Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (17)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Dovlecel am luat din Koufland de Italia, acuma dzeu stie ce are in el dar fata de Turcia, prefer asta. Ii dau rar asa de diversitate si gust, pere am laut tot de Italia, inca nu i-am dat, maine incercam. Eu mere gasesc de ale noastre, este o livada aici in zona si lumea le pastreaza bine. Leguminoase tot de tara am luat, nu iau de market. Am mai avut la congelator dovlecel, am ardei copti si simpli, rosii gradina. La anul imi iau combina frigorifica mare sa pun mai multe, chiar si fructe de sezon.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Alina amesteca-i avocado cu fructe sau legume, simplu nu e prea bun pt ei. Eu am luat cartof dulce pt ca asta simplu nu-i place.

Revin.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

oana mai sunt si altii care fac cumparaturile pe baza de lista si doar de la unele magazine. Noi de obicei mergem in Auchan, LIDL pentru cateva chestii si uneori KAUFLAND. La noi la Kaufland sunt mai tot timpul legume si fructe proaspete, e si aglomerat mai tot timpul. La REAL mergem cel mai rar ca ne este foarte peste mana. De curiozitate, cam ce cumperi cu dedicatie de la LIDL (daca nu e secret), sa ma mai inspir si eu.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papelusca spune:

ciao fetele, va las o cafeluta aburinda cu ce vreti voi.

STELA, pe mine m-a convins ca vreau sa incerc autodiversificarea faptul ca
-bebe invata repede sa mestece si sa inghita (in cateva luni, nu in cateva zile)- ceea ce ajuta la digestie,
- descopera gustul fiecarui aliment in parte, experimenteaza cu textura/ marimea mancarii si invata prin joaca
- ajunge in cateva luni sa manance mancare de-a noastra (gatita fara sare, zahar si cat mai sanatos, fara prajeli - noi oricum gatim asa, dar cu sare deocamdata) ,
- MAI ALES isi alege CAT sa manance si CE sa manance din ce-i dau eu. asta-i f important pt mine, ca eu mananc multisor si c-o poftaaaaa, si as vrea sa aiba el control cat mananca/ are nevoie. Ii voi oferi mereu 2-3 alimente, si cand ajungem sa mancam impreuna nu am de gand sa-i gatesc lui special pt ca face nazuri la mancare. Ii e foame, mananca ce avem, daca nu vrea, atunci asteapta pana la masa urmatoare. Am cunostinte care gatesc special pt copii (pizza, muffins, diferite paste etc) si nu vreau sa fac asta; la fel cum la noi se mananca la masa, nu la tv, nu cu rugaminti si promisiuni (de desert, etc.). Masa a fost dintotdeauna (si la ai mei, si cu sotul) un prilej sa ne povestim ziua, sa savuram mancarea si sa ne relaxam.
- vreau sa fie independent si imi da senzatia ca e o fire care vrea sa experimenteze, vreau sa-l las
- nu ma intereseaza cat mananca, am incredere ca-si va lua din alimentele oferite nutrientii necesari si care lipsesc din lm
- imi usurez mie munca de a-i pregati mancarea, si sunt ok sa curat mai mult la inceput; pe termen lung, merita

ANDREEA, nasol tare cu renovarea din bloc! Nu poti sa discuti cu ei sa renoveze intre anumite ore? Asociatia de locatari nu are prevazut asa ceva? Eu sigur as pune copilul in carut si-as pleca de acasa daca ar fi galagie, chit ca ploua, ninge, etc.
Apropo, vad ca multe spuneti ca nu iesiti afara daca bate vantul. De ce? In Ro aud mereu asta, aici nimeni nu gandeste asa, cu exceptia est-europenilor si asiaticilor. Daca e vant f puternic, eu pun acoperitoarea de plastic la carut si merg afara.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papelusca spune:

OLI, ALINA, aveti niste bobocite superbe!!!! sa va traiasca!
STELA, Mateias e un dulce! Ma bucur ca doarme mai bine, s-o tina din bine in mai bine!

Noi suntem bine, toata ziua alergam ici-colo, saracul Stefan trebuie sa tina pasul cu noi . Azi am mers la Ikea si i-am luat scaun si castronel+farfuriuta, babetici si salopeta pt papa. E asa dulce-n scaunel!!!
In rest e cam irascibil, aseara s-a trezit de cateva ori si plangea asa tare! Oare sa-l doara burta? sau dintii?

nu ma mai pot concentra, merg la somn.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bob_Pixel spune:

