Spam PM - rage against the machine

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Mie mi se pare neplacuta treaba cu PM-urile pentru ca nu e concurs de popularitate ci e concurs de poze.

Pana la urma, dupa parerea mea, n-ar trebui sa fie niciun concurs ci, pur si simplu, o galerie a burticilor DC.

Eu am fost invitata sa particip de catre desprecopii ca burtica de 2012, multumesc frumos pentru invitatie, dar pozele mele cu mine gravida imi sunt foarte dragi, sunt amintiri nepretuite si nu le-as fi vrut puse intr-un clasament, sau cantarite de x si y: asta e frumoasa, asta e urata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:

Citat:
citat din mesajul lui maru

Ellyshor,
si eu am primit mesaj de la tine. L-am sters si recunosc ca m-a iritat. Nu imi aduc aminte sa te fi citit pe forum si cred ca nici tu nu m-ai citit. Asta inseamna ca nu prea avem nimic in comun.
Atunci de ce crezi ca am sa citesc si votez poza ta?

Serios ca unii nu inteleg diferenta dintre concurs si campanie...

ah, si sa nu uit: Ellyshor, sanatate multa, sarcina usoara si prunc sanatos! Dar asa e o urare pentru toate femeile insarcinate de pe forum!

Emma Aida e inger
Doamne'ajuta!
http://maru-incotro.blogspot.com/


Ideea concursului nu cred ca era sa ne votam cunoscutii, ci sa votam ce ne place.
Exact asta spunea si mesajul meu..."daca iti place..."
Nu am cerut nimanui sa ma voteze, daca nu-i place ce vede.

Maru, imi pare rau ca si pe tine te-a deranjat mesajul meu.
Primeste scuzele mele si multumesc pentru urari.
Am nascut deja, Mihnea are aproape 1 anisor(se vede la semnatura).

Pentru mine e o situatie regretabila, desi am primit multe replay-uri pozitive la PM-uri, realizez ca am si deranjat pe multa lume.
Imi pare rau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Ellyshor, sunt chiar impresionata de reactia ta!

Dar fara suparare, formularea "daca iti plac pozele mele, voteaza-ma" te cam obliga.

A => B este echivalent cu non B => non A

cu alte cuvinte, omul se jeneaza: daca nu am votat inseamna ca nu mi-au placut pozele. Cum sa o supar pe fata asta si sa-i sugerez ca nu mi-ar fi placut pozele? Asa ca, din teama de a nu supara/deranja, voteaza, ca ce-l costa un vot?!

Si iaca asa concursul de poze se transforma in concurs de popularitate: cine are mai multi cunoscuti pe DC?

Insa nu e deloc prima oara cand se intampla, la toate concursurile am primit PM-uri de "campanie electorala", plus prin subiectele de la odisei aceleasi mesaje: "daca va place de noi votati-ne in poza cutare la concursul cutare". Organizat de DC sau nu. E deja o traditie ca sa zic asa. Si perverteste intentia concursului, dupa parerea mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:

Citat:
citat din mesajul lui lavi02

Ellyshor, sunt chiar impresionata de reactia ta!

Dar fara suparare, formularea "daca iti plac pozele mele, voteaza-ma" te cam obliga.

A => B este echivalent cu non B => non A

cu alte cuvinte, omul se jeneaza: daca nu am votat inseamna ca nu mi-au placut pozele. Cum sa o supar pe fata asta si sa-i sugerez ca nu mi-ar fi placut pozele? Asa ca, din teama de a nu supara/deranja, voteaza, ca ce-l costa un vot?!

Si iaca asa concursul de poze se transforma in concurs de popularitate: cine are mai multi cunoscuti pe DC?

Insa nu e deloc prima oara cand se intampla, la toate concursurile am primit PM-uri de "campanie electorala", plus prin subiectele de la odisei aceleasi mesaje: "daca va place de noi votati-ne in poza cutare la concursul cutare". Organizat de DC sau nu. E deja o traditie ca sa zic asa. Si perverteste intentia concursului, dupa parerea mea.



Lavi nu stiu cat de general valabila este axioma ta.
Dupa cum vezi, sunt oameni care s-au simtit deranjati de mesajul meu, nicidecum "jenati" sa ma voteze.
Alti au ignorat mesajul si n-au votat poate pentru ca nu le-a placut.
Si sunt si din cei care au votat pozele, si chiar mi-au trimis mesaje de felicitari.

Multi nici nu stiau de concurs, si pe langa mine au mai votat si alte burtici care le-au placut.

In fine, mai bine imi vedeam de treaba mea si de copilul meu, decat sa starnesc asemenea reactii neplacute.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

Ellyshor, ma bucur ca ai baietel sanatos! Sincer!
Nu am intrat sa iti vad poza/pozele. Deci nu e vorba ca mi-a placut ori nu. Si nu m-a deranjat, ci iritat, pentru ca eu ma loghez pe forum doar cand primesc un mesaj, si de obicei mesajul ala e un strigat de ajutor, sau de un sfat. Ma loghez rar pentru ca nu prea mai e nimic de spus pe aici, calitatea subiectelor nu e ce a fost...

Foarte frumos gestul tau de a-ti cere scuze! Apreciez f asta, cu toate ca nu erau necesare.

PS: Recunosc ca am mai primit mesaje de genul asta, dar de obicei de la fete cu care m-am intersectat pe la diferite subiecte, si care stiau ca ma bucur sa vad pozele pruncilor lor, indiferent unde erau postate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Si eu am primit indemnul si l-am sters, nu am raportat spam.
Poate parea nevinovat, atata timp cat e liber pentru toti participantii la campanie sa se foloseasca de forma asta de promovare....dar daca ar face-o toti participantii ce s-ar alege de mesageria noastra? si de mesajele reale si importante? Cum le-am cerne? sau am "dili" in grup totul?
Nu am nicio problema sa mi se atraga atentia asupra unui concurs de catre un membru cu care m-am intersectat pe undeva, in ideea ca nu am observat, nu ca sa ma "oblige" cumva chestia asta.
Dar sa abuzezi de functionalitatea forumului ca e liber pentru toata lumea inseamna sa nu respecti intimitatea celorlalti membri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Si eu am primit mesaj de la Elly, l-m sters si atit. Poate nu e clar regulamentul concursurilor. Poate ar trebui precizata chestia cu mesageria privata.

Mergi la inceput