Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (17)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Am supravietuit . A fost mult mai usor decat m-am asteptat. In sarcina nu am fost deloc de frica contractiilor dar oricum imi crestea muuuult mai putin, atat pe picioare cat si inghinal. Pentru controloale ma faceam si eu cum puteam. chiar dr mi-a spus ca daca pot e mai bine sa evit epilatul inghinal pe perioada sarcinii.
Cam vreme de kko afara, ceata si destul de frig, luna martie in general e capricioasa. Sotul a vrut sa ne scoata la un restaurant de 8 martie dar sigur e ful peste tot ca sa nu mai spun ca nu cred ca gasesc unul la care zona de nefumatori sa fie pe bune de nefumatori asa ca probabil vom sta acasa si vom comanda ceva . Daria a venit cu o punguta de ciocolatele de la baieti.
A plans si s-a suparat pe mine ca nu i-am dat dnei flori de 8 Martie. Ce ziceti voi? S-au strans cate 20 de ron de copil pentru cadou pentru inv., eu am considerat ca asta e totul, dar nuuuuu, mamicile au mai trimis copiii cu ditamai buchetele, aranjamente, ghivece cu flori , nu era suficient ce s-a strans la comun? Pai la anul nu mai dau eu asa la gramada, cumpar din partea mea ceva si gata. Avem noroc ca dna invatatoare e foarte de treaba. Chiar nu imi permit asa multe. Nu mai zic cat de costisitor e pentru noi un 8 martie: 2 inv, prof de teorie, prof de instrument etc etc.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Micaela06 spune:

Multumesc pentru sugestii, nu stiam ca pot da tantum, cred ca citisem ceva pe undeva si am ramas cu asta in cap, ce bine ca mi se pare cel mai usor de dat. Prospan am si eu, din ianuarie cand a avut bronsiolita, dar nu reusesc sa ii dau, de fapt nu ii pot da niciun sirop ca scuipa tot, desi ii bag intr-o parte cate putin, de aia sunt fericita ca exista supozitoarele, nu stiu cum as fi facut fara.
Da ceapa folosim si noi, mama cum miroare in camera, sper ca de data asta sa ne ajute. E un virus tampit, cu febra mare 2 zile, apoi tuse seaca vad, l-a cules Daria de undeva si a imbolnavit toata casa, eu sunt singura neafectata, dar la cat de obosita sunt acum asta mi-ar mai lipsi.
Adrianadana tu ai scris si la mladite, ce mai face Daria ta?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Adriana i-am dat 2.5 ml de 3 ori pe zi.

Micaela eu as merge la dr, nu se stie cum evolueaza la astia mici, daca n-ai fost deja, poti merge la urgente sa-l vada si macar stai linistita pe wknd. Sa nu se duca la plamani sau altceva. Prospan e valabil 3 luni. Sanatate multa!

Carmen asa am patit si eu cu dna, chiar am intrebat de ieri daca tre sa mai iau eu flori, s-a zis ca nu dar o parte din parinti tot au luat... David a suferit ca n-a pupat-o pe dna ca n-a avut flori.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca2B spune:

La multi ani, dragi mamici! Un buchet mare de lalele si din partea baietilor mei catre toate mamele si fetitele-bobocei!

Abia acum am reusit sa imi mai trag si eu sufletul dupa o zi plina! Am mers la serbarea pt ziua mamei la Matei la scoala - a fost f frumos si emotionant! Cu greu m-am abtinut sa nu plang ! Apoi am zabovit destul de mult prin parc cu amandoi, a fost tare fain! Cred ca fac febra musculara la picioare .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Buna! Ma incapatanez sa citesc din urma, desi imi dau seama ca e imposibil sa recuperez o luna de zile, dar ma simt aiurea sa vin direct in prezent. Mai ales ca imi aduc aminte cum citind din urma, brusc, fara discutii contradictorii sau divergente de orice fel, am descoperit mesajul Adrianei care ma balacarea si m-as simti si mai aiurea sa se scrie despre mine si eu sa nu stiu nimic. Ma simt aiurea sa si raspund pe masura ce citesc, ca dupa atata timp ma gandesc ca ati aflat toate raspunsurile si pic in toiul altor discutii...

Eu sunt tare fascinata de cum creste Simona, se vede clar ca creste in preajma altui copil, reactioneaza diferit, se bucura mult cand o vede pe sora'sa, pare sa vorbeasca cu ea, rade, o atinge cu placere. Sora'sa la fel, e fermecata, abia asteapta sa doarma cu ea, se bucura cand micutza ii pune mana pe fata, in par, oriunde, vrea sa o ia si ea in brate si pe umar. E frumos rau, desi de multe ori e si greu. Dar acum, ca s-a marit micutza, mi se pare mai usor. In timp ce inainte trebuia sa o culc pe cea mica si abia apoi sa o culc pe cea mare (ca nu mereu erau pe aceeasi lungime de unde sa se culce simultan), acum daca micutza vad ca nu doarme, dar stiu ca e ora de somn a Iuliei, o pun pe S pe picioare si o tin cuminte cu o jucarie, vorbim, ne jucam, o mai obosesc cat adoarme I si apoi o adorm si pe ea. Si cand dorm amandoua ma apuc pe repede inainte de mancat si de alte necesitati. Inca nu imi imaginez cum va fi la diversificare, cand va manca mai mult, ca I nu ma lasa sa gatesc nimic, isi baga nasul si mainile in tot, face tot felul de nazbatii... La I am folosit un robot, dar cutitul de la blender era cam sus si mereu trebuia sa fac cantitati mai mari. M-ar ajuta un blender mic pe care sa il folosesc imediat, robotul mi se pare tare mare si incomod si parca din cauza asta l-am folosit mult prea putin decat ar fi trebuit.

