Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (21)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Deea_Deeutza spune:

Sal'tare!

Abia acum adormi si comoara mea, dupa 3 ore de plans, ras, muscat la greu (avem al 5-lea dinte de azi dimineata si mai vin 2 curand), caca de 2 ori in juma de ora, mananca de o dau in extrema cealalta, adica i-am facut asa: 120ml+150ml+90ml+60ml=420ml apa+lp ies cred 450ml de lp intr-o ora. Pana mai acum o saptamana asta era tot laptele pe 24 ore. Oare ar trebui sa ma ingrijorez????? Mananca si solide foarte bine, are 3 mese pe zi de 250-300ml. Ieri i-am facut spanac cu morcov, ardei capia, un sfert de ceapa si 3 sferturi de galbenus(~300ml) si a ras tot in mai putin de 3 minute. M-am inchinat.

Mi-a confirmat de ca are coloboma auris doar la urechea stanga, ca nu s-a infectat, iar scarpinatul disperat in ureche crede ca vine de la o ciuperca din cauza betisoarelor de urechi(posibil). Mi-a dat sa-i pun 2 pic/seara de clotrimazol. Azi l-am sunat din nou pe dom'profesor si am intrebat si eu daca astia sunt nebuni ca au scris pe prospect ca nu se administreaza sub 5 ani, mi-a zis sa-i dau cu incredere ptr ca el il recomanda de ani de zile si nimeni nu a patit nimic rau. I-am pus azi.

Sa va zic si patania de azi noapte?
Comoara mea a cazut din patut!!! Salteaua lasata la ultimul nivel!!!
3 cucuie, nu a plans nici pic, iar cand l-am luat de jos eu disperata intrebam cum a ajuns pe jos si el radea la mine. In prima faza m-am gandit ca s-a ticnit de la atatea cazaturi
Nu stiu daca o sa mai dorm noaptea linistita, nici nu am alta solutie momentan.

Va pup , ma duc sa dorm ca acusi se trezeste ca-l supara dintii aia nebuni!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela77a spune:

seara buna,

am reusit sa intru si eu in seara asta ca sunt cam ocupata in ultimul timp, cu diverse...

vad ca bebelacii au diverse probleme de sanatate, asa ca le doresc insanatosire grabnica!

la multi ani sarbatoritelor lunii!

si in mogosoaia a scos coltii un soare plapand si cam zbarlit asa.

eu am reusit sa mai fac un pas inainte, adica azi am fost la fundeni si am mai donat niste sange, maine merg sa iau rezultatul. si tot azi am fost si la clinica unde mi-am facut primul test genetic, pt ca dr u. mi-a dat trimitere sa fac ceva cu XIII, dupa ce a vazut analizele cu endometrul ingrosat.

imi mai propusesem sa fac o eco la san si inca un ctrl gineco dar nu stiu la cine sa ma mai duc aici in bucuresti.

drita de familie mi-a zis sa ma duc la u. si ea o sa imi recomande pe cineva care e si specializat pe nasterile cu probleme, in speta cu tombrofilii. i-am zis eu ceva azi dar nu m-a trimis la nimeni, deocamdata mi-a facut analizele.

imi facusem programare la o clinica gasita in lista companiei Lyo, unde se foloseste cardul de fidelizare, dar dupa ce am facut programarea am citit pe net despre drita si am aflat ca e colega cu drita la care am fost inainte, tot la canatcuzino lucreaza, si pe deasupra cica e si nebuna de legat. asa ca azi am contramandat, desi cand am sunat mi-au zis ca oricum nu venea drita maine, ca sa ma reprogrameze marti. asa ca am zis pas.

sunt si eu curioasa sa vad ce e cu nodulul asta dar nu stiu incotro sa o iau. dar oi mai vedea maine dupa-amiaza ce indrumari mai primesc.

m-am gandit sa le intreb pe surioarele odiseei, cu mutatia genetica mthfr, daca imi pot recomanda un gineco bun, cel care le-a urmarit pe parcursul sarcinii, daca ele au fost multumite. banuiesc ca tot un ginecolog m-ar trimite si la ecografia de san.

astept un sfat, un pm, daca se poate, de la fetele din bucuresti.

