cum sa ... ???

cum sa ... ??? | Autor: Aqai

Link direct la acest mesaj

Va rog, intelegere multa :). eu desteapta desteptelor si cu solutii pentru toate si care acasa savuram pe paine o "cearta" strasnica de corporatie (de aceea cu sange mult si numai zambete) mi-am gasit nasul.

am in echipa o persoana care din lipsa de spatiu venea si lucra la birou noaptea. ei bine, pentru ca vreau sa-i dau mai multe responsabilitati blah blah nu intru in amanunte, am nevoie de ea ziua.

asa ca in prima faza i-am facut un spatiu in biroul meu si am in paralel am inceput cautarile pt un loc pt ea. pusesem ochiul pe un colt bun, cand intr-o zi, o alta colega cu o pozitie similara ca a mea dar in alta ograda, se indreapta cu planuri marete spre acelasi loc.

la interceptie, ii spun ca ma bucur sa lucram impreuna la amenajare, dar ca ACEL colt e al meu (confirmasem si cu seful). Contabila mea are nevoie de un loc mai privat, spatiu pentru acte si e perfect.

ok tzoc tzoc, ce bine, ea mai pune 2 birouri langa pt oamenii ei si ce frumos o sa fie. ea se ocupa de renovarea spatiului si il coordoneaza, se ofera draguta iar eu zic ok cum iti place tie, atata vreme cat nu uiti ca locul acela e pt S.

ieri se amenajeaza spatiul. azi nici nu ma spal bine pe ochi ca ACEL colt e ocupat de unul din baietii ei. iar eu trebuis sa-i spun CAND am nevoie de loc pt S, caci cateva ore pe zi nu vor fi o problema....

totul in dulcele stil clasic. zambetul pe buze si de fapt dintotdeauna asa a fost planul, ca acel loc sa fie ocupat de mai multe persoane in functie de nevoi.care ale ei sunt mai mari, anyway.

o tranta dulce romaneasca nu merge in vestul salbatic modern, fetele din Nord America cred ca ar fi de acord cu mine.

deci, cum dau cu ea de pamant in stil local (zambetul pe buze da, da, asa e cum spui tu, ai perfecta dreptate, doar ca ginion ca eu fac tot cum vreau eu? si fara sa mi se increteasca vreun fir de par?

bear in mind ca eu sunt in perioada de proba....

mie nu imi iese nici cum decat ca am tras paiul scurt si tre' sa-l inghit.


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Eu i-as spune verde in fata, cu zambetul pe buze, ca nu e corect ca ea sa ocupe spatiul respectiv atata timp, cand intelegerea cu seful si cu ea fusese alta.
Tupeului ii raspunzi cu tupeu, tot zambind, of course.



allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Eu zic sa o instalezi tu pe S acolo maine dimineata la prima ora, cu dosare, hartagorii si tot ce are nevoie si sa o anunti pe cealalta ca S are nevoie de spatiul ala 6 ore pe zi. O anunti, asa cum a fost intelegerea, cate ore/zi are nevoie S de spatiul ala. Eventual o rogi pe S sa apara maine la birou cu juma de ora inaintea celorlalti, sa se instaleze. Si daca cealalta vezi ca se supara, luni dimineata apari frumos cu cafea si o cutie de gogoshele dar te mentii tare pe pozitie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

1. Eu zic sa nu te certi ...

2. Poti sa ii dai resposanbilitatile alea lui S sa le faca noaptea ? Poate si lui S ii place noaptea si atunci risti sa iti faci 2 dusmani.

3. Poti sa gasesti o solutie pt omul dusmanului ? Unde lucra ala pana acum ? daca ai avea o solutie poti mima amabilitatea. Oricum nu am inteles, aveti acelasi sef ? Daca DA, atunci in dicutie, pronunti numele lui de mai multe ori, ca si cum e dorinta sefului de a o pune pe S acolo ... ceva de genul " Cred ca am inteles eu gresit cand am discutat despre locul ala, pentru ca S lucreaza cu multe documente si confidentiale si din cauza asta Seful mi-a sugerat ca locul ala ar fi foarte bun pentru ea ... s-ar putea sa nu aiba curaj sa se certe cu Seful pentru un colt. Daca insa zice ca discuta cu el, discuti tu inainte si tot la fel, n-o vorbesti de rau, ii spui doar ca tu ai inteles ceva si s-a intamplat altceva.

