LMA Fluturasi minunati !!! 2011 (47)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

Mamici vin cu vesti bune!
Totul e OK, nu mai fac nicio amnio!
Au unii dr asa un dar sa te bage in sperieti dintr-un rht!

L a fost bine si azi la gradi, pleaca zambind, educatoarele imi zic ca e f cuminte si vorbareata, cica toata ziua vorbeste si f clar si bine le-am zis ca acasa cu mine nu prea vb, parca sintem certate
Toti o iubesc de nu mai pot, de la portar pana la bucatarese si femeia de serviciu cum intra ea pe usa sint toti cu zambetul pana la urechi, o intreaba de una-alta si cred ca se simte si ea alintata un pic; toti o plac mai ales din cauza ca e asa sociabila , s-a adaptat imediat, nu a plans (inca) niciun pic si mai are si un lipici asa cand vrea ea sa te atraga in mreje
Imi zicea azi una din educatoare ca uneori plang muult cei cativa copilasi care nu s-au adaptat si asta ii distrage si pe ceilalti, ii intristeaza, unii incep sa planga si ei, devine uneori f frustrant si nu pot desfasura activitatile cu ceilalti ca fiecare e cu cate un copil in brate sa-l linisteasca; offf, Doamne, bine ca am scapat asa usor!


Delia tot asa fac si eu cu L, daca eram mai precauta cu ea nici nu-si spargea capul, nici nu cadea de pe tobogan de la 1m jumate, dar nici nu era asa de independenta! Eu vad in parc unii copii de 4 ani pe care-i tin parintii de manuta sa urce treptele la tobogan si ii asteapta jos, unii ii tin de mana si cand se dau pe el cred ca parintii aia au o problema


Madutza pe prima am facut-o la una Petrache Magda, mi-o recomandase dr mea (ca ea nu face) si mi-a bagat in cap chestia cu intestinele ca sint mai dilatate si e semn de mucoviscidoza acum am fost la Iosup si e bine!

Deea ma gandeam la Anna, cred ca asta ii lipseste, gradinita! Te-ai gandit sa o dai? Asa are preocupare non-stop si-si epuizeaza energia; L acum se trezeste la 7 dimineata si se culca seara la 8:30 nu s-a mai culcat la orele astea de cand avea 6-7 luni; doarme la gradi 2 ore jumatate sau 3, papa aproape tot, o iau la 5 flamanda si mananca ce-i dau fara sa mai faca mofturi ne harjonim toti 3 o ora-doua, facem baita la 8 si la 9 cade lata, adoarme in 5 minute (eu ma chinuiam cate o ora in fiecare seara si adormea pe la 12-1 a.m.). Acum sper sa ne fereasca DD de boli si febre

Happy Mom si S22+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Somleac spune:

Bravo Ivy, doctorii astia merita batuti pentru cat stres provoaca.

Si eu sunt din categoria mamicilor nesimtite. Asta toamna am fost la o petrecere mai mare asa cu multi adulti si copii lor. Majoritatea aveau un singur copil, ba unii au mai venit si cu bunicii pentru sustinere, si eu am fost cea mai relaxata. Ma distram cu sotul ca erau oameni care n-au apucat sa puna fundul jos nici sa manance ceva si noi n-aveam stres.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea99 spune:

LA MULTI ANI ,MAMICI!!!! Sa fiti sanatoasa si implinite!!!!! si primavara vesnica in suflete

va multumesc din suflet pt urari....stiam ca o sa ne urati ,dar nu ma asteptatm sa fiu asa emotionata cand v-am citit
....m-am si amuzat,totodata,....''sa ramaii la fel de nezdravana''...eiii, eu zisc nazdravania asta sa se transforme in tupeu

am citit acum pe graba si nu stiu ce sa zic....hai sa incep cu absenta mea...merge groaznic de greu calculicil asta..tot anna l-a rezolvat ,cred....ma apuca nervii sa stau dupa o pagiba 10 minute sa se incarce...ieri nici nu l-am deschis...plus ca intra tot felul de reclame

