Dereglari de somn ale bebelusului

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dia_filipas spune:

Citat:
citat din mesajul lui inbox
Da, m-a intristat un mesaj, de la alt subiect, tot pe mine personal, altii poate au alte motive de tristete, cand o mama ( nu stiu care, nu retin deobicei ) spunea ca la culcare duce copilul in camera, ii da jucaria de plus, il pupa, stinge lumina si gata. Stiu copii care isi iau paturica in brate la 2 ani si se culca, singuri, la fel pe mine ma intristeaza si asta...fiindca, fara supararea, aceasta a fost alternativa care li s-a impus! ( nu discut aici de jucaria de plus preferata ci de obiectele de atasament - la fel aici sunt subiectiva, ca pestetot de altfel- ai mei nu au avut niciunul asa ceva, asta nu inseamna ca ele nu exista, mai interesant ar fi de explicat de ce exista)



Nu sunt de acord cu asta, pt. ca eu am un exemplu in fetita mai mica. De pe la 2 luni doarme toata noaptea (program ales de ea, fara sa intervin cu nimic, ea fiind alaptata la cerere pe vremea aia), si de atunci am mutat-o in patutul ei, a acceptat fara macar sa scanceasca. O alaptam, o puneam semi-adormita in patut, clipea de 2 ori si adormea instant. Nu a plans, nu am fortat-o, nu e nimic care sa produca tristete, asa a ales ea, ca daca plangea sau se trezea, cu siguranta o luam din nou langa mine. Si fetita nu are nici un plus, nici suzeta nu accepta, nimic... Si se trezeste vesela, si e un copil vesel in general.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DarkBendis spune:

In legatura cu administrarea glucozei imediat dupa nastere.

In conditii normale, bebelusii, in primele ore dupa nastere, nu au nevoie sa primeasca nimic, picaturile de colostru de la mami, pana sa vina laptele sunt de ajuns. Acestea nu sunt doar foarte bogate in calorii, dar contin si anticorpii atat de importanti, plus o gramada de alte substante nutritive. In situatii speciale, bebelusi prematuri care nu pot suge, mama care nu poate sa alapteze deci bebe nu are acces la colostru, bebelusi cu probleme de sanatate se administreaza/se poate administra glucoza - dar asta nu ar trebui sa fie o regula generala.
A administra glucoza din start in primele ore, la toti copilasii nou nascuti, atata timp cat bebelusii sunt sanatosi, la termen, mamicile pot sa ii puna la san sa pape cei mici colostru nu are de fapt nici un fundament medical.

Tot soacra poate sa te sfatuiasca sa ii dai la bebe si suculet de portocale la 2 luni si sarmale date prin blender la 6 luni, ca nu-i asa, pofteste copilul...sau sa il tii cu 2 caciuli in casa ca e frigut la 25 de grade,deci hai sa o lasam pe soacra in pace

Repet, un bebe sanatos la cateva saptamani/luni nu are nevoie decat de lapte, laptele de la mami sau lapte praf. Nu ceai, nu Baby Drink, nu apa, nu suculet. Se hidrateaza cu lapte, isi ia tot ce ii trebuie din lapte, si se dezvolta si creste cu lapte.

Dark Bendis 13+
& The Goblin Prince (31.12.2008)

"I dream of wolves. With them I run."
"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Izabela88 eu am impresia ca tu vrei neaparat sa ne lamuresti pe toti de aici ca e foarte bine ce ai facut tu. Poate ar trebui sa te mai interesezi si sa vezi ca ceea ce ti-a indicat pediatrul tau nu e corect, normal si cu atat mai putin uman. Ca tu ai acceptat fara sa cracnesti asta..... Faptul ca iai dat ceai nu ti-a ajutat copilul cu nimic. Te-a ajutat pe tine sa ai nopti linistite.
se stie foarte bine ca toata lumea acum recomanda alaptare exclusiva pana la 6 luni si asta inseamna fara nimic altceva. Laptele acele e si hrana, si bautura. Citeste mai multe poate intelegi.
Si da eu am auzit de bebelusi care au primit glucoza si ce o mai fi primit prin spitale. Dar nu iti mai compara copilul cu alti copii care isi incep viata in sectia de terapie intensiva (din varii motive). Poate daca ai trece prin asa ceva ai intelege mai usor ca noptile cand te trezeste bebelusul sunt de fapt o placere. Poate ai intelege ca nu e o covoada ca ii satisfaci nevoile unui bebelus doar sa fii convinsa ca il ai si e sanatos.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

eu nu inteleg de ce comparam ce se intampla in maternitate cu ceea ce facem acasa...da si eu i-as da copilului tau glucoza, ceiut si alte porcarii daca as fi asistenta medicala si as avea nu stiu cati copii pe cap, nu de alta dar probabil si asistentele medicale au nevoie sa isi faca somnul de frumusete, asa ca de ce ar face ele mai mult decat tine ca mama?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Citat:
citat din mesajul lui dia_filipas

