Istorie, romi si alte minoritati

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns larasarit spune:

Citat:
citat din mesajul lui giulia81

cine le-a sters?
a tare aiurea ca dau raspunsuri la postari care apoi dispar si pare ca vorbesc aiurea in tramvai

Imi pare ca e unul din moderatori (Laura25) care face forumul curat luna..doar dau cu presupusul, iarta-ma Laura25 daca nu-i asa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Te iert nu, nu am fost eu in zona la momentul respectiv.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Of, inainte de a face presupuneri mai bine le intrebati pe autoare daca nu cumva si le-au sters singure.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larasarit spune:

Pana acum nu vazusem cosul de gunoi de la sfarsitul optiunilor postului..e cu termen de valabilitate sau pot sa sterg orice scris oricand?
Edit: nu merge

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

E cu termen de valabilitate. 24 h.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

adica autoarea le-a sters?
poate si asta se poate schimba in noul format. sa nu ai voie sa iti stergi mesajul pentru 24 de zile, nu ore.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larasarit spune:

Erica.p uite cum gandesc eu, cu sau fara copii, cu sau fara facultati ci doar ca fost copil care a avut prietene tiganci romanizate (asa isi ziceau ele, nu e un termen inventat de mine). Faceau exact acelasi lucruri ca mine, mergeau la aceiasi scoala din cartier, ne jucam impreuna, parintii lor erau super ok. De ce oare ceilalti, cei despre care aproape toate am spus lucruri atat de urate nu se "integreaza"? De ce este vina mea?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns missdarcey spune:

Vreau sa imi prezint scuzele de rigoare , Laura a fost acuzata pe nedrept. Eu mi-am sters un mesaj , am considerat ca nu este oportun in contextul in care nu prea se cauta solutii ci doar locuri de dat cu capul.
Despre celelalte mesaje sterse si care nu-mi apartin , erau profund ofensatoare si e mai bine ca au disparut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui larasarit

Erica.p uite cum gandesc eu, cu sau fara copii, cu sau fara facultati ci doar ca fost copil care a avut prietene tiganci romanizate (asa isi ziceau ele, nu e un termen inventat de mine). Faceau exact acelasi lucruri ca mine, mergeau la aceiasi scoala din cartier, ne jucam impreuna, parintii lor erau super ok. De ce oare ceilalti, cei despre care aproape toate am spus lucruri atat de urate nu se "integreaza"? De ce este vina mea?


sau poate ca tu faceai ce faceau ele si cum faceau ele, poate tu mergeai la aceeasi scoala cu ele....cine stabileste etalonul integrarii!?.. si apoi la subiecutul asta s-a vorbit despre integrare ca fiind egala cu asimilare sau chiar ..disparitie...pana si missdarcy, atata de revoltata de rasismul unor postari si-a sters mesajul in care recomanda luarea copiilor etnici in familii "albe" si crescuti pana la "disparitia" etniei ca si fenomen....pacat ca a sters mesajul...era asa graitor

de ce nu se bate fierul si pe tema romanilor fara alta etnie care nu muncesc ca nu vor, care traiesc in mizerie ca asa le place, care asteapta "pomeni" de tot felul ca ete ce viata buna ducem fara sa ne deranjam de la tabieturi...etc... de toate partile sunt si "elemente" negative si pozitive ma intreb cati romani nu au rude care corespund portretului de mai sus, eu cred ca in fiecare familie (ma refer la famila largita) exista cel putin un exemplu...ce faceti oameni cu buni cu ai vostri? unde ii integrati?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns missdarcey spune:

Nu am spus nimic despre anularea etnicitatii . Vorbeam de neputinta guvernului de a actiona in favoarea tuturor copiiilor ,fara deosebire de etnie.
De ce vedem ani la rand o mama cu copilul in brate la cersit , in frig si ploaie , soare sau vant ,si acel copil nu este plasat unei familii care il poate ingriji , pe cheltuiala statului , bineinteles.

Si mai cred ca " tezaurul etnic " il transmite familia ,daca prin intamplari nefericite copilul ajunge sa traiasca intr-un alt mediu e posibil sa piarda firul etnic sau religios .
Eu nu cunosc legea si nu stiu daca cei care iau copii in foster care au obligativitatea de a le asigura aceasta continuitate.

Mergi la inceput