ca tot zicea Somleac de pertecre..am avut-o duminica ....de vineri dupa amiaza tot m-am agitat...fa curat pe o parte ,A pe partea cealalta....am facut un mare tort egiptean. zic mare ca am dublat cantitatile....am facut gratat si niste platouri...a iesit bine....numai ca sarbatorita nu a dorit sa se apropie de tort...nu mai zic ca nici in camera unde era tortul nu vroia sa intre...eu cateva seri la rand ii cantam multi ani traiasca si ii pov. cum sta treaba cu lumanarea si suflaytul..daca pe moment era incantata, la o secunda se schimba si imi zicea ''anna o sa panga a tot''-adica anna o sa planga la tort....si asa a facut...chiar nu ii inteleg acesta reactie....
ieri am facut alt tort..de mere cu crema de zahar ars..yammmi....si bineintele ca a sa lesine de plans....desi pana sa-l imbrat ion frisca a stat pe langa mine, s-a jucat cu lumanarea...dar ma rog....gata a trecut si ziua noastra..am primit multe cadouri de la hainute ,la jucarii...a fost frumos
am fasta mare...vb ff mult...nu are cuvant pe care sa nu-l intelegem,cel putin eu....e tare isteata...a inceput sa abia niste glume haioase parca's de adult

Yvi m-am gandit si eu s-o dau la gradi...dar nu o primeste cu pampi....plus ca astea 2 gradi de stat din zona sunt si asa ff aglomerate, abia reusesti cu ... cand se fac inscrierile....fina mea umbla cu fetita de 3 ani sa o bage de acum si de o luna o tot duce cu zaharelul....bine asta nu o zic ca o scuza....
ma bucur tare ,tare ca Larisa a socializat din prima si s-a schimbat asa mult...as putea spune ca la 180grade....si s-o tina tot asa...euu nu sunt de parere ca peste o saptamna o sa planga.....Stefy ,nu a plans de la inceput si asa mult iii placea si isi dorea sa merga....dar avea si ea in grupa copii care au plans ani la rand...mai ales dupa vacante
a, Yvi in ce sector e gradi asta a vroastra?....

Catank
ma bucur si de I a ta ,ca ii place la copiii...problema zic ca-i la tine....chiasr daca mai plange , mi se pare normal..asa e ea mai sensibila ,dar doamnele sunt sigura ca o consoleaza ....pe tine sa nu te simta intoarsa...sa pleci de acolo cu inima indoita ,ca atunci o intorci...
LA MULTI ANI,FERICITI SI SANATOSI!!!!!!

LA MULTI ANI ,PETRA!!!!! Sa cresti mare ,sa fii sanatoasa si impreuna cu Antonia sa va bucurati parintii!!!!!

mi-a parut rau sa citesc ca diagnosticul tau s-a adeverit ,insa ma bucur ca nu-i cu restrictii de activitati..o sa fie bine cu cat cresti

o dau in altele..nu cred ca v-am zis ,insa A are peste 8 nopti in care nu mai dorme deloc cum o facea..e tot o fosneala si un panset ascutit..nu stiu ce are ..ma gandeam la vre-o masea ,dar parca ies pe la 2 ani jumate...i-am dat sa mance mai bine seara...ii dau lapte si noaptea..intr-o noapte mi-a cerut cred ca din 2in2 ore....imi e mila de ea dar si de mine..sunt zombi,zombi....sunt dimineti in careparca am creierul o bila care se misca-n cap...trec pe cafea/nessuri si ahjung la 4-5 /zi..ca nu imi revin...apoi toate parca-mi cad in picioare si intru intr-o alta stare...ahhh....si acum sunt l;a fel...azi noapte de 8 ori m-am dus langa patutul ei...am luat-o in alte nopti si langa noi si cand se simte lipita de ceva da si mai rau din picioare..sau cand isi da seama ca e in pat se pune pe urlat..da urlat de sarim ca arsi, si cere in patut....

