voi plescaiti cand mancati??

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dia_filipas spune:

Ce e rau daca "cureti" farfuria cu painea la ultima imbucatura? Mai ales daca faci asta doar la tine acasa? Eu fac asta des, de fapt noi toti facem asta... ( doar acasa!)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

Citat:
citat din mesajul lui sanziana27
Eu am un obicei atunci cand mananc, sa ridic un picior pe scaun, adica sa stau cu un genunchi ridicat pe care-mi rezem barbia (in liceu mancam asa, pentru ca vesnic citeam la masa). Este o pozitie care ma relaxeaza foarte mult.....dar de cand au aparut copiii si mancam toti la masa, ma abtin, sa nu ma copieze.




eu asa stau mai tot timpul la masa... si copilul nu m-a copiat niciodata - nu e pozitie comfortabila pentru toata lumea evident ca adopt acesta pozitie doar in familie.


"Un om are dreptul sa se uite in jos la altul, doar atunci cand ar trebui sa-l ajute sa se ridice."

Compasiunea fata de animale e intim legata cu bunatatea caracterului si se poate afirma cu siguranta ca cel crud fata de animale nu poate fi un om bun. (Arthur Schopenhauer)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

Citat:
citat din mesajul lui dia_filipas

Ce e rau daca "cureti" farfuria cu painea la ultima imbucatura? Mai ales daca faci asta doar la tine acasa? Eu fac asta des, de fapt noi toti facem asta... ( doar acasa!)




idem... si imi ling si degetele


"Un om are dreptul sa se uite in jos la altul, doar atunci cand ar trebui sa-l ajute sa se ridice."

Compasiunea fata de animale e intim legata cu bunatatea caracterului si se poate afirma cu siguranta ca cel crud fata de animale nu poate fi un om bun. (Arthur Schopenhauer)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Scuze am dezaprobat din greseala mesajul diei filipas.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _Ralu_ spune:

Asta cu merele, am auzit-o prima data la profa de romana cu care facem meditatii in liceu. Mai manca mar langa mine in timpul orei, si se uita la mine tematoare si ma intreba: "Te enervez nu?" :))))) Iar eu nu intelegeam de ce ar trb sa ma enerveze. Spunea ca fiicele ei urau sa se manance mere langa ele. Mi s-a parut asa o ciudatenie...dar uite ca nu era un caz izolat.:)

Iar apropos de urcat picioarele pe scaun, nu are legatura cu obiceiul la masa, dar profa mea de engleza din facultate, cand se aseza pe scaun, punea un picior sub ea, indoit asa in spate :)))). Cred ca nu putea efectiv sta altfel...dar mi s-a parut mereu f ciudat sa stea asa, pt ca era imbracata office...arata haios tare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana27 spune:

Eu am trait o faza de genul: eram la o masa, cu un grup de cunostinte, care aveau si copii. La un moment dat una din mamici face observatie copilului: "Mananca mama frumos, acasa asa de frumos mananci, doar nu-ti bagi degetele in farfurie si le lingi" La care copilul (in jurul varstei de 6,5 ani "Mama, dar acasa asa mancam tot timpul si ne lasi" sinceritatea copiilor!

Mi se pare absurb sa tolerez mici scapari, ca suntem acasa si cand iesim in societate sa le tin discursuri:acum trebuie sa stam, sa mancam, sa tinem furculita.....caci ne vad si altii. Oricum cu varsta fiecare isi formeaza micile tabieturi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui dia_filipas

Ce e rau daca "cureti" farfuria cu painea la ultima imbucatura? Mai ales daca faci asta doar la tine acasa? Eu fac asta des, de fapt noi toti facem asta... ( doar acasa!)


Dia,cu Miruna povestitoarea (15.07.2008) si Sofia exploratoarea (21.11.2011)

Cand vei cadea, eu voi fi mereu acolo!
Cu drag, Podeaua.


Nu-i nimic rau, daca nu aveti invitati la masa. :D

Unul din bunici o lingea de-a binelea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

Citat:
citat din mesajul lui _Ralu_


Iar apropos de urcat picioarele pe scaun, nu are legatura cu obiceiul la masa, dar profa mea de engleza din facultate, cand se aseza pe scaun, punea un picior sub ea, indoit asa in spate :)))). Cred ca nu putea efectiv sta altfel...dar mi s-a parut mereu f ciudat sa stea asa, pt ca era imbracata office...arata haios tare.




si eu stau asa

cat despre zgomote care nu sunt tolerate de altii: am avut o colega de servici care nu suporta zgomotul linguritei in ceasca - mereu imi amestecam zaharul in cafea cu incetinitorul, avand grija sa nu cumva sa fac vreun zgomot ca o apucau pandaliile....asemenea persoane mi se par mie, cel putin, extrem de ciudate si cu care nu as putea convietui veci.


"Un om are dreptul sa se uite in jos la altul, doar atunci cand ar trebui sa-l ajute sa se ridice."

Compasiunea fata de animale e intim legata cu bunatatea caracterului si se poate afirma cu siguranta ca cel crud fata de animale nu poate fi un om bun. (Arthur Schopenhauer)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny



Nu-i nimic rau, daca nu aveti invitati la masa. :D

Unul din bunici o lingea de-a binelea.

[/quote]

daca sotul sau copilul meu ling farfuria pt mine e un semn ca am gatit ceva extra-delicios nu o sa le atrag atentia pentru asta.
dar stim ca ne manifestam asa doar acasa, cand suntem doar noi.


"Un om are dreptul sa se uite in jos la altul, doar atunci cand ar trebui sa-l ajute sa se ridice."

Compasiunea fata de animale e intim legata cu bunatatea caracterului si se poate afirma cu siguranta ca cel crud fata de animale nu poate fi un om bun. (Arthur Schopenhauer)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Paff spune:

Citat:
citat din mesajul lui Natasa

Eu pe aia cu merele nu o pricep, mi se pare o sensibilitate exagerata. Ce e rau sa musti cu pofta dintr-un mar? :)) Suntem tare diferiti, asta e clar.

Isi mai aduce cineva aminte topicul de acum niste ani buni in care se dezbatea cat de normal e sa te partzai in familie, ca doar nu astepti sa te strici la matze de rusine? :) (scuzati limbajul, dar asa suna)


Ce sa facem,daca asa ne-am nascut cu stoluri de pasari la cap. Eu chiar mi-as dori sa nu ma deranjeze pentru ca e o senzatie tare neplacuta,sa ma irit degeaba pentru zgomotele facute de o persoana care manaca un mar dar asta este.Nu o sa ma duc la psiholog pentru asta

Mergi la inceput