic.
Pentru pranz am facut un sufle de spanac, cu 2 oua, jumatate de paharel de smantana , branza telemea si putin cascaval ras deasupra.E delicios.

Sa-mi raspunde cineva la intrebarea cu numarul de mese, de exemplu am mancat acum max 100 g, peste 2 ore pot manca din nou o feliuta?

Ah, si un ness cu lapte 0 % grasime e ok ca gustare sau e de evitat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

caress idee nu e cat mananci ci CE mananci...

degeaba ai mancat acum o ora 100g...ce era..glucida ?lipida? ideea cu monti e sa ai 3 mese principale si 2-3 gustari

ideal e sa ai 2-3 ore intre orice fel de masa(ca si gustare e tot masa)...de asta spune 3 mese principale si 2-3 gustari...eu de obicei mananc asa..: MD-8 , G-10,11, P-13, G-15,16,C- dupa 18 mereu ca nu ajung mai devreme acasa, si daca tot imi e foame sau imi e pofta de ceva iau o ultima gustare cam la o ora dupa cina)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Pai era sufleul de spanac despre care vorbeam...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns big_boy spune:

Nici chiar asa. Am plecat de la 121 de Revelion si am ajuns deocamdata la 109,8. 11.2kg in 2 luni jumatate. E foarte mult pt o perioada asa de scurta, insa pe masura ce timpul trece dau jos mai putin. Nu e nici o graba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Buna dimineata

Demult nu am mai avut un weekend asa de neconform ca mi-e si rusine Am mancat si mult si prost dar gata, pe cuvant de pionier ca de azi sunt cuminte

Caress, felicitari pt slabit Cu mesele e cum zice Brandu, doar sa sa ai 2-3 ore distanta intre ele.

Dana, inca nu mi-am luat stevia. Azi mai caut la un plafar care are preturi mai mici, poate gasesc totusi o varianta mai ieftina. Si daca nu ar avea aftertaste inseamna ca am gasit solutia ideala pt indulcit.

Sa aveti o saptamana usoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Aseara am cam facut-o lata...sper sa nu fie foarte grav.Am fost in vizita la niste prieteni care tocmai facusera pan cakes,cu sirop de artar.Nu am gustat nici macar o bucatica (desi depasisem ora de cina si mi-a fost ingrozitor de pofta), dar am venit acasa si la 12 noaptea mi-am facut clatite conforme,cum faina integrala nu aveam am rasnit amestecul de tarate(2 parti grau:1 parte ovaz:1 parte psillium), cu un ou si o ligura de smantana.Au iesit cam ciudate dar tot am mancat 4, cu gem fara zahar.

Asta e, sa imi fie invatatura de minte, sa mai interesez dinainte daca am ce manca( ei aveau mancare de cartofi cu ardei copti cu zeama indulcita cu zahar)
PS Pot sa sar peste MD ?Nimic nu imi trebuie, inca le am in gat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

Caress cel mai bine este sa mancam trei mese si doua gustari , nu mancam non stop chiar daca mancam permis .... nu sa bagam in stomac din ora-n ora si sa nu apuce sa se odihneasca putin si el .... chiar si nutritionistii recomanda ca o alimentatie sanatoasa sa contina cele 3 mese si 2 gustari pe zi
eu sunt deja ca ceasul, stiu dupa senzatia de foame cat este ora
Eu am impartit programul de masa asemananator cu cel al brandusei astfel :
md. ora 8
g. ora 11
pranz. ora 13
g. ora 16
cina. ora 18
Acuma nu sunt batute in cuie aceste ore, varianza in plus minus dar cam asta este ideea ... sa lasam cateva ore intre mese
Eu personal dupa ora 6 nu mai mananc nimic decat ffff accidental

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_a spune:

Ma primiti si pe mine? de azi?
Am mai tinut monti acum vreo 8 ani si am slabit 10 kg in 2 luni.
O sa va zic ca vreau sa slabesc 30 kg!
de o luna am slabit 5 kg chinuite cu un amestec de Dukan si altele...o varza...ideea este ca m-am saturat de carne si mi-e pofta de mancare gatita!
Deci pe Monti de azi!
Regulile le visez, stiu ce ma asteapta, asa ca nu ramane decat sa fiu serioasa!
Azi:
dim: suc de portocale stoarse
pranz (acum la servici): budinca de praz cu masline kalamata, naturale(nu mai stiu cum e cu maslinele? sunt conforme cu faza 1?)
seara: mancare de varza si probabil cateva linguri de ciorba de varza (urmeaza sa o produc diseara).
E ok??



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

neata
io am fost ca puisoara, cu week end-ul varza, culminand cu ieri.
de azi, cu biciul.
Caress, ai vazut ce usor e? spor in continuare.
Carmen, brava! sper ca a fost ok cu hartiile pentru anaf....
Lorelei, zaharul ala o fi pe site-ul oficial? ca-s chiar curioasa de Ig-ul lui...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns big_boy spune:

Citat:
citat din mesajul lui claudia_a

Ma primiti si pe mine? de azi?
Am mai tinut monti acum vreo 8 ani si am slabit 10 kg in 2 luni.
O sa va zic ca vreau sa slabesc 30 kg!


Buna Claudia,

Ai planuri ambitioase, inseamna ca esti in mizerie pana la gat . Asa sunt si eu, vom fi colegi de

Fetele vor vrea sa stie cateva detalii gen: greutate actuala, greutate tinta, inaltime, etc. Una peste alta 5kg intr-o luna e f.mult, poate chiar prea mult. Eu incerc sa nu ma duc mai jos de 3-4kg pe luna, cred ca e mai sanatos asa.

In 2 vorbe, poafta buna la mancat "cu cap".

Mergi la inceput