si ca sa fie toate bune si frumoase, iar imi bubuie capul, am maracini in gat si am inceput cu diverse de raceala. din noiembrie o tin langa. azi mi-am luat de la farmacie naturista si ceva pt imunitate, cica cu 7 ciuperci, plus ca eu la sfatul lui virgi, sug niste comprimate cu echinaceea. ea imi recomandase altceva dar pe astea le aveam deja in casa.

o alta chestie pe care am reusit sa o fac luni, a fost sa imi iau inima in dinti si sa ma duc la fostul loc de munca, pentru ca am tinut legatura cu o mana de fete ok, si le tot promiteam ca trec sa le vad. m-am interesat sa nu fie fosta sefa prin zona si oricum m-am dus seara cand toti dracii mari sunt plecati din televiziune. a fost o revedere placuta. remarca principala a fost ca ma gasesc mult mai bine, mai relaxata. oricum am inteles ca intr-un an jumate lucrurile s-au inrautatit si mai mult. asa ca am abandonat nava in ultimul ceas, dar inca inainte de furtuna ce s-a dezlantuit dupa.

cam astea ar fi noutatile de la mine

va imbratisez si va doresc o noapte usoara si sper ca martisorul sa fie plin de soare, ca sa pot sa imi serbez si eu ziua, afara nu in casa.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefulici spune:

Deea, ce de chestii si la tine... Bine ca a papat. i-a fost si lui foame!
Mirela, orice ai face, cred ca ar trebui sa fii mai rapida, nu te mai gandi atat! Bafta iti urez!
Dr mea e super draguta, insa nu a dat prea mare importanta mutatiilor mele... Mie mi-a purtat noroc oricum, dat ei am ramas insarcinata
Dar ptr mutatii te poti duce la Uscateasca!
Pupalai primavaratici va trimit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgiL spune:

Mai fetelor,oare chiar vine primavara?Doamne ,e soare afara si parca nu-mi vine sa cred...ma simt ca un liliac scos din grota.....Abia astept sa ne dezmortim toti si toate.... si sa termine toata lumea cu raceli si alte probleme de sanatate....
Noi suntem f bine de cateva zile,adica,noi adultii,de cand e bona in casa,suntem boieri(mai mult sotul ,ca eu oricum stau mai mult decat el la servici),iar de cateva nopti micul printz a inceput sa doarma cate 5-6 ore legate,papa si iar alte 4-5 ore....Pur si simplu inflorim......Dupa cate o noapte din asta imi vine sa rastorn casa pe dos,gatesc ,debordez de energie la servici....Mi-e frica,nu cumva de la atata somn sa trebuiasca sa-mi mai gasesc extraactivitati...De mancat,mananca bine piticul,de leganat ,nu mai faceam fata,asa ca am schimbat si noi ritualul de culcare.Stam unul langa altul si vorbim,cantam,ne jucam,ne pupacim pana cand cade rupt...dureaza mai mult,dar mi se pare si mai fericit si mai relaxat de cat cand il zghihuia tacso pe perna intr-un leganat robotic.Numa ca tre sa ma bag in pat la o ora care nu ma incanta personal prea tare.Poate exista o corelatie intre modul mai relaxat de adormire si somnul mai lung si linistit noaptea?...Lateralii inf n-au iesit inca,baleste de uda doua -trei bavete pe zi,la modul ca pot fi stoarse.
Sanatate multa va doresc voua si piticilor vostri si o primavara aducatoare de bucurii,liniste si muuuult soaaaaareeeeee!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefulici spune:

Ooooo, Virgi, bine ai revenit! Odata cu primavara...
Ce bine o duceti voi acolo cu bb Luca Domniti, aiii? Ma bucur ca mai ai si tu energie si ca te incarci un pic! ce de balute la dl bb... Alti dintisori? Cati are? Sau poate voi mancati intr-una pe langa bietul copil si el baleste de pofta?
Hai, ia o floricica de la mine si un PUPALAU
Fetelor, va urez o primavara superba si sa infloriti odata cu ciresii...






