Clubul "babelor" FIV-oase 74

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns velvet spune:

miky

elly,fa cum iti dicteaza inima

lara,cu 2 "i"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camcris spune:

buna fetelor
Broscuta nu puteam sa te las singurica, ciclosul da semne sa apara cu mici pete .....asta este mergem mai departe, va veni si timpul nostru sigur
baba mea este pe 9

DanielaSM, felicitari pentru rezultat!!! numai de bine sa auzim si sa ai parte de 9 luni de vis




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanne16 spune:

Lara sa stii, sa nu stii - normal!
Explicatia: conjuctivul este mod personal, deci se adauga desinente de persoana, adica eu sa stiU, tu sa stiI, voi sa stiTI, unde sti- este baza, iar "-u", "-i", "-ti" - desinenta de persoana!
Astfel ca la persoana a doua sa fii, sa stii, sa infurii se scriu cu doi "i", unul de la baza, altul de persoana.
Makes sense?
q.e.d.

Parerea mea e cand nu suntem siguri cum sa scriem, mai ales la modurile personale, sa facem o conjugare ca in scoala: eu sa..., tu sa..., etc. si sper ca o sa fie mai usor.

P.S. eu stiu mai bine limbi straine, cu alea sunt diplomata, iar de atunci sunt pe B.A. ...

LE: explicatia e cam la fel si pentru modul personal indicativ prezent din tu stii

E clar m-am tacanit complet.

Nanne
_
Factor XIII V34L - pozitiv heterozigot; PAI 4G/4G homozigot; EPCR haplotipuri - A2/A3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns QiaoBing spune:

intru si eu pe fuga
broscuta, camcris
daniellaSM wow ! ce valoare frumoasa ! sa ai numai vesti bune de acum inainte.
aadina mai ai asa de putin !!!! bafta la control, sa iasa toate masuratorile asa cum trebuie.
smaick parca tu mai ai si mai putin, sper ca esti ok, nu te-am mai zarit de ceva vreme de pe aici.

Se apropie ziua de miercuri. Aveti vreo propunere de loc de intalneala ? Noi ne-am mai adunat la "La mama" pe Lipscani, parca au si zona de nefumatori (aviz nanne). Eu sunt 0 barat la locatii, pt ca ies destul de rar. Astept propuneri, sugestii, fara reclamtatii.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aristica spune:



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex_radu spune:

Buna,
Nu am stiut unde sa postez, sper ca am nimerit unde trebuie
Am 29 de ani, am ciclu neregulat, o sarcina (2003), nu am suferit avort, ultima menstruatie 23 Februarie 2013. Mi-am facut, conform recomandarilor doctorului meu curant, dozarile hormanale, in a 3-a zi de ciclu. Rezultatele sunt urmatoarele:
Estradiol - 60 pg/ml (Valori referinta: faza foliculara - 21 - 251; mijlocul ciclului - 38 - 649; faza luteala - 21 - 312);
LH - 4, 87 mUI/ml (Valori referinta: faza foliculara - 1,80 - 11,78; mijlocul ciclului - 7,59 - 89,08; faza luteala - 0,56 - 14);
FSH - 6,03 mUI/ml (Valori referinta: faza foliculara - 3,03 - 8,08; mijlocul ciclului - 2,55 - 16,69; faza luteala - 1,38 - 5,47);
TSH - 2,04 MUI/ml (Valori referinta: 0,35 - 4,94);
FT4 - 1,03 ng/dl (Valori de referinta: 0,70 - 1,48);
TT3 - 0,90 ng/ml (Valori de referinta: 0,58 - 1,59);
ATPO - 0,20 IU/ml (Valori de referinta: 0,00 - 5,61);
Prolactina - 36,2 ng/ml (Valori de referinta: 5,18 - 26,53).
Prolactina mi-a iesit cam mare, dar mi-a spus sa o repet.
Daca ati putea sa ma ajutati cu o interpretare as ramane profund recunoscatoare. Imi doresc mult un al doilea copil, spermograma sotului este buna.
As vrea sa stiu daca exista vreo sansa sa raman insarcinata prin stimulare ovariana, inainte sa ne gandim la FIV. Luna aceasta sunt programata si pentru histerosalpingografie, restul analizelor (Ureaplasma, Mycoplasma, PAP etc ) mi-au iesit bine. Doctorul meu m-a cam speriat spunandu-mi ca valoarea Estradiolului este mare ceea ce ar insemna o rezerva ovariana redusa.

