copil supradotat

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns orchis spune:

da, baiatul meu nu este inca la scoala! are 5 ani si 6 luni!
dupa ce am citit cele scrise de voi ma gandeam la ce ar mai trebui sa renunte atunci cand il vor 'inghesui' temele...la sport in niciun caz...la sah nu cred ca va fi de acord(plange daca nu il ducem si deja face de 3 ori pe saptamana cate o ora jumate - doua ore!)...cred ca la pian (dar deja a inceput sa cante asa frumos parca imi pare rau )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana mica spune:

In general, copiii cu abilitati peste medie exceleaza in anumite dimenii, de regula conexe. Mi se pare infernal sa fie nevoiti sa invete in acelasi ritm la toate materiile, fara sa aiba timp si pt preocupari specifice varstei lor.

Am vazut ca s-a infiintat Centru de excelenta in matematica, ma gandesc ca genul acesta de initiative ar putea fi o solutie pt a canaliza oarecum eforturile intr-o singura directie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Sorana ma faci sa rosesc.

Am avut de mai multe ori tendinta de a schimba scoala, mai ales in clasele I-IV... in clasa a V-a deja eram invatati cu predatul in afara programei, asa ca nu mi s-a mai parut o corvoada. In plus copilul a indragit informatica si profesorul pe care il are. Asa ca acum nu se mai pune problema sa schimbam scoala. Ma gandisem ca poate ar fi mai bine intr-o scoala cu pretentii mai mici, in care mediile de 10 sunt preponderente, dar nu reflecta ceea ce stiu elevii.

Orchis... o sa te adaptezi din mers. Al meu la 5 ani si 9 luni (grupa pregatitoare atunci) facea in afara gradinitei canto, pian, dans, engleza.
Acum in clasa a VI-a am ajuns la engleza, romana, informatica. Pacat ca am renuntat la canto, dar noroc cu profesoara de muzica, ce l-a mai antrenat in diverse proiecte.
Important acum este sa alegi scoala/invatatoarea. Eu m-as uita pe http://www.ismb.edu.ro/index.php/olimpiade si as vedea care scoli au rezultate mai bune la olimpiade. Pe de alta parte as tine cont si de distanta fata de scoala. Iar daca vrei sa faca sah in continuare poate nu ar fi rau sa fie intr-o clasa normala, care sa- l solicite mai putin. Asta insemna teme facute mai repede, deci timp mai mult pentru sah.

In ce priveste Centrele de excelenta... depinde de la judet la judet, de la materie, la materie... deocamdata eu am senzatia ca s-a dat o directiva sa se faca si s-au facut... fiecare cum a putut si cum si-a dat interesul. Important a fost sa raporteze ca exista acel centru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:

Sorana, suntem bine, multumesc. Intram acum in pubertate si D-zeu stie ce-o mai aduce si asta...

Fata mea cea mare (O-10 ani) face extracurricular engleza, ceramica si balet. In afara de asta in w/e mergem la ski si/sau bazin in mod obligatoriu una dintre ele si face sotul meu cu ea matematica extra si anume mai practica. Adica probleme din culegeri, dar cu aplicatii practice. El a studiat in State mai intai la scoala generala, mai apoi si la facultate si explica matematica intr-un mod captivant si extrem de clar pt copii. Nu sec, asa cum se preda in Romania. Ea stie matematica, intelege perfect, dar detesta la matematica la scoala pt ca invatarea unei chestiuni se intinde pe atata timp (de ex au inmultit si impartit luni in sir, astfel incat spre sfarsit nu mai voia nici sa auda de asta...)

