Piersicute de iulie august (30)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Poate fi mica cantitatea dar daca pui putin lichid se face pasta, adica suc de mere de ex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Vera citeam pe un blog ca daca bea mama dimineata pe stomacul gol duc de mere+porto+kiwi scapa bb de constipatie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

eu credeam in chestii bio, dar dupa ce am citit aici: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=177378&nm=Alimentatia-BIO-e-importanta-pentru-copii ca zic fetele din germania despre scandalul oualelor bio, am devenit confuza ... pai daca si nemtii fac magarii la asa ceva, in cine sa mai crezi?
plus ca nenea la care m-am inscris eu pt legume eco mi-a zis, cand l-am intrebat de pui de carne (subliniidu-i ca am doi bb-i sub un an dintre care unul este cu probleme renale), ca le da 1-2 saptamani antibiotice si concentrate (la inceput de drum), ca altfel cica nu supravietuiesc. despre legume spune ca sunt ok, ca nu pune chimicale in ele. in perioada asta a avut doar morcovi, cartofi si ceapa si am luat. imi place ca sunt micute ca dimensiuni si ca dupa un timp au inceput sa se strice.
oricum, legume o sa iau de la nenea asta (are certificat de producator eco). fructe nu are, din pacate. pana acum, ca si fructe, le-am dat doar la borcanele (bio cica, 100% fruct).
si m-a ajutat mult ca_mila care mi-a dat niste super dovleac, de la parintii ei. ca si iuli, zic si eu ca se observa diferenta de gust.

iuli, unde ai gasit cirese, nectarine ok?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

balanta si in sat la bunicii sotului toata lumea fara exceptie da antibiotic/ concentrat primele saptamani dupa care cei care nu cresc pt vanzare nu mai dau.
explicatia e ce ti a zis nenea ala


oricum bio la legume ar trebui sa insemne ca 5 ani solul unde au crwscut nu a fost tratat cu chimucale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IIuli spune:

Balanta, cirese am congelate de la mama din gradina si nectarine iau de la furnizorul de legume&fructe.

Cat despre carne ..nenea ala cred ca e dintre cei delicati cand vine vorba de antibiotice si concentrate. De asta eu sunt fff circumspecta in a-i da carne. Ok, acum ii dau curcan de l niste tarani verificati de mama, dar altceva imi e groaza sa ii dau. Mai ales ca eu nu mananc carne si ma simt vinovata cumva ca ii dau lui ceva ce eu nu as inghiti in veci.

Si eu sunt Toma Necredinciosul cand vine vorba de bio &stuff, dar simt ca pt bb trebuie macar sa incerc. Ca altii ma mint pe mine si imi iau 15 lei kg de pere sau 40 de lei cel de avocado si imi vand de fapt prostii - asta e, Doamne ajuta! In cel mau rau caz sunt ca alea din supermarket. Pana acum, tot ce au adus e diferit fata de ce se gaseste in piata si eu cred ca sunt ok. Chiar daca au mai scapat un praf pe ici, pe colo, nu sunt morcovii ca aia de la piata drepti, mari si egali, plus ca au gust..

Ma duc la culcare ca deja vorbesc prea mult



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

iuli, nu te du la culcare . tu de cand nu manaci carne? dar peste mananci? daca da, de care?
fleur, unde esti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Inaf78 spune:

BALANTA, cica mai toti de la tara dau ceva antibiotice si concentrate la pui... eu cand am aflat anul trecut am simtit ca ma ia cu ameteala...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Salutare fetele mele dragi.

Am incercat sa tin pasul cu cititul, dar cu scrisul nicio sansa.

Cu bona e ff ok, se poarta cu el exteaordinar de frumos, ii face toate mofturile, ii canta, ii spune poezii... orice sa-i faca pe plac. Luni am stat eu cu ea. inca nu se obisnuise Patrick cu ea si cam plangea cand dispaream din peisaj. De marti a ramas singura cu el si s-a descurcat excelent. Imi place ff mult de ea. nu se compara cu exa. Plus ca in 2 zile a invatat ce are de facut, iar cu exa am stat o luna cu ea si degeaba... I-am zis si de camera.

La multi ani cu intarziere Fleur, lml piersicutelor sarbatorite.

Roxy ms ca nu m-ai uitat si pe mine pt intalnire. Incerc sa fug de la serv, desi am o gramada de lucru... Dar tare as vrea sa va vad.

Ref la bio eu pers nu am incredere nici in gaina din curtea lu mamaie. O fi ea nestresata si alearga libera prin gradina, dar mai mananca si niste porumb si grau, care la randul lor au fost tratate cu ingrasamant ca altfel nu cresc... Dar am incredere mai mult decat in cele de pe piata. I-am dat lui Patrick piept de tara, ficatel si ou de la gaina nestresata.

Eu amestec galbenusul cu piureul de legume de la pranz. In prima sapt i-am dat de 2 ori cate un sfert, apoi in urmatoare sapt jumate, appi 3 sferturi si acum un galbenus intreg. Cam de 2-3 ori pe sapt. Alternez cu ficatel si pui sau curcan.

Dar ce ziceti fetelor de perele din turcia infestate cu pesticide? :((( eu ii dau para cu cereale dimineata... :(((

Pup fetele, sper sa mai scriu curand.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Iuli daca tu nu mananci carne, d c ii dai lui bb??

Si mama creste pui dintotdeauna si ocazional , o data de doua ori ln viata iau o pastila iar daca ia pui de cateva zile trebuie sa ii hraneasca cu concentrat 2 sapt, dar nu se compara cu carnea de la magazin



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IIuli spune:

Welcome back, Carmen (zic eu care scriu din an in paste) . Felicitari ca e ok cu bona!

Apropo de intalnirea de vineri, cate veniti cu bb? Sa nu fim noi galagiosii care strica atmosfera de fete iesite la cafea

Chiar, Fleur, unde esti?

Balanta, eu nu mananc carne de 16 ani. Am facut o complicatie urata de la un piept de pui (proaspat, de la tara ) si nu am mai pus gura de atunci pe niciun fel de carne. Mananc rareori peste - pastrav, somon - caut sa nu fie de acvacultura (poate o data pe luna sau mai putin) si frcte de mare, la fel, f rar. In rest, mai scap la junk destul de des (zahar si branza grasa, in special), dar mai spal pacatele si cu mancare sanatoasa .



Mergi la inceput