Tpersistenta, ff puternica..

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

la noi a mers de obicei combinatia asta
dimineata si la pranz: Eurespal si ACC
seara: Aerius SAU Ketof (ca sa nu tuseasca noaptea).

Am si un tratament naturist, primit de la dr, cu rezultate spectaculoase la mine: ceai de scai vanat (1 cana seara), extract gemoterapic de coacaz negru (25 picaturi dim. si 25 picaturi seara). Tratamentul se tine 10 zile. De obicei amelioararea apare dupa 2-3 zile.

Sanatate !

Ingrid si Cristi 9 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larasarit spune:

Vreai si eu sfaturi naturiste pentru bebe putin sub un an, gripat, tusea s-a agravat, fata de azi dimineata parca tuseste de 2 ori mai mult. Pana acum i-am dar doar antitermic la nevoie si sirop de patlagina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns izabela88 spune:

sirop stodal,ceaiuri calde(cimbrisor,daca ai) si vizita la medic sa-l asculte la plamani,sa-l verifice in gat etc,asta ca sa poti sa-l ingrijesti acasa linistita.
tusea nu e o boala,e un simptom al unei boli si uneori e dorita pentru a curata caile respiratorii(la fel ca stranutul si cursul nasului),iar in cazul febrei,aceasta indica faptul ca sistemul imunitar a fost activat "la cote maxime" in lupta cu boala.
sa fiti sanatosi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns principe spune:

Tusea cand este de lunga durata si cand nu evolueaza,de cele mai multe ori... este de natura alergica.

Aerius este un antialergic,eu nu l recomand ...are multe efecte adverse(a fost si un subiect pe dc)plus ca daca lasa aerius tusea revine la scurt timp.mai bun este talzicul sau si mai recomandate homeopatele...noi cu acestea am avut bune rezultate si ptru lunga durata ,mai mult de un an si jumatate fara tuse,muci.
nu stiu daca se gaseste in romania BROMELINA,HRP-INDIGO,alj...sunt produse in usa ,le recomand cu toata increderea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_lex82 spune:

Va multumesc ff mult pt raspunsori, multe din cele scrise de voi le-am incercat cu diverse alte ocazii..acum urmam doar tratamentul medicului, dar sincer Iustin mi se pare mai rau..Tusea de rupe dar cu niste expectoratii ingrozitoare..ff multi muci..i curge nasul de n-am timp sa i-l sterg...Azi-noapte a tusit toata noaptea cu toate ca la culcare i-am dat Flavamed si Ketof...Sincer sunt ff sceptica cu privire la tratament..adica il tot facem de 1 saptamana si mi se pare ca Iustin e mult mai rau...Micutul nici n-a prea dormit nici ieri la pranz si nici azi-noapte din cauza acestor mucozitati ff abundente..pur si simplu ii e greu sa respire, se ineaca...De cand a inceput cu mucii i-am pus sub saltea si 2 pernute mici ca sa stea ridicat in zona capului, dar degeaba..Mi-e teama ca aceasta raceala sa nu avanseze..Azi am sa incep sa ii dau Fluimucil poate mai reducem din mucii astia...Doamne de cand il am nu i-a curs niciodata nasul ca acum...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

pentru muci abundenti foloseste ser fiziologic si batista bebelusului. baile fierbinti (ma rog, cat suporta copilul), cu multi aburi, iarasi ii fac bine, deoarece fluidizeaza mucozitatile.
daca tu simti ca e ceva in neregula, nu mai sta pe ganduri, mergi la urgente pediatrie, sa-l vada un medic, sa-l asculte la plamani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_lex82 spune:

Corina, nu stiu daca e normal sa nu-i treaca de o saptamana,,acum insa ma gandesc ca tusea asta ff deasa e si din cauza expectoratiei..si intr-un fel consider normal..dar totusi nu pot sa zic ca nu-s ingrijorata..baie nu mai am cuyraj sa ii fac..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui CorinaDani

pentru muci abundenti foloseste ser fiziologic si batista bebelusului. baile fierbinti (ma rog, cat suporta copilul), cu multi aburi, iarasi ii fac bine, deoarece fluidizeaza mucozitatile.
daca tu simti ca e ceva in neregula, nu mai sta pe ganduri, mergi la urgente pediatrie, sa-l vada un medic, sa-l asculte la plamani.

Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)


da....sa mearga la alt medic ,sa-i prescrie alt tratament...iar da copilul peste cap.

Oana curatza-i bine nasul ,cit de des potzi,daca nu are febra mergi pe tratamentul dat ...insa curatza-i nasul cit d ebine potzi.

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

dana, anul acesta m-am "ingrozit" cate cazuri de pneumonie virala sau atipica au avut fie colegi de serviciu, fie copiii lor. acelasi lucru mi l-a spus si pediatra fetitei mele. multe dintre aceste pneumonii au fost eronat diagnosticate si tratate drept raceli sau viroze. doar radiografia la plamani poate confirma diagnosticul, multe dintre simptomele bolii seamana cu o raceala obisnuita sau nu prea sunt simptome...

oana nu este obligata sa urmeze tratamentul unui nou medic. i-am spus doar in ideea de a mai cere o opinie medicala, daca cel mic se simte din ce in ce mai rau.

oana, mucozitatile sunt verzi ? daca da, ii poti pune in nas picaturi tobradex, au un pic de antibiotic in compozitie si distrug mai rapid crocobaurii din nas si gat.
daca administrezi copilului medicamente gen fluimucil, ATENTIE, nu-i dai in acelasi timp medicamente antitusive, deoarece mucozitatile fluidizate nu mai pot fi eliminate prin tuse/expectoratie, ci coboara spre bronhii/plamani. scrie si in prospectul fluimucilului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aleniram spune:

Am auzit de curand ca pentru tuse e f. bun ceaiul de gutuie(o gutuie taiata bucatele si fiarta intr-un litru de apa pana scade lichidul la jumate).Eu inca nu am incercat-o.Si ceaiul de lamaie e f. bun.Pe asta l-am incercat dar nu mai stiu cantitatile.Ma gandesc ca sunt parfumate si poate le primesc copii.Siropul de ridiche face foarte bine dar e nesuferit la gust.

Mergi la inceput