Piersicute de iulie august (30)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns IIuli spune:

Ilenutza, nu stiu sa iti raspund. M-am tot gandit pe tema asta si imi e frica sa iau eu decizia asta pentru el. Macar pana spre un an cand ii pot da leguminoase ii dau carne o data pe sapt, ii testez asa si toleranta ca sa nu stau cu mega stress cand o sa se duca la party cu colegii de gradinita. Oricum, si acum ii dau rar, iar cand va manca cu noi va manca si mai rar, la noi nu exista niciodata carne in casa. Cert este ca ideea de copil vegetarian ma sperie pt ca nu o sa fiu eu tot timpul langa el sa fiu atenta ce baga in gura. Nu stiu, e o discutie f lunga si complicata.. Tu stii copii vegetarieni?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

uitat-te pe site-il cristelei georgescu, ei sunt vegani, au 2 copii mici
eu il studiez zilele astea la greu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Inaf78 spune:

IIULI eu cred ca la copii e complicat cu veganismul (nici nu ma gandesc mai departe la raw sau vegetarieni), mai ales la gradinita. poate doar sa mearga la cea cu program redus si la pranz sa manance acasa.
si ar mai fi ceva, sunt copii fff pofticiosi. daca o sa ti ceara ce vede pe la altii ce faci? sau cand merge pe la party uri pe la MAC (pe care eu le urasc, sincer)?
pe urma cand e mare e alegerea lui si nu se mai pune pb.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Fetelor , unde sa fiu,aici sunt, citesc si nu mai termin .
Ieri (de fapt alaltaieri la voi) am serbat ziua la restaurant doar noi 3, am mancat de ne-am umflat calamari, somon si langustine plus o mega cheesecake din care a papat si bb.

Lui Eric i-a trecut febra si face numai nazbatii. Este argint viu in casa, se ridica in picioare acum, si cum eu il tin pe canapeaua mare, desfacuta, il pazesc non stop sa nu escaladeze pernele. Ii iese al 5 lea dinte, stanga sus, ba eu vad si caninul prefigurandu-se si mi-e groaza, deja il necajeste tare asta si a facut febra aproape o saptamana.
In rest, merge si el usurel asa, sprijinit face cativa pasi, ii place sa impinga scaunul de masa de la restaurant (ca ala are rotile, cel de acasa, nu).
Nu mai este fascinat, ci obsedat de-a dreptul de pc si laptop, am ajuns sa le inchidem in prezenta lui.
Crestem in ritm accelerat, asta mi se pare etapa cu schimbari de la zi la zile si cateodata simt ca nu mai tin pasul cu el, dar n-am incotro.

Maria, asa e, de ziua mea anul trecut eram in Caraibe. ne-am gandit si anul asta (sotul e in vacanta sapt. asta) dar cred ca in etapa asta nu i-ar fi tihnit nici lui Eric nici noua. Cel mai probabil la vara vom merge, poate in Mexic.

La restaurant a fost haios, Eric era iar disperat sa ia tot de pe masa, in final a furat ceva din farfurie si a molfait cu deliciu. Hai ca va provoc sa ghiciti ce si o sa va arat si in poza. Nici nu v-ati gandi ce ii place lui, am ramas si noi cu gurile cascate.

La dr. am fost cu o mica problema de dermato si la controlul in urma pap testului facut la 10 sapt dupa nastere. totul e ok.

Ref. la bio, mai iau din cand in cand legume, fructe si chiar carne (va spuneam eu mai demult ca iau cutiute bio cu carne, de la o mica firma locala, vandute in farmacie). Dar sunt sceptica, din toate motivele spuse pana acum, despre cat de bio e bio.
Doar un cuvant despre banane, aici se vand si mai verzi si mai coapte, de fapt majoritatea se vand verzi si le las in cos sa se coaca. Eu le ador si bb la fel, daca ar fi dupa el ar manca doar banane, iaurt, branza.

Laura, felicitari pt Andrei pt pofta de mancare!

S-a trezit, back to duty...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muraturica spune:

Buna dimineata. Poftiti la cafeluta calda cu lapte. Fac si un ceai separat pentru "ne-cafegioace".
Fleur, ma bucur ca a fost ok la medic si ca v-ati simtit bine in oras. Eu aici nici nu stiu daca as avea unde sa merg cu bebe sa nu fie fum de tigara. Oi fi eu fumatoare, dar cand vad cum sunt unele localuri ma ia groaza.
Carmen, ma bucur ca e ok bona.
Cred ca discutia despre bio and stuff e lunga si complexa. Nici eu nu am incredere in chestii bio de prin supermarket/magazine/targuri. Totodata cred ca bio 100% nu poate exista nici macar la tara (poluare, pamant poluat, hrana animalelor cu chimicale, etc). Nu contest ca un pui de casa e net superior celui de supermarket injectat cu saramura, dar intra-adevar toata lumea da antibiotic la pui in primele saptamani sa nu moara. Din punctul meu de vedere mai bine pui de casa cu o doza de antibiotic (din surse cunoscute sa stiu sigur ca a fost doar o doza) decat de supermarket cu multiple doze, hormoni (or fi ei interzisi, dar...) sau saramura. Cu ficatelul eu voi fi destul de precauta in sensul ca ficatul metabolizeaza toata chimicalele din organism, asa ca nici nu stiu daca sa ii dau sau nu.
Cu fructele si legumele....sunt in ceata completa. Eu momentan tind sa am mai mare incredere in borcanse din culturi (pretind ei) bio decat in fructe de la negustori sau din supermarket. Sper si vreau sa cred ca controalele pe piata produselor pt copii sunt mai bine puse la punct. Oricum, merg pe principiul ca nu pot feri copilul complet de toate prostiile din alimente, asa ca nu ma dau pest cap sa gasesc exclusiv bio. Cumpar ce pot din surse cunoscute, mai bag borcanele si cam atat. Banane de ex ii dau ca atare din supermarket. La fel o sa fac cu avocado, brocoli si alte chestii exotice care oricum le va primi rar.
Iuli, am mai auzit de copii vegetarieni. O verisoara de-a sotului a crescut 2 copii mari si sanatosi fara carne. Acum copii sunt mari (13-14 ani) si nu mamanca carne din initiativa proprie. Le-a lasat alegerea aceasta dupa ce au crescut si am impresia ca la fel ca tine, cat erau sub 1-2 ani le-a mai dat cate un pic. Bineinteles ca si-a pus in cap toate bunicile si neamurile care o acuzau ca le face rau copiilor, dar acestia au crescut frumos si echilibrat. Daca ii intrebi de ce nu mananca carne spun ca nu le place gustul.
M-am intins si nu stiu cat am fost de coerenta.
Va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

