Piersicute de iulie august (30)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

muraturica, multumesc de info.
pe mine cafea din pastile din alea nu ma incanta, fiindca are niste chimicale in ea. de buna la gust, da, e f buna. dar nu as bea pe termen lung.
roxy, sigur ca ma intereseaza. iti trimit pe pm adresa mea de mail.

fetelor, stiti cumva ce firma de lapte era implcata in scandalul cu aflatoxina? eu tocmai vroiam sa incep sa le dau iaurt alor mei, dar nu mai am curaj...

din ciclul "traiesc in romania si dau de comercianti nesimtiti": am fost aseara la kaufland si am gasit mere cu banana de la hipp 100% fruct, la paharele de iaurt. bucuroasa nevoie mare, am cumparat un set cu 4 paharele iar azi cand sa le dau gustarea de fructe, ce sa vezi? tot baxuletul ala mirosea a detergenti...evident ca nu le-am mai dat.
am deschis un paharel si am gustat eu si se simte in piure iz de detergent. probabil ca baxuletele au fost depozitate la kaufland langa detergenti...
numai la noi in romania se poate intampla asa ceva. e bataie de joc, pur si simplu. de ce toate baxuletele cu piure de fructe ce le-am adus din italia nu miros a absolut nimic? la ei de ce se poate sa le depoziteze corect si la noi nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Ioana, e destul de greu sa gasesti un blog post sau articol care sa nu puncteze in mod deosebit avantajele scutecelor textile, dar uite un text destul de echilibrat.

In discutia despre intoarcerea la origini, este probabil cel mai prost moment sa va povestesc ca noi folosim part-time scutece textile. Nici in familie la noi nu prea se stie asta, a fost o decizie f personala pe care insa nu o regret dar nici nu vreau sa o detaliez aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vera_l spune:

Intru si eu repede sa va salut,ca tot doarme piticul.
Muraturica,multumesc de ceai.Hai ca intre timp s-a trezit,poate intru mai tarziu..
zi frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana3110 spune:

fetelor, eu azi dimineata am pus-o iar pe olita imediat dupa trezire si iar a facut .

Clay, eu nu cred ca e un moment prost. Pana la urma fiecare facem cum simtitm si nu ne judecam intre noi. Eu cred ca e important sa share-uim informatii chiar daca nu procedam la fel ...altfel care ar mai fi fun-ul vietii daca toti am fi la fel?
Serios!, eu nu judec pe nimeni indiferent de ce decizie ia si imi place sa citesc toate variantele si cred ca si fetele sunt la fel chiar daca nu sunt de acord cu un anume tip de comportament.

Asa ca don't worry si go for it!
Merci de link!

Balanta, eu in locul tau m-as duce la ei sa ii amenint cu priotectia consumatorilor. Rezolvi 2 chestii asa: primesti gratis ceva marfa de care vrei si iti garantez ca macar acolo nu o sa le mai depoziteze la fel. Si mai e si a treia ca marfa aia o scot de la vanzare. Eu am facut o data la Metro asa cu niste creveti si le-am cerut sa imi dea banii inapoi, sa scoata toata marfa similara de la vanzare si sa imi dea pe gratis juma de kg de creveti (am primit 1,5 kg buni buni si in varianta aia jumbo f scumpa)

LEgat de tipa aia din tenerife...e un personaj

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

ioana, din pacate nu mai am bonul, ca asta era si intentia mea, sa merg peste ei sa fac scandal.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muraturica spune:

Aiurea faza cu borcanasele si detergentii. Pacat ca nu ai timp sa te certi cu ei ca eu as mai fi cumparat unele doar sa am bon si sa ii pot reclama.
Ioana, diplomatica exprimare referitor la blogul tipei din tenerife. Eu sunt mai din topor.
Clay, eu intr-adevar nu empatizez cu anumite aspecte ale intorsului asta la origini, insa fiecare face ce vrea. Intamplator, partea cu scutecele textile mi se pare mai Ok pt bebe si sunt de acord cu ea. Daca nu as fi, tot atat....fiecare face cum crede. Eu recunosc ca nu am avut nervi de scutece textile desi am luat in calcul ideea. Felicitarile mele ca o poti aplica si poti sa treci peste ce ar zice oricine sa iti sustii ideea.
Din curentul cu intorsul la origini eu nu ma regasesc in chestiile cu nascutul acasa, cu refuzul de a accepta ca s-au facut noi descoperiri medicale si cu faze de genul lasa ca voi ati mancat portocale de la 2 luni si nu ati murit. In schimb uneori evolutia poate avea si pericole (hrana, scutece, cosmetice, etc) si acolo are merge o oarecare intorcere la origini insa e cam grea de pus in practica. Sper ca s-a inteles ce am vrut sa zic.
Balanta cam asa e cu pastilele de la espressor, dar la cate alte procarii ma chinui sa evit, macar o cafea buna sa savurez.Trebuie sa mor din ceva si cred ca din tigari si cafea o sa fie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana3110 spune:

clay, tu de unde cumperi scutece textile?

as incerca si eu ca Ana mea se irita tare la fubdic de la pampersi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Muraturica, s-a inteles f bine, sunt eu mai defensiva chiar si cand nu e cazul!

Ioana, de la hiphip. Alte marci de scutece ai incercat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Salve fetelor,

Aici s-a trecut la ora de vara, ocazie cu care a dormit baiatul mult mai bine, de la 7 30-8 la 8 30, cu 3 treziri de papa.

Evident m-ati facut curioasa cu tipa din Tenerife, am citit si eu cate ceva (EC si ceva cu alaptatul), multe ineptii din punctul meu de vedere... dar, are o viata misto tipa asta, toata ziua mare, soare, plaja... Poate, pana la urma, noi suntem cei "defecti". Acum pe bune, cum dumnezeu pot sa se intretina ea din munca o ora pe zi (pe plaja) si el tot cam asa, poze cu surf si munca pe net... treaba lor, dar zau ca, cred ca o duc mai bine decat multe din noi.
Nu ma bagati in seama, cred ca sunt in sevraj ca iarna asta nu am fost in vacanta in Caraibe.
Cat despre EC...rezultatele palpabile cand e cu bb in deplasare si isi face nevoile micutul pe strada, pe terasa hotelului, in nisipul in care se vor juca alti copii...bleah, no comment. Partea cu olita nu e insa ilogica, poate vom incepe si noi, asa de curiozitate (desi raman sceptica).

In cu totul alta ordine de idei, incep serviciul lunea viitoare .

Ma duc la bb-ul meu care s-a trezit cu mare chef de vorba.

Va pup si va doresc o saptamana buna...chiar, ce-i cu linistea asta aici?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Salutare fetele,

Noi am tras repede o plimbare de o ora ca a iesit soarele acum la 4, dupa ce dimineata a plouat si toata ziua a fost inorat.

Ioana, felicitari pt olita
Balanta, ar trebui sa le faci reclamatie. Bine ca ti-ai dat seama si nu le-ai dat bebeilor.
Fleur, nasol ca trebuie sa incepi munca. Si mie mi-e groaza de momentul asta, mai ales ca intai trebuie sa-mi gasesc un alt loc de munca.

Eu sunt suparata ca piticuta mea s-a constipat. Ieri n-a facut kk, azi s-a chinuit si a facut f putin si la un moment dat incepuse sa planga in timp ce facea, pt ca o durea Maine nu-i mai dau nimic solid. O las doar pe san sa-si revina.

Mergi la inceput