Violenta in scoli - Masuri ?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Elev taiat cu cutitul de un coleg, in timpul orei si in fata profesoarei, la un liceu din Baia Mare: http://ro.stiri.yahoo.com/elev-taiat-cu-cutitul-un-coleg-timpul-orei-104300396.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:



o sa ajungem sa facem la intrarea in scoala check-in mai ceva ca in aeroporturi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

hai ca am mai dat de o stire, uitandu-ma la cea pusa de tine:

http://stirileprotv.ro/stiri/actualitate/ancheta-la-o-gradinita-dupa-ce-o-educatoare-a-lipit-scotch-pe-gurile-copiilor-a-fost-o-joaca.html



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alba68 spune:

Draga Allinta,
nu numai ca scoala are psiholog, dar acel copil e insotit la ore de psihologul pe care i l-a pus la dispositie scoala. Un psiholog numai ptr. el si cu toate asta reuseste sa faca ravagii. Scoala a vorbit si continua sa vorbeasca cu mama (familie de divortati), dar nimeni nu vede nici un rezultat.
Pare buna ideea cu politia, am auzit ca au facut ceva niste parinti, dar tot nu a mers. Si parintii astia sint destul de perseverenti dar cind i-am auzit ultima oara erau pesimisti.
Oricum am primit raspuns de la inspectorat: tip invatatoara va lua masuri (care?) si vor urma scuzele din partea copilului ?!
Precizez ca acest copil nu a cerut niciodata scuze la nimeni, cu toate ca in fiecare zi are pe constiinta jumatate de clasa.
E rau sa-ti trimiti copilul la scoala si sa traiesti cu frica sa i se intimple ceva rau. In timpul lectiilor de deasupra. Ce sa mai zic in recreatie cind au si cizme si bocanci.
Ce se intimpla cu lumea ?
Parca atunci cind eram eu la scoala nu se auzea de copii cu cutit la ore si nici in afara orelor...
O zi buna fetelor
A.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Alba, tu mergi la politie si fa reclamatie scrisa. Spune-le celorlalti parinti ceea ce ai de gand sa faci si vei face. De abia de atunci in colo, lucrurile se vor pune in miscare.



allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


eu sunt curioasa daca alte fete ce traiesc in Elvetia pot confirma realitatea unor astfel de situatii in scoli...mie mi se pare incredibil, nu prea seamana a ce stiu eu despre tara aia.

aici cele mai dure gesturi de care a avut parte fiu'meu au fost: aruncatul caciulii pe geamul autobuzului scolar de alti copii, o imbrinceala...dar niciodata pumni, lovituri si alte povesti de groaza, repetitive; si totusi scoala s-a sesizat automat, s-au luat masuri, etc..;


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui columbiana
nu prea seamana a ce stiu eu despre tara aia.

Nici micul dejun de astazi din cantina Kronospan nu prea seamana cu ce stiam noi toti despre tara aia ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


tot cu capul in sacul cu politze, capcaune? mai iesi, viata e frumoasa pe afara........

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alba68 spune:

Columbiana,
stiu, as fi spus si eu acelasi lucru daca eram in locul tau.
Si mie mi se pare incredibil.
Cum inspectoratul mi-a raspuns zicind ca vor lua masuri (sanctiuni, scuze de rigoare din partea agresorului), am asteptat si azi dimineata am fost la invatatoare sa intrebam (am fost si cu sotul) in ce fel acel copil a inteles ca a gresit. In sensul ca dupa agresiunea de luni, azi, joi, nu am primit scuze. Eu nu stiu ce sa ma fac de aceste scuze, dar fata zice ca le va primi si asteapta inca, ptr. ca zice ce e noua regula si tine la asta. Regula de a cere scuze credeam ca exista si inainte...
Invatatoarea a ramas surprinsa, credea ca s-a ocupat de asta psihologul copilului, psihologul copilului probabil se gindeste ca se ocupa de problema invatatoarea. Si uite asa nimeni nu a facut nimic.
In legatura cu intimplarea de care zice capcaunul, nu e singura, acum vreo 2 luni a fost alta si intr-o tara mica.....vad ca se intimpla cam des. Am citit si mesajele altor mame din CH si par supermultumite. Am vorbit si cu mame de aici(elvetiene) si ele spun ca nu e o situatie rara, adica fiecare scoala are citeva cazuri asa si ca trebuie sa fie integrati.De fapt si cazul de acum 2 luni era cu un tip care avea probleme comportamentali, psihice, era sub tratament sau mai bine zis in observatione... Aceste persoane devin asa si ptr. ca atunci cind sint copii ii lasa sa creada ca pot face orice cu scuza ca sint bolnavi.
Aceasta situatie are efecte si pe planul de studii: in clasa a doua fac inca adunari si scaderi pina la 20, si inca trebuie sa termine literele de mina (au facut decit pe cele de tipar anul trecut). Nici vorba de compuneri sau probleme la mate. Decit calcule simple. Invatatoarea pierde majoritatea timpului alergin impreuna cu psihologul in urma acestui copil. Cind invatatoarea explica el nu sta asezat; ori bate pe cineva, ori le rupe caietele ori le arunca rechizitele in gunoi, ori se duce si da drumul la chiuveta din clasa si uda ce-i iese in cale. Va imaginati cum sint atenti la ora ceilalti cu circul asta. Nu stiu, nu stiu cum e posibil sa nu se intervina. Raspunsul inspectoratului a fost ca si el are dreptul sa fie integrat.
Asta e.
O zi buna tuturor
A.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


Alba, tu de cit timp esti in Elvetia?

Mergi la inceput