cum sa ... ???

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

io in situatii din astea, cand cei cu care comunic, intrerup, nu asculta, vorbesc peste le spun pe un ton nici prea autoritar, nici prea amabil:): aud ce spui. da' pot sa-mi termin ideea? pot vorbi pana la capat?
de cele mai multe ori functioneaza :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Aqai, acum am vazut ca esti in perioada de proba ! Nu te poti impieptosa cu individa, fara a atrage atentia asupra ta.
Imi pare corect cum zice maru : trimite orarul de lucru la biroul respectiv, ei si sefului tau.





allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Citat:
citat din mesajul lui Aqai

pai buflea clar de certat nu vreau si evit

de s aveam nevoie ziua, ca de aceea imi si trebuia un loc pt ea... nu ma deranjeaza sa imparta locul, dar ma deranjeaza ca pur si simplu e fost exclusa. si nu vreau sa intru in razboi cu mutat lucrurile si asa mai departe.

nu avem acelasi sef :(

dar am aflat ca azi dimi inainte sa ajung eu la birou seful meu a fost sa vada locul si a intrebat o alta colega daca lui s ii place... deci e clar ca el a inteles ca mine

asa ca ce am facut so far: l-am invitat pe sef la mine in birou la un brainstorming pe teme de audit... la aceeasi ora la care s lucreaza la mine in birou

ca sa nu para ca parasc, sa vada el fara sa ma duc cu jalba :)))



_


Eu ii cer suport direct sefului meu cand intru in situatii conflictuale cu colegii din alte tari si cu sefii lor. Ca seful meu de aia e sef, ca sa imi asigure spatele cand am nevoie. Nu te duce la el cu jalba in protap cum ca tipa respectiva ti-a furat locul pt contabila ci spune-i sefului tau ca ai nevoie de un loc pt. S. Daca te intreaba ce-i cu locul amenajat initial, spune-i care e problema. Seful meu stie ca nu escaladez la el decat cand nu am alta solutie. Asa nu risti sa te expui direct si nici nu iti periclitezi sitauatia in perioada de proba cu un conflict de arata cine o are mai mare.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

situatia lui aqai e delicata, fiind in probation,ea trebuie sa dovedeasca nu numai ca e buna in meseria ei, ci si ca se integreaza in grup, ca poate lucra cu ceilalti, team player...Deci dusul la sef se face pentru chestii importante...

nu stiu daca "gura mare" e sefa de birou, cea care are in administratie spatiul si echipamentul. Daca ea e, atunci aqai nu poti face mai nimic. Ea are planul facut de mai demult, si sigur nu prevedea aducerea lui S din tura de noapte/afternoon dimineata.
Daca nu e ea, atunci mergi la respectiva si intreab-o cum poti sa ii asiguri un birou lui S. II specifici ce nevoi are S, de spatiu, de privacy, de storage... (mai, ma tampesc rau de tot, imi vine mult mai usor sa scriu in engleza)

Si noi avem mari probleme cu spatiul, e o chestie comuna in universitati, si profii care nu au birou in facultate "fura" cate un desk si incep sa lucreze. Iese cu scantei si cu prof luandu-si hartiutile si plecand bufnind...

Mergi la inceput