Gravidute cu tromobofilie -cap 23-

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

of , multumesc . de 6 luni fac teste peste teste , am fost internata fara numar , dar nu descopera de la ce se face . pentru ca initial s-a retras lichidul ( sau nu a vazut bine la eco ) si acum este tot acolo . nu ma doare in permanenta sau poate acum m-am obisnuit cu durertea , insa inca doare . miscari limitate , nu merg mult , sunt fara vlaga ( acasa in inactivitate ) si medicul cardiolog mi-a dat 6 luni sa descopar cauza .

si din test in test am ajuns la hemato pt ca endocrinologul suspecteaza un sindrom de hipercoagulare . acum vedem . oricum , nu pot sta asa . risc sa fac pericardita restrictiva , adica sa raman asa sau sa ajung la operatie pe cord . deci , nu am decat sa merg mai departe .



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_84 spune:

Citat:
citat din mesajul lui olimp

ella , gabriela daca primiti rezultatele de la analizele de trombo , e bine sa le vada si ginecologul dar e foarte important sa discutati si cu hematolog , in cazul meu dr ginecoloaga mi-a recomandat hemetologul care se ocupa de mine , imi face analize periodice ...de sange si stabileste dozele de clexane..

elle
multumesc de urari


XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

23 + Ilinca
Ilinca

Olimp, si la mine la fel, ginecologul mi-a recomandat medicul hematolog la care sa merg, este vorba de dna dr Uscatescu, dar mi-a zis inainte sa merg la dumneaei la Fundeni sa trec intai pe la ea cu rezultatele sa le vada si in functie de rezultate sa vada daca mai fac ceva analize inainte sa ajung la hemato pentru tratament.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_84 spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabriela_tutuianu

of , multumesc . de 6 luni fac teste peste teste , am fost internata fara numar , dar nu descopera de la ce se face . pentru ca initial s-a retras lichidul ( sau nu a vazut bine la eco ) si acum este tot acolo . nu ma doare in permanenta sau poate acum m-am obisnuit cu durertea , insa inca doare . miscari limitate , nu merg mult , sunt fara vlaga ( acasa in inactivitate ) si medicul cardiolog mi-a dat 6 luni sa descopar cauza .

si din test in test am ajuns la hemato pt ca endocrinologul suspecteaza un sindrom de hipercoagulare . acum vedem . oricum , nu pot sta asa . risc sa fac pericardita restrictiva , adica sa raman asa sau sa ajung la operatie pe cord . deci , nu am decat sa merg mai departe .



"niciodata nu e prea tarziu"

Iti doresc multa, multa sanatate si sa iti rezolvi cat mai repede problemele cardiologice .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

multumesc .

astept acum sa ma vad cu doamna doctor . stiu ca sunt in neregula si analizele facute , dar nu stiu alte amanunte . saptamana viitoare - marti merg din nou . maine cand as putea sa merg , nu este doamna doctor .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulya333 spune:

Citat:
citat din mesajul lui olimp

lidia clexanene nu baloneaza , bebe poate s-a miscat mai mult pentru ca si la mine de la 18-19 saptamani am inceput sa o simt pe Ilinca tot mai bine , si cate o ora ma tot framanta , e normal , nu iti fa probleme nu e de la clexane.

eu te-as sfatui sa mergi si la hematolog , fa-ti analize lunare se sange si a DDimerilor posibil sa ai nevoie de o crestere a dozei , sanata multa si sracina usoara in continuare.


XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

23 + Ilinca
Ilinca

Ai putea sa imi spui te rog ce sunt DDimerii? In functie de ce anume practic se modifica tratamentul in cursul sarcinii? Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

Lidia - te pup si iti doresc o sarcina usoara si un bebe perfect. ai aflat ce este?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

iulya aici gaseati explicatiile , in sarcina cresc ddimerii ca uramre se actioneaza prin cresterea dozei de anticoagulant

www.synevo.ro/d-dimeri/




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

23 + Ilinca
Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulya333 spune:

Multumesc olimp pt informatii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Iulia, dr. Uscatescu de la Fundeni, monitorizeaza in sarcina pe langa d-dimeri, fibrinogen, INR, APTT (+altin timpi de coagulare) si antiFXA care arata daca doza de clexane e buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_84 spune:

Referitor la Dr Uscatescu, am si eu o intrebare. Saptamana viitoare trebuie sa ajung pentru prima data si eu la dumneaei si vroiam sa va intreb daca trebuie sa sun inainte sa ma asigur ca o gasesc acolo sau e cu programare sau ma duc si iau bilet de ordine.
Si ma mai intereseaza ce trebuie sa am la mine pe langa analizele facute, probabil trimitere de la medicul de familie si ceva adeverinta de salariat, gresesc, mai trebuie si altceva?
Stie cineva ceva detalii ca nu as vrea sa pierd toata ziua pe acolo.
Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Mergi la inceput