Nu trebuie sa ...

Nu trebuie sa ... | Autor: marius

Link direct la acest mesaj

...raspunzi nimic. Este suficient sa citesti, sa intelegi si sa te intrebi:

Unde este paharul tau cu apa acum?


Cat de greu este paharul cu apa din imagine?

100 grame - 200 - 300 ?

Defapt masa absoluta nu conteaza. Conteaza insa cat timp il vei tine ridicat. Un minut - nici o problema. O ora - o durere de brat . O zi - iti paralizeaza bratul. In fiecare din aceste 3 cazuri masa paharului nu se schimba. Se schimba doar timpul ... si cu cat e mai lung, cu atat mai greu este. Stresul si grijile din viata sunt asemenea paharului cu apa. Daca te gandesti putin la ele ...nu se intampla mare lucru. Daca te gandesti mai mult la ele...incepe sa te doara sufletul. Daca te gandesti tot timpul la ele - iti paralizeaza mintea...nu mai poti sa faci nimic.

De aceea este important sa te eliberezi de stres. Cand ajungi acasa pe seara...lasa-ti grijile deoparte. Nu le purta cu tine in noapte.

Pune paharul jos !

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns izabela88 spune:

am si io o problema...paharul e pe jumatate gol

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

...dar e si jumatate plin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Eram sigur ca vor veni aceste remarci, era de asteptat, 99.99% ar fi spus "aahha da stiu paharul este pe jumatate plin/gol".
Tocmai de aceea mesajul contine cu totul si cu totul altceva. Nu va lasati furati de imagine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

Imi aduce aminte de o faza din nu mai stiu ce film, unul in inchisoare ca pedeapsa a fost legat de un stalp si pus sa stea cu bratul intins si in palma avea o pietricica mititica. Dupa un timp bratul a inceput sa oboseasca si pietricica sa fie foarte grea:)) Nu mai stiu ce se intampla daca lasa bratul in jos:))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius
Stresul si grijile din viata sunt asemenea paharului cu apa. Daca te gandesti putin la ele ...nu se intampla mare lucru. Daca te gandesti mai mult la ele...incepe sa te doara sufletul. Daca te gandesti tot timpul la ele - iti paralizeaza mintea...nu mai poti sa faci nimic.

De aceea este important sa te eliberezi de stres. Cand ajungi acasa pe seara...lasa-ti grijile deoparte. Nu le purta cu tine in noapte.

Pune paharul jos !


Corect.



allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Eu nu il vad nici plin nici gol.
Il vad greu.
Greu ca stressul care ne afecteaza zilnic.
Greu ca iesirea dintr-un cerc vicios.
Greu cand il cari dupa tine, netinand cont ca mana (a se citi mintea) oboseste.
Greu ca atunci cand esti intepenit in propriul proiect si nu mai poti vedea realitatea.

Ce ne costa sa-l lasam jos?
Ce ne costa sa ne oprim putin sa privim in noi insine?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Eu il vad salvator daca mi e sete dupa o zi calduroasa de vara, de genul + 40 cum tre` sa fie vara Taman la fix, sa fie rrrece !


Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Copiii Monicai Alex Luca Lorena Olivia

Urgent: Pentru ochisorii IONELEI

Mergi la inceput