Clubul "babelor" FIV-oase 75

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Ama eu aveam doi si tot spre 22-25 le-am simtit bine , asa ca nu iti fa griji. Mult noroc maine , sa vii cu vesti bune

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amaradia spune:

ady

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lara27 spune:

Buna fetele,

Pot sa intreb, ce se intampla pe topicul asta? Eu am spus deja ca nu mai scriu (de fapt in ultimele 5 luni nici n-am mai scris), de citit nu citesc constant, deci chiar nu inteleg, de ce s-au inflamat spiritele.
Habar n-am cine este userul Mihaella sau, daca exista in realitate pe forum. Banuiesc ca, nu ii este computerul setat implicit pe postarile mele, deci o solutie pentru a evita diabetul ar fi, click Next!
Am citit, ce-i drept pe diagonala aseara, pentru ca am ajuns acasa inghetata de frig (am senzatia ca, si asta e un pleonasm, dar recunosc, imi mai scapa, desi cunosc greseala..). Acum, ca sa fiu foarte sigura, ar tebui sa-mi consult mama, dar, este internata in spital, deci, ma descurc cum pot (nu mai zic de ce si unde, sa nu-i treaca cuiva prin cap sa o inoportuneze, doar asa, ca a scris o teza despre Blandiana, cu multi ani in urma).

Acum, ce e atat de anormal, in a ma apara de o acuzatie pe nedrept? Ajungem la Caragiale: curat neconstitutional, dar umflati-l!
"(..) Ca orice acuzat, omul are dreptul sa probeze ce are de spus in fata unei comisii neutre, cel putin in teorie – este un drept pe care il au si criminalii de razboi si violatorii de minori si hotii de miliarde. Are dreptul sa aduca probe si martori. De asemenea, acuzatorul trebuie sa se identifice pentru cazul in care aduce o acuzatie si cetateanul se dovedeste ulterior acuzat pe nedrept(..)" (am gasit pe un blog juridic)

Despre gramatica, ce sa mai spun?? Mi-e rusine sa recunosc ca, tot ce-mi aduc aminte despre Gramatica Academiei, sunt cele doua volume cartonate, gri cu negru, din care citeam cand ma pregateam pentru examene. De ani de zile, n-am mai deschis o carte de gramatica, preocupata fiind doar de infertilitate, de operatii, analize, nenumarate fiv-uri, FET-uri si alte proceduri.
Toata discutia despre gramatica, a fost folosita ca un pretext. La fel de bine, puteam sa scriu ca am facut cumparaturi la aprozar si problema ar fi fost ca, poate si Aristica si-a facut acele cumparaturi, desi eu habar n-aveam! Nu am o minte atat de stralucita incat sa coc astfel de scenarii, demne de o adevarata teorie a conspiratiei si promit ca, nici nu stau acasa, cu mainile incrucisate peste burta si ma plictisesc. Sunt foarte sigura insa, ca nu prestez nici la munca (asta s-a vrut a fi o gluma, dar, cum nu sunt in dispozitie, nu cred ca mi-a iesit..).
Deci, da, sunt o romancuta infertila, ca toate d-nele care scriu sau citesc pe aici, nu-i asa? De ce conteaza daca sunt din Bucuresti, Ardeal sau alta zona a tarii?? Eu nici nu mi-am trecut orasul de provenienta la profil, tocmai in ideea ca, n-are nicio importanta.
Despre nationalitate??? Ce sa mai spun, ca doar nu mi-am ales-o eu! Pot fi cetatean roman, de alta nationalitate decat cea romana, cel putin asa scrie la mine in pasaport, deci unde si cum exagerez??
Despre parinti?? Am si eu parinti, ca majoritatea persoanelor de aici. Sunt oameni normali si da, doar unul din ei este roman, in caz ca, i-a scapat cuiva. Ii iubesc enorm si nu pot sa le multumesc indeajuns, pentru ca au fost alaturi de mine, au suferit pentru si cu mine, din pacate. Si da, imi alint mama maman (asta-i un printzesism pe care mi-l asum!) ca tot nu stiu boaba franceza si ea e de meserie. "Meserie" pe care o admir si pe care mi-ar fi placut s-o practic, dar, dupa cum bine se vede, n-as fi capabila. Era cazul sa fiu atat de explicita?
Despre cumparaturile mele cool? Sigur, cea mai cool-a (sic) cumparatura de-a mea din ultimul timp, este CLEXANE, un produs exagerat de scump, high end, care se gaseste greu si in capitala, cu atat mai mult, in provincie.
Daca intamplarile prin care am trecut in ultimul an sau felul in care mi-am dat in stamba pe-aici, a amuzat persoane care au stat pe margine, in umbra, atunci, nu pot sa spun decat ca..in tot raul si-un bine! E trista tare lupta asta cu infertilitatea, creaza depresii, frustrari si un zambet e mereu binevenit. Exista umor si umor, cine sunt eu sa judec?? Poate fi si asta, o alternativa la serialele cult.
In rest da, am ales sa scriu despre mine si problemele mele si nu despre altii. Si asta, poate fi interpretat, de ce nu, ca o dovada de narcisim. Nu mi-am permis sa judec. Nu am combatut decat idei, niciodata persoane. Daca n-am gasit intotdeauna cuvintele sau tonul cel mai potrivit, regret. Am si eu zile mai bune si zile mai proaste, perioade in care mai fac cu nervisorii capului si perioade in care, ma hlizesc fara motiv. Asta e. Sa ridice mana si sa arunce piatra, cel care e mai presus de asta.
Oare a mai ramas ceva? Aha, era sa uit! Desigur, sintagma a aduce aportul..Uite, sunt fata isteata si recunosc cand gresesc! Asta e, o mai comit ca sunt oama si eu:)
Dar, daca tot veni vorba, permettez-moi (aici, nu stiu daca scriu bine sau nu, ca am recunoscut deja, doar ma rasfat cu frantzuzisme..Alex, sar'na de mentiunea cu silent "h" in franceza, am apreciat si retinut!).
Asadar, mi-a placut postul lui Dan Boeriu, despre "Capcanele" limbii romane, cartea lui D. Graur, Ed. Humanitas/2009:

Foarte utila mi s-a parut partea din carte care trateaza (acuma ma gandesc ca “a trata” inseamna “a se îngriji de o boala”, nu “a dezbate”) problema pleonasmului si mai ales a falsului pleonasm. Cu totii stiam ca a-si aduce aportul e pleonasm, nu? Ei bine, Graur spune ca exprimarea e mai putin grava decat s-ar crede. Iata de ce: “Foarte des însa este criticata o formula mai noua, la drept vorbind, mult mai putin defectuoasa: a aduce un aport. Zic ca e mai putin defectuoasa nu numai pentru ca aport nu e din aceeasi tema cu a aduce, ci mai ales pentru ca numai cine stie frantuzeste recunoaste ca aport este de fapt sinonim cu aducere. (Si prinos la origine, în slava, inseamna aducere, totusi nimeni nu critica expresia a aduce un prinos). Totusi, se încearca evitarea acestui cuvant: în loc de “Romania si-a adus aportul în problema dezarmarii”, se zice “si-a adus contributia”. În fond, nu s-a reparat nimic, pentru ca contributia e sinonim cu aport, iar avantajul de a nu fi din aceeasi familie cu a aduce îl are si aport.”
Pun si link aici pentru pasionati, ca e fain tare, tot textul.
Si, ca sa confirm ca, nu mi-am pierdut in totalitate umorul si ca sunt haioasa in felul meu, mi-am schimbat, pentru o scurta perioada si poza. Sper sa se vada.
Aceasta autoflagelare, o dedic user-ului Mihaella.

