Metode de adormit bebelusul...?

Metode de adormit bebelusul...? | Autor: MElise

Link direct la acest mesaj

Dragi mamici si tatici de bebelusi, voi ce metode folositi pentru a va adormi copilasii?

Al meu, care are 11 luni, a devenit un mic Terminator seara... se foieste, rade, mormaie, face orice numai sa nu adoarma desi pica de somn... Ziua adoarme relativ repede, dar seara....

Fascinatie

Inevitabil... Eminescu

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Ce amintiri frumoase imi aduce acest topic ...

Baiatul meu adormea cu un truc special - ii mangaiam cu degetele tamplele, si asa adormea cel mai repede. Si acum ii mangai tamplele si ii spun ca asa adormea cel mai usor si am de gand sa ii spun secretul asta si sotiei sale.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_lex82 spune:

Buna, eu nu mai am tocmai un bebelus pt ca terminatorul meu e mare de acum..2,9 ani, dar iti scriu din experienta mea, somnul de la amiaza sa nu depaseasca ora 16, dupa aceea joaca cat cuprinde, eventual scos afara, nu dupa ora 16 pt ca e rece in perioada asta, insa inainte de somnul de la amiaza ai putea sa il scoti o jumatate de ora-o ora daca nu bate vantul si nu ploua..Seara eu recomand o baie calda inainte de culcare, laptele cald..Incearca sa fie liniste in casa in momentul in care il pui la somn..el daca simte agitatie in casa nu are chef de somn..te asezi langa el in pat sau daca doarme in patut stai langa el, si il mangai, dar nu-i vorbesti, doar sa iti simta prezenta...daca aveti lumina de veghe ai putea sa o stingi pana adoarme, pe uni copii i deranjeaza lumina..al meu pana la 8 luni a schimbat vreo 4 metode de a-l adormi..la inceput aformea in brate, pe urma il leganam in brate prin casa pe muzica de copii..apoi pe picioare (asta ff putin timp..maxim 2 luni), de la 8 luni ii fac baie, il schimb in pijamale, ii dau biberonul cu lapte, intra in patut, inchid lumina si usa si doarme singur..are si un prieten de plus..Mickey...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Mergem in pat, stingem luminile peste tot, avertizam tata ca daca-si da drumul la Dr House pana nu il adorm n-are decat sa il adoarma el.
In intuneric si liniste absoluta mergem in pat unde mimam somnolenta. Eu adica. El isi aseaza perna, se foieste, se suceste, rade, ma pupa, ma intreaba pe limba lui, isi numara piticii de pe perna, ORICE. Eu raspund monosilabic si repet "dar hai sa dormim". Intr-un final, se intoarce cu fundul si se culca. pare o vesnicie dar media e de 15 minute.

De cate ori deschid fereastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MElise spune:

Citat:
citat din mesajul lui desprecopii

Ce amintiri frumoase imi aduce acest topic ...

Baiatul meu adormea cu un truc special - ii mangaiam cu degetele tamplele, si asa adormea cel mai repede. Si acum ii mangai tamplele si ii spun ca asa adormea cel mai usor si am de gand sa ii spun secretul asta si sotiei sale.






Mirela, vei fi o soacra model!

Fascinatie

Inevitabil... Eminescu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ina.click

Mergem in pat, stingem luminile peste tot, avertizam tata ca daca-si da drumul la Dr House pana nu il adorm n-are decat sa il adoarma el.
In intuneric si liniste absoluta mergem in pat unde mimam somnolenta. Eu adica. El isi aseaza perna, se foieste, se suceste, rade, ma pupa, ma intreaba pe limba lui, isi numara piticii de pe perna, ORICE. Eu raspund monosilabic si repet "dar hai sa dormim". Intr-un final, se intoarce cu fundul si se culca. pare o vesnicie dar media e de 15 minute.

-------------------------------------
De cate ori deschid fereastra...


Exact metoda asta am aplicat-o si eu la primul si a functionat excelent. La al doilea nu am avut nevoie de metoda ca in momentul in care il puneam in pat (intotdeauna la aceeasi ora) se culca instant cu orice zgomot si lumina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianama spune:

Citat:
citat din mesajul lui desprecopii

Ce amintiri frumoase imi aduce acest topic ...

Baiatul meu adormea cu un truc special - ii mangaiam cu degetele tamplele, si asa adormea cel mai repede. Si acum ii mangai tamplele si ii spun ca asa adormea cel mai usor si am de gand sa ii spun secretul asta si sotiei sale.







Eu il leganam in brate....si il pupam pe frunte ,pe spancene.....ce mie dor.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Al meu are ritual si stie cind vine timpul sa bem laptele pe fotoliu in semi-intuneric la el in vamera deja incepe sa inchida ochii. Cind termina il iau si il pun pe umar si il legan pret de doua minute si tzac in pat. Nici nu mai misca. Ii pun patura peste el, se intosrce pe-o parte si gata. Ah, mai pun muzicuta de la babyphone sa conte si ies din camera.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Vad ca imi ies o gramada de greseli, imi cer scuze, e tastatura de pe ipad de vina, mai nimeresc pe alaturi. Si oboseala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Micaelca spune:

La 11 luni, baiatul meu adormea la san. Ce vremuri!

Dupa un an, a avut o perioada cand adormea in patul nostru, rostogolindu-se de la un capat la altul.

Apoi, a inceput adormitul pe povesti. Timp de un an, n-am trecut niciodata de faza cand Alba ca Zapada musca din marul otravit. Faceam si voci diferite (inca mai fac, dar acum facem amandoi si daca ne apuca, nu mai adoarme nici mama lu' tata lu' Stefan cel Mare) si vorbeam cu o asa duiosie si blandete ca l-as fi vrajit si pe Cerber.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_filipas spune:

Pe Miruna o adormeam leganata in brate pana pe la 2 ani, cand a acceptat sa o adorm leganata pe picior (i-am zis ca e prea grea, si nu mai pot s-o duc...). Ii dadeam lapticul si apoi cantam Iepuras coconas, Tatal nostru (am inventat o melodie sa se potriveasca cu rugaciunea) si Draga Miruna (asa ii zicem noi melodiei Miruna de la Pasarea Colibri). De pe la 3 ani am inceput sa citim o poveste si sa cantam doar tatal nostru si Draga Miruna. Asa facem si in ziua de azi.

Cu Sofia e mai usor, ii dau lapticul, o pun in patut, ea se intoace cu fata la perete si adoarme.

Apropo de mangaiat, eu le mangaiam pe frunte cu degetul aratator, da rezultate imediate .

Cu povestile, daca vreau ca Miruna sa adoarma repede ii citesc din Petre Ispirescu, sau ceva de genul, mai greute pentru varsta ei, pe o voce blaaaanda si inceata. Nu apuc sa citesc o jumatate de pagina ca deja doarme.


Dia,cu Miruna povestitoarea (15.07.2008) si Sofia exploratoarea (21.11.2011)

Mergi la inceput