La multi ani, dragi mame, e o zi aparte din viata voastra, pentru ca pentru cele mai multe e primul an cand sarbatoriti aceasta zi si ca mame, nu numai ca femei. Ca orice sentiment, il intelegi altfel cand esti tu in acea situatie... una e sa iti imaginezi si alta sa simti. Sunteti mame minunate, sa va bucurati zi de zi de tot ce va e harazit. Greul trece si se uita, frumosul ramane si ajunge la sectiunea de amintiri dragi... Va pup dulce! Ma duc sa culc puiul mic, sa o pot hrani pe cea mare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianadana spune:

Cadou de ziua mamei: avem bronsiolita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

La multi ani, mamici dragi! Un buchet mare de pt fiecare in parte! Sper ca ati avut un 8 martie deosebit alaturi de boboceii vostri. Matei mi-a oferit azi mai multe zambete ca de obicei, deci ma simt o mamica implinita

La noi diversificarea merge bine de tot cu dovlecelul, chiar il recomand la boboceii care se chinuiesc sa faca kk. Matei a facut si la 5 dimi si la 5 seara. Acum trag speranta ca daca a facut in seara asta, nopatea va dormi mai linistit.


Olivia, cata dreptate ai! Asa fac ei, ne ofera o noapte buna fix cand simtim ca ne scurgem pe jos, atat cat sa ne ridicam si sa o luam de la capat :)) Matei evident ca n-a mai dormit bine azi-nopate, a avut vreo 5 treziri, de la 5 n-a mai vrut sa doarma ca a facut kk, la 6 a adormit 45 de minute, apoi gata. Deci eu cred ca si obiceiul sa faca kk la primele ore ale diminetii ii perturba somnul de noapte.

La Matei am body-uri multe cu maneca scurta, de aia pun peste o bluzica lejera descheiata. Dar noi tinem in casa 21 de grade, nu mai mult. La pranz, cand bate soarele si se face mai cald, mai ales in dormitor, ii dau bluza jos, ramane in meneca scurta, verific sa n-aiba mainile reci. Cand il imbrac in body cu manenca lunga nu mai pun nimic pe deasupra. In noaptea asta chiar am lasat centrala la 20 de grade, eu stau in maiou si nu mi-e frig Ma gandesc ca poate i se face cald noaptea si de asta nu doarme. Deh o mai incerc si pe asta, ca cu cerealele m-am lamurit.

I-au placut teribil de mult cerealele, imi tinea mana cu manuta lui, sa nu care cumva sa ma opresc din a-i da cu lingurita. Cand deschidea gurita scotea un sunet de genul aghhh, tare mult i-au placut. Mi-era sa nu-mi refuze sanul dupa, dar nu dragul de el, tot e cea mai buna Dar din pacate, pe cat de bune, pe atat de ineficiente. S-a cam miorlait prin somn si nu prea voia san, a facut kk la 5 dimi, offf, nu cred ca l-au ajutat. Acuma eu nu i le-as mai da, in seara asta nu i le-am dat.

Apropo, noi dormim de la 7, am facut baita mai devreme ca era obosit si n-am incercat sa-i aman ora de culcare. Acum fie ce-o fi. Cred ca fug si eu la somn.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nu_mai_stiu spune:

Buna seara si La multi ani si de la noi dragi mamici !!!!
Sa aveti o primavara frumoasa,linistita,cu multa sanatate si cu bebelsui mancaciosi !


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MoRo_K spune:

Intru si eu un pic sa spun
La multi ani fetelor La multi ani mamici!
Pt mine ca si pt multe dintre voi e primul an cand sarbatoresc "ca mamica" :) ce frumos!
sa aveti o primavara frumoasa!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Neatzaaa! Dau cafelutza cu lapte si ceai!

Noi am dormit taaare bine! S-a culcat la 7 seara, s-a trezit la 8 pt san, ca nu papase bine dupa baita, era tare somnoros, apoi s-a trezit la 10, a plans isteric nu stiu de ce, in prima faza mi-a refuzat sanul, apoi, dupa ce l-a primit a adormit instant si s-a mai trezit candva in toiul noptii de l-am luat langa mine in pat, iar trezirea finala la 6! Deci am dormit asa bine, cateva ore legate pana la 6, cred ca vreo 5-6 ore, ca am apucat sa visez frumos, o petrecere la un castel :)), m-am refacut, mereu ma simt fresh dupa o noapte cu multe vise :D

N-a mai facut kk de dimi, daca a facut cu o seara in urma. Azi ii dau nitel mar pe la 10, i-am gasit merisoare netratate in piata, sunt mici cu pete si miros a mar adevarat, asa cum miroseau merele cand eram mica Vanzatorul mi-a zis ca au fost stropite o singura data, e greu sa mai gasesti fructe total netratate in piata. Si asa e, peste tot erau mere mari, rotunde, fara nicio pata. M-am dus si eu la alea mai pricajite :))

Va si va doresc un week-end minunat, insorit, plin cu zambete de bobocei fericiti!

Mergi la inceput