Oricum, tine minte, una din strategiile de mare succes in comunicare este sa nu reprosezi ci sa te faci ca e vina ta si nu intelegi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Daca tipa este vicleana, asa cum o descrie Aqai, in urmatoarea zi, o sa-si instaleze si ea pe cineva mai devreme.
Cum se va ajunge la o intelegere corecta ? Sabotandu-se unii pe altii ?





allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Cand cineva este hotarat sa ocupe un spatiu, nu il dai la o parte ramanand prieten cu persoana, oricat de amabil i-ai zambi si ai incerca sa fii diplomat.
Este o rivalitate, care trebe tratata ca atare.
Ostilitatile le-a demarat cea care si-a instalat oamenii, abuzand de increderea lui Aqai in cuvantul ei.



allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

io recunosc ca nu prea inteleg sistemu' asta cu spatiu'. da' se pare ca e problema mare daca pana si contabila lucreaza noaptea.
ea lucreaza opt ore pe zi/noapte? daca nu, ati putea face un orar pentru coltisor. partea proasta e ca acum S are loc la tine in birou si ti se poate raspunde (ma gandesc) ca poate sa lucreze si acolo. aici ai tu sigur argumente.

in fond, tipa a incalcat intelegerea si tu prea te-ai bazat pe ea ca o va respecta in conditiile in care se pare ca e o lupta acerba pentru fiecare mm patrat, de lucreaza functionarii si noaptea.

o alta alternativa decat oraru' ar fi sa vorbesti cu colega. io asa as face. i-as aminti de intelegere, nu as argumenta de ce si cat timp imi trebuie spatiu', doar ca il doresc eliberat. ii inteleg problemele am sa incerc s-o ajut in alt fel (eventual cand gaseste alt colt o ajut sa amenajeze ), da' coltu' e al meu. si nici nu i-as zambi, n-as fi nici acra, doar hotarata. si nici n-as sta la negocieri.
acum depinde si de colega. da' oricum i-as spune ca sunt dezamagita. n-as face o competitie din asta, nici de mandrie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

pai buflea clar de certat nu vreau si evit

de s aveam nevoie ziua, ca de aceea imi si trebuia un loc pt ea... nu ma deranjeaza sa imparta locul, dar ma deranjeaza ca pur si simplu e fost exclusa. si nu vreau sa intru in razboi cu mutat lucrurile si asa mai departe.

nu avem acelasi sef :(

dar am aflat ca azi dimi inainte sa ajung eu la birou seful meu a fost sa vada locul si a intrebat o alta colega daca lui s ii place... deci e clar ca el a inteles ca mine

asa ca ce am facut so far: l-am invitat pe sef la mine in birou la un brainstorming pe teme de audit... la aceeasi ora la care s lucreaza la mine in birou

ca sa nu para ca parasc, sa vada el fara sa ma duc cu jalba :)))



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

Aqai,
ii trimiti un email tipei, (cc' sefu si contabila nocturna), cu programul contabilei tale, si gata!

fara certuri si batut din picior

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

da adela, ideal asa as face.

doar ca e genul ala de individa care vorbeste mult, peste tine, nu asculta, vorbesti in paralel... si de fapt imi e atat de sila sa interactionez cu ea ... nici nu stiu sa va explic

in plus, e ultimul lucru de care aveam nevoie. am o energie rea zilele astea, pe unde merg numai conflicte si rasturnari de situatie.

cel mai probabil ii voi amenaja un alt loc daca dl sefnu face nimic, insa ramane intrebarea cum ii servesc eu ei un raspuns calm si frumos fara sa ma enervez. ca asta e una din problemele mele majore zilele astea, s-au adunat atatea incat sunt ca butoiul de pulbere

si da, momentan avem o problema gigantica cu spatiul. inca vreo 3 ani asa :))))



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Citat:
citat din mesajul lui Aqai
e genul ala de individa care vorbeste mult, peste tine, nu asculta, vorbesti in paralel... si de fapt imi e atat de sila sa interactionez cu ea ... nici nu stiu sa va explic


Exact genul asta trece peste cadavre. Poate ca seful tau observa ca nu a respectat termenii intelegerii si aranjeaza lucrurile asa cumtrebuiau sa fie de la inceput, fara atata stres.



allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput