Dereglari de somn ale bebelusului

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Of, din pacate te trage in jos trecutul, atat de tare incat nici macar nu constientizezi:(. Imi pare rau ca situatia ingrata si inumana in care ai fost pusa (sa te ocupi de un copil de 0-2 ani cand TU erai un copil ce abia intra in pubertate?! Este groaznic, nu ma mir ca ai ramas cu traume care acum se reflecta in niste principii false care se rasfrang asupra copilului tau).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

"Sa rupa cat mai repedere legatura alaptat-somn" Cine a dat indicatia asta sa mi se scuze exprimarea e tampit. Adica tu sa iti lasi copilul sa urle ca vezi Doamne e noapte si e program de somn.
Mie mi s-a indicat alatpare cat mai lunga si cand vrea ea. Si Karla nu a avut nici suzeta. Asa ca eu am fost pana la aproape doi ani suzeta, pat, hrana, alininare, alintare si comfort. Si au existat n nopti in care m-a bazait de n ori si in care niciodata nu m-am gandit sa o las sa urle ca sa adoarma singura ca altfel nu va fi independenta. A supt la mine in brate si 12 ore legat si se tezea si adormea si asta a fost.
Acum la 4,6 ani doarme cu muzica si o poveste si nu mi se pare o tragedie ca mi le cere. Si sunt nopti in care se trezeste si isi aduna jucariile din pat si vine la noi in pat si nu vad nici in asta o cauza de criza. O sa adoarma singura cand va vrea ea si sunt convinsa ca o va face candva.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_2010 spune:

@joklk

Zicea cineva in urma ca i-a scos laptele de noapte copilului la 5 sapt. Sper ca e o greseala, poate a vrut sa spuna 5 luni(desi e devreme si atunci). Totusi, la 5 sapt e un botz de om, de ce-ai face asta?

Am impresia, mai fetelor(unele, se stiu ele), ca va e frica sa va iubiti copiii. Pacat...

Mami de Radu Andrei - 16.03.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns izabela88 spune:

de mine era vorba si nu e gresit,5 saptamani avea fetita mea cand am fost la pediatru si mi-a recomandat sa fac asta. o iubesc enorm,e un copil dorit,programat,aparut la 2 ani dupa nunta,deci intr-o relatie stabila.am sa pun poza la avatar de cand era de 2 luni sa vedeti ca se dezvolta foarte bine,si e un copil vesel,nu cred ca a ramas traumatizata ca nu a mai baut lapte noaptea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Izabela, si cum ai procedat? cum ai facut sa ii "tai laptele" la 5 saptamani? cum a reactionat copilul? Cum ai procedat tu la reactia copilului?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

Izabela, si cum ai procedat? cum ai facut sa ii "tai laptele" la 5 saptamani? cum a reactionat copilul? Cum ai procedat tu la reactia copilului?




'Cos what I feel is the only truth for me

I-a explicat serios (inclusiv prin limbajul semnelor) ca asa a zis dnul doctor, ca asa e bine pentru un copil mare, de 5 saptamani, iar copila a inteles, i-a dat un pupic pe obraz, i-a facut cu manuta semnul "love" si a adormit linistita si fericita ca se va dezvolta frumos, nu ca mancaii care sug noaptea si pe la 1-2-3 ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinuk@ spune:

Ma strange in spate ... ma gandesc cum ar fi facut al meu sa- i fi luat laptele la 5 saptamani ca ne stia toata incinta pana reuseam sa fac laptele nici nu m -am gandit vreodata sa- l scot acu are 4 ani si mai cere cand e racit, cand nu mananca suficient ziua ...LAPTE nimic altceva
Stiu ca senzatia de foame la bebei e ca o durere .

nu inteleg ce e asa de greu sa pui copilul langa tine si sa dormi la mine a mers cu doi odata si sunt total diferiti ca fire ,copilul doarme cand ii este somn si in timp isi face singur program si chiar daca se mai abate de la el e normal pentru ca sunt etape si etape de dezvoltare .






