Istorie, romi si alte minoritati

Istorie, romi si alte minoritati | Autor: viviana

Link direct la acest mesaj

In momentul de fata
Istoria minoritatiilor nationale din Romania, sub forma de curs istorie optionala, clasa a X-a, se poate studia in orice liceu - cine doreste

Acest curs a fost aprobat prin ORDIN nr. 6296 pentru disciplina optionala „Istoria minoritatilor nationale din Romania” de ministerul invatamantului.

Dar,
" Deputatii Nicolae Paun si Madalin Voicu vor introducerea in manualul de istorie al elevilor de la ciclul gimnazial al unui capitol dedicat minoritatilor nationale, inclusiv a romilor."

"Ca minoritate, noi, romii, nu suntem cunoscuti decat ca cersim, furam, dam in cap si am fost sclavi", afirma Nicolae Paun, presedinte al Comisiei pentru drepturile omului din Camera Deputatilor. El intentioneaza sa depuna in Parlament un proiect de lege in acest sens.

www.gandul.info/news/proiect-de-lege-pentru-ca-istoria-romilor-sa-devina-materie-obligatorie-10648574" target="_blank">http://www.gandul.info/news/proiect-de-lege-pentru-ca-istoria-romilor-sa-devina-materie-obligatorie-10648574

Ei, bine, eu nu sunt de acord cu propunerea domnilor deputati. Un astfel de capitol nu are ce sa caute intr-o istorie de gimnaziu - si asa incarcata - .

Daca ei doresc sa nu mai fie cunoscuti drept cei care cersesc, fura, dau in cap, propun ca domnii deputati sa se straduiasca mai mult intru schimbarea acestei imagini sa lupte insutit pentru aceasta comunitate.
Sa organizeze diverse manifestari, chiar si in scolile generale, prin care romii sa fie cu adevarat cunoscuti.

Cateva linii obligatorii intr-un manual de istorie nu cred ca vor schimba ceva. Doar vor ingreuna programa.
Mai cred ca o astfel de istorie a minoritatilor poate fi studiata, numai de catre elevii mai mari care au deja un aport de cunostiinte istorice, sociale, psihologice pentru a intelege exact ce si cum.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Din cate stiu eu, oficial sunt in jur de 6% romi declarati la recensamant. CUm sa fie obligatorie studierea istoriei lor. De ce nu ar fi si pentru maghiari care au in jur de 7% din populatia tarii.
Cred ca nici istoria tarii nu e bine si corect studiata ... dar sa mai adaugi si istorii ale minoritatilor.

Eu nu cred ca in Germania se studiaza istoria minoritati turce, obligatoriu la scoala sau in Anglia, istoria minoritatii pakistaneze - obligatoriu.
Nu stiu ce model au in cap domnii Paun si Voicu, cert nu sunt insa modele occidentale ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

o studiere a istoriei Romaniei impartita etnic, nu este un demers catusi d eputin stiintific.istoria este un produs al mentalitatilor,gandirii,a evenimentialului(ca sa respect scoala critica). este total denaturat sa scot din perioada iluminista in evidenta faptul ca rromii erau robi, sa aduc in discutie separat acest amanunt si sa nu vb, daca este sa privim asa, si despre grecii, evreii, bulgarii si maghiarii de pe teritoriul Tarilor Romane. pana la urma istoria o fac elitele.
nu dati cu pietre.
nu cred ca in europa s-a retinut f mult despre contributia Tarilor Romane la iluminismul european prin rromii de atunci,dar,da,cu siguranta de Cantemir si Scoala Ardeleana.Pana la urma vb romaneste azi ,avem norme academice ale gramaticii pentru ca Samuil Micu, Timotei Cipariu , Inochentie Micu, adica scoala Ardeleana, au facut revolutie in cultura romana, au batut cu pumnul in masa marilor cancelarii si au creeat pilonii identitatii nationale.
aceasta structura identitara le-a oferit si rromilor ,prin aculturatie,sansa la o scoala, o meserie.e drept ca acum,cel putin la periferie aculturatia e in sens invers.
nu vad cu ce sunt mai importanti rromii decat evreii? cei mai mari filologi romani ai sec XX au fost evrei: Moses Gasper si Alexandru Graur.
sa vb despre institutia citadina adusa de germani in Transilvania sau despre cele ecleziastice si politice aduse tot acolo de maghiari si suprapuse peste cele DEJA EXISTENTE?
in orice spatiu geopolitic si istoric elitele produc istorie, elitele produc modele, creeaza structuri identitare . astept cu interes un model, o structura identitara viabila, care sa ma convinga pe mine, romanca,evreica,grecoaica si bulgaroaica si pe fiul meu,care la toate acestea mai adauga si sangele unguresc!

un astfel de demers este lipsit de o logica coeerenta, alta decat a scoate in evidenta factorii care au franat dezvoltarea societatii,fie ea si la periferii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

WTF ?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaG spune:

wow - asta a fost reactia mea la stirea asta de dimineata.
Eu ii inteleg pe domnii deputati ca se simt marginalizati ca si minoritate DAR
1. nu vad cu ce i-ar ajuta studierea istoriei romilor in scoala generala (nu e ca si cum au lucrat din greu la construirea identitatii poporului roman si sunt ignorati de istorie)
2. exista o istorie a romilor??? (din cunostintele mele cultura romilor este, in principal, transmisa pe cale orala - de unde si problemele de integrare sociala)
3. exista, in momentul de fata, clase cu predare in limba romilor?
(care parca se cheama romani, dar nu-s foarte sigura)

Si din nou vin si intreb: care e finalitatea acestui demers?

----




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Finalitatea acestui demers... mi-e greu sa cred ca nu sunt ceva interese financiare la mijloc.

De genul, "acum, in secolul 21, trebuie sa ne despagubiti cu suma de XXXXXXXXX lei/eur pentru ca, in secolul 19, romanii instariti aveau tigani sclavi care si-o mai luau si pe cocoasa".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaG spune:

eu am senzatia ca finalitatea este mai aproape si mai palpabila, de genul, ia sa mai tiparim niste manuale.


romani instariti nu prea erau, ba erau chiar cam tot la fel de oprimati ca si tiganii (de-asta nu vad o istorie separata a tiganilor)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Nu erau? Nu-i nimic, fabricam. Sau mergem mai in spate in istorie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

...insa m-ar interesa, care istorie au in vedere domnii in cauza? Cea a Indiei, tara mama sau cea pe care au trait-o in tara gazda Romania de pe la 1500 cand au venit ? e confuz proiectul ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Vivi, eu am citit Isterie, romi si alte minoritati!
Chiar ma gindeam, ce-or mai fi facut acuma?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

mirela,
un demers istoric corect ar trebui sa aiba in vedere evolutia etniei rrome in intreg arealul pe care l-a ocupat.Romania este doar o particica infima.

Mergi la inceput