Ne jucam cu pistolul?

Ne jucam cu pistolul? | Autor: linasobolina

Link direct la acest mesaj

Alex are doi ani si jumatate si merge la cresa unde este foarte bine. Insa de ceva vreme vrea si el pistol!!
Ideea este ca noi nu incurajam nici desenele violente, nici jocurile violente, DAR uite ca vrea si el sa faca poc cu pistolul, ca Stefan de la gradi
Ce fac? Sotul meu spune nu, eu il intreb daca vrea sa il invete sa croseteze, el ca si asa copilul are conformatie masiva, ce de pe termen lung sa ii dezvoltam abilitati de lupta, eu ca mai bine il dam la balet, ce sa fie ca Balu mare si bland....
Si vrei sau nu el se joaca si isi doreste pistol, ca baietii!


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Toata copilaria mea mi-am dorit si am avut.... minge, pistol, pusca cu doua tevi, arc, prastie, bicicleta, minge, barca, tub Bergmann, masinuta teleghidata...
Acum am 45 de ani doi copii si nu am batut pe nimeni, nu am impuscat pe nimeni, probabil nici nu se va intampla vreodata.
Nu am facut balet nici nu am talent, nu stiu sa crosetez.
Insa una este copilaria si dorintele ei si alta oamenii mari care uita de copilarie.
Am citit pe aici undeva ceva de genul.... si se aplica de minune voua (si nu numai) oamenii mari vad nimic in toate iar copiii vad de toate in nimic.

Eu stiu?....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

Chiar daca parintii restrictioneaza accesul copiilor la jucarii de acest gen, copiii si le vor inventa singuri.
Mai ales atunci cand se joaca singuri.

Baieteii in special au nevoie sa-si manifeste spiritul de luptatori.

Eu nu le-am cumparat niciodata arme, in schimb am observat ca isi fac din incaltatorul de pantofi, din creione, din rigle...etc

Cadourile de care s-au bucurat tare (nu inaintea celor de lego si tractoare) sunt cele cu soldatei, masini de lupta si arme.

Cele mai bune alternative sunt cititul, muzica, atelierele pentru copii, spectacole, teatre, muzee, etc.... iesirile in parc cu role, biciclete..
(asta tine insa de disponibilitatea parintilor si de "oferta")







Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (4 ani) si Teo voinik (6 ani)

felicitarile Mariei
...................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyalo spune:

Crosetatul si baletul cred eu daca nu are copilul inclinatii spre asa ceva sunt mai pt. fete...
Baieteii prefera vad in mare parte jocuri si jucarii specifice ...printre care si acestea...Da eu i-am luat si pistol de jucarie...de la Mos C.a primit si mitraliera...cu lasere-lumini si altele s-a jucat mult cu ea...subscriu la ce a spus Marius... si apoi Alinuk... daca nu doriti aceste jucarii...gasiti activitati variate...dar specifice varstei/sexului respectiv...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Eu zic mai degraba, daca isi doreste, sa ii luati. Pt ca ce isi doreste prea mult si nu primeste, poate sa se transforme intro mica obsesie pe care va incerca sa si-o satisfaca peste ani de zile. Aste este, copii se joaca de-a politistii, de-a indienii, de-a nemtii si englezii (pe vremea mea cred ca erau rusii ) si nu din cauza asta au ajuns unii criminali.

Eu mi-am dorit o casuta pt papusi si nu stiu ce mobila pt ea. M-am rugat de ai mei in sus si jos dar am primit alte jucarii. Sa va spun ca acum colectionez casute de papusi si tot ce le mai trebuie ?

