Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (17)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

salutare, eu va citesc pe toate dar nu nominalizez pt ca de obicei scriu cu stanga cand doarme piciul si mi-ar lua tare mult. stela nu faci nimi rau, e o perioada nasoala. Andrei al meu dormea 6 ore legate, acum se trezeste din 2 in 2 ore si vrea san, refuza suzeta, iar la 6.30 azi trezirea finala, el dormea pana la 8-9, de pe la 7.3o la mine in brate, intinsi in pat. S-a schimbat brusc. Ziua doarme tot numai in bratele mele dar intinsi in pat. Daca il pun in patut doarme 30 minute si e marait, daca stau cu el pana imi amorteste mana de nu o mai simt doarme si o ora jumate. Nu ma invinovatesc cu nimic. eu beau cafea fara cofeina doar asa pt gust. E adevarat ca nu sunt f obosita desi dorm f putin pt ca adorm ffff greu dupa ce alaptez noaptea iar ziua nu dorm. si acum doarme pe mana mea dreapta de o ora, imi e amortita si ma doare, ce sa fac? Asta e, trece si perioda asta....as vrea sa pot dormi si eu cand doarme el, nu pot oricat ma chinui

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

Eu am fost la controlul de 6 saptamani si nu mi-a facut papa nicolau, doar o secretie pt infectii din spital mi-a luat. Mi-a zis sa ma duc la papanicolau doar cand revine menstruatia regulat. De cand am nascut am fost la ecograf mamar, la examen de tiroida si mi-am facut o hemoleucograma completa si stau prost doar cu leucocitele si am luat 10 vitamax, repet analiza saptamana viitoare. Cand termin cu alaptatul voi face un test de osteoporoza si un ecograf la oraganele interne, si papa nicolau evident. La multi ani Maya.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca2B spune:

Kytana, slava Domnului, Iustin a inceput sa doarma bine (din nou)! Ajunsese sa imi doarma 8-9 ore legate, apoi s-a "stricat" si se trezea la 3 ore ca in primele sapt. De ce? Habar n-am! Acum vad ca doarme cam 6-7 ore legate, cu prima trezire in jur de ora 6. Imi pare tare rau cand vad ca sunt atatia bobocei care nu dorm (bine) noaptea . Nu imi vine sa mai zic nimic de Iustin

O intrebare pt fetele care alapteaza exclusiv: v-a venit ciclul? Si daca da, va vine regulat? Mie mi-a venit o sg data in ianuarie; a fost aproape ca unul normal dinainte de sarcina (doar ca m-a durut f tare spatele); si de atunci nu a mai venit . Sper sa nici nu mai vina pana nu termin cu alaptatul fiindca atunci, in cele 4-5 zile cat m-a tinut, Iustin a fost mai agitat decat de obicei si a regurgitat mult mai mult (citisem ca se secreta nu stiu ce hormoni in lapte pe per ciclului ) .

Gata, ma duc sa il pregatesc de plimbare. Sper sa fie mai cald, ca ieri mi-au inghetat urechile .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Anca ma bucur ca Iustin doarme atat de bine noaptea! Unele dintre noi si-ar dori macar 3h legate Spor la plimbarica! Mie una nu mi-a venit si alaptez exclusiv. Deci, nush ce sa zic. Nu il astept cu vreo placere In schimb tot visez ca sunt iar insarcinata adica cu un al doilea

Oli, cum sarbatoriti astazi?