In alta ordine de idei, desi a mers f devreme, O a invatat f greu sporturile "normale": role, bicicleta, badminton, inot, ski. Sora ei mai mica cu 2.5 ani (A-aproape 8 ani), pe departe mai putin "geniala", a mers in ritm normal cu astea, pe cand O s-a luptat pt orice achizitie de gen. Cea mica schiaza de 3 ani deja, cea mare de abia anul asta s-a simtit confortabil si a cerut sa mearga la ski. Anii trecuti a incercat de 2 ori si apoi a refuzat categoric pana anul asta. La fel, role/bicicleta/badminton - cea mica a invatat inaintea celei mari, f rapid si usor. A fost nevoie de toata diplomatia din lume sa facem in asa fel incat cea mare sa nu se simta frustrata si inferioara si sa refuze sa mai faca orice. Dar am reusit si suntem f mandri si fericiti cand vedem cum bicicleteaza/"roluiesc"/inoata etc una langa alta. Lucruri normale pt unii, greu de obtinut pt noi... In ciuda faptului ca atunci cand era mica, O parea "geniala"



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Copiii supradotati nu trebuie impinsi de la spate ca sa munceasca, o fac ei singuri de placere. Pentru ca au o curiozitate innascuta de a intelege cum merg lucurile, de a vedea cat de departe pot sa mearga - si simt nevoia sa mearga pana la originile unui fenomen, simt nevoia sa epuizeze tot ceea ce se cunoaste pana in momentul asta despre acel fenomen sau obiect sau proces.

Copiii supradotati nu au nevoie sa munceasca suplimentar pentru ca inteleg totul foarte usor, asa functioneaza ei.
In mintea lor se fac niste conexiuni si niste asocieri pe care cei care nu sunt asa nu pot sa le inteleaga. In felul asta deprind totul foarte usor.
Pot sa inteleaga usor si electricitatea, si fotosinteza, si geometria. De-a lungul timpului au o inclinatie spre cate un subiect anume, dar daca li se ofera ocazia exploreaza cu placere si alte subiecte.


orchis, e foarte firesc sa te interesezi de o scoala buna si sper sa gasesti ceea ce ai nevoie. Dar cel mai mare sprijin pentru copilul tau vei fi tot tu, pentru ca il cunosti cel mai bine si ii stii nevoile, si poti sa raspunzi cel mai bine la ele.
Scoala ii va oferi o parte din ceea ce are el nevoie sa cunoasca, insa el intotdeauna va avea nevoie de mai mult. Si insist pe cuvantul 'nevoie', unui copil supradotat ii este necesar sa isi exerseze creierul, asa cum un copil sportiv isi exerseaza muschii.
N-o sa trebuiasca sa-l impingi tu pe el, ci te va impinge el pe tine. Iar tu trebuie sa-i raspunzi, sa-i oferi provocari pentru creier asa cum ii oferi pentru corp.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Donia

Copiii supradotati nu trebuie impinsi de la spate ca sa munceasca, o fac ei singuri de placere. Pentru ca au o curiozitate innascuta de a intelege cum merg lucurile, de a vedea cat de departe pot sa mearga - si simt nevoia sa mearga pana la originile unui fenomen, simt nevoia sa epuizeze tot ceea ce se cunoaste pana in momentul asta despre acel fenomen sau obiect sau proces.

Copiii supradotati nu au nevoie sa munceasca suplimentar pentru ca inteleg totul foarte usor, asa functioneaza ei.
In mintea lor se fac niste conexiuni si niste asocieri pe care cei care nu sunt asa nu pot sa le inteleaga. In felul asta deprind totul foarte usor.
Pot sa inteleaga usor si electricitatea, si fotosinteza, si geometria. De-a lungul timpului au o inclinatie spre cate un subiect anume, dar daca li se ofera ocazia exploreaza cu placere si alte subiecte.







Donia tu vorbesti din experienta? Eu sunt fost copil supradotat, actualmente adult cu iq mare si iti spun sincer ca eram extrem de lenesa cand eram mica
Daca nu ma punea mama sa-mi fac temele in cls 1-4 nu mi le-as fi facut

Eu as zice fix pe dos - copiii destepti se plictisesc de moarte la scoala si nu inteleg de ce trebuie sa scrie temele alea plictisitoare ore in sir .....

"Inteleg totul usor" - da, corect, daca le explica cineva, daca nu, nu au de unde si cum sa inteleaga.

