Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (17)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alina_loca spune:

Asa...vreau sa va mai intreb ceva...am vazut ca multe ati introdus dovlecelul...pai nu este de la turci? nu se gaseste dovlecel romanesc fara tampenii in martie...?1? eu nu ii dau ca nu stiu provenienta.
Si cartoful dulce..si ala importat de prin nu stiu ce tari..dar cel romanesc "nedulce" ce are? Apoi in schema de diversificare care circula pe forum am vazut ca se introduce rosia..pai rosia la tara de face in iulie-august, ce este pe piata inainte este artificial..or fi romanesti, dar nu si naturale.
Acum ma gandesc ca morcovul si restul radacinoaselor, precum si cartoful mai poti gasi romanesti pe piata acum, ca exista moduri de pastrare peste iarna, la fel si ceapa, dar restul nu stiu. Voi ce spuneti?
In loc de dovlecel si rosie, i-as da sfecla si in supa i-as introduce si o lingurita de orez brun de preferinta.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Alina, eu dovlecei am luat din Italia, mi s-a parut ca suna mai bine decat Turcia :)))
Acum serios vorbind, imi dau seama ca nu o sa pot sa-i dau toate legumele bio, si la o adica nici noi nu le mancam pe toate bio. Si daca sunt de la noi, romanesti, tot nu am vreo garantie. Citisem undeva ca si morcovii, chiar daca ii cultivi tu si nu ii dai cu nimic, poate sa dea vecinul si ajunge si la tine prin panza freatica. Cica un sol trebuie sa fie "curat" 5 ani ca sa fie bio. Morcovi de ex, i-am cumparat bio de la Lidl, dar restul sunt nebio
Vroiam ieri sa-i iau niste mere romanesti scria pe ele. O intreb pe vanzatoare, imi confirma ca sunt romanesti fata de restul pe care le avea, dar imi zice ca sunt cam lipicioase, ca au fost stropite cu ceva, nu stie cu ce, si e coaja lipicioasa. Va dati seama ca n-am mai luat, oricat de romanesti erau ele. Maya pana acum a gustat mar de la mine, mar golden, nu stiu ce natie o fi, dar are gust de mar. Luat din Auchan.
Banane la fel, de unde romanesti. Mai zicea cineva ca ar exista coapte natural... Mda, de unde sa le ghicesc eu cum au fost coapte?
Cartoful normal citisem da s-ar recomanda dupa 7-8 luni ca ar constipa. Cel dulce nu constipa. Acu' ... le cumpar si eu asa la bunul simt. Nu iau rosii de exemplu pt ca mie imi dau niste crampe groaznice cele cumparate. Din cele de tara pot sa mananc si 1kg/zi si n-am nimic.

Azi am fost cu piticuta la kineto. S-a trezit la 8.15. La 10.15 am plecat (eu la volan si ea in scaunel in dreapta mea). La 11 era programarea. Si ma gandeam ca adoarme si ea ca sa fie fresh la sedinta. Da' de unde! Mu-a cantat fata mea tot drumul si m-a tinut de vorba sa nu ma plictisesc. Se uita pe geam, la masini, la blocuri, la copaci... numai somn nu. Era si super aglomerat, am facut 50 min. Ajung acolo pe la 11, ma invart 10 min pe stradute dupa vreun loc de parcare... si a ajuns-o oboseala si a inceput sa planga de nu o mai impaca nimic. Iesisem in Piata Victoriei, trafic ca la balamuc, nici un loc liber unde sa parchez si sa o scot din scaun sa o linistesc Gasesc pana la urma exact langa pasaj, imi facea o tanti semn sa ca are loc liber. Cand am plecat m-am uitat pe prognoza si imi arata 13-15 grade la pranz. Erau 5 grade, burnita si sufla si vantul! Si mandra mea in body, dres si un costumas flausat pe ea Am mai mers si vreo 5 min in viteza pe jos.
La kineto a fost ok, secretara o acritura de zile mare, dar restul personalului foarte dragut. Surprinzator dar pitica nu a plans. A avut vreo 2 tentative, dar ii distragea atentia maseurul dragut si se potolea :))
La plecare am scos carrierul din geanta si am pus-o in el. Pana la masina a adormit. M-am urcat asa cu ea in masina, am mutat-o in scaunel, n-a zis nimic. Acu' se eliberase traficul! Am ajuns in 10 min la Obor si am parcat ca sa intru si la DM. Am pus-o in carrier si s-a trezit cand eram prin magazin. Deci a dormit si ea vreo 15 min.
I-am luat vreo 4 borcanase bio de fructe Babylove de 175-250 g, f ieftine 3.99; 4.99 lei. Fructe de care stiu ca nu gasesc fresh acum: piersici cu maracuja, pere, pere cu prune si inca unul tot asa o combinatie. Mi-am mai luat si eu cosmeticale la reduceri: geluri de dus Bourjois de 250 ml la 6 lei, sampon Syos la 500 ml la 10 lei redus de la 20 si ceva... Erau cateva oferte interesante.
I-am luat si pampersi (69 lei 84 buc) si am plecat acasa. In masina iar cuminte fata, m-asteptam sa planga de foame, dar n-a zis nimic!
Acasa a mai stat vreo 20 min cuminte in patut. La 1 i-am dat sa suga (nu mai supsese de la 10). A supt 15 min la un san si a adormit. La 2 a supt si celalalt san si si-a continuat somnul. La 3.20 a mai supt 15 min, am lasat-o jos si vad ca doarme in continuare. Au epuizat-o drumurile si masajul :)))

