Pe unde s-a plimbat norul de la Cernobal

Pe unde s-a plimbat norul de la Cernobal | Autor: NinaR

Link direct la acest mesaj

Aflati acum, dupa 27 de ani!
Unde erati in perioada 26 Aprilie - 9 Mai 1986?
Urmariti harta si sa va dati singuri seama daca ati fost, in ce intensitate, si cat timp v-ati aflat in zona norului de la Cernobil.


http://www.irsn.fr/FR/popup/Pages/tchernobyl_animation_nuage2.aspx





Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

infiorator!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

eram proaspat angajata atunci...stiu ca mult s-a comentat atunci, dar nu stiai ce sa crezi, informatiile erau putine si trunchiate.

Ingrid si Cristi 10 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Groaznic!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura78nico spune:

Asa este groaznic, eu clar eram in Bucuresti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Eu in 2 Mai am fost in Postavaru si m-a prins o ploaie suspect de calda si de deasa, cum nu am mai vazut pana atunci si nici de atunci. Si am prins multe ploi pe munti.
Stropii erau ciudati, parca nu erau stropi. Aveam impresia ca se scurg firicele subtiri de apa calduta.
Abia dupa amiaza s-a anuntat ca la Cernobal a fost o explozie, dar nu s-a anuntat efectele si zona afectata. Se recomanda ca lumea sa nu stea afara la soare, sa tina geamurile inchise, si copii sa ia pastile cu iod, pentru ca nu aveau stocuri pentru toata populatia. Nu era recomndat sa consumi lapte.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaP spune:

Si, serios vorbind Deceneus, nu ai nici o boala ciudata?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui OanaP

Si, serios vorbind Deceneus, nu ai nici o boala ciudata?

Se spune ca radiatile stimuleaza cresterea plantelor si a animalelor.
Probabil mi-a incoltit si mie mintea.


Sa bat in lemn!
De atunci am avut un singur concediu medical pentru o sinuzita.
Am mai pierdut ceva par, dar in limite rezonabile.

Se pare ca nu suntem afectati atat de mult de radiatia exterioara daca stai un timp limitat expus, cat de cea pe care o ingeram odata cu alimentele contaminate si care sa acumuleaza si persista in timp.

Radiatia de la Cernobal continea Cesiu, care are o durata de injumatatire de 30 de ani. In concluzie radiatia cesiului din sol inca nu s-a redus cu 50%.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui OanaP
Si, serios vorbind Deceneus, nu ai nici o boala ciudata?

Cum sa nu? Scenarita cronica!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Citat:
citat din mesajul lui OanaP
Si, serios vorbind Deceneus, nu ai nici o boala ciudata?

Cum sa nu? Scenarita cronica!

Gresesti de doua ori.
1. Scenarita este foarte raspandita, mai raspandita decat homosexualitatea, si daca ultima nu-i o boala nici scenarita nu este.
2. Tocmai ce ai remarcat ca aveam scenarita si la cutremurul din '77, asa ca nu este efectul fenomenului de la Cernobal.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus
Tocmai ce ai remarcat ca aveam scenarita si la cutremurul din '77, asa ca nu este efectul fenomenului de la Cernobal.

Corect. Numai ca in '77 a fost doar un puseu de moment, iar dupa Cernobal s-a cronicizat.

Noi, fiind anul II la Poli, aveam Fizica cuantica in semestrul respectiv, iar laboratorul de fizica avea in dotare cateva contoare.
In ora de laborator de dinaintea vacantei de 1 Mai am masurat tot ce se putea masura, haine, pantofi, apa de la robinet, unii au adus de la cantina castraveti si salata samd. Totul era in regula, adica in limitele radiatiei naturale.
Din ceea ce se vede pe harta norul a ajuns in Romania abia in vacanta de 1 Mai, cand studentimea era imprastiata, la mare, la munte sau prin orasele lor.
Nici cand ne-am intors din minivacanta contoarele nu indicau mare lucru, de unde deduc ca, intr-adevar, norul a trecut prin Romania undeva in weekendul ce a urmat lui 1 Mai.

Mergi la inceput