voi plescaiti cand mancati??

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Bunica nu ne dadea voie sa facem zgomot cu lingurita in cana de ceai. Toceam lingurita. :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Citat:
citat din mesajul lui Natasa

Eu pe aia cu merele nu o pricep, mi se pare o sensibilitate exagerata. Ce e rau sa musti cu pofta dintr-un mar? :)) Suntem tare diferiti, asta e clar.

Isi mai aduce cineva aminte topicul de acum niste ani buni in care se dezbatea cat de normal e sa te partzai in familie, ca doar nu astepti sa te strici la matze de rusine? :) (scuzati limbajul, dar asa suna)


A manca "cu pofta" nu e similar cu a plescai, cam asa se scuza plescaiciosii...iar eu zic de zgomotele scoase la mancatul de mere (castraveti sau ridichi) de care anumite persoane care nu inchid gura, respectiv buzele in jurul legumei/fructului si in felul asta zgomotul e amplificat ca un ecou.
Probabil numai oamenii asa, mai sensibilosi, il recepteaza dizgratioa. Sunt de acord ca suntem diferiti, doar Mobexpertul impinzise tara cu reclama asta

Iar de partzait putem sa o facem si la toaleta sau pe balcon, este ceva natural dar asta nu inseamna sa ne imbacsim de mirosuri, nu? Eventual sa mai si radem sau sa facem concursuri care a fost mai zgomotos sau mai puturos!
Nu cred ca asta inseamna ca suntem supersensibili.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Didididi spune:

Si pe mine care ma stresa sotul ca nu mananc ultima imbucatura din farfurie :). Nu puteam si pace, mi se parea ca imi sta in gat. Acum o mananc, dar am luat si proportii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui MACARIE

salutare , o intrebare am si eu , este normal ca la masa penrsoana de langa tine sa plescaie in timp ce mananca ??????? mi se spune ca este normal si ca sunt eu intr-o ureche si ca sunt foarte sensibiloasa ....ma apuca toti....... cand trebuie sa mananc cu acea pesoana la masa
va rog sa imi raspundeti pt ca speciaL am scris aici ca sa-i arat raspunsurile voastre si sa-o dovedesc ca nu este normal sa plescai

------------------------------------------------------------------

Mamica de buburuze mici si teroriste Xenia 21-02-2008 si Ilinca 10-11-1012
.............................................


Nu va ingrijorati de ziua de maine,caci ziua de maine se va ingrijora de ea insasi.Ajunge zilei necazul ei.......Iisus Hristos

--------------------------------------
hainutele noastre: http://www.hainesh.dinmagazin.ro/



Spune-i persoanei respective ca nici macar fiica-mea de 4 ani nu plescaie; nu plescaia nici la 3 ani, nici la 2. Poate pe la un an mai plescaia...
Edit: dupa ce am scris mesajul am vazut ca e vorba de sotul tau; si am mai vazut si ca fetita voastra de 5 ani ii atrage atentia... :(


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caro spune:

Cei pe care nu-i deranjeaza plescaitul, zgomotul facut de cineva care mananca mere, castraveti, morcovi, ridichi, chips sau nachos, mesteca guma cu gura deschisa si/sau sparg baloanele de guma in gura, vorbesc cu mincare in gura si altele asemenea nu stiu ce inseamna sa simti ca explodezi, ca iti creste instananeu tensiunea, ca simti adrenalia invadandu-te si ca faci un efort supaomenesc sa nu-l pocnesti cu sete pe cel vinovat. Este o conditie care se numeste Selective Sound Sensitivity Syndrome sau misophonia.... si da, daca suferi de un sindrom se numeste ca esti nebun, ticnit, dus cu pluta, ai stoluri la cap.... atunci eu sunt aceea!


Am 3 chinezi in echipa la servici... in societatea lor este nepoliticos sa nu plescai cand mananci. Can isi mananca chinezoaicele mele pranzul eu plec la plimbare ca altfel ori fac un atac cerebral incercand sa ma abtin sau incercand sa anulez mintal sunetele respective sau le trag cu ceva in cap.... este pur si simplu aproape imposibil de suportat sorbitul zgomots, plescaitul cu gura pana la urechi urmat de suptul viguros al dintilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caro spune:

acesta-i un articol aparut in NYT

http://www.nytimes.com/2011/09/06/health/06annoy.html?_r=0

si ca mi-am adus aminte: am avut pentru un scurt timp in echipa un al patrulea chinez care suferea de tinitus (el a spus chestia asta).... cateodata misophonia sau 4S este diagnosticata drept tinitus.... A venit chinezul la biroul meu sa ma intrebe ceva si eu mancam un mar (ha!) si a facut ochii mari (cat de mari poate sa-i faca un chinez) si zice: vai, dar nu faci nici un fel de zgomot cand manaci marul! cum poti sa faci asta? .... saracul suferea si el de 4s.... iar eu can musc din mar, musc cu grija, strangand buzele in jurul marului sa nu crontane prea tare iar bucata muscata este indeajuns de mica sa nu faca foarte mult zgmomot cand o mesteci.