Trimit si revin ca mi-e sa nu pierd.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

La 1 cand am pus-o in pat m-am gandit ca se trezeste repede si sa-i fac niste dovlecel, poate o ajuta la burtica.
Am pus juma de dovlecel la abur. Si zic: daca aleg semintele nu mai ramane nimic de pus in blender. Asa ca am pus si cealalta jumatate. Se fierbe si aia si zic: ii dau doar dovlecel? Hai da-i pun macar si niste pastarnac. Si am fiert si pastarnacul. Parca etam din filmele cu prosti. Am fiert de 3 ori niste legume pt o masa. Si s-a facut aproape 4 si ea inca doarme

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_loca spune:

Ce v-ati mai plimbat azi mai fetelor...ma bucur ca Maya a fost cuminte. Nu stiam de ofertele de la DM, or fi valabile preturile pentru toata tara? eu iau scutece de la ei, nr.4, chiar vineri am luat, dar nu am putut intra sa ma uit si de altceva ca eram cu aia mica.
Ai dreptate cu legumele astea...eu o sa iau de la tara dar pana s-or face ni se lungesc urechile...cred ca nici coltu' ierbii nu a dart inca la tara...
Borcanele cu piure de fructe nu am incercat inca, cred ca o sa iau si eu saptamana viitoare pere sau piersici.
Am pus si eu in galerie poze cu maimutica de ziua ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Mirabela cum se mai simte David?
Referitor la ou, branza si carne cam dupa 7 luni ma gandesc eu, asa am mai citit. Am sa scot si eu mijlocul de la pastarnac, intr-adevar e duce si gustos. Dovlecel ati gasit in piata sau de la supermarket ati luat?

Ramona multumim de tort, primim cu placere ca eu am o pofta nebuna de dulce.

Vreau sa va intreb pe cele la care a revenit CM, inainte de a veni ati avut simptomele obisnuit? senzatie de balonare, durere de spate si de burta? Am vreo 2 zile de cand ma simt asa si nu stiu ce sa fie.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Alina, ce dulce e Irinuca! Ar fi mancat si ea putin din tortul ala
M-am uitat pe borcanele si am asa: la 190 g si 3.99 lei: prune+pere, piersici+maracuja, caise+mere. La 250 g si 4.99 lei pere Williams. Preturile sunt la fel peste tot. Nu e oferta, astea sunt preturile la marca lor Babylove. Mai aveau si altele, si legume, dar momentan legume am ce sa-i dau, la fructe sufla vantul, si m-am orientat mai mult spre fructe din astea care ajuta la constipatie (pere, prune).

I-an dat piureul de dovlecel+pastarnac+ulei de masline. Maaaare succes! A fost chiar interesata de lingurita. Imi apuca mana sa ii bag in gura. Pana la urma a vrut ea lingurita si lingea la ea. Eu o las sa o ia, sa bage si mana in piure, sa se "imprieteneasca" cu mancarea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Olivia, ii dam un pupic Mayei ca a fost cuminte in masina . Ma bucur ca a fost ok la kineto, tu cand incepi masajul? Fain de tine, ai prins pret bun, caut si eu undeva unde sa ma duc la masaj la un pret mai normal ca pe unde am intrebat e 30 ron (cel putin) 40 min . Pana la urma a mancat mancarica ta asa de mult muncita?

Alina, ii bagi sfecla rosie? as incerca si eu, mie imi place foarte mult, mananc goala.
Mirabela, tu esti experta la sfecla, ce zici? de cand merge introdusa ca bebelusi?

Andreea, nasol cu galagia in bloc, ce le poti face? Eventual sa o faca in anumite intervale sa se poata odihni si copiii? Tii minte ca pe vremuri era afisat programul de batut covoarele ar trebui sa il adaptam acum la program de dat gauri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Alina, foarte frumoasa Irinuca, sa fie sanatoasa. Vad ca ai inceput diversificarea cu tort dar noua nu se spui .

Olivia, sunt indragostita iremediabil de ochii Mayei. Ce fain sta in scaunel. Eu inca nu am si i-am dat papica in carut asa ca nu am putut sa il las inca sa se desfasoare dar tot a facut-o putin.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Carmen
Saptamana viitoare cand merg cu Maya o iau si pe cumnata mea sa stea cu ea si eu ma bag la masaj

A facut kk! Iuuuupiiiii! Mai facuse de 2 ori azi dar putin si tare! Acum s umplut pampersul! Deci intru si eu in clubul celor care fac dansuri cand face copilul kk :))))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Legat de chestii bio - eu daca pot sa aleg intre ceva bio si ceva ne-bio, aleg. De exemplu am auzit ca au la Lidl morcovi bio si m-am dus sa iau (nu in mod special, dar oricum aveam altele pe lista pe care le pot lua doar de la Lidl la preturi foarte ok).
Daca am la Kaufland, de unde facem cumparaturi de obicei, de ales intre legume romanesti si cele straine,aleg romanesti. Dar de obicei nu am de ales, asa ca am luat morcovi olandezi si dovlecel italienesc.

Mergi la inceput