sa fi vrut sa vb in parte cu fiecare dar nu mai pot sta..ma duc sa pap ceva sio sa-mi iau drogul..ca nu am ruusit pana acum decat un pahar de pepsi.....acus da strigarea....mai nou se trezeste pana-n 8....si ce am constatat ca de la 6 6.30 la 8 are un somn profund

va puic

LA MULTI ANI ,GEMENASII DE MONAS!!!!!Eva si Fabi sa fiti mereu uniti si sa va bucurati parintii!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

neata, va dau si eu o cafea

yvy, ma bucur tare ca e totul bine parca te simt si pe tine mai linistita..felicitari lui l ce frumos se poarta si ce bine se simte acolo daca se simte apreciata, admirata, etc
deea, nu stiu ce sa-ti zic cu somnul anei..eu nu cred in rezolvarea cu mancatul noaptea, adica nu cred sa fie asta cauza..poate o supara ceva sau poate agitatia din ultimele zile, lume multa care au dat-o peste cap..nu stiu, zic si eu..si faza cu tortul, ma gandesc ca poate tot de aici se trage, ei de obicei au tendinta sa reactioneze pe invers decat vrem noi..adica la un lucru la care noi dam importanta ei au tendinta de a bate in retragere ..probabil pe viitor cand vrei ceva de la ea, nu trebuie facut caz de lucrul respectiv..pupici pt tine..incearca sa te odihnesti la pranz cu ea..priveste afara, e soare si primavara..pe mine de obicei ma incarcau pozitiv toate astea

maine ma apuc sa-i fac si eu un tortulet ca avem cativa invitati apropiati care vor trece pe la noi in weekend, sa sufle si andruta mea in tort apropo de suflat, parca stia sambata trecuta ca e ziua ei, lua toate lumanarile de pe mese si sufla in ele, vreo ora m-a chinuit cu aprins/stinsul lor eu nu apucasem sa-i mai iau tort, de fapt n-am mai apucat sa ma ocup de nimic sambata trecuta, cu problemele ei nu mi-a mai ars de nimic, si la nunta am ajuns asa pe ultima suta, nu credeam ca mai mergem..

maine nu stiu daca mai reusesc sa intru, asa ca vreau sa urez de azi pe sarbatoritii de azi&maine, so:
LA MULTI ANI pentru cele doua cupluri de gemenasi dragi mie mult mult Eva Maria si Fabian Mihai
Sonia Ioana si Sergiu Ionut
sa fiti sanatosi puiuti frumosi, sa aveti grija de mami si de tati sa fie sanatosi si tot timpul cu zambetul pe buze
LA MULTI ANI Cristian si Christina sa fiti sanatosi puiuti si norocosi, si felicitari la mamele voastre pt copilasii frumosi foc


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea99 spune:

daca cacatorul (vb annei)asta merge-n reluare...peste unuele postru am sarit.....si acum am vazut ca voi, Miki ,iar sunteti cu probleme mari
off imi pare tare rau....
si ma gandesc la Vlad....Stefy nu imi facea otite ..dar numai eu stiu cate nopti l-am dormit sprijinita-n cot sa o supraveghez ca se sufoca cu mucozitatile....
mergi pe partea asta cu alergiea...e tare ,tare pacatoasa ..sa multi mucisori poate sa produca si cum el are tendinta de otite..offf....
si mai cauta si vezi de unde face asa ceva...cu ce detergent speli hainele, speli pe jos....evita mirosurile puternice gen parfumuri si alte deodorante de camera ..din preajma lui..florile....off sunt multe...
cauta si picaturi de nas pt alergii..nu mai stiu cum se numeau cele pe care le puneam noi..ceva cu N...asa imi scapa acum....mai dai Ca...imi pare rau

sanatate si Andrutzei

Mada sanatate si micutilor tai....sa se faca repede bine sa nu se mai complice.
eu sa nu vb cu ghinion, dar in iarna asta nici macar un pic sa-i curga nasul nu a avut....si am tot fost toti ceilalti raciti in ''gura'' ei....i-am mai dat mg +b-uri...vitc picaturi...Ca

