Eveniment organizat in memoria Laurei Stoica

Eveniment organizat in memoria Laurei Stoica | Autor: caress

Link direct la acest mesaj

Sambata viitoare, adica pe 9 martie, se organizeaza in Bucuresti un flashmob in memoria Laurei Stoica , de la a carei disparitie tragica se implinesc 7 ani.Citez din prezentarea evenimentului:
,,Ce omagiu ar fi mai potrivit pentru un om care a trait prin si pentru muzica, decat insasi muzica sa, cantata intr-un glas de sute de persoane..?
Am ales o piesa de referinta din repertoriul Laurei, "Un actor grabit" - o piesa cunoscuta si iubita de toata lumea, - al carei refren il vom canta cu totii la unison. Vor fi alaturi de noi si artisti cunoscuti - cantareti, actori si dansatori - care au primit cu bucurie si emotie invitatia mea.
Va rog sa nu va lasati intimidati de perspectiva de a canta, ideea nu este aceea de a crea un moment perfect din punct de vedere muzical - asa cum nici la un flashmob cu dans participantii nu sunt dansatori profesionisti - ci de a fi impreuna, de a simti la fel si de a transmite celor din jur energia si emotia noastra.
Se va face o singura repetitie in preziua evenimentului (8 martie), in a doua jumatate a zilei, insa detaliile concrete le voi anunta mai tarziu.
Va rog sa popularizati initiativa noastra ca sa fim cat mai multi.
Atat de multi, si sa cantam atat de frumos, incat de acolo de unde e ea, sa ne auda..''

,,Am primit confirmarea participarii unor persoane deosebite la tributul nostru pentru Laura Stoica, lucru ce imi sporeste increderea ca va fi un moment special, incarcat de emotie. Imi doresc enorm sa fim multi, desigur, insa si daca target-ul meu numeric nu va fi atins, sunt convinsa ca frumusetea si trairile voastre, a celor ce veti lua parte la acest moment, vor atinge si vor ajunge acolo unde trebuie.''


Evenimentul are pagina speciala pe Facebook, nu stiu daca am voie sa pun link aici,dar avand in vedere ca nu este o reclama si ca in spatele lui se afla o mana de oameni, care fac totul absolut dezinteresat, sper sa nu fie o problema:

https://www.facebook.com/events/290016974459556/?ref=ts&fref=ts

Sper din tot sufletul ca daca nu puteti participa ,macar sa spuneti apropiatilor si prietenilor.

...in a world filled with distrust,we must still dare to believe...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns caress spune:

http://www.topromanesc.ro/flashmob-dedicat-laurei-stoica-pe-data-de-9-martie/

Mai mul#539;i arti#537;ti s-au ar#259;tat interesa#539;i s#259; participe la un flashmob dedicat regretatei Laura Stoica. Evenimentul se va petrece chiar pe data de 9 martie chiar în ziua în care artista a plecat dintre noi în urma tragicului accident petrecut acum 7 ani. Monica Davidescu, Aurelian Temisan, Anca Turcasiu, Ilinca Goia, Ana si Monica Odagiu, Laurentiu Niculescu, Carmen Trandafir, Catalina Mustata sunt arti#537;tii care #537;i-au anun#539;at deja prezen#539;a la evenimentul organizat de aceia#537;i tineri care au adus în 2009 un tribut asem#259;n#259;tor #537;i lui Michael Jackson.

“Ce îmi doresc s#259; se întâmple, este un flashmob altfel. Un tribut, de data aceasta, pentru un artist român – Laura Stoica. Pe 9 martie, sâmb#259;t#259;, se împlinesc 7 ani de când a murit. Ce omagiu ar fi mai potrivit pentru un om care a tr#259;it prin #537;i pentru muzic#259; decât îns#259;#537;i muzica sa, cântat#259; într-un glas de sute de persoane..?”, ne-au declarat grupul de organizatori ai acestei inedite manifest#259;ri.

Piesa pe care o vor cânta to#539;i cei care vor lua parte la flashmob se nume#537;te “Un actor gr#259;bit” deoarece este una dintre cele mai cunoscute din repertoriul Laurei Stoica. Evenimentul se va petrece în jurul orei 14.10 iar despre loca#539;ie tinerii ne-au spus c#259;

“Unde se întâmpl#259; efectiv ac#539;iunea, va afla toata lumea chiar sâmb#259;t#259;, la întâlnirea dinaintea momentului. S#259; nu vi se par#259; ciudat, asta înseamn#259;un flashmob. Toate detaliile referitoare la locul #537;i orele repeti#539;iilor le pute#539;i primi accesând #537;i alegând op#539;iunea “going” a paginii de eveniment de pe facebook “Flashmob Tribut Laura Stoica” -”



...in a world filled with distrust,we must still dare to believe...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Ultimele informatii postate pe pagina:


,,Repetitia din data de 8 martie (vineri) va avea loc la Sala Omnia - str. Cristian Popisteanu 3, sector 1, (bulevardul Magheru, vis-a-vis de Sala Dales), la ora 18.30. Va rugam din suflet sa fiti punctuali, ca sa putem fructifica tot timpul ce il avem la dispozitie. Pe 9 martie (sambata) ne intalnim in acelasi loc la ora 12.00, pentru o ultima repetitie generala, pentru a ne sincroniza ceasurile si pentru anuntarea orei exacte si a locului actiunii. Va multumesc din inima!''

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

ANUNT DE ULTIMA ORA SI MAXIMA IMPORTANTA!
Din motive obiective ce nu tin de organizarea noastra, repetitiile din aceasta seara (8 martie, vineri) si maine (9 martie, sambata) se vor tine la THE ARK, STRADA URANUS, 150 (vis-a-vis de Piata de flori Cosbuc, la 3 statii cu tramvaiul 32 de la Piata Unirii). In seara aceasta ne intalnim la ora 18.00, iar maine, la ora 12.00 pentru o ultima repetitie generala impreuna cu artistii, pentru a ne sincroniza ceasurile si pentru anuntarea orei exacte si a locului actiunii. Ne cerem scuze pentru eventualele neplaceri cauzate de aceasta schimbare si va asteptam in numar cat mai mare!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

am vazut filmuletul, superb!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

O sa apara maine filmul oficial, asta e un filmulet facut cu telefonul de un spectator...Nu va imaginati cat de frumos a fost...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

A fost o dupa amiaza plina de emotie si de bucurie pentru toti cei care au participat sau au trecut intamplator pe acolo...





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Poate ca si romanii din Romania, incetul cu incetul, reusesc sa gaseasca modalitati de a rememora si considera pe aceia dintre ei care prin viata si activitatea lor, si-au pus semnatura in mod irevocabil in cartea culturii romanesti.

Am vazut muti cantareti cunoscuti alaturati in modul cel mai uman si simplu posibil de oricare alt trecator care au considerat ca isi pot permite sa aloce 4 minute din viata pentru acest moment.
Remarcabil!
Felicitari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

In Romania exista atatia oameni frumosi ..Cel mai greu e sa ii strangem laolalta...Dar lucram la asta.:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Foarte frumos! Felicitari!
Am vazut-o pe Judith, tu unde te-ai pitit?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cricor spune:

Foarte frumos. Felicitari!!

Mergi la inceput