Fi-mea face momentan chitara, italiana, engleza si mate. Suplimentar adica. La anul taiem italiana de pe lista, tare as vrea sa adaugam germana candva dar nu stiu daca se va putea.
Chitara nu va fi taiata niciodata de pe lista pentru ca e pasiunea ei, e de fapt relaxare, nu munca ...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

sorana, vorbesc din experienta de parinte impins de la spate de copilul supradotat. Crede-ma ca la momentul asta am ajuns sa fiu disperata de-a dreptul pentru ca eu nu mai pot sa tin cu pasul cu cat de mult doreste copilul meu sa stie! La 7 dimineata cand de abia ma dezmeticesc vrea sa discutam de polinoame, cand vine de la scoala vrea trigonometrie, iar seara la culcare ma intreba ce stiu despre algebra booleana (???)

Si nu, nu vorbesc de lectii, chiar am evitat sa pomenesc de lectii in mesajul meu anterior. Lectiile din Romania nu le mai stiu acum, dar mi le amintesc din copilarie, si tin minte ca erau repetitive, deci plictisitoare si deloc stimulante pentru un copil supradotat. Deci inteleg de ce mama te-ar fi impins de la spate, si de aia nu am spus nimic de lectii, ci doar de nevoia copilului supradotat de a cunoaste.
Si cred ca esti de acord cu mine, daca un copil vrea sa stie mai multe despre... trigonometrie, dau exemplul nostru acum, va studia subiectul ala pana la epuizare, zi si noapte daca e lasat, fara sa fie nevoie sa ii reamintesc eu sa mai citeasca despre asta.

Aici e mai simplu pentru ca lectiile nu ocupa mult timp, asa ca dupa scoala avem timp pentru interesele proprii. Dar am ajuns sa vad ca nici scoala nu face mare lucru pentru un copil supradotat. Daca eu care am doar doi copii nu fac fata unuia gifted, ce sa astept de la un profesor care trebuie sa se ocupe de 34 de copii?
Copila mea imi tot spune ca vrea sa o mut intr-o clasa mai mare, dar eu nu cred ca asta rezolva problema. E foarte matura si inteligenta, dar emotional e la nivelul fetelor din clasa ei, deci vreau sa o las cu copii de seama ei. Iar intelectual... va invata in 2 luni materia de 1 an si apoi iar o sa-mi ceara sa o mut?
Acum suntem in cautare de solutii, ca suntem intr-o etapa in care nu mai stim cum sa o ajutam...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Donia, scuze, acum am vazut ca esti in alta tara.
Asa si fi-mea in cls I era interesata de celule si adn, de functionarea sistemului endocrin si alte de-astea despre care tot citea in enciclopedii si pe net. Dar cand o puneai sa faca 3 randuri de liniute (noroc ca avea doar atat ca tema) ziceai ca ai condamnat-o la inchisoare pe viata asa se purta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:

Da, da, cunosc problema perfect! E plictisita de scoala si de temele respective de crapa, in schimb imi povesteste de prin enciclopedii niste chestii de care eu abia am auzit. Are si o memorie ceva de speriat.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns orchis spune:

Va multumesc tuturor !
Aveti dreptate cand spuneti ca sunt foarte curiosi, vor sa afle cat mai multe iar la scoala se plictisesc! E motivul pentru care am vrut sa il inscriu direct in clasa I. Nu se poate dar mi s-a spus ca anul viitor poate sari direct in clasa aIIa! Cu asta nu mai sunt eu de acord!
sorana spune-mi te rog, cand ti-ai dat seama ca ai aceste calitati? banuiesc ca nu ai avut probleme cu scoala (liceu bun, facultate) insa latura sociala a fost ok? Te intreb pentru ca am inteles ca este una din marile probleme ale acestor copiii. Deocamdata Danut e destul de sociabil si are multi prieteni, mai ales mai mari!
Din experienta cu copilul meu pot confirma si eu ca invata cu mare usurinta dar trebuie impinsi de la spate daca nu le convine ceva!
Donia in Romania exista, din pacate numai pe hartie, o lege a supradotatilor: trebuie sa beneficieze de scoli speciale, cu curricula speciala si cu profesori pregatiti in acest sens. Poate exista ceva similar si la tine - mult mai palpabil insa!!!

Mergi la inceput