Roxy ce vis ai avut .......da si eu am visat intr-o noapte, ca ajunsesem prin zona Catankai si ziceam sa intreb de ea ca poate are niste oua de tara sa imi vanda si mie...apoi m-am razgandit ca ,conduceam un aro si am zis ca ma fac de ras


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea99 spune:

iar am scris anapoda..da nu corectez....scz......
ma duc ca trage A de mine ..mamaaaa ometa....
ar manca numai omleta sau ou in alt fel fata asta....sa merg sa o pacalesc cu altceva

Miki un tort bun si repede de facut ...tortul de mere cu crema de zahar ars....am servit si acum o portie....ii place si annei...y-am scos deja pe blat sa nu fie marul rece


ea fobia asta cu tortul si cantatul LAMULTI ANI o are mai de mult.asa face pe unde mergem..plus ca acolo eu nu pot impune nimic...o iau in brate si ies...... am zis macar la noi acasa, la ziua ei si o depasim..la inceput imi spunea ca nu vrea cu lumina stinsa..am zis ok..apoi ca nu vrea poze..ok....si de aceea seara am inceput sa vb despre...ca nu vreau sa fie ca o trauma asta..trebuie vb sa o poata depasi...dar nu am reusit...poate la anu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

La multi ani dragi mamici!!
La multi ani tutror sarbatoritilor!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns millie spune:

neata

La multi ani Anna!!! La multi ani Petra!!!
sa fiti santoase,norocoase si cuminti!!!
La multi ani Doamnelor!!! sa aveti o zi minunata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea99 spune:

Doamnelor unde sunteti?
va facei mumoase?
eu tare ma oftic ca vreau sa ies pana in oras si ii pregatisem annei hainute subtiri....adica o gecuta din aceea de primavara ,de docushor asa..si s-a inorat si se simte si un firicel de vant....ufff....schimbatoare mai sunt zilele astea de inceput de primavara....doar sunt babele....
chiar, cine are baba azi?

ma duc sa vad ce program are autobuzul ...Yasmi cunduci????/

Mada cand ai timp imi trimiti si mie dieta ta....as vrea aici in pm....eu am tot cautat in adresa de mi-ai timis acum 2 ani..dar vad ca nu mai e....ba scosesem la imprimanta vreo 2 exemplare si le tineam la loc de cinste in sertarul din bucatarie....numai ca nu sunt acum.....si deja nu ma mai suport ...cand am vazut ultimile poze....am si 200lei pusi deoparta sa merg in mega intr-o dupa amiaza....dar sa vad exact ce am voie....
am mai gasit pe net de la dritza asta...dar pe tine te stiu ca ai slabit si mi-au placut si niste vb de-ale tale...cu oasele...
aoleuuu cat e ceasuuuuu....pana de incarca si pagina ratb ului ma prinde 12
pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

neata, fetelor!

La multi ani, gemenasi Eva si Fabian! sa cresteti mari si sanatosi, puiuti! sa aveti parte numai de tot ce este frumos in viata!

La multi ani, mamicilor! sa fim sanatoase si sa ne bucuram de puiutii nostrii frumosi si sanatosi!


yvy ce ma bucur ca totul este bine. stii ca m-am gandit si ieri la tine, abia asteptam sa ne scrii. ma bucur tare mult, vezi ce bine este sa mai ceri si alta parere. nu stiu cum sunt unii dr, ce vad ei acolo si te sperie....

ailed nu esti mama denaturata, asa sunt si eu bine, stau cu ochii pe ea, n-o las chiar asa dar cand este cu copii clar nu intervin, ii las pe ei acolo, o las si in parc sa se dea ea in jocuri, pe tobogan. eu doar stau prin zona si o urmaresc. totusi, trebuie urmariri ca sunt inca micuti.

Mergi la inceput