Citat:
citat din mesajul lui inbox
Da, m-a intristat un mesaj, de la alt subiect, tot pe mine personal, altii poate au alte motive de tristete, cand o mama ( nu stiu care, nu retin deobicei ) spunea ca la culcare duce copilul in camera, ii da jucaria de plus, il pupa, stinge lumina si gata. Stiu copii care isi iau paturica in brate la 2 ani si se culca, singuri, la fel pe mine ma intristeaza si asta...fiindca, fara supararea, aceasta a fost alternativa care li s-a impus! ( nu discut aici de jucaria de plus preferata ci de obiectele de atasament - la fel aici sunt subiectiva, ca pestetot de altfel- ai mei nu au avut niciunul asa ceva, asta nu inseamna ca ele nu exista, mai interesant ar fi de explicat de ce exista)



Nu sunt de acord cu asta, pt. ca eu am un exemplu in fetita mai mica. De pe la 2 luni doarme toata noaptea (program ales de ea, fara sa intervin cu nimic, ea fiind alaptata la cerere pe vremea aia), si de atunci am mutat-o in patutul ei, a acceptat fara macar sa scanceasca. O alaptam, o puneam semi-adormita in patut, clipea de 2 ori si adormea instant. Nu a plans, nu am fortat-o, nu e nimic care sa produca tristete, asa a ales ea, ca daca plangea sau se trezea, cu siguranta o luam din nou langa mine. Si fetita nu are nici un plus, nici suzeta nu accepta, nimic... Si se trezeste vesela, si e un copil vesel in general.


Dia,cu Miruna povestitoarea (15.07.2008) si Sofia exploratoarea (21.11.2011)

Cand vei cadea, eu voi fi mereu acolo!
Cu drag, Podeaua.


Trebuie facuta diferenta intre copiii care aleg ei sa isi scoata o masa sau dorm mai bine singuri cu/sau fara jucarica/paturica si cei carora li se impune acest lucru si sunt in suferinta.

Si fiica-mea e model de copil care doarme singura, o pun in pat, ne pupam, ne dragalim isi ia jucarica, imi intoarce un spate mititel si frumos si gata, nani.
Dar cu fiica-mea e altceva. As fi vrut sa nu fie asa. Am luat-o la 4 luni din maternitate. In acele 4 luni nu stiu ce i-au facut si ce nu i-au facut acolo, dar ea era speriata de oameni, nu vroia sa pui mana pe ea. Probabil ca rarele dati cand cineva punea mana pe ea i se intampla un ceva neplacut.
Nu am putut sa o hranesc macar in brate, nu stia sa manance tinuta in brate. Nu pot sa descriu cat de furioasa si frustrata am fost sa constat cat rau poate fi facut unui mic bebelus in numai 4 luni.
Am facut cum a fost mai bine pentru ea. Ca sa pastreze in stomac ceva lapte trebuia sa nu fie miscata nici macar un milimetru cand manca. Aveam carcei la mana cu care tineam biberonul complet nemiscat.
De la dat sa manance cum le-o fi dat in spitalul ala s-a suspectat si o gastrita.
Incetul cu incetul a invatat sa aiba incredere in noi. Incetul cu incetul a invatat sa se bucure de o mangaiere, dar intotdeauna s-a simtit mai bine sa doarma singurica.
Nu stiu, repet, ce traume or fi fost in acele cateva luni de vietisoara.
Noi am cautat sa fim atenti la ea si sa ii respectam dorintele si sa ii castigam increderea usurel.
Slava Domnului ca aveam cainii pentru ca ne-au ajutat enorm. In mod paradoxal de ei nu ii era teama, desi sunt doua namile. Cu ei a invatat sa zambeasca, iar cateaua juri ca era mama ei.
Incetul cu incetul a inceput sa se relaxeze si cu oamenii, dar a ramas cu ceva fixuri. Unul din ele e ca are nevoie de spatiul ei, de mult spatiu. Pe care i-l respectam.
Mustacim fericiti cand isi manifesta dorinta sa vina cu noi in pat, dar sta un pic si gata.
In rest, acum e cel mai lipicios, pupacios si sociabil copil. Sunt fete de aici care o stiu.

Eu aia tot zic, trebuie sa fii atent la nevoile copilului.
Nu stiu, citesc si tot citesc si parca ceva nu se leaga.
Perioada asta de bebelusie este atat de scurta, chiar daca primul an i se pare tinerei mame ca ar dura vreo 10 asa...
Ma uit acum in urma si nu stiu cand au trecut 3 ani jumate.
Probabil ca cele cu copii mai mari va ganditi ca nu stiti cand au trecut 5-6-9-14 etc ani...
Este atat de scurta bebelusia si atat de importanta in viata copilului si a ta, ca parinte... Da, esti obosit, da, esti chior de somn, da, iti vine sa te insiri pe jos de oboseala, dar, fetelor, aveti copii sanatosi! Fara probleme! Nu se poate ca unica problema este cum sa ii scoatem de la 5 saptamani masa de lapte de noapte ca sa nu ne mai trezeasca. Exista si reversul, sa verse tot permanent si sa nu stii cum sa stai si in cap, si in varful degetelor, sa ii dai sa manance si sa tina ceva in burtica.
Copilul e sanatos... nu se poate ca unica problema sa fie ca il leganam in carucior sa adoarma. Ii e bine? E fericit?? E sanatos??? Asta e unica problema? cat o sa il leganati? Ca doar nu o sa vrea leganat pana la 18 ani, nici macar pana la 2!. Vrea copilul la mami in brate sa ii fie cald, bine si in siguranta? E fericit si multumit si picoteste ca pui? Ce se poate sa i se fi intamplat unui copilas de nici 4 luni de nu accepta sa pui mana pe el, de e speriat de moarte sa pui mana pe el??
Ia ganditi-va si asa. Schimbati putin perspectiva.

Da, am caini. Pana si cainii daca scancesc noaptea ma scol sa vad ce au. Si daca s-au cerut in pat si i-am putut primi in pat, cand nu era copilul, i-am primit. Cand nu i-am putut primi, m-am dus si am dormit eu cu ei, in cosul lor, daca au avut nevoie de mine.
Pentru ca mie una mi se rupe sufletul si nu pot sa intorc spatele daca cineva are nevoie de mine, de ceva ce pot sa dau.
Si categoric pot da niste ore din somnul meu. E cel mai mic lucru care mi se poate cere.

Aia nu inteleg. Cum te lupti si frustrezi un bebelus sa il dai dupa tine, cand el saracu' abia a venit pe lume si nu intelege... nu intelege ... decat ca ii e foame si nu primeste mancare, primeste in schimb un lichid care nu are nici un gust si dupa care ii e si mai foame imediat, nu intelege de ce nu se mai aude inimioara aia care ii tinea lui de urat cand era acolo la caldurica in burtica, se gaseste singur pe lume si nici cui sa planga nu are sau de ce, ca oricum nu il intelege nimeni si nu i se da ce are nevoie.

Of!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Ceaiul la bebelushi ingreuneaza /opreste absorbtia de fier (ceea ce duce la anemii), cel granule este plin de zahar si chimicale (zahar care este f, daunator corpului, strica dintii), umple stomacul cu apa dulce dand senzatia de satietate, cu aport 0 de calorii si nutrienti, ceea ce in timp duce la malnutritie. Ca sa nu mai vorbim despre unele plante care sunt daunatoare, chiar toxice organismului. Baby drink e o porcarie chinezeasca, plina de zahar si chimicale, fara nici un efect dovedit asupra colicilor.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Si ca sa nu credeti ca vorbesc din carti, pun niste poze.
Cum se doarme cu cainele in patul lui, ca vrea sa stai cu el, pur si simplu.
Cum se doarme cu randul pe jos cu cainele operat, ca asa vrea el pe jos, ca ii mai racoreste operatia si durerea.

Si daca poti intelege un caine, cum Doamne iarta-ma sa nu intelegi si sa nu ii dai unui copil ce are nevoie??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alyx spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

Ceaiul la bebelushi ingreuneaza /opreste absorbtia de fier (ceea ce duce la anemii), cel granule este plin de zahar si chimicale (zahar care este f, daunator corpului, strica dintii), umple stomacul cu apa dulce dand senzatia de satietate, cu aport 0 de calorii si nutrienti, ceea ce in timp duce la malnutritie. Ca sa nu mai vorbim despre unele plante care sunt daunatoare, chiar toxice organismului. Baby drink e o porcarie chinezeasca, plina de zahar si chimicale, fara nici un efect dovedit asupra colicilor.




'Cos what I feel is the only truth for me


Eu stiam ca baby drink e facut in Egipt, dar poate nu stiu bine.
O fi porcarie, dar asa se poate spune despre multe produse pentru colici. Nu stiu ce s-a dovedit sau nu dar la fi-miu a avut efect. La fel si la nepoata mea si la inca vreo doi copii pe care ii stiu.
Dar deja discutia a deviat de la dereglari de somn,la altele.

Carmencat, stii cum se spune, problemele fiecareia sunt cele mai importante pentru persoana respectiva tocmai pentru ca sunt ale ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Deci iubiti-va copiii, hraniti-i cand au ei nevoie, cocolositii langa voi, ca trece timpul si ce a fost facut prost sau citind si aplicand sfaturile unora sau altora din carti mai mult sau mai putin dubioase... nu mai poate fi desfacut. Timpul nu mai poate fi dat inapoi si regretele sunt tardive apoi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Citat:
citat din mesajul lui alyx

Carmencat, stii cum se spune, problemele fiecareia sunt cele mai importante pentru persoana respectiva tocmai pentru ca sunt ale ei.

alina


ai mare dreptate, dar uneori nu vedem padurea de copaci si nici ce avem pana cand nu pierdem

Mergi la inceput