Aristica, regret ca tu consideri ca te-am jignit cu ceva. Si asta in mod repetat. Daca faptul ca am avut o discutie in contradictoriu cu Adriana te-a jignit, atunci mea culpa, pentru ca da, am avut o discutie in contradictoriu cu Adriana.
Zece negri mititei, este o carte a Agathei Christie unde, si sper sa nu spun prostii, pentru ca am citit-o de mult, este vorba de 10 oameni normali, cunostinte/amici (nu de culoare!) prinsi intr-o locatie de unde n-au scapare si de unde dispar rand pe rand, pentru ca se omoara reciproc. Faptasul e cel care ramane ultimul. Era o incercare timida, o metafora, la ceea ce se-ntampla aici. M-am inclus singura in "Cei 10 negri mititei" si am disparut. Nu mi-e ciuda ca scrii despre meteo, mi-e ciuda ca nu se mai poate scrie decat despre meteo! Asta, daca vrei sa fii safe. Eu sunt cel mai bun exemplu pentru ce se poate intampla, daca scrii despre orice altceva. Data viitoare cand te ridici si aplauzi un user care intra doar ca sa balacareasca pe cineva si apoi dispare, gandeste-te, ca urmatoarea poate fi oricare dintre voi (se creaza un precedent periculos!). De aceea, ar fi frumos sa ne depasim orgoliile si sa luam atitudine constructiva in fata unor astfel de iesiri. Parerea mea, desigur. Stiu ca, m-ai avertizat ca se poate intampla si asa ceva. Nu te-am crezut atunci si regret. Te cred insa, acum. Iti doresc toate cele bune, in viata. Daca vei reusi (si am convingerea asta), dar nu voi intra sa te felicit, vreau sa stii doar ca, o voi face in gand.
Adriana, mi-a placut postul tau despre toleranta, schimbare si uitare. Si atat.
Elly, spuneai ca ai citit si ti-a placut? Pot sa te-ntreb, ce te-a amuzat, mai exact? Faptul ca cineva, sub umbrela anonimatului, a intrat si m-a balacarit si daca tot s-a mobilizat, ca deh, asa s-a trezit de dimineata, strepezita, n-a ratat aproape niciun membru al familiei mele? si tu esti suparata pentru ca cineva, ti-a povestit ceva? Cum nu stiu nici cine si nici ce ti-a povestit, nu am nici cum sa ma disculp. Bafta multa la fiv!
Am si eu o viata normala, ca fiecare de aici, cu parinti, socrii, cumnate, prieteni, vecini, munca etc, despre care am ales sa fiu discreta (ma rog, atat cat mi-a iesit) pentru ca, la urma urmei e vorba de viata mea, ori eu am ales sa fiu o (sau un?) no name aici.
Bucurati-va de ceea ce aveti, luptati pentru ceea ce va doriti si nu uitati, mai ales saptamana asta, ca suntem toate..femei.

p.s.: de obicei, cand am timp si-mi constat propriile greseli, editez din respect pentru mine si cei care m-au invatat sa scriu. Acum n-am nici timp si nu vreau nici sa ma razgandesc, deci imi cer scuze pentru cum a iesit.
p.p.s.: in alta ordine de idei, mi-a iesit o alergie (cred) pe piept, niste mici pete rosii (nu ma mananca) si care cred ca e (ea alergia), pe baza nervoasa. Daca stie cineva un remediu (altul decat acela de a nu mai citi pe forum) am rugamintea sa-mi scrie, aici sau PM. Multumesc.

le: da, am editat rapid diacriticele alea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amaradia spune:

lara, incearca sa bei ceai de trei frati patati, dar intereseaza-te, totusi, daca e admis in sarcina


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amaradia spune:

eu cred ca este admis dar nu strica si o alta parere

scuze, am trimis primul raspuns pe jumatate din greseala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaasta spune:

Ha! A aduce aportul.... stiam eu!


Lara, comprese cu ceai de pelin! In general, ceaiul de pelin face minuni cu pielea: dermatite, alergii, arsuri, piele uscata etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns QiaoBing spune:

le stie chinezoaica !!!! nu ma mai doare capuuuulllll !!!!!!! Ce bine !!!
acum pot sa ma apuc de treaba repede-repede, sa recuperez. sper sa ajung la zi cu "barfele" diseara
fetele din toate colturile lumii, burticile (aveti mare grija de pretioasele comori) si pititci din dotare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elly_me spune:

Lara- cred ca ai o problema cu interpretarea ... ce-ti facui ??
Nu mai am voie nici sa ma amuz??? Tb sa-ti cer voie ? nu inteleg ...

Nu te supara, dar nu cred ca esti in masura sa-mi ceri explicatii .....
Suparata nu sunt, stai linistita ... insa da mi s-a povestit cea ai scris .. si daca nu vrei sa lasi loc de interpretare ar trebui sa nu mai stergi mesajele sau sa nu le mai editezi ...
Dar ... faci ce vrei ...

Si sa fiu sincera ... nici nu am citi acel mesaj decat pe diagonala (nu am vazut nk de neamurile tale .. sau origini )... insa il voi citi acum ... m-ai facut curioasa...

Oricum ar tb sa te bucuri pt ca se pare ca cineva te admira si retine ceea ce scrii.. este posibil sa fie invidioasa acea persoane pe tine ...
Asa ca eu nu m-as supara pe ea ...
i-as posta multi ...