Neata !
Am intrat sa vad ce mai mananca juniorii. Vad ca mai toti sunt avansati cu diversificarea. Noi tot la inceput ne consideram. Ieri i-am facut piure din patrunjel radacina, dovlecel si mar fiert. Nu i-a placut. Singurele lucruri pe care le-a mancat au fost : morcov fiert si blenduit spuma, suc de mar de Voinesti, suc de morcov+ mar. Dar cum nu-i pot da numai morcov si mar, tot ii fierb diverse: pastarnac, patrunjel, dovlecel si ea nu si nu.
Ieri am luat de la farmacie 3 borcanase : unul bio cu dovleac (o porcarie, miroase oribil, l-a refuzat), unul cu piersica+banana+mar si unul cu pere Williams. I-am dat din cel cu pere si a innebunit. Sa inteleg ca fata mea prefera fructele dulci in locul legumelor. Asta e, nu e tragedie, va creste cu fructe si legume ascunse subtil in ele, ca doar n-o fi foc daca-i amestec un dovlecel in pere. Azi vreau sa merg la piata sa caut pere, sa-i fac eu piure. O sa iau si dovleac, daca gasesc la felie.
Am vazut pozicile cu Maya cea curajoasa si am zis sa-i dau si eu lui Iris banana sa manance. A inceput sa molfaie si apoi s-a inecat cu o bucatica de-am zis ca mor. A vomat ce nu digerase, cred ca i-a scos tot din burtica si horcaia biata de ea. Ce sa mai, am zis ca nu-mi mai trebuie. I-am pus in saculet si i-am dat, era cam tematoare, dar a molfait prin plasa. Stiu copilasi care au mancat pasat si pana la 3 ani si n-au nimic, daca e nevoie, pana atunci vom manca si noi piure. Mi-e frica de mor sa nu se inece. O astept sa se faca mai mare, sa-i pot spune sa mestece bine, in loc sa inghita direct bucatile.
Ma duc sa-i dau tzitzilica ei, deja vocifereaza caprita.

Alina_loca, poate treci si pe la Aspirante sa le zici ca te pot scoate din lista acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Carmen, nu e secret
De la Lidl iau pastilute pentru masina de spalat vase. Si imi mai plac niste servetele de sters totul marca lor (cred). Pe ele scrie ca sunt ''all surfaces'' si am vazut ca merge sa spal aragazul mai rar si doar sa il sterg la cateva zile cu servetelele alea...lenea asta .Am sters si praful cu ele si arata la fel de bine (sau de rau) ca dupa ce sterg cu Pronto special de mobila.
Mai luam iaurt grecesc Pilos dar acum m-am reprofilat pe iaurtul grecesc de la Olympus (parca asa il cheama)

Pretul la pampersii lor am vazut ca e comparabil cu ce e la Kaufland, asa ca raman la pampersii de la Kaufland ca i-am probat si ne impacam foarte bine cu ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Apropo de autodiversificare...ieri am zis ca ii dau banana Sophiei. Ca poate mai leaga si kk si oricum aveam in program....si am zis sa vad daca mananca singurica (mizand pe faptul ca era o banana moale si sansele sa se inece erau reduse). Si intr-adevar, daca i-o dau, rupe cu dintii de jos si gingia de sus bucati din ea, dar nu am avut nervi sa o las sa vad daca se ineaca sau nu. Daca rupea o bucata prea mare i-o scoteam din gura...nu sunt facuta pentru autodiversificare, e clar!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Carmen este bine David, i-am dat antibiotic ca era rau tare, o zi n-a inghitit nimic, nici apa nu putea, eram si singura si-i tineam unul intr-o camera, unul in alta, ambii plangeau si ma chinuiam sa-i dau lui David cu linguritza apa sau ceai sa nu se dezhidrateze, mai ales ca lua si medicamente, i-am pasat ca si lui Calin, aceeasi mancare le-am facut la ambii... bine ca a trecut acum, e pe tratament dar e bine, maine probabil merge la scoala.

Sfecla am citit ca se da intre 8-10 luni parca, eu mai astept putin si-i voi da, alte variante nu prea avem acum. Mister a gustat si i-a placut mult. Acuma am inteles ca si asta e plina de prostii... dar ce nu este...

Gabi si eu am de gand sa-i dau incet incet ce mancam noi, nu vreau sa-l tin mult pe piureuri de bebe, nici timp nu am cu 2 copii, tot timpul fac cate ceva, seara cad lata. Eu nu ies pe vant cand e racit, in rest iesim pe orice vreme, nici nu prea avem de ales ca tre sa-l luam pe David de la scoala, bine ca a trecut perioada cu zapezile ca tare greu mai era cu carutul.

Ieri am fost la Koufland si am vazut niste gustari de fructe pt bebe de la Hipp, ei zic ca-s 100% fructe, fara prostii in ele, bio, 13 lei cutia cu 4 buc la 100 gr fiecare, insa erau mere+banane si mere+pere, ceea ce pot sa-i fac si eu la vremea asta, daca erau alte fructe care nu le gasesc acum as fi luat si eu. Poate o sa iau totusi pt cand plecam de acasa si nu pot sa-i fac eu fructele, duminica de obicei e zi de plecat pe coclauri si-i iau papa la pachet cu mine. A folosit cineva, sunt ok, ce ziceti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Bob incearca sa-i pui niste lm sau lp in piureul de legume, David asa il accepta cate putin. Eu nu as camufla de pe acum, adica la inceput legumele in fructe, ei isi schimba gusturile pe parcurs. Eu as camufla chestii de care chiar are nevoie si de care nu se poate lipsi, gen carne/oua/branza, etc. Dar nu-i nimic daca nu vrea morcov/patrunjel, etc. Nu te superi ca spun dar asa am facut si eu la David si n-am facut bine pt ca n-o sa le putem face combinatii din astea tot timpul. Acum ii testez gusturile si ce nu-i place il mai las o perioada si o sa incerc iar. Deocamdata nu e nik de care sa aiba neaparat nevoie, au si ei gusturile lor.

Mergi la inceput