Remedii raguseala

Remedii raguseala | Autor: Zina

Link direct la acest mesaj

Acum 3 saptamani, puiutul meu de 6 ani a avut aceasta viroza care circula. A inceput cu o usoara raguseala, apoi febra mare, care a tinut 4 zile. I-am facut tratament cu antibiotic injectabil, apoi pe gura.
Azi dimineata am auzit ca este iarasi ragusit. I-am dat ceai cu miere si lamaie, vitamina C, tantum verde spray. Va rog, spuneti-mi ce mai pot sa-i fac ca sa scape de raguseala, si sper sa nu mai faca din nou complicatii. Multumesc!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns greieras spune:

Fetitei mele cand a fost ragusita foarte rau dr. mi-a spus sa dau drumul la dus la apa fierbinte pana se umple baia de aburi si sa tin copilul in aburul acela 15 minute. Am facut asta de 2-3 ori pe zi si cred ca a ajutat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianama spune:

Lapte caldut cu miere.....noi am avut in decembrie,sa zic ca il ajuta,dar trebuie sa lasi sa treaca boala de la sine,toate astea il ajuta foarte putin.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andruta1 spune:

noi raguseala nu am avut, dar pentru raceala si rosu in gat dna doctor Crisan( Medsana), ne-a dat tantum verde, albastru de metil, vitamina C, si aerosoli; la noi a mers, a trecut raceala! sper sa va treaca repede si voua!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iris_2009 spune:

Pentru raguseala noua ni s-a recomandat de fiecare data si ne-a si trecut cu spray Tantum verde (e important ca o jumatate de ora inainte si dupa administrare sa nu bea apa si sa manance), Nurofen o data pe zi ca antiinflamator si lichide caldute.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali spune:

La noi functioneaza Homeovox sau homeogene 9.Amandoua sunt homeopate si chiar au efect...Plus ceaiuri de salvie, musetele...cu miere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana71 spune:

Buna,

Pentru laringita eu intotdeauna le dadeam seara un antihistaminic (gen Claritine sau Aerius sau Xyzal) dozat in functie de varsta si kg.

Daca raguseala era foarte accentuata le mai dadeam clorocalcin si le puneam o carpa calda si uscata la gat (incalzita un pic cu masina de calcat). Ceaiuri calde (nu fierbinti) indulcite cu miere si lamaie adaugata si cateva tablete de faringosept.

In camera ma asiguram ca are umiditate suficienta (noaptea aduceam niste oale cu apa fierbinte).

In maxim 2 zile raguseala disparea, tusea latratoare devenea productiva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

Trebuie sa afli cauza raguselii(virala, bacteriana sau fungica) si apoi tratament.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AnnaBaby spune:

se recomanda de asemenea repaus vocal, ideal ar fi sa nu mai vorbeasca deloc, dar cum asta e cam dificil la un copil, macar sa nu cante, sa nu tipe, etc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tanima_i2002 spune:

Desi iau si antibiotic de 7 zile si am facut de la gargara cu apa si sare, aerosoli cu dexa, cartof la gat cu spirt, sare calda la gat, pastile si spray-uri de gat, lapte cu ou crud si miere tot ragusita sunt. Ce este drept nu am reusit sa fac repaus vocal nici acasa, nici la servici. Si desi ma confrunt cu aceasta problema de mai multe ori pe an (boala profesionala as numi-o), de data aceasta a fost mai rau ca niciodata. Se pare ca circula niste gargauni urati rau. Astept sa treaca de la sine acum. Oricum este in limite normale sa persiste pana la 1 luna.
Asa ca daca nu a luat cumva o alta viroza, cu repaus vocal si pastilute de gat ar trebui sa scape. Si eu folosesc Homeovox si homeogene 9. In plus folosesc si pastile cu albastru de metil ptr a dezinfecta gatul, mai ales ca eu am avut o infectie urata.
Important este sa nu se "chinuie" sa vorbeasca.
Multa sanatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zina spune:

Dupa 3 zile a facut si febra, asa ca a luat iarasi antibiotic 5 zile, pe care l-a terminat ieri. Si lui i-am dat Homeogene 9, plus spray Tantum, vitamina C, dar vad ca fara antibiotic nu merge, se agraveaza.
Ce ma ingrijoreaza este faptul ca aceasta viroza persista, si foarte multe persoane s-au imbolnavit, la gradi nu mai vorbim. Astazi l-am tinut acasa, nici nu stiu ce sa fac de maine, cum stim, sunt parinti care-si trimit copiii care tusesc, stranuta, si imbolnavesc pe altii. Aceeasi poveste...

Mergi la inceput