Va multumesc mult pentru atentia acordata mesajului meu.
Astept cu mult interes un raspuns.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DaniellaSM spune:

Ok mi a sosit rezultatul in sfarsit dupa multe telefoane si cica scrie asa 514.3 (imi suna minim 2), si peste 2 saptamani o sa am 6 sapt.si 3 zi; merg la ecog. sper pe atunci si inimioare??, sau sa astept exact 7 saptamani???
Nanne, multam dozarea cu menopur a mers ca pe roate, iacata rezult !
Lara , who knows dar cum mi a zis Dochi de aici, you got nothing to loose, si asta am facut , deci eu ma duc pe premiza ca Endo I. pt mine a facut minuni si tre luat in calcul pt fete cu RIF , not being funny dar am si congelat 4 embs, care eu never ever nu am avut blasto si in veci mai mult de 3 embs ok.
Iar ce tine de PK ,e profi rau Doftorasu asta , si nu pt ca am reusit doar pt felul lui de a fii , not too much bullshit strict la subiect, si notes ca si la aia batuti in cap,,, so for this reason nota 10*************
Big hug si un huge Thank you !!!!la toate domnitele ca imi sunteti tare dragi , si sorry, dar nu am indraznit sa va calc teritoriul ca sa ma bag in gasca voastra care de ce sa nu recunosc e faina !!!

5 Fiv nereusite - 2008-2012(London & Szeged) .
6th Fiv -Budapest 2013 Feb.
MTHFR A1298C & PAII 675-4G/5G-heterozigote

If you can you should,No matter what!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaasta spune:

Daniella, felicitari si aici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lara27 spune:

Ok, inca una si-am plecat
nanne, dap, asa stiam si eu, dar nush dc as fi reusit sa explic atat de stiintific toata treaba..se vede omu' de litere de la o posta (pe vremuri, invatam cu maman din Gramatica Academiei); ce ma surprinde e faptul ca, atata lume uita desinenta de persoana, si am observat asta, chiar si la cei de meserie..si la ritmul in care se schimba regulile de ortografie ale lb romane (scriem despartit, scriem legat, punem cratima, nu punem, scriem cu i din a, apoi iar cu i), sincer, nu m-ar mai mira nimic..
anyway, cu ocazia asta, poate mai cetesc si unii si altii
p.s.: business case delivered, totul yey ok! ti pup

dani, cunosc feeling-ul, de aia-ti zic enjoy si sper sa te tina mult si bine starea asta! da, si eu cred ca EI a facut diferenta si la mine, ca sa fiu f. sincera..dar mi-e si cumva sa mai zic ceva de EI, dupa ce isterie s-a declansat atunci (remember??) si ce cafteli mi-am luat, de la tot felul de newbies
sper sa nu mai apara iarasi stalker-ii PK stie de EI? dc da, ce-a zis? stai, ca stiu..ochii peste cap..urmat de un oftat aproape resemnat si apoi explicatia: nu e dovedit stiintific!!

alex_radu, cum sa ma adresez? alex? sau radu?
relax, analizele tale nu sunt deloc catastrofale; da, estradiolul > 50pg/ml, "ascunde" in principiu un FSH mai mare, care, inseamna o rezerva ovariana in scadere..dar, E2 la tine e doar 60, poate fi din mai multe cauze (chistulet de exemplu sau, o luna mai putin buna, etc.); FSH e bun, LH la fel, raportul lor idem, ai 29(!!) de ani (wow ), deci sanse mari la bb 2.. ce te poate impiedica sa ramai gravi din nou (in conditiile in care, hsg va iesi cu proba Cotte pozitiva), e poate prolactina, care neaparat trebuie sa fie in limite; cauta-ti un dr. endocrinolog bun, iti va prescrie probabil bromcriptin si dupa ce se regleaza prolactina, da-i bataie..de ce DD iarta-ma, vrei sa faci fiv??? sau stimulare ovariana?? daca ai trompe permeabile, nu cred ca e necesar, parerea mea

elly, eu stiu ca-s mai neortodoxa, de aceea sper sa nu ma-ntelegi gresit (fiecare are propriile convingeri religioase), dar, eu una, n-as rata luna aprilie, pentru ca e post..bafta multa!!

girls, sa aveti o intalneala placuta si sa fiti iubite!

le: dani, da, incepand de la 6 sapta', vezi sigur inimioare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaasta spune:

Oh, bine ca am citit postul Larei ca sa imi dau seama ce uitasem...


Elly, da-le naibii de ganduri si false probleme. Eu, din experienta mea, iti spun cu mana pe inima ca socoteala de acasa cu cea din targ de multe ori nu pusca neam! Oricat te-ai stradui. Parerea mea e sa nu amani nici din cauza de post, nici de nasit, nici de nimic. Nu amana lucrurile importante pentru cele aparent importante. Pierzi timp aiurea asa si parca nici nu te bucuri din plin de viata, de fiecare clipa asa cum vine ea.

Mergi la inceput