Istorie, romi si alte minoritati

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

"Gadje" sau care o fi femininul de la "gadjo" suna mai misto, kasto, shuker si cum o mai fi, ca n-am timp acum sa caut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui missdarcey

Nu am spus nimic despre anularea etnicitatii . Vorbeam de neputinta guvernului de a actiona in favoarea tuturor copiiilor ,fara deosebire de etnie.
De ce vedem ani la rand o mama cu copilul in brate la cersit , in frig si ploaie , soare sau vant ,si acel copil nu este plasat unei familii care il poate ingriji , pe cheltuiala statului , bineinteles.


pentru ca nu se aplica legea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larasarit spune:

Nu poti ajuta pe cineva care nu isi doreste sa fie ajutat. Sa-i ajutam sa ce?
Eu cred ca generalizam pentru ca majoritatea covarsitoare a lor din asta traiesc..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

e vorba de aplicat legea acolo unde apar abateri indiferent de ce isi doreste sau nu individul, indiferent de originea lui etnica, nu e vorba de ajutat sa treaca strada cu forta daca omul nu are treaba de cealalta parte a strazii

exemplu: cetateanu x vede copil scos la cersit, cetateanul x raporteaza cazul sau o anumita autoritate se autosesizeaza se aplica legea privitoare la cersetorie, utilizat copii la cersit ..etc. fara a se lua in calcul ca protagonistii sunt etnici oarecare...
din ce spui tu reiesa ca "deh din asta traiesc majoritatea asa ca ce sens mai are sa aplicam legea"...de asta traiesc "majoritatea" din asta pentru ca nu se iau masuri legale, sunt lasati de capul lor

daca in ultimii 20 de ani nu se batea atat moneda pe originea infractorilor sunt convinsa ca multe s-ar fi rezolvat pana in prezent...

ca pana la urma nu cred ca majoritatea infractorilor din romania sunt de etnie rroma

se zice ca reprezinta 6% din populatia tarii, acest procent include si copii de tata si batranii bolnavi de bolile batranetii..si pe ce ibuni si pe cei rai, cam cat ar reprezenta acea majoritate de adulti cu inclinatii infractionale?!...1% ...2% ...0.5% din populatia romaniei?...

cum ii integram pe majoritarii neetnici?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns erica.p spune:

Citat:
citat din mesajul lui larasarit

Erica.p uite cum gandesc eu, cu sau fara copii, cu sau fara facultati ci doar ca fost copil care a avut prietene tiganci romanizate (asa isi ziceau ele, nu e un termen inventat de mine). Faceau exact acelasi lucruri ca mine, mergeau la aceiasi scoala din cartier, ne jucam impreuna, parintii lor erau super ok. De ce oare ceilalti, cei despre care aproape toate am spus lucruri atat de urate nu se "integreaza"? De ce este vina mea?

cred ca ti-a raspuns nadaflorilor,chiar mai bine decat as fi facut-o eu.vina ta si a celorlalti este ca puneti etichete etnice si etichetele astea le transmiteti mai departe copiilor vostri.nu inteleg aceste etichete si generalizari.cand sunt aspecte negative in comportamentul unor oameni se pune imediat aceasta eticheta "niste tigani".de ce nu se zice asa si cand sunt romani? ce legatura este intre etnie si comportamentele indezirabile? romanii care au comportamente indezirabile de nu s-au integrat?

Mergi la inceput