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenstar spune:

Buna seara,

Tocmai ce am revenit pe forum sa vad ce ati mai scris si am vazut ca am avut ceva de citit, nu gluma :).

As vrea mai intai sa clarific cateva aspecte.

Cand am spus ca este indicata ruperea legaturii alaptat-somn, nu m-am referit deloc ca ar trebui luat copilul de la san inainte de a se satura :) Doamne fereste! M-am referit ca este mai bine sa alaptam cu un pic de timp inainte de ora de somn, jumatate de ora, o ora, tocmai pentru a nu crea acea dependenta de stimuli de adormire. Va rog citit informatiile de pe acest link in acest sens:

http://www.babycenter.com/404_should-i-nurse-my-baby-to-sleep_1459112.bc

De asemenea, iata de ce am decis sa deschid subiectul pe forum: am citit ceva materiale in care scrie ca noi, mamele suntem de regula vinovate pentru trezirile astea nocturne. Unul din materiale este si acest articol:
http://www.reclama/5greselievitabileinadormireabebelusului-articol-12.html
Insa, asa cum cineva a pomenit, acest articol poate fi doar pura teorie, statistica ce nu se aplica in fiecare caz in parte. Aveam insa nevoie de experienta mamelor care s-au confruntat cu problema mea, pentru a incerca cel putin sa mai evit din trezirile dese ale lui bebe.

Alta clarificare: atunci cand mi-am exprimat ceva pareri legate de cresterea copilului, acele pareri reprezinta linii generale dupa care ma ghidez de obicei, nu intotdeauna. Nu de putine ori am renuntat la principii sau reguli, pentru ca e normal sa ma slefuiesc si eu dupa bebe. Slefuirea cred ca este reciproca, nu doar a mea sau a lui bebe. Asa cred acum, poate in timp imi voi schimba parerea :).

Va multumesc pentru absolut toate parerile. Aaaa, si apropos, nu cred ca parerile mele sunt bune si ale altora rele:) Cred ca toate au avantaje si dezavantaje si tine de noi sa alegem avantajele sau sa evitam anumite dezavanjtaje in cresterea si educarea copiilor.

Asadar, va multumesc, in special mamelor izabela88, ch_dana, meb si celorlalte mame care mi-au raspuns din propria experienta, dupa incercari si reusite sau nu neaparat reusite :). Multumesc si celor care au aruncat cu rosii si oua in mine, pentru ca, desi stilul de a exprima o idee nu este tocmai elegant in cazul unor persoane, pana la urma am extras ce ma interesa :).

Si acum vreau sa mai sharuiesc ceva din experinta recenta: am incercat ceva aseara si azi si a mers cat de cat :). Nu l-am mai leganat in carut si nici la san nu l-am adormit, ci, dupa masa de seara (la care a stat pana sa se sature dar dupa care nu a adormit instantaneu), am stat cu el in pat o jumatate de ora. Ne-am jucat,ne-am dragalit, ne-am imbratisat, pana cand a adormit SINGUREL langa mine. Apoi l-am pus in patul lui. Treziri noscurne au mai fost, si vor mai fi, dar este posibil sa-l invat astfel sa adoarma singur, fara a-i crea vreo frustrare si fara a-i stirbi din personalitate. Voi vedea mai departe ce si cum, si daca el va cere in mod expres sa stea in pat cu noi, desigur ca va fi primit cu toara dragostea. Recunosc insa ca mi-as dori sa se obisnuisca sa-i placa patul lui. Acum, vom vedea :)

Seara buna va doresc tuturor!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Carmen, pune-l in patutul lui si stai linga el pina adoarme, eventual mingaie-l pe cap, burtica, ce ii place lui. Si azi asa, maine asa, reduci din timpul pe care il petrecu linga patut pina ajungi sa il pui jos, dai un pupic, trei mangaieri si gata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenstar spune:

Multumesc de raspuns, cristoiu. Am incercat metoda asta insa plange din secunda in care il pun in patul lui, nu prea imi da sansa sa-l dezmierd. Ma gandeam sa revin la metoda descrisa de tine dupa ce il mai adorm in patul meu cateva zile.

Mergi la inceput