Florian al meu are aceeasi virsta, dar deocamdata suntem la nivelul de pompieri si doctor, dar din vara intra la gradinita cu baieteii cei mari .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Nu vad de ce sa nu se joace cu pistoale de plastic,cu pusti,si alte jucarii de pe piata.Iti aduci aminte de "hotii si vardistii?"Mama ce ne mai distram...fac si io ca Marius, am avut si eu pistol cu bile(niste bile mari).prastie...teava din aia pentru cornete,iar pusti,pistoale..doamne ce distractie era...Eva are pistol cu laser,pistol cu ventuze,doua pusti de jucarie micute,roz si verde...se joaca de-a fugarirea monstrului,trage la tinta...in casa,dar crede-ma e un copilas chiar timid si cuminte.II place valsul,baletul,eu vreau sa o dau la ceva sport de lupta,e prea blanda.

Eu trageam cu prastia de spargeam becurile,si uite am si eu un copil,o famile,un copil sensibil si politicos.Si nu a avut nimeni de suferit de pe urma mea,niciodata.

Si ce crezi ca vai desenele alea animate or sa-l invete cu violenta?E vorba de felul de a fi si nic` nu schimba asta.Lasa-l sa se joace cu copiii,lasa-l sa se bucure,altfel va fi mereu fructul interzis si abia atunci o sa ai probleme.Eu zic sa-l dai la inot sau ceva de echipa...cand o fi.Zau,balet?Citeste ce scrie sub semnatura mea.

Marius,pentru o secunda,mi te-am imaginat in lacul lebedelor


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianama spune:

Noi le-am ocolit cat am putut pana acum,avem 3 ani,....sa vedem deacum....Erau seturile alea cu catuse cu baston,pistol,...bleah ....nu ,nu imi place...
E mic inca ,ii poti lua unul sa se asemene f. putin cu pistolul,din plastic gol....daca isi doreste asa mult,al meu deocamdata nimic...nu mi-a zis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Am avut si eu pistoale de plastic sau metal, cu capse, de cowboy sau de politist, pusti cu una sau doua tevi, cu luneta, carabine. Am avut arcuri si sageti, arbalete, grenade. De jucarie, normal. Plus accesorii pentru indieni, cowboys. Coroane d-alea de pene pentru sefi de indian, centuri cu pistoale, cartusiere.
Vorba lui Marius, n-am impuscat pe nimeni si nici nu intentionez. Dar mi-a placut tare sa ma joc in diferite roluri si, normal, ieseam intotdeauna invingator.
Nu mi-a dezvoltat nici o abilitate de lupta si nici nu m-a facut agresiv.
Si mai e cum zice alinuk, daca n-aveam la mine "armele", orice creanga era buna de pistol, pusca...

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Eu am un baietel de 3 ani juma' si tocmai i-am luat de curand un pistol care face pac-pac .A mai avut in vara pistoale cu apa dar acum vazuse la carnaval la copii si si-a dorit si el...cateodata se joaca de-a piratii si impusca in stanga si dreapta pt a cuceri comoara .
Bine,inainte de pistolul asta,gasea diverse crengi pe care le folosea pt post de pistol sau chiar,la masa,isi "construia"unul din cascaval....

Nu m-am gandit nici o clipa ca ar putea avea vreo consecinta nefasta cand va creste mare...cel putin,toti baietii pe care-i cunosc au pistoale de jucarie...ar fi lumea plina de criminali daca...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MElise spune:

Cred ca importanta e moderatia in aceste situatii. Pistoale de jucarie sunt de cand lumea si cred ca toti baieteii isi doresc pusti, pistoale sabii cand sunt mici.... vor sa devina eroi, sa salveye lumea, sa cucereasca tari si sa gaseasca comori. Debordeaya de imaginatie. Nu cred ca asta e un pericol pentru viitorul lor. Important este cum sunt canaliyate aceste fantezii. Si, sincer, decat sa stea cu ochii in calculator si sa impuste nu stiu ce monstruleti, mai bine sa alerge cu pistorul in aer liber dupa comori si pirati...

Fascinatie

Inevitabil... Eminescu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Marius si Rufus, ati uitat de ... tunurile cu carbid.

Mergi la inceput