Noi am fost afara, e innorat, sunt 3C dar se simte ca si cum ar fi mai multe. In ultima vreme in scoatem mai mult in manduca si a inceput sa ii placa. Cam atat despre noi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Norma, trebuie sa iti fie foarte greu mai ales ca te obisnuise asa bine Andrei Sper sa isi revina la somnul cat mai lung, sa te poti odihni si tu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mira_83 spune:

Buna,
fetelor imi pare rau ca nu dorm bebelusi noaptea mai ales tu Stelutz incearca sa nu mai bei cafea cateva zile, eu daca mananc putina ciocolata nu mai doarme ziua deloc.
Noi dormim noaptea adica am dormit mai tot timpul noaptea ne culcam la 20.30 si prima trezire o avem la 3 si finala la 8
Al meu nu stiu ce a avut azi ca l-am lasat cu soacra si l-am gasit suparat rau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Buna fetelor, haideti ca eu am furat un somn de 1h cu brotacul Pacat ca s-a trezit urland, nu stiu de ce, dar macar o dormit. Azi a dormit numai in reprize de de o ora, odata dimineata si o data la pranz.

O sa va raspund pe masura ce citesc.

Kytanutz, din ce descrii pare a fi de la dinti. Luca poate sa refuze suzeta pt ca acum are instinctul sa muste, nu sa suga, asa cum face cu suzeta. Si la mine cu Matei cel mai bine functiona degetul meu. Pe al lui il muscase cu atata patima ca se inrosise, asa ca preferam sa i-l dau pe al meu La carucior am trecut si noi la faza intermediara a spatarului, sta foarte bine, rezemat, dar vede si in jur.

Legat de medicamente, eu chiar le-as lua. Stau si ma gandesc ca medicul acela nu ti-ar fi zis sa le iei daca nu stia ca e totul in regula cu ele. Plus ca e important sa ramai tu pe linia de plutire, cred ca asa are Luca cel mai mult de castigat.

Mirabela, si eu tot de la stres slabesc. Ultimele kg sigur le-am dat jos de la oboseala si ocazionale suparari.

Simona, arata super tortuletul, de colaje ce sa mai zic Luca are asa o mimica de om matur, e foarte dragalas

Kytanutz, Anca, ce-i drept cam asa fac, scanceste de cateva ori, da din cap si il ridic pentru De multe roi trage cu putere de cateva ori s-apoi iar nani, dar face asta des. Din pacate cel mai greu e cand se trezeste din somn si deschide ochii, daca-i dau san slabe sunt sanse sa mai adoarma, s-atunci sta si cate 3 ore, ca azi-noapte. Uneori, cand eram ff adormita, chiar il lassam asa in patutul lui, dar gangane, apoi scanceste... De dimi asa ne-am taraganat de la 5.30, ca n-am fost in stare sa-l adorm, deci a stat in patut si cand mai scancea ii mai dadeam sanul sau suzeta. La 7 m-am dat jos din pat, el era treaz de-a binelea. Nici nustiu daca el a atipit in intervalul asta.

Kytanutz, o sa incerc si cu pheonul cand mai sta treaz, ca o maniera de a-l adormi, sa vedem daca functioneaza si la noi, desi el e foarte axat pe leganat, si orice variatiuni nu-i prea plac. N-ai facut confuzie, chiar stau cu mama soacra. Niciodata n-am trezit-o nopatea pt ca ea ziua lucreaza. Azi-nopate a venit ea la noi la 1 jumate ca a vazut lumina aprinsa. Rar o aprind, dar eram treaza de 2 ore si nu mai suportam intunericul. Am aprins o veioza, ca-i mai slaba lumina. Dar n-a avut ce face, ca si eu am incercat sa-l legan si nu voia sa adoarma. Oricum, ea nu-l adoarme nici ziua pe Matei, numai eu ma ocup de asta si cam numai la mine adoarme. Si la sot mai adoarme, dar uneori face nazuri si tot la mine ajunge Oricum, ma feresc sa-i cer ajutorul asa de mult, ca ea de la inceput a zis, mai in gluma mai in serios, ca daca facem un copil trebuie sa-l crestem noi, nu ea, lucru cu care sunt perfect de acord. Singurul motiv pt care stam cu ea e ca economisim pe plan financiar. Bine acum sa nu crezi ca nu sta deloc cu Matei, dar sta cand e odihnit si se poate juca cu el. Chiar ii canta, ii spune poezii, iar Matei e incantat de ea.