Macarie, inteleg prin ce treci. Tatal meu plescaia la masa, norocul nostru era ca a lucrat marinar si nu era prea mult pe acasa. Sotul meu in schimb.... cand l-am cunosct nu facea chestia asta... acum in schimb..... scuza lui este ca are proteza dentara si nu are ce sa faca. Deci pe linga plescaitul de rigoare mai e si clampanitul protezei (ca nu vrea sa puna lipici ca-l deranjeaza sa-l curete in fiecare seara)....Am purtat discutii interminabile despre asta si degeaba....

PS: se pare ca aceasta conditie se declanseaza in copilarie si se agraveaza cu trecerea anilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonaa spune:

Pe mine ma enerveaza sotul cand mananca cu pofta (sau i-a fost foame tare) am impresia ca nu a mai vazut mancare de ceva ani , mai pleoscaie uneori si atunci ii atrag atentia ca e prea zgomotos. O are exemplu pe maica-sa.
Copiii vad ca se descurca si nu sunt zgomotosi. Mai avem ceva incidente cu pataitul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MACARIE spune:

multe sfaturi care mai decare , doamne cat am ras .......
ralcat, noi nu mai mancam la aceasi masa de mult , dar va vine sa credeti ca il aud din sufragerie unde ma refugies ??? ,
corina , treaba cu inregistratul am sa o fac, si pun filmuletul si aici ,
maine dimineata am sa-i arat comentariile poate asa macar se potoleste ....aiurea ....parca vad ca imi zice " ce , fetele tale de pe forum nu au flencanit niciodata ??!! " of.....fiimea mare cand se aseaza cu el la masa primul lucru il anmunta sa nu plescaie ....eu ma umflu de ras in sufragerie apoi ma umplu de nervi .....abia astept sa va dau filmuletul sa il vedeti , sper sa nu mi se inchida contul pentru rele tratamente aduse membrilor forumului :-)))))))

----------------------------------------------------------------------

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iris_2009 spune:

Tocmai mi-am adus aminte de subiectul asta pentru ca trec printr-un supliciu. Colegei mele de birou ii plac f mult ceaiurile, bea toata ziua. Dar in ce hal bea!!!!!!
Eu stiu ca regulile astea sunt elementare, am fost invatati de mici ca nu se soarbe lichidul. Ma gandesc ca tine si de cat de bine te simti tu, cum naiba sa te simti bine cand inghiti atata aer odata cu lichidul ala?
Doamne, deci ma enerveaza la maxim. O tipa educata si cu mari pretentii sa bea in halul asta, mi-e greata. Si nu-mi permit sa ies din birou de fiecare data cand bea ea ceai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Citat:
citat din mesajul lui iris_2009

Tocmai mi-am adus aminte de subiectul asta pentru ca trec printr-un supliciu. Colegei mele de birou ii plac f mult ceaiurile, bea toata ziua. Dar in ce hal bea!!!!!!
Eu stiu ca regulile astea sunt elementare, am fost invatati de mici ca nu se soarbe lichidul. Ma gandesc ca tine si de cat de bine te simti tu, cum naiba sa te simti bine cand inghiti atata aer odata cu lichidul ala?
Doamne, deci ma enerveaza la maxim. O tipa educata si cu mari pretentii sa bea in halul asta, mi-e greata. Si nu-mi permit sa ies din birou de fiecare data cand bea ea ceai




trimite-i pe mail codul bunelor maniere (eventual doar partea care se refera la baut si mancat) si subliniaza cumva (culoare, bolduit si subliniat, corp litera urias, etc.) exact paragraful unde scrie clar ca lichidele nu se sorb zgomotos.
e problema ei daca se ataca pentru ca ai fost diplomata si i-ai atras atentia indirect, cand ai fi putut sa-i faci observatie direct...

Mergi la inceput