Sa-l anunt pe sotul amantei...sau nu?

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mik spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Aruncatul obiectelor apartinand unei persoane e recomandata de psihologi ca si terapie.Scapi de cel/cea care te-a influentat negativ,aruncand ceva de-al persoanei respective.Chiar ieri citeam ceva dat de un amic...

Madalina


Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."


bine ai facut, Madalina.
Toate lucrurile lui trebuie sa dispara complet si definitiv. Un simbol mic nu merge.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariuta spune:

Citat:
citat din mesajul lui saskia

Citat:
citat din mesajul lui Cristina_C

Pai asa e de ajuns sa arunci ceva mic, simbolic, cum ar fi o soseta. Si cred ca psihologii recomanda de fapt sa scapi de obiectele lasate tie amintire de netrebnic, nu de hainele lui din dulap.


Corect, daca noi am fi in situatia aia , v-ar place sa va arunce fostul sot/iubit hainele la gunoi sau pe geam sau mai stiu eu unde.


Eu m-as supara daca as fi vecina :)
Nu e civic sa faci asa ceva, la cetateni, la aspectul orasului nu va ganditi? Ca daca fac toti asa cum ar arata Bucurestiul?
Apropos de lectiile astea de "domnie", la standardele mele e mai onorabil sa dai cu ceva de pamant decat sa te umilesti, dar fiecare face ce poate in momentele respective, n-are importanta pana la urma viata merge mai departe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Hainele lui erau in dulapul din casa mea.

Si erau scumpe,da.Si ce daca?

Si dupa ce i le-am aruncat,am sunat un amic,ziarist,si am plecat sa ne plimbam prin doua orase vecine,sa ma linistesc.Macar atunci l-am sunat,i-am spus ce am patit,a venit sa ma ajute.



Fain,nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

E mai bine sa vezi de tine si de copil si sa-ti faci un restart la tot ce s-a intamplat si ce a dus aici.
Din cate inteleg, aceasta relatie oricum se finaliza la un moment dat, ca s-a finalizat asa...asta e, era si asta o posibila varianta. Nu cred ca te vrei ancorata intr-o relatie "de forma".
Granita intre bine si rau, in situatii de acestea, e foarte subtire, e ca si cum ai merge pe o pojghita de gheata. Ce e bine pt tine, e rau pt altii, ce e rau pt altii e bine pt tine, ce ma intereseaza pe mine poate pe tine nu te intereseaza si invers, ce e normal pt tine, poate nu e normal pt mine si invers, etc. Trecand peste asta, inca nu ai reusit sa te echilibrezi....dovada echilibrului recapatat va fi cand ceea ce s-a intamplat va fi pe deplin acceptat de tine si ai sa vb despre asta, degajata, ca despre o etapa a vietii tale, o etapa care ti-a dat niste lectii din care ai invatat ceva si ti-a daruit un copil minunat. Inca esti furioasa (e absolut normal, insa ai grija sa nu ramai asa), debusolata si te "agati" de tot ce ti-ar putea intoarce sotul acasa.
Pe tine personal n-o sa te ajute cu absolut nimic daca ai sa faci asta, poate doar sa-ti dauneze.
Eu ti-as sugera sa incepi sa te iubesti pe tine mai mult, sa te vezi ca cea mai importanta persoana....pt ca asa si este, daca tu nu esti bine, copilul nu va fi bine si sa-ti faci ordine in viata ta....lasa-i pe rstul sa-si faca/ori ba ei ordine in viata lor.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny

Sa se cupleze sotul amantei cu sotia amantului.



Din putin se face mult - ajutor umanitar!

Lucrusoare de vanzare...


In atentia celor carora le face placere sa depaseasca limitele celor scrise de mine: in cazul in care considerati ca aveti dovezi de necontestat cum ca am facut 99 de oua, pe care le ascund in camara, cu intentia de a le vinde la suprapret, va invit sa deschideti un subiect special pe aceasta tema. Multumesc pentru intelegere.







si mai apoi sa se si incuscreasca....

ps. am avut ocazia in viata sa vad si varianta Selenei...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos
Eu nu as fi asa categorica ca sz,cu "de ce vrei inapoi un asemena om".Cred ca chiar si inselatul poate fi iertat,daca e vreo sansa sa faci casnicia sa mearga mai departe.


Si unde-i casnicia ?! Ca din cate am citit era o convietuire de 11 ani care nu a mai putut fi resuscitata.
Eu cred ca e al naibii de dureros, dar ea efectiv acum nu are ce sa faca. Trebuie sa isi revina cumva si sa aiba grija de ea si de copilul ei.


Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Copiii Monicai Alex Luca Lorena Olivia

Urgent: Pentru ochisorii IONELEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Savvy spune:

Mie mi se pare ciudat ca nu intervine crisiacob sa ne spuna ce si cum. Ca noi toti ne-am dat cu parerea pe-aici, dar n-am primit feed-back. Pare ca a aruncat o piatra-n balta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Seawave spune:

Mamagiuliei, si parerea mea este aceeasi. In momentul asta ea nu mai are ce sa faca. Este deja o relatie ce nu cred ca se mai poate reface si chiar daca s-ar putea, ar mai fi oare la fel ca inainte? si oare ar merita? avend in vedere ca nici inainte nu a fost o relatie in care sa se inteleaga bine?

Hai sa va povestesc din experienta mea, desi nu este acelasi lucru. Este vorba despre o relatie dedinainte de casatorie, un om pentru care m-am umilit, am fost ranita, am iertat, am incercat sa uit si atunci cand nu am reusit sa uit, m-am prefacut ca nu stiu sau nu inteleg. Am crezut ca asa este viata si ca toti barbatii sunt la fel, ca ei inseala instinctual si ca noi, femeile trebuie sa acceptam cu demnitate, uitand, iertand sau inchizand ochii.
M-a inselat, l-am prins, a recunoscut senin, iar eu, in disperarea de a nu pierde acea relatie, ce o consideram pretioasa, am iertat, am incercat sa uit si sa nu reprosez nimic.
A trecut prima data, ne-am impacat, am fost satisfacuta ca am invins in fata amantei si ca EL s-a intor la mine. PANA DATA VIITOARE. Cand am luat totul de la capat, cu alta amanta.
Sunt norocoasa, ca nu am fost casatoriti, nu am avut copii impreuna.
Am fost distrusa cand m-a parasit definitiv, desi apoi, cand era intre doua relatii, intotdeauna ma suna sa ne vedem.
Dar ii multumesc lui Dumnezeu in fiecare zi ca a avut grija de mine, ca m-a scapat de el si mi-a dat viata pe care o am acum si pe care nu as fi avut-o niciodata cu el, ca a avut grija de mine si mi-a dat ce aveam nevoie chiar si atunci cand eu ii ceream altceva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Seawave spune:

Crisiacob, te rog sa ma scuzi daca nu am dreptate, dar ai deschis un subiect, fierbinet dupa cate se pare. Noi, toate cele care ti-am raspuns, fiecare cu parerea ei, am incercat sa te ajutam sa iei o decizie.
Poate ar fi timpul sa intervi si sa ne spui macar sa nu ne mai batem capul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Seawave spune:

Off topic

Mamagiuliei, iertare si tie daca iti spun asa, dar desi eu m-am inregistrat pe acest forum de putin timp, am citit de muuuulta vreme (in incercarea de a avea un copil) si te stiu pe tine de pe vremea cand erai Daria, faceai FIV si de pe un alt forum, unde deschideai subiecte si aveai poze cu frumoasa ta Giulia, cu niste ochi magnifici

Mergi la inceput