uleiul de ricin?

uleiul de ricin? | Autor: michelle-usa

Link direct la acest mesaj

la ce e bun uleiul asta? am cumparat un astfel de ulei, aici se numeste castor oil dar e de fapt ulei de ricin.

http://www.sears.com/shc/s/p_10153_12605_SPM6289555609P?ci_src=184425893&ci_sku=SPM211369677&sid=IDx20130125xMPHLWx015


eu imi dau pe maini cand am pielea uscata...dar oare mai poate fi folosit la altceva?


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns izabela88 spune:

uleiul de ricin se poate folosi ca masca pentru par(aplicat simplu, facut maioneza),apoi acoperi parul cu o punga,cel putin juma' de ora,dupa care urmezi ritualul obisnuit de spalare.
stimuleaza cresterea genelor/sprancenelor daca aplici uleiul in fiecare seara cu o periuta curata de la un mascara(sau cu ce vrei tu)
hraneste unghiile,dak le masezi cu ulei dupa curatare,insistand in zona cuticulelor.
merge combinat cu alte uleiuri(masline,nuci,palmier,cocos,arbore de ceai etc) si vitamine(A,E),pentru tratamente mai eficiente.
sa fii frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Nu contest ca altora le-a adus miracole,pentru mine uleiul asta a fost un mare fisssssss!!Niciun rezultat,nicio imbunatazire...nimic.

Da' poate am avut eu asteptari foarte mari de la el.

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Depinde la ce si cum l-ai folosit Dana.
Eu il folosesc o data pe luna,25ml de ulei de ricin amestecat cu 5 ml vit A,5 capsule vitamina E si ulei de masline extravirgin in completare la masca pt par,dar il las 4 ore,fac asta in weekend, spre seara cand sunt sigura ca nu mai ies si am activitati casnice ,sa nu ma apuce batzu in alea 4 ore,apoi ma spal pe cap (2 samponari).Am observat ca nu imi mai cade parul asa mult.
La inceput se recomanda o saptamana da una nu,timp de o luna,apoi o data pe luna pt intretinere.

Andra ,mamica de 3+1 album no1 albumul no2

Vreau sa nu mai fiu diferit!!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

pentru uz intern, stiam ca este foarte bun impotriva constipatiei.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Citat:
citat din mesajul lui CorinaDani

pentru uz intern, stiam ca este foarte bun impotriva constipatiei.


Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)


Daaa, daca il poti inghiti, atunci scapi de constipatie dar iti trebuie imediat un remediu pentru diaree si dureri de burta.

Tot de uz intern e bun la declansat contractii. Dar nu recomand, am facut-o eu si am avut niste contractii monstruoase de la bun inceput pina la final.

Asta cu genele o stiam si eu dar nu am testat. Cica si vaselina functioneaza la gel, povestea Ema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Fungal infection. Eu cand renunt la proteine imi scade imunitatea si ma trezesc cu eczeme pe mana sau in jurul ochilor (la pleoape). Nu stiu de ce apar numai atunci, numai mie (din casa) si in acelasi loc. Pe incercate si vindecate :), m-a ajutat! Si la un furuncul am folosit.
Am pus si comprese (a la E. Cayce), dar nu pot confirma.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramiha spune:

Este bun pentru intarirea firului de par. Exista si tratamente pentru unghii cu ulei de ricin.

In luceu ma dadeam cu ulei de ricin pe gene, in speranta ca le voi avea ca in reclamele la rimel, dar nu a functionat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui ML

Fungal infection. Eu cand renunt la proteine imi scade imunitatea si ma trezesc cu eczeme pe mana sau in jurul ochilor (la pleoape). Nu stiu de ce apar numai atunci, numai mie (din casa) si in acelasi loc. Pe incercate si vindecate :), m-a ajutat! Si la un furuncul am folosit.
Am pus si comprese (a la E. Cayce), dar nu pot confirma.


www.flickr.com/photos/69265867@N06/sets/72157628040874089/" target="_blank">Copilaria, o data-n viata... (foto)


www.flickr.com/photos/69265867@N06/sets/72157628085332016/" target="_blank"> Un fluture (de noapte) pe zi si alte (tot foto)

si mie imi ies eczeme la ochi, pe pleoape dar numai daca folosesc cosmetice... de cate ori am o petrecere si imi dau cu fard pe pleoape a 2-a zi mi se umfla, se inrosesc. degeaba am schimbat produsele...
in urma cu vreo 10 ani...chiar nu mai puteam scapa de afectiunea asta...si aveam continua eczema la pleoape.
dupa ce am fost la medici de ochi, dermatologi si nimic nu a mers cu cremele lor...mi-a spus o prietena,fosta farmacista din iran...sa dau cu un pic de hidrocortizon. asta a mers perfect...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Rar folosesc cosmetice, Michelle, si tot apar in conditiile amintite. Am renuntat de mult si la crema de fata inlocuind-o cu uleiul de nuca de cocos (nu stiu daca sa ma rusinez sau sa rad). Il suport fara probleme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

De ce sa te rusinezi ML eu folosesc numai cosmetice facute in casa,ma refer la demachiant,crema de fata,crema de maini,chiar daca nu am probleme cu cosmeticele clasice.

Andra ,mamica de 3+1 album no1 albumul no2

Vreau sa nu mai fiu diferit!!!!


Mergi la inceput