Si hai sa sarbatorim un pic!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela77a spune:

dragele mele, in cateva ore, cf calendarului si vremii de afara vine primavara

eu sunt un ghiocel pt mama mea, dar sunt sigura ca si copilasii vostrii sunt ghioceii si martisoarele cele mai frumoase pentru fiecare dintre voi.

si pentru ca ei sunt atat de firavi si de micuti acum si nu pot vorbi am sa pun eu aici pentru fiecare dintre voi un mesaj ca din partea lor

http://www.youtube.com/watch?v=e61SeiPn1HA

va imbratisez cu drag si va doresc sa fiti cele mai fericite mamici din lume!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea_Deeutza spune:

Buna dimineata soare! Bine ai venit primavara ca muuuult asteptata erai!

Mamici frumoase va doresc o primavara cu multe flori, zambete si soare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela77a spune:

azi va servesc cu o feliuta de tort si un paharut de sampanie.

va doresc o primavara frumoasa si plina de impliniri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:


O primavara cu mult soare, veselie si parfum de flori!!!! Aveti cate un ghiocel de la Mihnea pentru fiecare mamica si domnisorica!

Scumpa Mirelush sa fii sanatoasa, fericita si implinita! Sa ai parte cat de curand de darul cel mai de pret!
La multi ani!

Am descoperit un artificiu care-l face pe Mihnea sa pape fructele: trezirea mai devreme!!!
Dc se trezeste la 9, pana la 10 i se face foame si papa.
Dc se trezeste la 10, nu vrea, cred ca nu-i e foame.
Asa ca am implementat un program de trezire mai matinal, ca ajunsesem sa ne trezim si la 11.

Pupiceeeei cu ghiocei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Draga mea Mirela La multi ani! Sa fii sanatoasa in primul rand, sa te intelegi fain cu Claudiu si sa traiti fericiti multi ani si bogati in bucurii! Sa ai un an mai tihnit decat cet trecut si mult mai vesel! Te imbratisez cu drag din toata inima! Esti o tipa faina!
Elly, bucurie la voi cu trezitul la ore dintr-astea, 10, 11! Iulia se trezeste maxim la 7, cel mai adesea la 6.00-6.30 si se culca din nou pe la 9-10, dupa reprize de joaca, mancat, pishu, kk. Deci numa' buna ca sa-mi sara si mie definitiv somnul si sa nu ma pot culca odata cu ea.
Gyan, ai avut nervi o ora jumate sa il lasi sa planga? Mama-mia, dar ai putere, nu gluma. Cand Iulia plange mie mi se intampla ceva in creier, efectiv nu o pot si nu vreau sa o las sa planga, parca imi vibreaza urechile cu tot creierul, ca si cum mi s-ar zbate in cap o albina care nu poate iesi. Eu efectiv simt ca imi vine sa innebunesc cand o aud plangand. Nu o pot lasa, ma doare sufletul, dupa 30 de secunde maxim simt ca e ca si cum as bate-o, brrr. Sunt convinsa ca si tie ti-a fost greu. Uite, ca sa preintampini caderile din pat (iti zic, ca o consolare, ca Iulia nu a mai dormit in patutul ei de pe la 2-3 luni si sunt mai multi copii de aici care nu mai dorm in patut), poti cumpara o aparatoare de pat, speciala. Pusese Eva link acum cateva saptamani, erau preturi mai maricele, dar eu i-am luat din LIDL saptamana asta cu 90 de lei. Am luat doua, sa pun pe ambele laturi ale patului, dar am constatat ca nu e nevoie decat de una. Si Iulia a tot cazut din pat pana sa-l camuflez, deci te inteleg oarecum.
Virgi, acum, ca ai mai mult timp, poate mai intri pe aici sa ne mai povestesti una- alta despre voi. Te pup cu mare drag!
I-am facut si eu Iulie hemoglobina din deget, e 11,7. Ma declar multumita, avand in vedere ca pana acum principala ei sursa de hrana e laptele. Limfocitele sunt binisor peste limita, dar gandesc ca e in cadrul imunitatii pe care si-o dobandeste de la mine, caci nu-i racita. O sa merg si la dr ei cu analizele astea, ca-s vreo sapte valori in afara mediei (dar e tabelul valorilor normale a adultilor, nu a sugarilor, deci lucrurile nu-s chiar asa negre, zic).
Azi ne-am plimbat mult prin soare, se simte ca vine primavara, si eu am alt tonus, mi-am luat si eu o doza buna de vitamina D, pe langa ea si mi-am adus aminte cum in noiembrie a fost asa de cald, ca am lasat-o numai in body.

Mergi la inceput