Spam PM - rage against the machine

Spam PM - rage against the machine | Autor: karula

Link direct la acest mesaj

Sunt genul care nu dau nici dezaprob la mesaje, ce sa mai vorbim de raportari. Dar SPAM-ul imi repugna total pe orice cale www ar fi. Asa ca ieri am raportat un mesaj privat care ma indemna sa votez nu stiu ce burtica in nu stiu ce concurs. Am luat de buna instiintarea automata ca un moderator va lua la cunostinta etc. Azi, "burtica" mi-a trimis acelasi mesaj. Am mai apasat o data butonul SPAM, iritata, recunosc, pentru ca refuz sa cred ca vizitele mele pe DC sunt pierdere de vreme, dar cu plimbarile din inbox in cutia de mesaje, apoi in toate forumurile ca in cele din urma sa constat ca nu mai am vreme sa citesc si ce m-ar fi interesat, da, pot spune ca am pierdut vremea.
Nu stiu numele userului, am luat de bun mesajul automat ca un moderator se va ocupa de problema. De doua ori!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

karula, in cazul spam-urilor de acest gen (tras de maneca sa votezi la un concurs), masurile luate de moderatori sunt penalizarea la finalul concursului a celui/celei care a spam-uit. Nu putem bloca, tehnic, un user sa trimita mesaje la altcineva, dar consecinte vor fi.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karula spune:

Multumesc Laura, chit ca e fix raspunsul care nu ma avantajeaza deloc, dar deloc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Pffuuuu... acuma vad ce se intampla pe PM. Una este sa primesti un PM si alta este sa bombardezi pe PM en gross- este SPAM grosolan.
Ok - o sa discutam situatia aceasta, dar este inacceptabil, este o forma de violare ca casutei private.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:


Buna seara,

Nu imi sta in caracter sa fug din fata problemelor ce ma privesc in mod direct, asa ca, da, Karula, eu sunt user-ul care te-a deranjat atat de rau.
Imi cer scuze ca mesajul meu ti-a provocat atat de multa indignare, crede-ma chiar nu era asta intentia mea.

Initiativa forumului DC, privind concursul Miss Odiseea sarcinii, este una admirabila, care m-a atras din prima clipa si nu pentru beneficiile materiale, ci pentru ca mi-a dat posibilitatea de a ma mandri cu cel mai de pret dar pe care viata mi l-a oferit in sfarsit: copilul meu!

Fiind o campanie a site-ului, nu am considerat ca promovarea ei intra in categoria SPAM. Unde mai pui ca este primul concurs al DC-ului la care particip, de 5 ani de cand sunt membru.

Sincer, nu am crezut ca va deranja pe cineva un mesaj care nu contine nici macar un indemn, ci doar face cunoscut faptul ca sunt in concurs.
Mesajul incepea asa: " Daca iti place....", daca nu, nu e nicio problema. Nu cred ca am lezat nimanui dreptul la optiune.

Evident, in cazul de fata, mesajul a fost trimis de 2 ori, din greseala. Nu am vrut sa agasez pe nimeni, imi cer scuze inca o data. Sincere scuze.

Inainte de a trimite mesaje de promovare a concursului, am citit regulamentul site-ului referitor la spam, regulamentul concursului si toate subiectele forumului legate de spam.
Am citit chiar aici:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=86360&SearchTerms=spam
unde Adminul mentioneaza faptul ca :

Cei care au trimis PM-uri referitor la campanii de pe desprecopii.com au primit tacit acordul nostru (desi nu agreem aceste practici)

Vreau sa inchei acest subiect, cerandu-mi inca o data scuze persoanelor care s-au simtit lezate de initiativa mea.
Regret ca intr-o campanie atat de frumoasa, tocmai eu am fost cea care a dat o nota negativa si orice decizie se va lua in acest sens eu sunt multumita.

Nu am niciun resentiment fata de nimeni, pentru ca acest forum inseamna pentru mine mai mult decat un concurs.
Inseamna oameni minunati, suport emotional, informatii utile, prieteni noi, dar in primul rand a fost cel mai de pret ajutor in lupta mea cu infertilitatea.


Sa avem o primavara frumoasa!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:


  • O campanie nu este totuna cu un concurs!

  • Spamul este spam indiferent de ceea ce crede expeditorul.

  • Mai sunt si alte burtici care se mandresc nesolicitate in mesageria privata.

  • Cu fair play-ul unui concurs cum ramane?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:


Am inteles, in ceea ce ma priveste aceasta situatie nu se va mai repeta.

Definitia SPAM-ului este interpretativa, dar relevanta este definitia SPAM-ului pe care o da platforma privata pe care ne aflam, nu definitia mea si nici a altcuiva.

Cred ca ar fi indicat insa ca in regulamentul concursurilor, de acum incolo, sa fie specificat clar ca este strict interzisa promovarea prin PM.

Cat despre fair-play, am considerat ca este un instrument de promovare valabil pentru toti participantii in concurs, si dupa cum vad ca spuneti, nu am fost singura care a considerat asa.

Numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

Da, si eu am trimis PM dupa ce nu gasisem mentionata aceasta interdictie..mai intai am trimis la cativa zeci de useri pe care ii cunosc direct, apoi la altii cu care m-am mai intersectat pe forum in repetate randuri si ii stiam dupa mesaje..apoi m-a luat valul si am trimis si in casutele unora pe care nu ii cunosc.

Am citit ce ati scris aici si am inteles, asa ca as dori, daca se poate, sa ma retag din concurs ca sa nu existe discutii ulterioare.

Ma bucur ca am primit multe raspunsuri inapoi pe PM, toate foarte amabile si pline de energie pozitiva! Si imi cer iertare celor pentru care mesajele mele au intrat in categoria SPAM.

Multumesc pentru intelegere!





www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Miss%20Odiseea%20Sarcinii%20editia%202&page=7" target="_blank">sunt in concurs!! me1!!!
Ce mai povesteste Ana...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

Ellyshor,
si eu am primit mesaj de la tine. L-am sters si recunosc ca m-a iritat. Nu imi aduc aminte sa te fi citit pe forum si cred ca nici tu nu m-ai citit. Asta inseamna ca nu prea avem nimic in comun.
Atunci de ce crezi ca am sa citesc si votez poza ta?

Serios ca unii nu inteleg diferenta dintre concurs si campanie...

ah, si sa nu uit: Ellyshor, sanatate multa, sarcina usoara si prunc sanatos! Dar asa e o urare pentru toate femeile insarcinate de pe forum!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

am primit si eu mesaj pe Pm, dar nu ma deranjat deloc. si nu, n-o cunosc pe Ellyshor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyda spune:

Citat:
citat din mesajul lui kariguld

am primit si eu mesaj pe Pm, dar nu ma deranjat deloc. si nu, n-o cunosc pe Ellyshor.

Cei mai fericiti oameni nu au parte de lucrurile cele mai bune, dar obtin totul din cele pe care le au!



Si eu.

Mergi la inceput