Legat de testul papanicolau, mie medicul ginecolog cu care am nascut mi-a zis sa vin pt test cand termin alaptarea.

Anca, sa stii ca eu alaptezexclusiv si mi-a venit de 3 ori... prima oara pe 17 nov, apoi 4 ianuarie, in feruarie nu mai stiu cand, nu-mi aduc aminte, ideea e ca nu e regulat. Ultima oara a fost atat de abundent, ca in adolescenta dar, slava cerului, n-am avut deloc dureri. Ciudat e ca am avut un spm tare depresiv, si acu sunt cu corabiile inecate si suspectez ca o sa-mi vina zilele astea. Iar de Matei ce sa zic, si el a fost agitat, mi s-a parut ca l-a afectat, dar am citit ca nu trebuie intrerupt alaptatul, deci asta e, mergem inainte.

Norma, imi pare rau ca nu reusesti macar sa adormi repede, eu pic lata, uneori Matei trage la san, iar eu sunt asa ametita, nu pot adormi ca tre sa-l asez la loc pe Matei si mi se pare ca mananca o vesnicie, desi saracutul cred ca trage si el vreo 2 minute.

Mira, e super dulce avatarul L-ai mai lasat pana acum cu soacra sau cu oricine altcineva? Ori e suparat ca a ramas fara mami, ori soacra nu s-a purtat prea frumos, nu o fi stiut sa-l consoleze cum o faci tu... Sper ca nu e genul temperamentala si are rabdare cu bobocelul tau. Uff, iarasi mi-aduc aminte de dadaca aia nebuna din Rusia, si de mama care si-a gasit copilul plagand si nu stia ce are. Eu sunt destul de panicoasa si as lua totul in considerare, daca il las pe Matei cu altcineva si il gasesc suparat, poate nu e cazul la voi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Salutare dragelor,

Multumim de urari!
Cu ocazia jumatatii de an implinite azi de scumpetea mea, va servim si noi cu tortulet (imaginea atasata).

Citesc si revin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mira_83 spune:

Stelutz il las cu soacra cand nu este sotul acasa se joaca cu el, dar cred ca i se facuse dor de mine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Hai ca de-abia acum am reusit sa revin. A trebuit sa suflam in lumanari si acum suge si a adormit. Mai trage si ea un pui de somn inainte de baita.

Mirabela, ai aflat de la ce e nasucul rosu?
Mie pediatra mi-a zis ca dupa o saptamana sa-i pun si putin ulei in piure (masline, floarea soarelui, de care o fi. Asa a zis ea).
Mi-a zis ca pot sa-i dau orice leguma (de ceapa nu-mu aduc aminte totusi). De rosie mi-aduc aminte ca a zis fara coaja si samburi. Dar mai astept pana la vara cand se fac rosiile la ai mei ca astea cumparate pe mine ma termina la stomac. Chiar am mancat sapt trecuta 2 salate si muream de durere de stomac dupa. Vorba sotului, sunt buna de senzor pt rosiile artificiale. Ma apuca niste crampe groaznice.

Simona, foarte frumi pozele. Lml bobocelului!

Corina, imi pare rau ca tot constipat e Daviducu si se chinuie. Ai incercat si ulei in piure?

Stellutz draga, sper sa aveti o noapte mai buna!

Carmen, am unde sa tin carutul in casa, dar stau la 3 si nu am lift, de aceea il tin la parter in uscatorie. Ca daca ar trebui sa-l cobor si sa-l urc 3 etaje l-as arunca de la balcon!
Vorbeste cu Ana despre Cm! Nici eu nu am avut o experienta happy. Cand mi-a venit si i-am zis mamei, reactia ei a fost: ssshhh, taci din gura sa nu auda taica'tu! ?!?!?!? Asa ca explica-i fetii mai bine ce si cum dinainte.

La noi sotul ii face baie, o schimba si spala de kk, chiar la inceput numai el o spala la chiuveta, mie parca imi era frica sa o tin acolo asa, o stergeam cu servetele.

Revin




Mergi la inceput