Salutare si de la noi. Multumesc de cafea, Muraturica. Fleur, ma bucur ca fost ok cu tine.Noi suntem bine. D. a inceput tratamentul si se simte foarte bine.Sambata, stabilim exact cand facem cununia si botezul. o sa fie foarte tare cu copii dupa mine. IIULI, noi facem tot cu Madalina kineto. Am vazut progrese imediat. In schimb, a inceput sa se plictiseasca repede de orice si cere numai in brate.A inceput sa planga daca-l lasam singur in camera.Vrea doar companie. E tare haios, ca nu plange cu lacrimi ci mai mult se forteaza.Cat priveste regimul vegetarian, nu ma bag ca nu stiu.La birou imi este mai usor, ca am mai angajat o fata si se vede deja.Maine abia astept sa va vad pe cele care veniti. Sper ca si Antonika a Roxanei sa fie bine si nu racita. Va pup si mai intru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Neata fetelor,

Mai am de recuperat cateva pagini.
Multumim de urari! Ieri am avut o zi plina: iesit pe afara, cumparat tort, mers la mama, incercat morcov (maaaare bleah, se cutremura de parca ii dadeam lamaie), acasa a mancat morcov cu avocado vreo 10 lingurite, eu mi-am luat pranzul pe la 17.30 , seara aniversat...

Va las si voua o felie de tort, ca a mai ramas jumate din el (poza atasata).

E a treia noapte cu 3 treziri (adica fb!). Dar aseara s-a tot foit. Cred ca devine imuna la ceapa :))))

Sa aveti o zi buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ca_Mila spune:

OLA OLA fetele
am lipsit 2 zile si am de recuperat la citi o gramada
am fost eu virusata de m-a facut zob raceala
acum sunt mai bine

am vazut la prima pag ca a fost ziua ta Fleur. LA MULTI ANI !!! multa sanatate, intelegere, pace sufleteasca, iar Ericutzu sa-ti aduca numai impliniri ! scuze de intarziere

ma pun la citit


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IIuli spune:

Neata,
Muraturica, multumim de cafea. Eu am baut 3 pana acum. Bebe a plans iar in somn, se tanguie de zici ca are numai cosmaruri.
Ina, tocmai astea sunt si intrebarile mele. Incerc sa ii mai dau acum carne ca sa ii obisnuiesc organismul si sa il mai las si la petreceri la mac sau in alte locuri de pierzanie , respectiv sa ii pot da ceva daca ii e pofta. In paralel, acasa, o sa ii dau ce mancam noi, zic eu destul de echilibrat. Cat despre gradinita, aici sunt in ceata complet. Oricum ideea de a da copilului in fiecare zi carne e exclusa, o sa vad cum fac la momentul respectiv.
Ile, am studiat siteul Cristelei din scoarta in scoarta. Si nu numai al ei. Ideea e ca ea sta acasa si pregateste chestii, eu o sa merg la program de 10-12 ore, nu pot sa fac nicicum ceva de genul asta. Cred ca solutia va fi undeva la mijloc.
Plus ca, exact cum a zis Muraturica, o sa decida el cand va fi mare daca ii place sau nu carnea si asa mai departe. Oricum, un organism in care nu mai e carne se regleaza in cateva luni..

Fleur, ma bucur ca a fost frumos de ziua ta. Oare cand o sa mergem si noi la restaurant in 3?

Revin, a venit soacra in vizita.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ca_Mila spune:

Carmen ma bucur ca ati gasit bona de treaba pt. Patrick

Referitor la carne, mama imi crste la sat cum poate ea mai bio. A zis ca niste medicamente de paraziti trebuie sa le dea cand sunt mici puii si eventual un vaccin daca este vreo bola sa nu moara toti, sunt ani in care s-a intamplat sa vina si peste pui tot felul de viroze, dar macar stii exact cand a dat tratament si nu consumi carnea respectiva o vreme.

eu i-am zis sa puna si niste rate pe oua, ca alea cresc muult mai repede decat pui de gaina si o sa-i dau rata.

apoi urmeaza si curcile, dar alea cresc si mai greu, abia in toamna, dar si ratele si curcile rezista fara medicamente si fara concentrate.
mai stiu ca la curci cand sunt mici le da mama boabe de piper. Nu stiu de ce.

Mergi la inceput