FIV in Ungaria 174

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ioana12345 spune:

Buna fetele,
Am o intrebare pentru voi, prima luna dupa FIV, ciclu ar tebuie sa vina ca in oricare alta luna (la 28 de zile) sau intarzie sa apara din cauza tratamentului cu hormoni facut in luna respectiva?
Poate e o intrebare ciudata, dar am citit mai multe variante pe internet si am zis sa va intreb si pe voi....
Va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DaniellaSM spune:

Buna Ioana, iti spun doar din propria mea experienta ,ciclu imi venea exact la 28 de zile ,la vreo 3 Fiv-ri , la unul tin minte ca am avut cu 3 zile mai devreme si a fost o hemoragie cu toate ca luam inca progesteron, iar chiar la primul am avut chemical pregnancy asa ca a venit la vreo 2 saptamani dupa .
Cred ca depinde de fiecare organism in parte !

O zi buna!!

9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cris_25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui umbra01
Cris25 sper ca esti bine si bebelul tau creste in burtica ! n-ai mai dat nici un semn nici tu ....


Va mai citesc din umbra din cand in cand, dar putine fete ma mai stiu ... asa ca nu ma bag in seama tare mult!

Noi suntem bine, crestem vazand cu ochii!

Va pup pe toate ... ma gandesc mereu la voi... si va doresc din suflet sa va vedeti si voi visul implinit!

22+ Miruna


Gena MTHFR Mutatia 677 C>T Heterozigota, Gena PAI Mutatia -844G Homozigota

FIV1, FIV2, feb-nov 2010 Cluj, dr. Surcel, nereusite
FIV3, FIV 4, august 2011, aprilie 2012 Budapesta, dr. PK, nereusit, FET noiembrie 2012 Budapesta, dr. PK, reusit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cris_25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Goofytza
Va rog cine stie sa-mi spuna cum procedeaza PK cand prescrie tratamentul?da o reteta pentru primele zile de stimulare pana ne revedem la Buda? Oare cu cati bani sa merg ca sa cumpar medicamentelele de acolo?ca daca trebuie huf cash la farmacia clinicii e mai complicat.


Costul medicamentatiei depinde foarte mult de la caz la caz... Chiar m-am uitat pe cheltuielile de la ultimul FIV ... si toata medicamentatia m-a costat in aprilie anul trecut 135.000 forinti (aprox 2000 Ron) ... Dar cum spuneam, nu e relevant. Iar legat de locatia farmaciei, daca esti pe jos sau nu ai flexibilitate cu transportul, probabil e ok sa ai ceva cash la tine, dar daca nu, e foarte comod de la farmacia de langa gara ... se poate plati dupa cum spunea si Samira, inclusiv cu card in lei ... Preturile intre aceasta si cea din interiorul clinicii sunt comparabile (diferenta este aproape insesizabila)

Te pup, tin pumnii sa fie cu noroc!

22+ Miruna


Gena MTHFR Mutatia 677 C>T Heterozigota, Gena PAI Mutatia -844G Homozigota

FIV1, FIV2, feb-nov 2010 Cluj, dr. Surcel, nereusite
FIV3, FIV 4, august 2011, aprilie 2012 Budapesta, dr. PK, nereusit, FET noiembrie 2012 Budapesta, dr. PK, reusit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Goofytza spune:

Cris multumesc mult de raspuns.De fapt chiar ieri am avut intalnirea cu PK si mi-a prescris medicamentele iar din mai incep stimularea.
Ma bucur pentru tine ca ai reusit in cele din urma.Eu te stiu,cum sa nu doar ne-am intalnit in noapte aia cu medicamentele si vad ca au fost de folos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Goofytza spune:

Fetelor care ati folosit Gonal F pen:cand trebuie pastrat la frigider?inainte de deschidere dupa ,sau mereu? ca prospectul e in ungureste si nu pricep.Pe net am gasit ca dupa deschidere poate fi tinut pana la 25 grade fara a trebui bagat la frigi.
Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

goofytza,Gonalul nu se tine la frigider.nici Clexanele nu se tine la frigider.la temp camerei dar nu mai mult de 25 de gr.
nici la farmacie nu le tin la frigider.

numai bine tuturor.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lara27 spune:

Salutare,

Goofy, eu iti spun din experienta mea (vasta) cu Gonal F, pe care l-am avut la fiecare FIV(!!) ca l-am tinut la frigider, mereu. De la farmacia Dely, l-am primit de fiecare data impreuna cu o gentuta frigorifica si indicatia apasata, "on ice, yes??"(sic)!! De ce-ai risca sa nu mai fie valabil, oricum e scump as hell..bafta multa sa ai!

p.s.: ce nu trebuie tinut la frigider (doar la temp < 25*C): merional, clexane;
ce trebuie, obligatoriu (!) tinut la frigider (ca si Gonal F): pregnyl, ovitrelle;

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lara27 spune:



quote, din link-ul de mai sus:

"A se pastra la temperaturi 2-8 grade inainte de deschidere. Dupa deschidere poate fi pastrat la temperaturi pana in 25 grade timp de maxim 28 zile."
Deci, la frigi' cu gonalul!!

Mergi la inceput