Mesajul meu .. chiar nu face referire la tine :
"Salutare .. am stat si am citit si m-am amuzat

... dar mi-a placut ce am citit ....
.. pt ca macar asa se mai anima forumul ... "

Daca in mesajul meu ti se pare ca m-am referit la tine .. repet: nu-i asa ... Sunt si alte mesaje ale fetelor ff interesante ...
Mesajele Samirei (nu apucasem sa le citesc pe toate) au fost super .. sa fiu sincera ...
Deoarece sunt fete care se gandesc ca la turci zboara cainii cu covrigii in coada (inclusiv eu gandeam asa, si chiar cand am vazut ca a scris Samira, i-am spus ca m-am gandit la ea ... si da vorbisem cu sotul meu sa luam in calcul si o "fuga" la turci intr-un viit mai indepartat ...)

Am facut o simpla constatare si m-am amuzat ... pt ca ce s-a scris sincer este de tot rasul ... suntem femei mature care se cearta din prostii.

Dar daca ai ceva cu mine ... problema ta...
Eu nu am nk de impartit cu tine sau cu altcineva ... prefer sa-mi vad de ale mele...

In ceea ce priveste Clexane-ul .... stii ca te-as putea ajuta .... si te ajut daca vrei...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sandy2707 spune:

Offff...fetelor mie tare nu-mi place cand e tensiune asa fara sens pe aici...

Lara iti scriu doar ref la ultima ta intrebare. S-ar putea sa nu fie alergie petele tale daca nu te mananca, asa ca ai face bine daca te duci la un internist sa te vada inainte de a pune orice unguent etc sau de a lua orice medicament. Iti doresc multa sanatate si tie si mamei si bebeilor tai carora sigur nu le face bine agitatia si tensiunea asta...

Cat priveste Clexan-ul n-am inteles exact din mesajul lui Elly ce e cu el dar daca ai nevoie eu mai am de la ultimul FIV de la cehi si pot sa iti trimit pana cand gasesti in alta parte.
Da-mi PM daca vrei si iti dau adresa mea de e-mail unde sa imi dai adresa pt a-l trimite.

Fetelor va doresc o zi insorita in suflet ami ales

Eu o astept cu drag

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lara27 spune:

Elly
Initial am vrut sa-ti scriu PM, dar scriu aici pentru ca asa mi se pare corect, tot aici te intrebam.
E-n regula, am inteles acum si multumesc ca ti-ai facut timp sa ma lamuresti. Da, atunci am interpretat gresit! Am crezut ca faceai referire la mine si ma bucur ca nu e asa (observi ce usor e sa interpretezi aiurea un text scris??). Iti spun sincer ca, ma simt usurata pentru ca, esti (nu erai..) una din fetele de aici, cu care m-am inteles mereu, foarte bine. (sper ca acum, aceasta declaratie, sa nu atraga dupa sine apelativul de user oglinda)
Multumesc mult de oferta! N-am indraznit, sincer. Deocamdata, m-am descurcat, cumva, pe plan local. La nevoie, voi intreba.
Da, le-am sters. Cred ca am scris de ce. Nu mai revin asupra problemei. Am uitat-o deja.
Asta cu editatul o fac din obisnuinta, ca ma enerveaza forma sau typos.
Da, da, e si cu neamuri si cu nationalitatea, tot tacamul.
Da, m-am gandit, recunosc, ca cel mai probabil de asta-mi tot arunca in fata princess/printesa, in sens peiorativ, desigur. Dar, la cat am combatut ideea de invidie/invidioasa pe forumul asta, mi s-a parut culmea sa fac asemenea afirmatii. Pentru ca sunt simple supozitii. Pot fi adevarate sau nu.
M-am gandit in schimb, la ceva mai simpatic. Sa-mi trec princess, sub nick, la profil. Ca tot am credit si nu stiam ce sa scriu. Asa, macar fac ceva, ce ma priveste exclusiv. Si sincer, mi se pare simpatica porecla e printre putinele lucruri, daca nu singurul, pe care l-am apreciat cum se cuvine. Ma duce cu gandul la rasfatz/rasfatzata..pai, daca tot nu m-a rasfatat viata (ma refer aici, in sensul strict al topicului si al subforumului..deoarece, in rest nu indraznesc sa ma plang - daca mi-a dat DD sanatate, io-s happy), atunci, macar sa ma rasfatz singura, right?

Mergi la inceput